αδύναμο σπέρμα - χάνεται η γη κάτω από τα πόδια σου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    αδύναμο σπέρμα - χάνεται η γη κάτω από τα πόδια σου

    Καλησπέρα,
    Είμαι 26χρ και πριν από δυο χρόνια νιώθωντας κάτι να ψηλαφίζω στον αριστερό μου όρχη επισκέφτηκα ουρολόγο όπου και μου είπε ότι μάλλον έχω κιρσοκήλη. "Μην ανησυχείς , 2 στους δέκα έχουν και οι περισσότεροι δεν το ξέρουν μου είπε χαρακτηριστηκά. Το κακό είναι ότι κάποιες φορές επηρεάζει την γονιμότητα. Πρέπει να το κοιτάξεις αργότερα.Έχω και εγώ κιρσοκήλη και έχω 3 παιδιά".

    Ανησύχησα στην αρχή αλλά απο μέσα μου έλεγα και να κάνω τώρα σπερματοδιάγραμμα τι θα βγει? εάν έχω πρόβλημα? διορθώνεται? ->Πολύ πιθανό με επέμβαση ρουτίνας. Κάποις φορές όμως η γονιμότητα δεν σχετίζεται απαραίτητα με την κιρσοκήλη. Εάν πάλι δεν έχω πρόβλημα θα τρέχω τώρα σε δωματιάκια εγώ 24χρονος να δίνω σπέρμα ? Το άφησα.

    Το άφησα μέχρι πέρισυ όπου είδα διαφορά στο χρώμα και στην υφή του σπέρματος. Εκεί έκανα μόνος μου σπερματοδιάγραμμα όπου και πήρα τα αποτελέσματα . Ολιγοασθενοσπερμία. Γιατί ρε π07στη σε μένα ? με τι ψυχολογία τώρα συνεχίζω ? στην ζωή μου, στις σχέσεις μου ? Επισκέφτηκα ουρογόγο. Μου είπε θα κάνεις ουρολογικές εξετάσεις . Και όντως είχα προστατίτιδα , βρέθηκαν κάποια βακτήρια όπου και πιθανόν να επηρεάζουν μορφολογία-αριθμό σπερματοζωαρίων κτπ. Πήρα αντιβιώσεις και εγώ και η κοπέλα μου.

    Ο γιατρός έχοντας θεωρήσει ότι θεραπεύτηκα με τις αντιβιώσεις και αφού έκανα εξέταση (υπέρηχο κύστης-προστάτη κτπ) χωρίς όμως να κάνω πάλι καλλιέργεια ούρων μου έδωσε βιταμίνες για 3 μήνες και μετά μου λέει θα ξανακάνουμε σπερματοδιάγραμμα. Το άγχος και η αγωνία απίστευτη. Δεν υπάρχει. Νιώθω ότι έχω κάτι και μου τρελαίνει το μυαλό συνέχεια. Κάνω και το δεύτερο σπερματοδιάγραμμα πριν ένα μήνα και ήταν χειρότερο. 1,8εκ/ml ενώ το min όριο 15εκ/ml. Ένα ΣΚ κόλαση . Νομίζω ότι έχω κάποια αναπηρία ή κάτι τέτοιο.
    Η κοπέλα μου ξέρει τα πάντα από την στιγμή που έκανα το πρώτο σπερματοδιάγραμμα και είδα ότι έχω πρόβλημα.
    Τώρα ετοιμάζομαι να πάω σε ένα γνωστό ουρολόγο για κάποιες άλλες εξετάσεις αλλά και για την επέμβαση της κιρσοκήλης.

    Φοβάμαι... όχι την επέμβαση... φοβάμαι την πρόοδο που μπορεί να υπάρξει σε τέτοιες περιπτώσεις. Και οκ το ξέρω υπάρχουν και οι εξωσωματικές. Μάλιστα θα πάω την επόμενη εβδομάδα να κάνω και κρυοσυντήρη σπέρματος ότι δείγμα καλό δώσω για να έχω κάποιο backup σε περίπτωση όπου δεν γίνει κάτι άλλο για το μέλλον.
    Πόσο εύκολο είναι όμως να μπεις σε αυτή την διαδικασία χωρίς να αλλοιωθεί η σχέση σου με την σύντροφο σου? Για μένα μπορεί να είναι μονόδρομος αργότερα. Αυτή όμως θα είναι δυνατή για κάτι τέτοιο? Δεν θέλω να την χάσω. Δεν είμαστε ούτε καν παντρεμένοι αλλά με στηρίζει και με αγαπάει όπως και εγώ το ίδιο. Όμως λογικό είναι να θέλει ένα παιδί αργότερα. Εγώ εάν έχω μόνο το συγκεκριμένο τρόπο να της το προσφέρω ?
    Η περίπτωση μου δεν είναι η κλασική όπου ένα ζευγαρί ανακαλύπτει ότι είναι υπογόνιμο όταν είναι παντρεμένοι και προσπαθούν ανεπιτυχώς να κάνουν παιδί. Εγώ ξέρω απο πριν ότι έχω πρόβλημα . . Εάν είναι η αιτία η κιρσοκήλη θα διορθωθεί .. Πόσο? Δεν ξέρουν ... Μπορεί να χρειαστεί εξωσωματική αργότερα.
    Λοιπόν? τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση όπου ξέρεις πριν ξεκινήσεις την ζωή σου με κάποιον ότι υπάρχει ένα τέτοιο πρόβλημα και ποια είναι η αντίδραση ?
    προσπαθώ να το παίξω ψύχραιμος σε αυτήν γιατί δεν θέλω ποτέ να την απογοητεύσω... αλλά από μέσα μου η σκέψη μου με τρελαίνει..
    δεν θέλω να σταματήσει ούτε αυτή ούτε εγώ να κάνει κάνουμε όνειρα. Δεν θέλω να την απογοητεύσω. Θέλω να ΠΡΟΣΦΕΡΩ!
    έχω τρομερό άγχος και αυτό ξέρω ότι επιβαρύνει την όλη κατάσταση κτπ. Αλλά πως αλλιώς ? Δεν την παλεύω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    φιλε παιρνεισ ψυχοφαρμακα;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Quote Originally Posted by elis View Post
    φιλε παιρνεισ ψυχοφαρμακα;
    ??? Γιατί το λες αυτό ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    φιλε αμα παιρνεισ αντιψυχωτικα 199% ειναι απο αυτα για τα υπολοιπα δεν ξερω αλλα μια διακοπη θα σε πεισει κ μην ρωτησεισ κανενα γιατρο κ σου πει δεν τα κανουν αυτα τα φαρμακα πρωτον δεν ξερει πωσ τον πιανουν τον καθενα κ δευτερον θα σ πω εγω που δεν ειχα σπερμα δυο χρονια κ μολισ αλλαξα φαρμακο επανηλθε σε μερικα κοριτσια κοβεται η περιοδοσ παντωσ ενημερωτικα στο λεω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Δυσκολη η περιπτωση σου , μην τα παρατας ομως , παλεψε . Και αφου σε στηριζει και η κοπελα σου ξερωντας το προβλημα σου ,πανε μεχρι το τελος .

  6. #6
    elis όχι δεν πέρνω ψυχοφάρμακα. Αλλά νομίζω εάν είναι έτσι θα ευχόμουν να έπερνα για να ήξερα την άμεση αιτία και την αντιμετώπιση.

    GeorgeP με στηρίζει. Αλλά δεν θέλω να της δείχνω ότι είμαι χάλια και ότι φοβάμαι γενικά για το τι θα γίνει γιατί μπορεί να φρικάρει και εκείνη στο τέλος. Με αποτέλεσμα να μην μπορώ να νιώσω "ασφάλεια" καθόλου.

    πείτε κάτι ρε παιδιά, δεν γίνεται να σκέφτομαι συνέχεια αυτό ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    υπάρχουν λύσεις πάντως εγώ από ότι ξέρω αλλά δεν είναι τελειωτικέσ δηλαδή γυμναστική τίποτε βιταμίνες η καρνιτηνη κάνει καλό αυτα ξέρω κανε την εγχείρηση κ βλέπεις λίγο θα πάρεις από την εγχείρηση λίγο θα πάρεις καμία ορμόνη πριν κανείς παιδί λίγο η γυμναστική από τώρα τα πιάσεσ τα δεκαπέντε εκατομμύρια γιατί αγχώνεσαι δε εχω καταλάβει κανε την εγχείρηση κ βλέπεις εκεί θα φανεί πραγματικά βήμα βήμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    υπάρχει η εξέταση triplex οσχέου, θα μπορούσες να την είχες κάνει. ναι η κρισοκήλη, επηρεάζει αλλά μόνο αν είναι βαριά, αν δηλαδή σε πονάει.και τσέκαρε και εξετάσεις τεστοστερόνης. ο γιατρός σου έχει πει ότι οι όρχεις σου είναι εντάξει, φυσιολογικοί(μέγεθος, εμφάνιση, ψηλάφιση κτλ.|) ?? αν ναι τα άλλα φτιάχνονται. έχε υπ' όψη σου, όλοι οι γιατροί μιλάνε πρώτα για προσπάθεια τεκνοποίησης ενός έτους, και ότι μπορεί να υπάρξει τεκνοποίηση ακόμα και με χαμηλό αριθμό, και μετά ξεκινάνε οι εξετάσεις.

    δύο ερωτήσεις έχω, αν θέλεις μου απαντάς, πόσο κοστίζει η κρυοσυντήρηση? επίσης τι εννοείς άλλαξε χρώμα το σπέρμα? δλδ? έγινε πιο διαφανές?πιο ρευστό?

  9. #9
    Quote Originally Posted by nickath View Post
    Καλησπέρα,
    Λοιπόν? τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση όπου ξέρεις πριν ξεκινήσεις την ζωή σου με κάποιον ότι υπάρχει ένα τέτοιο πρόβλημα και ποια είναι η αντίδραση ?
    προσπαθώ να το παίξω ψύχραιμος σε αυτήν γιατί δεν θέλω ποτέ να την απογοητεύσω... αλλά από μέσα μου η σκέψη μου με τρελαίνει..
    δεν θέλω να σταματήσει ούτε αυτή ούτε εγώ να κάνει κάνουμε όνειρα. Δεν θέλω να την απογοητεύσω. Θέλω να ΠΡΟΣΦΕΡΩ!
    έχω τρομερό άγχος και αυτό ξέρω ότι επιβαρύνει την όλη κατάσταση κτπ. Αλλά πως αλλιώς ? Δεν την παλεύω..
    αν σε αγαπάει, και σε βλέπει να προσπαθείς να βρεις τη λύση, δε θα σε αφήσει :)

  10. #10
    Quote Originally Posted by vlad View Post
    υπάρχει η εξέταση triplex οσχέου, θα μπορούσες να την είχες κάνει. ναι η κρισοκήλη, επηρεάζει αλλά μόνο αν είναι βαριά, αν δηλαδή σε πονάει.και τσέκαρε και εξετάσεις τεστοστερόνης. ο γιατρός σου έχει πει ότι οι όρχεις σου είναι εντάξει, φυσιολογικοί(μέγεθος, εμφάνιση, ψηλάφιση κτλ.|) ?? αν ναι τα άλλα φτιάχνονται. έχε υπ' όψη σου, όλοι οι γιατροί μιλάνε πρώτα για προσπάθεια τεκνοποίησης ενός έτους, και ότι μπορεί να υπάρξει τεκνοποίηση ακόμα και με χαμηλό αριθμό, και μετά ξεκινάνε οι εξετάσεις.
    έχω κάνει υπέρηχο στους όρχεις και μου έχουν πει ότι είναι απόλυτα φυσιολογικοί με την μόνη διαφορά ότι υπάρχει κιρσοκήλη 1 βαθμού (ανάμεσα στο 1 με 2 για την ακρίβεια βαθμού) στον αριστερό όρχη. Αυτό ήταν και ο λόγος βέβαι που πήγα σε ουρολόγο πριν από δύο χρόνια. Δεν μπορεί να την είχα απο πριν και να μην την είχα ψηλαφίσει και ξαφνικά να ανακάλυψα μόνος μου ότι έχω κιρσοκήλη.

    Quote Originally Posted by vlad View Post
    τι εννοείς άλλαξε χρώμα το σπέρμα? δλδ? έγινε πιο διαφανές?πιο ρευστό?
    έγινε πιο διάφανο και πιο νερουλό. Ο γιατρός βέβαια μου είπε ότι το χρώμα δεν έχει καμία σχέση με τον αριθμό των σπερματοζωαρίων γι'αυτό και μου είπε να δούμε μήπως υπάρχουν βακτήρια. Και όντως βρήκε 2 βακτήρια και ένα μικρόβιο όπου και πήρα αντιβίωση για αυτά. Τώρα μπορεί να έχουν παραμείνει και γι'αυτό το χρώμα ακόμα δεν έχει αλλάξει όπως ήταν πριν στο σπέρμα μου. Το ίδιο και η ρευστοποίηση

    Quote Originally Posted by vlad View Post
    πόσο κοστίζει η κρυοσυντήρηση?
    εξαρτάται πόσα δείγματα θα δώσεις. Εγώ θα δώσω 3-4 φορές δηλαδή 300-450 ευρώ συνολικά και στο κρατούν ένα χρόνο. Μετά νομίζω είναι 200ευρώ/χρόνο.

    Quote Originally Posted by vlad View Post
    αν σε αγαπάει, και σε βλέπει να προσπαθείς να βρεις τη λύση, δε θα σε αφήσει
    Το ελπίζω. Δεν φταίω εγώ, δεν είναι κάτι που έκανα ή οφείλεται σε κάτι που έκανα εγώ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    γεια .αν κ αντιμετωπιζεις ενα δυσκολο θεμα υπαρχουν λυσεις κ αυτο ειναι πολυ σημαντικο . θα ηθελα να επισημανω οτι δεν βοηθανε μονον οι βιταμινες στη γονιμοτητα αλλα κ αλλα συμπληρωματα . ειχα διαβασει σχετικο αρθρο αλλα δε θυμαμαι ποια ειναι . θυμαμαι ομως πολυ καλα οτι οι βιταμινες κ τα αλλα συμπληρωματα μπορουν να αυξησουν πολυ τα σπερματοζωαρια μπορουν να βελτιωσουν κ την κινητικοτητα που κ αυτη παιζει σημαντικο ρολο . μπορεις να κανεις μια ερευνα στο ιντερνετ κ να μαθεις κ αλλα . στα ελληνικα οι πληροφοριες ειναι λιγες αν μπορεις να ψαξεις σε αγγλοφωνα σαιτ θα ταν καλο.

  12. #12
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    γεια .αν κ αντιμετωπιζεις ενα δυσκολο θεμα υπαρχουν λυσεις κ αυτο ειναι πολυ σημαντικο . θα ηθελα να επισημανω οτι δεν βοηθανε μονον οι βιταμινες στη γονιμοτητα αλλα κ αλλα συμπληρωματα . ειχα διαβασει σχετικο αρθρο αλλα δε θυμαμαι ποια ειναι . θυμαμαι ομως πολυ καλα οτι οι βιταμινες κ τα αλλα συμπληρωματα μπορουν να αυξησουν πολυ τα σπερματοζωαρια μπορουν να βελτιωσουν κ την κινητικοτητα που κ αυτη παιζει σημαντικο ρολο . μπορεις να κανεις μια ερευνα στο ιντερνετ κ να μαθεις κ αλλα . στα ελληνικα οι πληροφοριες ειναι λιγες αν μπορεις να ψαξεις σε αγγλοφωνα σαιτ θα ταν καλο.
    σε ευχαριστώ, θα το κοιτάξω και αυτό

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου κ να παρηγορησαι απο το γεγονος οτι η κοπελα σου σ αγαπαει,Πιστευω οτι θα θελετε κ οι 2 σας ενα παιδι μελλοντικα,Εγω στην θεση της θα δεχομουν να γινει αυτο με εξωσωματικη κ καλο ειναι να γινει ετσι αν δεν βρεθει αλλη λυση εφοσον αγαπιεστε,Η επιστημη κανει θαυματα εποχη που ειμαστε,Μου θυμησες καποιους θειους μου που εζησαν αρχες του αιωνα κ δεν εκαναν παιδι επειδη αυτος ειχε προβλημα κ δεν μπορουσανε να τους βοηθησουνε ομως για σας ειναι διαφορετικα τωρα,Ειναι προς τιμην σου που δεχτηκες να πας σε γιατρο πολλους δεν τους επιτρεπει ο εγιωσμος τους να απευθυνθουνε κ πραγματικα ευελπιστω η κοπελα σου να το εκτιμαει,Ο,τι καλυτερο κ παντα μαζι!

  14. #14
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κουραγιο φιλε μου κ να παρηγορησαι απο το γεγονος οτι η κοπελα σου σ αγαπαει,Πιστευω οτι θα θελετε κ οι 2 σας ενα παιδι μελλοντικα,Εγω στην θεση της θα δεχομουν να γινει αυτο με εξωσωματικη κ καλο ειναι να γινει ετσι αν δεν βρεθει αλλη λυση εφοσον αγαπιεστε,Η επιστημη κανει θαυματα εποχη που ειμαστε,Μου θυμησες καποιους θειους μου που εζησαν αρχες του αιωνα κ δεν εκαναν παιδι επειδη αυτος ειχε προβλημα κ δεν μπορουσανε να τους βοηθησουνε ομως για σας ειναι διαφορετικα τωρα,Ειναι προς τιμην σου που δεχτηκες να πας σε γιατρο πολλους δεν τους επιτρεπει ο εγιωσμος τους να απευθυνθουνε κ πραγματικα ευελπιστω η κοπελα σου να το εκτιμαει,Ο,τι καλυτερο κ παντα μαζι!
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το εκτιμώ ιδιαίτερα αυτό που λες.


    Λοιπόν ένα ευχάριστω update όσον αφορά το θέμα μου.
    Πήγα την Παρασκευή να δώσω το πρώτο δείγμα για κατάψυξη και τα αποτελέσματα ήταν 8-10 φορές καλύτερα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόση χαρά και ψυχολογική ανακούφιση πήρα από αυτό. Ο γιατρός (ο οποίος είναι άλλος και δεν σχετίζεται ούτε με την κλινική ούτε με τον προηγούμενο γιατρό) μου είπε αφού είδε και τα τελευταία αποτελέσματα να κινηθούμε πιο συντηρητικά και να αναβάλουμε την επέμβαση κιρσοκήλης. Να κάνω ξανα ουρολογικές για επανέλεγχο βακτηρίων κτπ και να κινηθούμε χαλαρά απο δω και στο εξής. Εχω ήδη τέσσερις κατεψυγμένες αμπούλες από το πρώτο δείγμα μου και θα πάω προληπτικά να δώσω άλλη μία φορά.
    Να τονίσω ότι τα προηγούμενα σπερματοδιαγράμματα είχαν γίνει αλλού και σε διαφορετικές κλινικές μεταξύ τους.
    Δεν ξέρω πραγματικά, θα αρχίσω να πιστεύω ότι το άγχος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Αφού είχα περάσει όλη την αρχική απόγνωση τις προηγούμενες μέρες η οποία μπορώ να πω ήταν ψυχολογική κόλαση, τις τελευταίες μέρες πριν δώσω το δείγμα ήμουν και πιο χαλαρός ψυχολογικά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Quote Originally Posted by nickath View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το εκτιμώ ιδιαίτερα αυτό που λες.


    Λοιπόν ένα ευχάριστω update όσον αφορά το θέμα μου.
    Εχω ήδη τέσσερις κατεψυγμένες αμπούλες από το πρώτο δείγμα μου και θα πάω προληπτικά να δώσω άλλη μία φορά.
    ρε θηριο 4 αμπουλεσ με ενα πεταγμα;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. χανεται η ελπιδα?
    By pitheas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 21:28
  2. Δεν εχω σπερμα
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 22-11-2010, 00:02
  3. ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ
    By La_ViTa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 23-09-2008, 15:55
  4. Η ζωή που περνά και χάνεται...
    By mariax in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 05-07-2007, 22:52
  5. Η ζωή που περνά και χάνεται...
    By mariax in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 22-01-2007, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •