Πιστεύετε που λένε ότι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Πιστεύετε που λένε ότι...

    Ακουμε πολλες φορες ανθρωπους οταν μοιραζομαστε το προβλημα μας μαζι τους να λενε μια απο τις παρακατω φρασεις:''Απλά σταματα να το σκεφτεσε γιατί οτι σκέφτεσαι γίνεται'', ''Δεν είσαι ο μόνος,όλοι οι ανθρωποι εχουν προβληματα'' και ''Δεν υπαρχει χαρουμενη ζωη,μόνο χαρουμενες στιγμες''..Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι εδω πέρα έχετε ακούσει μια απο αυτες τις φράσεις ή παρομοιες..Ε για αυτο εφτιαξα αυτο το θεμα για να μοιραστουμε τα πιστευω μας σε αυτό το θεμα..Εσείς λοιπον πιστευετε οτι αυτα ισχύουν?Πιστευετε οτι ειναι εντελως λαθος? Πειτε την γνωμη σας :D !!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    Bασικά είπες τρεις φράσεις άσχετες νοηματικά μεταξύ τους, οπότε δεν ξέρω ποια είναι τα ''αυτά'' που ρωτάς αν ισχύουν.
    Θα σου πω τη γνώμη μου για τη καθεμία ξεχωριστά.
    Η πρώτη έχει να κάνει με την αυτοπεποίθησή σου και με το άγχος που μπορούν να σου δημιουργήσουν διάφορες φοβίες και ανασφάλειες.
    Η δεύτερη είναι απλά ένα μαλακισμένο κλισέ που το ακούνε συχνά άτομα με κατάθλιψη (όπως εγώ). Δεν υπάρχουν μεγάλα και μικρά προβλήματα, όλα είναι στην ιδιοσυγκρασία του καθενός. Μπορεί εσένα να σκοτωθεί όλη η οικογένειά σου και σε λίγο καιρό να το ξεπεράσεις, και κάποιον άλλο να τον παρατήσει η γκόμενα και να αυτοκτονήσει. Βλάκας θα είναι αν το κάνει για μια γκόμενα, αλλά αν υπήρχε τρόπος να τον βοηθήσω γιατί να μην το έκανα ; Eπειδή δεν ήταν σοβαρό το πρόβλημα του κι όλοι τα περνάνε αυτά ; Aν είναι έτσι να σταματήσουμε όλοι να στεναχωριόμαστε για το οτιδήποτε αφού έχουμε ένα πιάτο να φάμε ενώ τα παιδάκια στην Αφρική πεθαίνουν της πείνας.
    Την τελευταία φράση μπορείς να την δεις κι από τη θετική και από την αρνητική πλευρά της. :)

    Πάντως σε γενικές γραμμές, κάτι τέτοιες φράσεις πιο πολύ κλισέ μου ακούγονται, που τα λέμε σε κάποιον όταν μοιράζεται τον πόνο του μαζί μας και δεν έχουμε κάτι καλύτερο να πούμε.
    Υou don't know the power of the darkside...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    όλοι έχουν προβλήματα σίγουρο
    ο πλούσιος θέλει κ αλλά ο φτωχός θέλει κ αλλά όλοι γενικά θέλουν να πάνε πιο ψηλά κ αυτό δεν είναι εύκολο επίσης ότι δεν υπάρχει χαρούμενη ζωή αλλά στιγμές μεγάλη αλήθεια που τη μαθαίνεις γύρω στα τριαντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Elis χωρις να θελω να σε θιξω παλι, αλλά εσυ γυρω στα 30, δεν εμαθες ποτε να βαζεις κόμα και τελείες? Δυσκολεύετε ο κοσμος να διαβασει αυτα που λες και να βγαλει νοημα...
    Εγω παντος δε βγαζω... συγνωμη

  5. #5
    Μητσάκο, μην τα παίρνεις αυτα που σου λενε τοις μετρητοις. Για να ανοιγεις τετοιο θεμα εδω παει να πει πως τετοια λόγια σε συγχήζουν ή/και σε αποθαρρύνουν/απογοητευουν. Αν μεσα σου λειτουργουσαν ως λόγια χαρας και αισιοδοξίας δε θα μας ανοιγες τετοιο θεμα εδω. Συνεπως μην καθεσαι να τα λαμβανεις υπόψη, ήτοι να τα αναλύεις. Ειναι αναλογα με το, ο Θεός ειναι μεγάλος και το, υπάρχουν και χειρότερα. Αμα ακουω τετοια μου κοβονται τα πόδια. Αναζήτησε αυτους που σε ενθαρρύνουν ή ψαξε μεσα σου να βρεις τις δυναμεις που θα σου υποκαθιστουν την αναγκη να ψαχνεσαι να ακουσεις καλα λόγια αμα δε βρισκεις ανθρωπους να σε ενθαρρύνουν.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Τι λενε οι ψυχιατροι?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 03-09-2012, 16:16
  2. ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-03-2011, 17:14
  3. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΣΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 61
    Last Post: 08-02-2011, 17:53
  4. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  5. Μια <φίλη> που την λένε κατάθλιψη
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 17-04-2008, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •