Τριχοτιλλομανία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2

    Τριχοτιλλομανία;

    Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου σχετικα με την τριχοτιλλομανία και να ακούσω και απόψεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν πάσχω απο τριχοτιλλομανία αλλά έτσι νομίζω.. Ξεκίνησε απ' τις πανελλήνιες και εξακολουθεί μέχρι σήμερα που είμαι σχεδον 29. Εγώ περισσότερο "σβουρίζω" τα μαλλιά μου, δεν τα τραβάω. Δεν έχω βγάλει ποτέ τουφα αλλά όταν το είχα ξεκινήσει απ' το ζόρι μου είχε μαδιθεί μία τουφίτσα και ένω τα μαλλιά μου είναι μακρυά αυτή ήταν 2 πόντους περίπου. Από τότε και μέχρι σήμερα αυτή η τουφα είναι πιό κοντή απο τα υπολοιπα μαλλια μου, αν και όχι τόσο, αλλά είναι! Γενικά το κάνω συνέχεια αυτό το πράγμα και αν ξεκινήσω δε σταματάω.. Πολλές φορές και πιασμένα που είναι τραβάω απ' την κοτσίδα μια τούφα και αρχ'ιζω να την γυρνάω γύρω γύρω! Μπορεί να το κάνω ώρες, μέχρι να με πιάσει κυριολεκτικά πονοκέφαλος και όντως όπως περιγράφουν κ άλλοι εκείνη την στιγμή παίρνω μιά ικανοποίηση. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να το κόψω αλλά με καμία επιτυχία & εκνευρίζομαι πάρα πολύ όταν μου λένε ατάκες του στυλ "ασ' τα πια αυτά τα μαλλάκια σου, τα 'φαγες!", σχεδόν καθημερινά!
    Δεν έχω δει κάποιον ειδικό και η αλήθεια είναι ότι μέχρι να αποφασίσω να το ψάξω μόνη μου δεν ήξερα καν την τριχοτιλλομανία ούτε είχα πάρει στα σοβαρά αυτόν τον ψυχαναγκασμό μου.
    Πιστεύετε ότι αυτό όντως είναι; Ξέρει κάποιος ποιό είναι το αίτιο και αν υπάρχει θεραπεία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιτα, αν δεν υπαρχει προβλημα αισθητικο στο μαλλι, και να τα σβουριζεις τι εγινε? Μια χαρα. Που να τρεχεις τωρα στους ψυχολογους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Μια κοπελα που ξέρω γειτόνισσα, ειχε τέτοιο πρόβλημα ειχε πάει σε δερματολόγο και ολα οκ. Εκανε ότι της είπε και το πρόβλημα λύθηκε. Η ιδια παραδέχετε ότι ειναι αγχώδης ωστόσο. Αμα αρχισω κι εγω με τις καταθλίψεις οταν πινουμε καφέ (πράγμα που δε τις εκμηστηρευτηκα), θα τις βάλω κι άλλες ιδέες πράγμα που δε θέλω. Ειναι εκτος απο υπολογιστές, δε κατέχει, κι ειναι όντος πολύ αγχώδης.Που να μπει νετ και να αρχισει να διαβάζει διάφορα ως αρχάρια. Να αποβάλλεις το αγχος σου απο εκει ξεκιναει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου κ εγω εχω το ιδιο προβλημα ολο τραβαω τουφες απο τα μαλλια μου κ κοιταζω με τις ωρες μηπως εχουν ψαλιδα,επισης δεν μπορω να φορεσω τιποτα στα μαλλια μου επειδη μου την δινει κ το βγαζω,Κ εγω θελω να μαθω περισσοτερα για το θεμα μας

Similar Threads

  1. Τριχοτιλλομανία;
    By miro in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 12-09-2021, 20:04
  2. Ladose-τριχοτιλλομανία-κατάθλιψη
    By Mirto in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-03-2011, 00:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •