πάλι άγχος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    πάλι άγχος!

    είμαι χάλια κοντεύω να τρελαθώ , ξαναγύρισα για τα καλά στο άγχος.μου κατακλύζει όλη την ημέρα,στη δουλειά παντού.κλαίω ασταμάτητα , νιώθω στη τσίτα.είδα κ ένα όνειρο οτι μου πέφτει δόντι κ αμέσως σκέφτομαι θα πεθάνω.τρομάζω στην ιδέα πως θα είμαι πάλι χάλια

  2. #2
    Καταρχας προσπαθησε να σαι οσο πιο ηρεμη μπορεις και κανε πραγματα που σε κανουν να ξεχνιεσε ή να χαλαρωνεις....2ον επισκεπτεσε καποιον ειδικο?..επισης δεν ειμαι καθολου σιγουρος αλλα νομιζω υπαρχουν φαρμακα που δεν χρειαζοντε συνταγογραφηση ψυχιατρου..(βαλεριανες)..αλλ α οπως και να χει θα ταν παρα πολυ καλο το να επισκεφτεις εναν ειδικο,θα μπορεσει να σε βοηθησει..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Αλλαζουμε;;;
    Μακαρι να πιστευα πως θα πεθανω...Δε φανταζεσαι ποσο θα με καθησυχαζε....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    λοιπόν άρχισα απο τα 15 να υποφέρω απο κρίσεις πανικού και αγχώδη διαταραχή.πήγα σε πολλούς ψυχολογους,ψυχίατρους.εδώ και 4 χρόνια,είμαι 26,πήγα σε έναν πολύ καλό και με τη κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή σταμάτησαν όλα μαχαίρι κ η ζωή μου είχε μπει σε κανονική ροή.εδώ και λίγο καιρό όμως ξανακυλάω νομίζω.εντωμεταξύ έπιασα κ δουλειά μετά απο πολύ καιρό σήμερα και με αγχώνει ενώ θα έπρεπε να με χαροποιεί.σκέφτομαι δεν θα μπορώ να κοιμηθώ και πως θα ξυπνήσω;και θα μαι σαν ζόμπι.χτες στο μετρό με έπιασε μια ψιλοκρίση αλλά το προσπάθησα.μου βγαίνει οταν γυρνάω σπίτι όλη η ένταση που δεν μπορώ να εξωτερικεύσω έξω π.χ. μετρό,δουλειά , και κλαίω πολύ.πονάει το στομάχι μου,έχω ταχυκαρδίες κλασσικά.παίρνω απο φάρμακα anafranil και το βράδυ triticco,αυτά εδώ και 4 χρόνια.με τον ψυχίατρο μου πλέον δεν έχω επαφή λόγω του οτι ήμουν καλά και επιπλέον για να πάω τώρα πρέπει να πληρώσω 80 ευρώ που δεν έχω με τίποτα....

  5. #5
    Quote Originally Posted by zouzounitsaaa View Post
    λοιπόν άρχισα απο τα 15 να υποφέρω απο κρίσεις πανικού και αγχώδη διαταραχή.πήγα σε πολλούς ψυχολογους,ψυχίατρους.εδώ και 4 χρόνια,είμαι 26,πήγα σε έναν πολύ καλό και με τη κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή σταμάτησαν όλα μαχαίρι κ η ζωή μου είχε μπει σε κανονική ροή.εδώ και λίγο καιρό όμως ξανακυλάω νομίζω.εντωμεταξύ έπιασα κ δουλειά μετά απο πολύ καιρό σήμερα και με αγχώνει ενώ θα έπρεπε να με χαροποιεί.σκέφτομαι δεν θα μπορώ να κοιμηθώ και πως θα ξυπνήσω;και θα μαι σαν ζόμπι.χτες στο μετρό με έπιασε μια ψιλοκρίση αλλά το προσπάθησα.μου βγαίνει οταν γυρνάω σπίτι όλη η ένταση που δεν μπορώ να εξωτερικεύσω έξω π.χ. μετρό,δουλειά , και κλαίω πολύ.πονάει το στομάχι μου,έχω ταχυκαρδίες κλασσικά.παίρνω απο φάρμακα anafranil και το βράδυ triticco,αυτά εδώ και 4 χρόνια.με τον ψυχίατρο μου πλέον δεν έχω επαφή λόγω του οτι ήμουν καλά και επιπλέον για να πάω τώρα πρέπει να πληρώσω 80 ευρώ που δεν έχω με τίποτα....
    ψυχοθεραπεια εχεις σκεφτει να κανεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    ναι αυτό θα είναι που θα κάνω με τα πρώτα χρήματα.τώρα μου κόλλησε οτι θα πάθω σύνδρομο σεροτονίνης.ππππφφφφφφφ δεν θα ησυχάσω.αφήστε που τώρα φοβάμαι να πάρω τα φάρμακα γιαυτό το λόγο....

  7. #7
    Quote Originally Posted by zouzounitsaaa View Post
    ναι αυτό θα είναι που θα κάνω με τα πρώτα χρήματα.τώρα μου κόλλησε οτι θα πάθω σύνδρομο σεροτονίνης.ππππφφφφφφφ δεν θα ησυχάσω.αφήστε που τώρα φοβάμαι να πάρω τα φάρμακα γιαυτό το λόγο....
    Ρε συ zouzounitsaaa,προσπαθησε να μην σκεφτεσε τετοια ασχημα πραγματα για λιγο.. σταματα να ψαχνεσε και να βαζεις τον εαυτο σου σε τετοια τρυπακια που σου προκαλουν πολυ αγχος,δεν θα σου βγει σε καλο,μιλαω εκ πειρας..Οταν σου ρχετε μια τετοια σκεψη σταματα αμεσως οτι κανεις και χαζεψε εναν τοιχο για 30 δευτερολεπτα και μετα(αφου λογικα θα χει ηρεμησει αυτη η σκεψη) κανε κατι για να μην ξαναμπεις σε αυτη την σκεψη..Και γενικα αποφυγε να τεσταρεις τον εαυτο σου και να μπαινεις σε τετοια τρυπακια,ξερω ειναι δυσκολο επειδη φοβασαι (μηπως ισχυουν κλπ)..αλλα προσπαθησε οσο μπορεις..και το κυριοτερο..ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Πηγαινε σε κετρο υγείας, στο ίκα, στο τέβε, σε νοσοκομείο αλλα πήγαινε.

    Πρέπει να σου αλλάξει τα φάρμακα μιας και δε σε πιάνουν αυτό ειναι νορμάλ όπως πχ σ αυτους που έχουν πίεση το συνηθιζει ο οργανισμος και δε πιανει το φάρμακο τους. Οχι οτι εθιζεσε.

    Με συμβουλή δική του θα κάνεις ότι κάνεις. Επίσης μη χρησιμοποιεις τώρα σκευάσματα + φάρμακα γιαυτό που φοβασαι, εαν το κάνεις δε κινδυνευεις καθολου. Αυτά τα κάνουμε χωρις να παιρνουμε θεραπεια με φάρμακα

    Πάνε λοιπόν όχι σε ένα σε κανα 3-4 μάζεψε απόψεις και διάλεξε εναν και κάνε ότι σου πει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    επανέρχομαι να απαντήσω σε ό,τι μου συνέβη αυτές τις 3 μέρες.πιάνοντας δουλειά , ενώ ήδη ήμουν πιεσμένη και αγχωμένη εδώ και λίγο καιρό μπήκα στο τρυπάκι να ΠΡΕΠΕΙ να είμαι καλά,να ΠΡΕΠΕΙ να κοιμάμαι για ξυπνήσω νωρίς κάτι που μου εκανε το άγχος 10πλάσιο.πήρα τηλ τον ψυχίατρο που πήγαινα και ακολουθώ ακόμα εδώ και 5 χρόνια σχεδόν την αγωγή και μου είπε να αυξήσω το anafranil λίγο και για τον ύπνο να παίρνω όσο trittico θέλω για να μπορώ να κοιμάμαι.επίσης μου είπε οτι το να πάθω σύνδρομο σεροτονίνης είναι τόσο απίθανο οσο να πέσει ένας μετεωρίτης πάνω μου και αυτό αν συνέβαινε θα ήταν στην αρχή της αγωγής.εγώ βέβαια ακόμα καθομαι κ ψάχνω συμπτώματα στο ιντερνετ.σήμερα ας πούμε μου ήρθε οτι θα πάθω μανία επειδή αύξησα τη δοση.και δημιουργώ μόνη μου συμπτώματα.οσον αφορά τη δουλειά με απέλυσαν χτες κάτι το οποίο με ξαλάφρωσε γιατί δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω αυτές τις 3 μέρες.το ξέρω είναι μαλακία εκεί που βρήκα δουλειά και έπρεπε να είμαι χαρούμενη εμένα να με γεμίζει με άγχος.τώρα αισθάνομαι νευρικότητα και επειδή είμαι χαρούμενη και πιο χαλαρή σκέφτομαι μην έχω μανία...κ κάθομαι κ τα σκαλίζω στο ιντερνετ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    παει εδώ και 3 ωρες μου κολλησε πάλι το σύνδρομο σεροτονίνης και δεν θέλω να πάω το αναφρανιλ παρότι μου είπε αυτά π γιατρός γιατί εχω νομίζω μερικά συμπτώματα όπως π.χ. μυικες συσπάσεις...βοήθεια!δεν θέλω να το πάρω γιατί φοβάμαι...

  11. #11
    Quote Originally Posted by zouzounitsaaa View Post
    παει εδώ και 3 ωρες μου κολλησε πάλι το σύνδρομο σεροτονίνης και δεν θέλω να πάω το αναφρανιλ παρότι μου είπε αυτά π γιατρός γιατί εχω νομίζω μερικά συμπτώματα όπως π.χ. μυικες συσπάσεις...βοήθεια!δεν θέλω να το πάρω γιατί φοβάμαι...

    Να σε ρωτησω κατι..γιατι πρεπει σοι και καλα να χεις κατι ή να παθεις κατι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Μέχρι και εγώ που σε διάβασα με έπιασε κάτι... Νομίζω πως δεν κάνεις τίποτα για το στρες σου!!! Μονάχα πράγματα για να το ποτίζεις να γίνει παραπάνω... !!!!
    όλα είναι στο κεφάλι σου, οι πράξεις που κάνεις είναι επιβαρυντικές για σένα !!! Το να μην έχεις δουλεία θα είναι ο λόγος που θα μου πεις πως δεν έχεις χρήματα να πας σε ειδικό. Σταμάτα να ψάχνεις στο ίντερνετ τι θα πάθεις και δες τρόπους για να ξεπεράσεις το άγχος σου ... Αν συνεχίσεις να πιστεύεις πως έχεις πράγματα σύντομα θα τα αποκτήσεις. Κατάλαβε πως είμαστε οι σκέψεις μας.... Εδώ έχει 18 συμβουλές για το στρες http://tokleidi.wordpress.com/2013/0...1%CE%B5%CF%82/
    και εδώ 10 βήματα για τα βγάλεις πέρα με το άγχος http://tokleidi.wordpress.com/2013/0...0-apla-bimata/

    Τέλος μην ξεχνάς να σε αγαπάς και να πας σε ειδικό!!!!!
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    πραγματικα ενώ όντως ξέρω πως σκέφτομαι στραβά , δεν μπορώ να το ελέγξω.μου έχει γίνει εμμονή αυτό.που ας πούμε στο παρελθόν έχω πάρει κ μεγαλύτερες δόσεις χωρίς κάποια παρενέργεια.είναι αυτό που σας λέω.ΕΜΜΟΝΗ.θέλω να μιλήσω με κάποιον ειδικό γιατί ο γιατρός μου παίρνει 80 ευρώ...και εγώ δεν διαθέτω ούτε 20.

  14. #14
    Εάν ανοίξεις τώρα τα παράθυρα στο σπίτι, να κάνει ρεύμα, θα ανακαλύψεις πως έχει μια απίστευτη ανοιξιάτικη δροσιά απόψε .Κάνε ένα διάλειμμα να την αισθανθείς. Εμένα με αγχώνει περισσότερο το ότι έμεινες χωρίς δουλειά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    ..........να ψάξεις για κέντρο ψυχικής υγείας που να σε βολεύει ή και για ομάδες αυτοβοήθειας ..το κόστος είναι απο μικρό ως ελάχιστο. Να πας όμως μη το αφήνεις..
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2011, 21:23
  2. oχι παλι!
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2011, 14:24
  3. αγχος ...παλι εγω
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 02-05-2010, 21:50
  4. Οχι πάλι....
    By margo44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-12-2009, 23:56
  5. αγχος παλι
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-07-2009, 22:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •