ψυχαναλυτικου τυπου θεραπεια και ψυχιατρικη δεοντολογια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Cool ψυχαναλυτικου τυπου θεραπεια και ψυχιατρικη δεοντολογια

    Καλησπερα παιδια,

    Θελω να κανω καποιες ερωτησεις αμα ξερετε σχετικα με την ψυχιατρικη δεοντολογια.Εγω εχω διπολικη διαταραχη και κανω εναμιση χρονο ψυχοθεραπεια με εναν ψυχαναλυτη.Ειναι καλος, επικοινωνουσαμε μεχρι προσφατως που λογω των συνθηκων της ζωης μου του ζητησα να συνεργαστει και με αλλους φορεις και με κοιν.λειτουργους για εξευρεση ξενωνα και για την ψυχοκοινωνικη αποκατασταση μου γιατι πιεζομαι οικονομικα.

    Με πηγαινε απο βδομαδα σε βδομαδα οτι θα επικοινωνουσε με τον δημο- χωρις να χρειαζοταν εγω του ειπα καντε επισημη παραπομπη για να ασχοληθει η κοιν. λειτουργος του δημου με το θεμα μου-, το εχει αφησει πολυ στο φλου, βασικα δεν θελει να μπλεχτει και ...και προχτες μου ειπε οτι και πολυ που ασχοληθηκε με τα του ξενωνα γιατι εκεινος ειναι ψυχαναλυτης και δεν θα επρεπε να ασχολειται με πραγματα εξω απο την θεραπεια..δεν ξερω ποσο αυτο στεκει..δεδομενου ομως οτι του εχω ζητησει να ενημερωσει και να δωσει ιστορικο για να δραστηριοποιηθει η κοιν. υπηρεσια και οχι να το παρει ολο πανω του δεν νομιζω οτι τον εχω βγαλει εκτος ρολου!!!!???

    Επισης στις φασεις που δεν ημουν καλα πριν 1 μηνα ,στα πολυ down μου και του ζητησα να ενημερωσει τους φορεις που εμπλεκομαι παλι δεν το κανει ευκολα, του παιρνει να το παρει αποφαση...γενικα δυσαναχετω γιατι βλεπω οτι τωρα που η θεραπεια μας φαινεται αν παει ή δεν παει καλα στους συνεργαζομενους φορεις -εννοω οτι αν δεν ειμαι καλα του τηλεφωνουν ,φαινεται που με βοηθαει και που οχι,φαινονται οι δυσκολιες μου - πιστευω οτι δεν θελει να φαινεται, κανει τα παντα για να μην φανει και να παρει θεση...με ρωτανε απο τον οαεδ τι λεει ο ψυχιατρος σου για αυτο το προγραμμα επαγ. αποκαταστασης? και δεν ξερω σε ολους τι να απαντησω.

    1. Δεν ισχυει οτι αν δεν εισαι καλα και σου βγουν τασσεις αυτοκτονιας οτι εχεις δικαιωμα να ζητησεις απο τον ψυχιατρο σου να σπασει το ιατρικο απορρητο και να ενημερωσει οποιον θελεις?

    2. Βαση των δικων σας εμπειριων με ψυχαναλυτικου τυπου ιατρους ειναι εκτος ρολου του οι συνεργασιες με φορεις? Η τουλαχιστον που κυμμαινονται τα ορια??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοιτα επειδη πηγαινω εδω κ χρονια σε ψυχολογο κ οταν επαιρνα φαρμακα πηγαινα κ σε ψυχιατρο παρατηρησα οτι για λογο που δεν μπορεσα να κατανοησω δεν επικοινωνουσανε οσο πρεπει για την περιπτωση μου αναμεσα τους,Αποτελεσμα ειναι οτι με πειραξανε τα φαρμακα κ αναγκαστηκα παρω την αποφαση με οδηγιες που μου εδωσε να τα κοψω,Τωρα δοξα τω θεω ειμαι αρκετα καλυτερα,Επισης ο πρωτος ψυχιατρος που πηγαινα στο νοσοκομειο μου εκανε πολυ κακη εντυπωση ο τροπος του,Μην το ψαχνεις φιλε μου πρεπει κ μονος σου να βοηθησεις τον εαυτο σου κ αν εχεις τασεις αυτοκτονιας να το ανακοινσεις στους δικους σου επειδη κακα τα ψεματα ορισμενοι ειναι επαγγελματιες κ νοιαζονται μονο για το κερδος

  3. #3
    το κανω στο μετρο του δυνατου, εγω με βοηθαω βασικα, απλως επειδη δεν εχω συγγενεις και οι γονεις μου εχουν πεθανει, εχω πεσει στην αναγκη της κοιν.υπηρεσιας τωρα...το προβλημα ειναι για να μην βρει τον μπελα του αν γινει στραβη κανει τα στραβα ματια για να μην πω καλυτερα οτι κανει τα αργα ματια δηλαδη κινειται αλλα μετα εφοσον μου εχει βγει η ψυχη και τωρα τελευταια με το να με κανει να νιωθω σκατα ''που παλι καλα και ασχολουμαι με αυτα τα θεματα''..σκεφτομουν να παω σε δικηγορο που ξερει ψυχιατρικα θεματα αλλα δεν ξερω, ποσο να το χονδρυνω?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    katarxas giati dn pas se psyxiatro kai pas se psyxanalyti?? an ontws einai psyxanalytis me tin freudiki ennoia tote ontws dn prepei na exoun na kanoun se tpt me esena pera apo tin analysi. egw eimai panta yper twn psyxiatrwn akoma kai gia therapy an exoun ekpaideutei fysika pou poly exoun ekpaideutei ,...mono kati panarxaiou neurologoi/psyxiatri einai pou dn exoun kanei episima therapy nomizw. apo oti kserw egw i analysi dn boithaei stin dipoliki diataraxi para mono tin kanei xeirotera. therapeutikes texnikes san gnwsiaki kai tetoia einai pio endedigmenes.
    elpizw na bgaleis akri.
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  5. #5
    Quote Originally Posted by McHouse View Post
    katarxas giati dn pas se psyxiatro kai pas se psyxanalyti?? an ontws einai psyxanalytis me tin freudiki ennoia tote ontws dn prepei na exoun na kanoun se tpt me esena pera apo tin analysi. egw eimai panta yper twn psyxiatrwn akoma kai gia therapy an exoun ekpaideutei fysika pou poly exoun ekpaideutei ,...mono kati panarxaiou neurologoi/psyxiatri einai pou dn exoun kanei episima therapy nomizw. apo oti kserw egw i analysi dn boithaei stin dipoliki diataraxi para mono tin kanei xeirotera. therapeutikes texnikes san gnwsiaki kai tetoia einai pio endedigmenes.
    elpizw na bgaleis akri.
    ειναι ψυχαναλυτης ψυχιατρος..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    e, tote dn dikaiologite nomizw. twra na to pas nomika dn kserw ti tha kerdiseis... apla tha allaza giatro.
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοιτα εστω κ σε συγγενεις πρεπει να μιλησεις επειγοντως για τις τασεις αυτοκτονιας!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by akouokematheno View Post

    1. Δεν ισχυει οτι αν δεν εισαι καλα και σου βγουν τασσεις αυτοκτονιας οτι εχεις δικαιωμα να ζητησεις απο τον ψυχιατρο σου να σπασει το ιατρικο απορρητο και να ενημερωσει οποιον θελεις?

    2. Βαση των δικων σας εμπειριων με ψυχαναλυτικου τυπου ιατρους ειναι εκτος ρολου του οι συνεργασιες με φορεις? Η τουλαχιστον που κυμμαινονται τα ορια??
    1. Όταν υπάρχει άμεσος κίνδυνος για αυτοκτονία, είναι υποχρέωση και δικαίωμα του γιατρού να ενημερώσει. Όμως, ΔΕΝ είναι υποχρέωση του να ενημερώσει όποιον εσύ θέλεις όποτε είσαι down, γιατί μπορεί π.χ. να κρίνει ότι η άρση του απορρήτου θα σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
    2. Εξαρτάται τι είδους 'συνεργασία' είναι αυτή που του ζητάς. Με ποιον τρόπο θα ήθελες να συνεργαστεί?

    Αλλά οπωσδήποτε, καλό είναι να συζητήσεις όλα όσα σε απασχολούν (καθώς και τα ερωτήματα που θέτεις εδώ) μαζί του. Μίλα του ακριβώς όπως τα σκέφτεσαι και ρώτησε τον το πώς και το γιατί, ώστε να μην σου μένουν απορίες που δυσχεραίνουν τη συνεργασία σας.

  9. #9
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    1. Όταν υπάρχει άμεσος κίνδυνος για αυτοκτονία, είναι υποχρέωση και δικαίωμα του γιατρού να ενημερώσει. Όμως, ΔΕΝ είναι υποχρέωση του να ενημερώσει όποιον εσύ θέλεις όποτε είσαι down, γιατί μπορεί π.χ. να κρίνει ότι η άρση του απορρήτου θα σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
    2. Εξαρτάται τι είδους 'συνεργασία' είναι αυτή που του ζητάς. Με ποιον τρόπο θα ήθελες να συνεργαστεί?

    Αλλά οπωσδήποτε, καλό είναι να συζητήσεις όλα όσα σε απασχολούν (καθώς και τα ερωτήματα που θέτεις εδώ) μαζί του. Μίλα του ακριβώς όπως τα σκέφτεσαι και ρώτησε τον το πώς και το γιατί, ώστε να μην σου μένουν απορίες που δυσχεραίνουν τη συνεργασία σας.
    καλες ερωτησεις...

    δεν θελω να επικοινωνει με αλλους οταν ειμαι νταουν αλλα σε 3 φασεις του ειχα πει οτι ημουν ετοιμη για υποτροπη και του ειχα ζητησει να εξηγησει στο περιγυρο μου οτι πιεζομουν απιστευτα -και μιλαμε για πολυ πιεση,θανατικο στην οικογενεια,οικ.στριμοκωλια σμα κτλ- θεωρησε οτι δεν επρεπε να επεμβει, μια οικογ. φιλη που του ειχε τηλεφωνησει για να ενημερωθει την ειχε στειλει σε μενα πακετο λογω ιατρικου απορρητου. γενικα το να μην μπλεχτει το καταλαβαινω, το να ξερει οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω και οτι μπορει να παρω την κατιουσα και για να μην βρεθει να εχει ευθυνες να μην λεει κουβεντα αυτο με προβληματιζει..

    στην προκειμενη περιπτωση του εχω ζητησει να συνεργαστει με την κοιν . υπηρεσια του δημου γιατι χρειαζομαι υποστηριξη σε διαφορα θεματα..την εχω ζητησει γραπτως-παραπομπη- ακριβως γιατι εχω ενα δυσκολο ιστορικο με τασσεις αυτοκτ και ψυχωσικη συνδρομη , θεωρωντας οτι θα πρεπει σε κατασταση κρισης η σε θεματα προνοιας να ειναι διπλα μου αν μη τι αλλο η υπηρεσια μιας που δεν θα προστρεξει κανεις δικος μου..διαισθανομαι οτι δεν θελει να ''υποχρεωθει''? να δωσει δικαιωματα για την δουλεια του? κανει τα στραβα ματια για να μην χρεωθει μετα το οτιδηποτε? δεν ξερω παντως μου το πηγαινε απο βδομαδα σε βδομαδα και μετα μου ξεφουρνισε οτι ειναι εκτος των αρμοδιοτητων του...τα παρε δωσε με κοιν.λειτουργος ,θα επρεπε να κανει απλως ψυχοθεραπεια..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by akouokematheno View Post
    Καλησπερα παιδια,

    Θελω να κανω καποιες ερωτησεις αμα ξερετε σχετικα με την ψυχιατρικη δεοντολογια.Εγω εχω διπολικη διαταραχη και κανω εναμιση χρονο ψυχοθεραπεια με εναν ψυχαναλυτη.Ειναι καλος, επικοινωνουσαμε μεχρι προσφατως που λογω των συνθηκων της ζωης μου του ζητησα να συνεργαστει και με αλλους φορεις και με κοιν.λειτουργους για εξευρεση ξενωνα και για την ψυχοκοινωνικη αποκατασταση μου γιατι πιεζομαι οικονομικα.

    Με πηγαινε απο βδομαδα σε βδομαδα οτι θα επικοινωνουσε με τον δημο- χωρις να χρειαζοταν εγω του ειπα καντε επισημη παραπομπη για να ασχοληθει η κοιν. λειτουργος του δημου με το θεμα μου-, το εχει αφησει πολυ στο φλου, βασικα δεν θελει να μπλεχτει και ...και προχτες μου ειπε οτι και πολυ που ασχοληθηκε με τα του ξενωνα γιατι εκεινος ειναι ψυχαναλυτης και δεν θα επρεπε να ασχολειται με πραγματα εξω απο την θεραπεια..δεν ξερω ποσο αυτο στεκει..δεδομενου ομως οτι του εχω ζητησει να ενημερωσει και να δωσει ιστορικο για να δραστηριοποιηθει η κοιν. υπηρεσια και οχι να το παρει ολο πανω του δεν νομιζω οτι τον εχω βγαλει εκτος ρολου!!!!???

    Επισης στις φασεις που δεν ημουν καλα πριν 1 μηνα ,στα πολυ down μου και του ζητησα να ενημερωσει τους φορεις που εμπλεκομαι παλι δεν το κανει ευκολα, του παιρνει να το παρει αποφαση...γενικα δυσαναχετω γιατι βλεπω οτι τωρα που η θεραπεια μας φαινεται αν παει ή δεν παει καλα στους συνεργαζομενους φορεις -εννοω οτι αν δεν ειμαι καλα του τηλεφωνουν ,φαινεται που με βοηθαει και που οχι,φαινονται οι δυσκολιες μου - πιστευω οτι δεν θελει να φαινεται, κανει τα παντα για να μην φανει και να παρει θεση...με ρωτανε απο τον οαεδ τι λεει ο ψυχιατρος σου για αυτο το προγραμμα επαγ. αποκαταστασης? και δεν ξερω σε ολους τι να απαντησω.

    1. Δεν ισχυει οτι αν δεν εισαι καλα και σου βγουν τασσεις αυτοκτονιας οτι εχεις δικαιωμα να ζητησεις απο τον ψυχιατρο σου να σπασει το ιατρικο απορρητο και να ενημερωσει οποιον θελεις?

    2. Βαση των δικων σας εμπειριων με ψυχαναλυτικου τυπου ιατρους ειναι εκτος ρολου του οι συνεργασιες με φορεις? Η τουλαχιστον που κυμμαινονται τα ορια??
    δεν νομιζω οτι ο ψυχοθεραπευτης σου ειναι εκει για να επεμβαινει οταν και με τον τροπο που εσυ νομιζεις οτι ειναι σωστος, αλλα να κρινει ΑΝ και ΠΟΤΕ και ΠΩΣ πρεπει να επεμβει ο ιδιος.
    νομιζω εκει οφειλεται ολο το δικο σου μπλεξιμο και η δυσαρεσκεια σου.
    ακομα, ο τροπος που σου απαντησε (οτι και πολυ ασχοληθηκε με αυτα που του ζητας) δειχνει οτι εχει φτασει σε καποιο σημειο αγανακτησης με οσα του ζητας.
    αυτο δεν σημαινει οτι σε βοηθαει αποτελεσματικα και αν κρινεις οτι δεν βελτιωνεσαι σκεψου σοβαρα να τον αλλαξεις. αλλα το να δινεις οδηγιες για τις πραξεις του η την θεραπεια σου δεν ειναι απλα περα απο τον ρολο του, αλλα ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by akouokematheno View Post
    καλες ερωτησεις...

    δεν θελω να επικοινωνει με αλλους οταν ειμαι νταουν αλλα σε 3 φασεις του ειχα πει οτι ημουν ετοιμη για υποτροπη και του ειχα ζητησει να εξηγησει στο περιγυρο μου οτι πιεζομουν απιστευτα -και μιλαμε για πολυ πιεση,θανατικο στην οικογενεια,οικ.στριμοκωλια σμα κτλ- θεωρησε οτι δεν επρεπε να επεμβει, μια οικογ. φιλη που του ειχε τηλεφωνησει για να ενημερωθει την ειχε στειλει σε μενα πακετο λογω ιατρικου απορρητου. γενικα το να μην μπλεχτει το καταλαβαινω, το να ξερει οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω και οτι μπορει να παρω την κατιουσα και για να μην βρεθει να εχει ευθυνες να μην λεει κουβεντα αυτο με προβληματιζει..

    στην προκειμενη περιπτωση του εχω ζητησει να συνεργαστει με την κοιν . υπηρεσια του δημου γιατι χρειαζομαι υποστηριξη σε διαφορα θεματα..την εχω ζητησει γραπτως-παραπομπη- ακριβως γιατι εχω ενα δυσκολο ιστορικο με τασσεις αυτοκτ και ψυχωσικη συνδρομη , θεωρωντας οτι θα πρεπει σε κατασταση κρισης η σε θεματα προνοιας να ειναι διπλα μου αν μη τι αλλο η υπηρεσια μιας που δεν θα προστρεξει κανεις δικος μου..διαισθανομαι οτι δεν θελει να ''υποχρεωθει''? να δωσει δικαιωματα για την δουλεια του? κανει τα στραβα ματια για να μην χρεωθει μετα το οτιδηποτε? δεν ξερω παντως μου το πηγαινε απο βδομαδα σε βδομαδα και μετα μου ξεφουρνισε οτι ειναι εκτος των αρμοδιοτητων του...τα παρε δωσε με κοιν.λειτουργος ,θα επρεπε να κανει απλως ψυχοθεραπεια..
    Λοιπόν, στην πρώτη παράγραφο… θεωρώ πως δεν έχεις δίκιο. Δεν έχει την υποχρέωση να μιλήσει με τον περίγυρό σου, είναι μια ξεκάθαρα δική σου ευθύνη. Αν δεν μπορείς να διαχειριστείς το κομμάτι της επικοινωνίας με τον περίγυρο, (και) γι’ αυτό το λόγο κάνεις ψυχοθεραπεία: για να σε ενθαρρύνει και να σε καθοδηγήσει να διαχειριστείς τις διαπροσωπικές σου σχέσεις (εσύ η ίδια όμως, όχι δι’ αντιπροσώπου). Μπορεί βέβαια κατά περίπτωση, ένας ειδικός να συμφωνήσει να μιλήσει με δικούς σου ανθρώπους. Αυτό όμως είναι στην κρίση του (συν τη δική σου συναίνεση) και επιπλέον, αυτό κατά κανόνα γίνεται μέσω μιας κανονικής συνεδρίας, όχι μέσω τηλεφωνημάτων κλπ με αγνώστους σε αυτόν ανθρώπους. Η δε ‘οικογενειακή φίλη’ σωστότατα έφαγε πόρτα. Αλίμονο αν θεωρήσουμε σωστό να παίρνει ο καθένας έτσι απλά μια… ‘ενημέρωση’…. Σαφέστατα και δεν είναι θέμα του ‘να μην μπλεχτεί’. Είναι ουσιαστικό και σοβαρό θέμα απορρήτου, ορίων και δικαιωμάτων του επαγγελματικού του ρόλου. Είτε μπορείς είτε δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις, υπάρχουν κάποια αδιαπραγμάτευτα και κάποια διαπραγματεύσιμα όρια. Συζητήστε και ζήτα να σου εξηγήσει ποια είναι αυτά και πού βασίζονται.

    Στη δεύτερη παράγραφο… Μπορεί να σου δώσει μια γνωμάτευση, ένα παραπεμπτικό και κατόπιν γραπτής δικής σου άδειας, να συζητήσει με την κοινωνική υπηρεσία ΑΝ βέβαια πάρει την πρωτοβουλία η κοινωνική υπηρεσία και αν οι πληροφορίες που του ζητήσουν είναι τέτοιες που σύμφωνα με τη δεοντολογία και την κρίση του, μπορεί να δώσει. Όμως το να έχει με δική του πρωτοβουλία ή επειδή το ζητάς εσύ, πάρε δώσε με την κοινωνική υπηρεσία, όντως είναι εκτός του ρόλου του. Κι ίσως θεωρεί πως όσα του ζητάς είναι περισσότερο χειριστικές συμπεριφορές, παρά πραγματικές ανάγκες. Μίλα του, να το λύσετε

  12. #12
    αυτα που του ζηταω πιστευω οτι ειναι στο πλαισιο της ψυχοεπαγγελματικης αποκαταστασης μου δεδομενου οτι εγω εχω πολλαπλα προβληματα ( στεγασης,εργασιας, απουσια οικογ.πλαισιου) και σε φαση αδυναμιας οντως η κοιν.υπηρεσια δραστηριοποιηθηκε και κανενας αλλος, και οντως η κοιν.υπηρεσια εχει ως αρμοδιοτητα να εχει καποιο ιστορικο και ιδεα του τι παιζεται για να με παραπεμψει αντιστοιχα. Ειναι αποτελεσματικος, δεν αμφισβητω οτι με εχει βοηθησει ΑΛΛΑ δεν μπορω ολα να τα αφησω στο αν και οποτε θεωρησει οτι πρεπει να ενημερωσει πρωτον γιατι μπορει να ειναι αργα και δευτερον γιατι δεν γινεται να λειτουργησει καλυτερα η υπηρεσια αν δεν ξερει τι εστι η διαταραχη μου , τι εχω περασει κτλ.

    Δυστυχως συνηθως τα ατομα με το δικο μου ιστορικο εχουν πισω φορεις που τους παρακολουθουν και δεν χρειαζονται να αυτοπαραπεμφουν οπως εγω. Το θεμα ειναι οτι αφενος θα μπορουσε να δωσει το παραπεμπτικο χωρις ωστε να μην χρειαστει να αγανακτισει κανενας απο τους δυο η να μου ξεκαθαρισει οτι δεν συμφωνω σε αυτο που θες να κανεις κινησου μονη σου.....σημειωση ηξερε εξαρχης την πολυπλοκοτητα και δεν ειχε αρνηθει την συνεργασια με αλλους φορεις στην αρχη πριν αυξηθουν τα προβληματα ..

  13. #13
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Λοιπόν, στην πρώτη παράγραφο… θεωρώ πως δεν έχεις δίκιο. Δεν έχει την υποχρέωση να μιλήσει με τον περίγυρό σου, είναι μια ξεκάθαρα δική σου ευθύνη. Αν δεν μπορείς να διαχειριστείς το κομμάτι της επικοινωνίας με τον περίγυρο, (και) γι’ αυτό το λόγο κάνεις ψυχοθεραπεία: για να σε ενθαρρύνει και να σε καθοδηγήσει να διαχειριστείς τις διαπροσωπικές σου σχέσεις (εσύ η ίδια όμως, όχι δι’ αντιπροσώπου). Μπορεί βέβαια κατά περίπτωση, ένας ειδικός να συμφωνήσει να μιλήσει με δικούς σου ανθρώπους. Αυτό όμως είναι στην κρίση του (συν τη δική σου συναίνεση) και επιπλέον, αυτό κατά κανόνα γίνεται μέσω μιας κανονικής συνεδρίας, όχι μέσω τηλεφωνημάτων κλπ με αγνώστους σε αυτόν ανθρώπους. Η δε ‘οικογενειακή φίλη’ σωστότατα έφαγε πόρτα. Αλίμονο αν θεωρήσουμε σωστό να παίρνει ο καθένας έτσι απλά μια… ‘ενημέρωση’…. Σαφέστατα και δεν είναι θέμα του ‘να μην μπλεχτεί’. Είναι ουσιαστικό και σοβαρό θέμα απορρήτου, ορίων και δικαιωμάτων του επαγγελματικού του ρόλου. Είτε μπορείς είτε δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις, υπάρχουν κάποια αδιαπραγμάτευτα και κάποια διαπραγματεύσιμα όρια. Συζητήστε και ζήτα να σου εξηγήσει ποια είναι αυτά και πού βασίζονται.

    Στη δεύτερη παράγραφο… Μπορεί να σου δώσει μια γνωμάτευση, ένα παραπεμπτικό και κατόπιν γραπτής δικής σου άδειας, να συζητήσει με την κοινωνική υπηρεσία ΑΝ βέβαια πάρει την πρωτοβουλία η κοινωνική υπηρεσία και αν οι πληροφορίες που του ζητήσουν είναι τέτοιες που σύμφωνα με τη δεοντολογία και την κρίση του, μπορεί να δώσει. Όμως το να έχει με δική του πρωτοβουλία ή επειδή το ζητάς εσύ, πάρε δώσε με την κοινωνική υπηρεσία, όντως είναι εκτός του ρόλου του. Κι ίσως θεωρεί πως όσα του ζητάς είναι περισσότερο χειριστικές συμπεριφορές, παρά πραγματικές ανάγκες. Μίλα του, να το λύσετε
    για το πρωτο ...μπορουσα να το διαχειριστω στο μετρο του δυνατου, μου ηταν απιστευτα αδυνατον να εχω background τασσεων αυτοκτονιας και να εχω κατι γελοιους απο το οικογ. περιγυρο να μου λενε οτι εισαι τωρα τελειωμενη πουν πεθαναν οι δικοι σου. απλα δεν μπορουσα...θεωρουσα οτι θα επρεπε δεδομενου της καταστασης και της διαταραχης μου να ηταν πιο παρεμβατικος γιατι ημουν φοβερα ευαλωτη...δεν ηταν μαθημα διαχειρισης επικοινωνιας, δεν ηταν κατι τυπικο, ηταν οτι πραγματικα θα μπορουσα να με ειχε διαλυσει και να τα ειχα παιξει..

    η κοιν. υπηρεσια να παρει απο μονη της, να το ψαξει τοσο πολυ? πλακα με κανεις? εγω νιωθω και πιστευω οτι αν δεν εχει μια εικονα για την διαταραχη μου δεν θα μπορεσει να με εξυπηρετησει αποτελεσματικα σε καποια θεματα πχ. στεγαση και οχι οι αναγκες μου ειναι πολυ πραγματικες , τον νοεμβρη αν δεν ηταν η κοιν.υπηρεσια δεν θα ειχα φαγητο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κοίτα, δεν μπορώ να ξέρω βέβαια με ακρίβεια την όλη κατάσταση. Οπότε, αναμφισβήτητα το πιο σωστό είναι να μιλήσεις μαζί του ακριβώς όπως τα λες κι εδώ, καθώς οι άνθρωποι που δεν βρίσκονται μέσα στη θεραπευτική σχέση, σχολιάζουν μόνο όσα γράφεις εσύ εδώ, κι όχι το σύνολο που γνωρίζετε καλύτερα εσύ και ο ψυχίατρος. Έτσι λοιπόν όπως τα περιγράφεις εδώ, φαίνεται να του ζητάς να παρέμβει στην οικογένεια σου και στην κοινωνική υπηρεσία, επειδή τα μεν άτομα της οικογένειας είναι 'γελοίοι', τα δε άτομα της κοινωνικής υπηρεσίας δεν το πολυψάχνουν... Επομένως πιστεύεις ότι αφού εσύ είσαι ασθενής και οι υπόλοιποι ανεπαρκείς για το ρόλο τους, πρέπει ο ψυχίατρος να παρέμβει περισσότερο... Είναι δηλαδή σαν να λέμε ότι κάποιος εργάζεται σε μια υπηρεσία που οι μισοί δεν έχουν τα προσόντα κι οι άλλοι μισοί είναι κοπανατζήδες, άρα πρέπει εκείνος να βγάλει όλη τη δουλειά...

    Οπότε πιθανόν ο άνθρωπος να έδειξε καλή διάθεση στην αρχή (όταν όπως λες δεν είχαν αυξηθεί τα προβλήματα), τώρα όμως δεν μπορεί άλλο. Φυσικά χρειάζεται να σου εξηγήσει το πώς και το γιατί και να συμφωνήσετε τι μπορείτε να κάνετε, ώστε κι εκείνος να μην νιώθει εκτός ορίων και εσύ να μην νιώθεις αβοήθητη. Κάποιες φορές οι επαναδιαπραγματεύσεις κι οι εξηγήσεις, οδηγούν σε καλύτερη συνεργασία. Άλλες φορές πάλι όχι. Ελπίζω να τα καταφέρετε

    Σημείωση: ένας ψυχαναλυτής, δεν έχει εκπαιδευτεί να είναι παρεμβατικός, ο παρεμβατισμός είναι αντίθετος με την προσέγγιση του. Αλλά έτσι κι αλλιώς, παρεμβατισμός στην ψυχοθεραπεία δεν σημαίνει ότι παρεμβαίνει ο ίδιος ο ψυχοθεραπευτής στη ζωή που κάνεις έξω από το θεραπευτικό πλαίσιο. Ο παρεμβατισμός έχει να κάνει με τον τρόπο που διεξάγεται η συνεδρία, κι όχι με το πόσο πολύ συμμετέχει στη ζωή σου ο θεραπευτής.

Similar Threads

  1. Ίσες ευκαιρίες και δεοντολογία
    By giorgos1980 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-2012, 16:57
  2. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ Κ ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΜΗ ΚΑΘΑΡΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 29-11-2011, 20:35
  3. Ψυχολογία VS Ψυχιατρική
    By neofermeni in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 13-08-2011, 03:18
  4. εμμονες ιδεες απλου τυπου
    By Lou! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-01-2011, 17:50
  5. ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
    By firefly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2011, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •