διπολική διαταραχή και Έρωτας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188

    διπολική διαταραχή και Έρωτας

    ερώτηση προς τα μέλη του φόρουμ:

    ο τρόπος με τον οποίο ένας διπολικός αντιμετωπίζει το θέμα του έρωτα:
    ο έρωτας ενδείκνυται για μας τους διπολικούς ή να ξεχάσουμε τελείως το άθλημα
    μιας και κάθε φορά πονάμε τόσο πολύ που η υγεία μας κινδυνεύει;

    υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε το συναίσθημά μας

    τη στιγμή που είμαστε ολόκληροι συναίσθημα;

    φιλιά σε όλους και καλό καλοκαίρι με πολλούς έρωτες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Άχου το μωρέ.....Λείπει ο Μπίλυ ο διπολικούλης να απαντήσει.....Όταν αποφεύγεις κάτι που θες,είναι ζωτικής σημασίας και βαθιά σου ανάγκη δημιουργείς άλλα προβλήματα στον εαυτό σου μετά....Γιατί να αποφύγεις την αγάπη μην τυχόν και σε πονέσει;Μετά θα πηγαίνεις για ψυχοθεραπεία όχι για την διπολική αλλά για τα κενά μοναξιάς.....

    \"Έρωτα ανίκητε στη μάχη\",έλεγε η Βουγιούκλω στον Παπαμιχαήλ και κάτι ήξερε......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Φίλη coma ,όσοι πάσχουν από διπολική διαταραχή ¨η διαταραχή προσωπικότητας έχουν έντονα αισθηματα αγάπης...Και φυσικά ενδείκνειται να αγαπας αλλα η απόρριψη δημιουργεί προβλήματα στην πορεία της ασθένειας!!

    Επίσης αυτες οι ασθενεις χαρακτηρίζονται από ασταθεια στις σχεσεις κλπ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    φυσικά και ερωτεύομαστε και αγαπάμε.και για την απόρριψη τα αντικαταθλιπτικά να είναι καλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Lostre ειλικρινά δεν ήξερα ότι οι διπολικοί υποφέρουν κάπως παραπάνω σε τέτοια θέματα και δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.....Αχ άρκτος τα αντικαταθλιπτικά σώζουν πολλή απόρριψη....χωρίς να είμαι ομοιοπαθούσα...Απλά φαντάζομαι ότι τα άτομα με συναισθηματική διαταραχή \"πέφτουν\" πιο εύκολα από άλλους...εεε;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Το ότι τα παίρνουν κατάκαρδα περισσότερο από τον γενικό πληθυσμό είναι αλήθεια!!!Μου το είχε πει και ένας γιατρός!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Α ναι;Δεν έχεις ιδέα από κατάκαρδο ψυχαναγκαστικό κόλλημα σε απόρριψη γι\'αυτό μιλάς....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αυτό το κατάκαρδα πρέπει να μου το κόψω....ε είμαι ένα δράμα και είναι σπαστικό για εμένα....Δεν ξεκολλώ δεν ξεκολλώ μόνο για σένανε μιλώ....Χειρότερη και από Uhu...Αφού θα έλεγα να ρωτάνε πρώτα εμένα οι εταιρίες πριν βγάλλουν την κόλλα στην αγορά.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Φαντάζομαι ότι οι διπολικοί ότι θα έχουν μια ευαισθησία παραπάνω σε περίπτωση χωρισμού.Αλλά ανεξάρτητα με αυτό,δεν νομίζω ότι υπάρχει γιατρός ή ειδικός που θα πει σε έναν τέτοιο άνθρωπο:
    \"Ξέχνα τον έρωτα,βλάπτει σοβαρά την υγεία!\"
    Το φαντάζεσαι?είπαμε,ευαίσθητ οι-ευαίσθητοι,αλλά μην γίνουμε και αναίσθητοι φοβούμενοι αν θα πληγωθούμε,προδωθούμε ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο..
    Προσωπικά δεν μπορώ να ελέγξω τον εαυτό μου όταν ερωτεύομαι γιατί θέλω να βιώσω όλη αυτή την κατάσταση με πάθος και χωρίς φόβους και ανασφάλειες για το τι μπορεί να συμβεί.Το αν θα το μετανιώσω ή όχι που αφήνω τον εαυτό μου ελεύθερο πάντα έρχεται σε δεύτερη μοίρα:P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    είχα διαβάσει ένα βιβλίο που λέγεται \"Γράμματα του Βαν Γκογκ προς τον αδερφό του Θεόδωρο\" και κάπου ο Βίνσεντ έλεγε κάπως έτσι -δεν το θυμάμαι και πολύ καλά:

    λίγες γυναίκες, λίγοι έρωτες κι όλα θα πανε καλά για μας


    ας σημειωθεί ότι ό Βίνσεντ ήταν μανιοκαταθλιπτικός

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    οι διπολικοί ή γενικότερα οι έχοντες ιδιαίτερα <ψυχικά ιδιώματα >?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μωρέ όλοι σε ένα τσουβάλι είμαστε.......Απλά ίσως-τώρα Κάσης ιδέα-ότι ο διακόπτης στους διπολικούς πέφτει σε φάση κατάθλιψης πιο εύκολα με έναν χωρισμό...
    Κατά τ\'άλλα δες έναν ψυχαναγκαστικό κολλημένο,μια οριακή απορριφθείσα και θυμωμένη το ίδιο και τω αυτώ στο δράμα...Ο καθένας με το δράμα του αλλά είναι σίγουρα ΔΡΑΜΑ!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    γιατί βρε ψυχή, να μην ερωτευόμαστε?άλλο που συχνά πυκνά τα κάνουμε μπάχαλο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Τι σημαίνει διπολικός?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by kallia13
    Τι σημαίνει διπολικός?
    Μανιοκαταθλιπτικός. Φοβερές κρίσεις και φάσεις ευθυμίας διαδέχονται φοβερές επικίνδυνες κρίσεις και φάσεις κατάθλιψης, και το αντίστροφο. (στο πολύ γενικό και πρόχειρο ο ορισμός).

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •