Ποιο ειναι το προβλημα σας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Lightbulb Ποιο ειναι το προβλημα σας;

    Γεια σας παιδια!
    Θελω να ρωτησω σε ατομα που εχουν περασει ψυχωση (οπως και εγω) ποιο ειναι το και αν εχετε προβλημα.
    Εχει περασει καιρος απο το επισοδειο της ψυχωσης μου αλα θυμαμαι οτι ειχα διαφορες ανησυχιες και προβληματα οπως: αλογία (δε μου εβγαινε να πω κατι,μονο σκεφτομουν )
    Που τωρα πια νομιζω το ξεπερασα αυτο, αλα εχω ερθει σε μια αλη φαση πλεον.
    Η κυρια ασχολια μου ειναι τα γραφικα και η παραγωγη μουσικης και παρατηρω τωρα, μετα απο ενα επισοδειο μανιας που ειχα (ειμαι και διπολικος μαλον, οπως μου λεει ο γιατρος)
    οτι η εμπνευση για να κανω κατι απ αυτα τα 2, μου χει φυγει τελειος και εχω ενα αισθημα ματαιοδοξιας, δηλαδη μπαινω για λιγο στο προγραμα και μετα τα παραταω...σαν να νεκρωσε η δημιουργικοτητα μου τελειως! Κατι βασανιστικο για εναν καλλιτεχνη.

    Θα χαιρομουν πολυ να ακουσω τις εμπειριες σας.. Τι πιστευετε οτι ειναι το προβλημα σας εξαιτιας της ψυχωσης, και αν βεβαια υπαρχει;

    εγω παιρνω τωρα zyprexa 7,5mg και ladose 10mg και νιωθω αυτα, οτι κατι εχει γινει με τη δημιουργικοτητα μου, και ανυπομονω να δω αν θα περασει

    Eυχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια σου Σωτηρη, εγω εχω ψυχωση 6 χρονια. και εχω και εγω αλογια δεν μιλαω πολυ και ηθελα να σε ρωτησω πως το ξεπερασες . εγω αισθανομαι σα να ειναι το κεφαλι μου αδειο και οτι δεν εχω τιποτα να πω . στις παρεες μιλαω πολυ λιγο και δεν κανω βαθιες σκεψεις λεω μονο τα απαραιτητα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    παρτε abilify να σας πιασει πολυλογια...πριν 10 μερες δεν εβγαζα μιλια κ τωρα η γλωσσα μου παει ροδανι...λολ

  4. #4
    γεια και πάλι, Νικοπουλ πιστευω το ξεπερασα πηγαινοντας κοντρα σ αυτο και κανοντας και βλεποντας πολα πραματα και ασχολιες, και εβγαλα απ το μυαλο μου οτι κατι εχω, ειπα οτι ειμαι καλα
    σιγα σιγα, ετσι κι αλιως απ την αλη, δεν ειμαι και πολυ ομιλιτικος και αρκουμε σ αυτο. δηλαδη δε με νοιαζει . Σιγουρα ομως θελει τον καιρο του

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγω παρα την αγωγη εχω ακομη θετικα συμπτωματα αλλα και τα αρνητικα οπως η αλογια και η αβουλια ειναι πολυ δυσκολα!
    αν και εγω πιστευω οτι τα αρνητικα συμπτωματα οφειλονται στα φαρμακα ομως η γιατρος μου δεν το παραδεχεται!
    επισης εχω σοβαρο προβλημα με τη μνημη!δε θυμαμαι γεγονοτα προσωπα και παω σε νευροψυχολογο αλλα δεν ειναι και πολυ αισιοδοξη ρε γμτ και εχω απογοητευτει πολυ!
    μπραβο σωτηρη που το ξεπερασες ελπιζω ολοι μας μια μερα να το λεμε αυτο! :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    κ εγω εχω την ιδια απορια, γιατι δεν δημιουργουμε οπως πριν?
    στην αρχη οταν αρχισα να παιρνω φαρμακα ,τους πρωτους μηνες, ημουν δημιουργικη ,σιγα σιγα ομως σταματησα κ μετα ηρθε το τιποτα, δεν ειχα εμπνευση, διαθεση να κανω τιποτα καινουργιο η οτι εκανα παλια.Πιστεψα οτι εφταιγαν τα φαρμακα κ εμεινα δυομισυ χρονια χωρις φαρμακα κ εκτος ψυχιατρειου,αλλα παλι δεν ημουν δημιουργικη κ ειχα κ ολα τα υπολοιπα θετικα συμπτωματα της διαταραχης .κατεληξα οτι δεν φταινε μονο τα φαρμακα για το οτι εγω δεν ειμαι οπως παλια ,αλλα και η ιδια η διαταραχη.
    Ομως κ ο Χαλεπας εμεινε 20 χρονια στο ψυχιατρειο κανοντας τιποτα κ οταν βγηκε μεγαλουργησε!Η δημιουργηκοτητα ειναι θεμα εμπνευσης κ η εμπνευση ερχεται οταν δεν ειμαστε κοιμισμενοι,οταν ευχαριστιουνται οι αισθησεις ,γιαυτο πρεπει να εχουμε πολλες παραστασεις ,να γνωριζουμε κοσμο,να ταξιδευουμε, να ομορφαινουμε,να πειθαρχουμε κλπ ,κατι που ειναι δυσκολο με τα φαρμακα.Οταν ομως ξερουμε τι θελουμε (να εχουμε εμπνευση -δημιουργια) τοτε πολεμαμε με το προγραμα της καθημερινοτητας μας , το τερας της τεμπελιας κ ανηδονιας που μας δημιουργουν τα φαρμακα!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

Similar Threads

  1. Ποιο ειναι το προβλημα μου ?
    By Johnnis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 31-01-2013, 09:04
  2. Ποιό είναι τα αγαπημένο σας χρώμα;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2010, 17:41
  3. ποιο ειναι το ινδιανικο σου ονομα?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 18-02-2010, 10:20
  4. Τι είναι η ζωή; Ποιο είναι το νόημά της;
    By anwnimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 29-01-2010, 21:10
  5. ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ??
    By πολυμνια in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2009, 18:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •