αυπνία-φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    αυπνία-φόβος

    Χρόνια πολλά σε όλους!με την αύξηση της δόσης του αναφρανιλ σιγά σιγά προσπαθώ να σκέφτομαι πιο λογικά.εδώ και 5 χρόνια μαζί με το αναφρανιλ παίρνω trittico 1/2 ή 1 το βράδυ ανάλογα με την αυπνία.βέβαια μετά που με έπιασε πάλι το άγχος,δεν το έπαιρνα γιατί φοβόμουνα τις παρενέργειες με το αναφρανιλ παρόλο που τόσα χρόνια δεν είχε υπάρξει κάτι.ε όταν δεν το παίρνω δεν κοιμάμαι.χτες πήρα μισό αλλά στις 6 το πρωί και δεν με πολυέπιασε κοιμήθηκα 4 ωρες αλλά διακεκομμένα.το είπα στο γιατρό και μου είπε να πάρω μέχρι 2 χάπια αν δεν με παίρνει ο ύπνος γιατί πρέπει να κοιμάμαι βράδυ και όχι πρωί καθώς αυτό δεν βοηθά και την ψυχολογία μου.του είπα αν μπορεί να πάθω κάτι απο αυτό και μου είπε ναι αλλά δεν σου λέω γιατί θα κάθεσαι να ψάχνεσαι πάλι.αν συμβεί κάτι μου λέει το ξανασυζητάμε κ το αντιμετωπίζουμε.ε τι ήθελε και μου το είπε αυτό,απο εκείνη την ώρα μου κόλλησε άγχος για τον ύπνο.Κι αν δεν κοιμηθώ;και αν πάθω κάτι;τι ήταν αυτό που εννοούσε;τι θα μπορούσα να πάθω και δεν το λέει;και μπαίνω στο φαύλο κύκλο αυτό και είμαι σίγουρη και το χάπι να πάρω δεν θα κοιμηθώ απο το άγχος μου....απελπίστηκα πάλι.

  2. #2
    για ολα ο γιατρος σου αυτο λεει... δεν σου λεω το ενα δεν σου λεω το αλλο γιατι θα τα ψαξεις στο ιντερνετ....


    μηπως ειναι καιρος να αλλαξεις γιατρο ?

    παμε τωρα στην ερρωτηση φοβασαι τις παρενεργειες... συνηθως οι παρενεργειες συμβενουνε στις ευπαθεις ομαδες... εισαι πολυ ευαισθητη στα φαρμακα κτλ ? αν δεν εισαι μην ανησυχεις (αλλα και μην τα παιρνεις με το φτυάρι )


    το οτι θα παθεις κατι δεν ειναι για το φαρμακο ουτε ειναι απο παρενεργειες απο το φαρμακο ειναι πολυ απλο και στο εξηγω παρακατω...


    εμεις οι ανθρωποι εχουμε δημηουργηθει ωστε να κοιμομαστε το βραδυ απο επηστημονικες μελετες (δεν τα λεω απο το μυαλο μου αυτα και γιατρος μου τα εχει πει) ο ανθρωπινος εγκεφαλος ξεκουραζετε οταν κοιμομαστε στις 23:00εως3:00 η μπορει απο τις 1:00 μεχρι 3:00 δεν θυμαμαι πολυ καλα... αλλα για παραδειγμα αν εσυ τωρα κοιμηθεις απο τις 23:00 εως τις 7:00 θα ξεκουραστει ο εγκέφαλος καλύτερα απο οτι αν κοιμηθεις 4:00 εως τις 12:00 καταλαβένεις ?

    συν το οτι γενικα και το σωμα σου δεν θα ξεκουραστει με τον ημερησιο υπνο τοσο καλα οσο ξεκουραζετε το βραδυ.... οπότε θα είσαι κάπως ποιό <<βαριά>> άρα και με λιγότερη καλή ψυχολογια... ασε κιολας που αν κοιμασε τα πρωινα ε χανεις καπως απο την ημερα σου με το φως η διαθεση του ανθρωπου ειναι καλυτερα απο οτι ειναι οταν γινεται απογευμα-βραδυ... γιατι νομιζεις οτι τις περισοτερες φορες τους ανθρωπους τους πιανει καταθληψη-θλίψη-δυσφορία απογευματάκια ? είναι όπως ο καιρός αν έχει μουντο καιρο ε δεν εχεις πολυ διαθεση ενω με λιακαδα μια χαρα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση...πραγματικά χάρηκα που κάποιος ασχολήθηκε να μου απαντήσει γιατί μερικές φορές ίσως κουράζω με τους φόβους μου.ο γιατρός μου, μου λέει υποτιθεται ''δεν σου λέω γιατί θα κάθεσαι να ψάχνεσαι'' γιατί όντως το κάνω αυτό πάρα πολύ.όπως ας πούμε με τις παρενέργειες που καθόμουν όλη μέρα πάνω στον υπολογιστή και ψίριζα μία μία την κάθε παρενέργεια.μη πω για το σύνδρομο σεροτονίνης που είχα δει τα συμπτώματα και μετά τα πάθαινα ένα ένα.απο την άλλη λέγοντάς μου ''αν πάθεις κάτι θα το αντιμετωπίσουμε'' με βάζει στο τρυπάκι οτι ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟ TRITTICO ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΩ ΚΑΤΙ.άρα το μυαλό αμέσως κολλάει σ'αυτό.και με κατευθύνει αυτή η σκέψη...μα τι στο καλό θα μπορουσα να πάθω αν δεν κοιμηθώ δηλαδή ; να μην δρα το αναφρανιλ; ή κάτι άλλο σοβαρό;μακάρι να είναι αυτό που είπες για τις ώρες ύπνου...

  4. #4
    πιστεψε με αυτο ειναι...

    για ποιο αλλο λογο να σου πει ο γιατρος οτι πρεπει να κοιμασε την νυχτα και οχι την ημερα ?

    επισης οσο και να κοιμηθεις την μερα ο υπνος δεν ειναι οπως ειναι την νυχτα και αυτο σημαινει οτι μετα μπορει να νιωσεις μεσα στην ημερα κοπωση και αμεσως να ανχωθεις οτι οπ κατι εχω να πεις... ενω θα ειναι απο το οτι ο οργανισμος δεν ξεκουραστηκε σωστα... ασε που πολλες φορες προσωπικη εμπειρια λεω τωρα οταν κοιμαμε την ημερα κανω πολλες ωρες ωστε οι μυες καπως να στρωσουνε δεν μπορω να κινηθω πολυ γρηγορα κτλ


    και να σου πω και το αλλο εσυ επειδη εχεις το προβλημα δεν το βλεπεις ενω εγω που ειμαι απο εξω το βλεπω ξεκαθαρα... αυτο δεν γινετε συνηθως οι απεξω τα βλεπουνε ολα.... αρα ηρεμησε και ολα θα πανε καλα :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα κ εγω αραια κ που αντιμετωπιζω τετοιο θεμα κ λεω μην επιμενεις πολυ στα φαρμακα επειδη ορισμενες φορες εχουν σαν παρενεργεια την αυπνια,Προσπαθησε να κανεις καμμια δουλεια να νυσταξεις κ μην μενεις με τις ωρες στο κρεβατι αμα βλεπεις οτι δεν μπορεις να σε παρει ο υπνος,Προσωπικα αγορασα κ πινω τιλιο κ ροφηματα οπως αυτο κ το χαμομιλη καλμαρουνε το αγχος κ ειναι ευκολοτερο να κοιμηθεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    το ρημάδι το μυαλό,πάλι δεν κοιμήθηκα παρότι πήρα το χάπι.με πήρε λίγο κατα τις 7μιση κανα 2ωρο....απελπίζομαι πολύ....τα νέυρα μου είναι τσατάλια απο την αυπνία.μου χαλάει όλη τη ψυχολογία ,αφήστε που σκέφτομαι αν θα πάθω κάτι απο αυτό.γκρρρρ μου φαίνεται θα τρέχω πάλι στα επείγοντα....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Ηρεμιαααα....
    Ουτε εγω κοιμαμαι να μπαινεις στο τσατ να τα λεμε.....
    αχαχαχαχαχ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    to chat που ειναι ρε παιδια??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    ζουζουνιτσα, αν συνεχισεις ετσι στο λεω με καθε συμπαθεια και αγαπη τοτε θα παθεις κατι. και ξερεις δεν θα ειναι ουτε απο τα φαρμακα που τοσο φοβασαι ουτε απο το βραδυνο χαπι,θα ειναι απο εσενα που δεν εμπιστευεσαι αυτα που σου λεει ο γιατρος σου και δεν τα κανεις. οκ πηρες το βραδυ το χαπι σου κανε προσπαθεια και πες ' το ηπια θα με ηρεμησει και θα κοιμηθω μεχρι το πρωι' λεγε λεγε κατι θα μεινει στο τελος. ΟΤΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. και εμενα το στομαχι μου ηταν κομπος και δεν κατεβαινε τιποτα κατω.ε τι καταφερα να χασω κιλα και να αρχισουν ζαλαδες ασταθεια και αλλα ωραια. ε με το ζορι μερα την μερα αρχισα να τρωω εστω και αν δεν πειναγα. οι λυσεις ήταν δυο ή θα επεφτα κατω επειδη στομαχι κομπος απο αγχος ή θα το παλευα με το ζορι. ε εδω και τεσσερις μερες εχω συνελθει. κανε μια προσπαθεια κοριτσακι μου. ακολουθα τις συμβουλες του γιατρου σου και βαλε ενα προγραμμα αν μπορεις. και επειδη μεσω τηλεφωνο ιατρικη δεν γινεται πηγαινε σε ενα δημοσιο νοσοκομειο σαν τελευταια λυση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by zouzounitsaaa View Post
    Χρόνια πολλά σε όλους!με την αύξηση της δόσης του αναφρανιλ σιγά σιγά προσπαθώ να σκέφτομαι πιο λογικά.εδώ και 5 χρόνια μαζί με το αναφρανιλ παίρνω trittico 1/2 ή 1 το βράδυ ανάλογα με την αυπνία.βέβαια μετά που με έπιασε πάλι το άγχος,δεν το έπαιρνα γιατί φοβόμουνα τις παρενέργειες με το αναφρανιλ παρόλο που τόσα χρόνια δεν είχε υπάρξει κάτι.ε όταν δεν το παίρνω δεν κοιμάμαι.χτες πήρα μισό αλλά στις 6 το πρωί και δεν με πολυέπιασε κοιμήθηκα 4 ωρες αλλά διακεκομμένα.το είπα στο γιατρό και μου είπε να πάρω μέχρι 2 χάπια αν δεν με παίρνει ο ύπνος γιατί πρέπει να κοιμάμαι βράδυ και όχι πρωί καθώς αυτό δεν βοηθά και την ψυχολογία μου.του είπα αν μπορεί να πάθω κάτι απο αυτό και μου είπε ναι αλλά δεν σου λέω γιατί θα κάθεσαι να ψάχνεσαι πάλι.αν συμβεί κάτι μου λέει το ξανασυζητάμε κ το αντιμετωπίζουμε.ε τι ήθελε και μου το είπε αυτό,απο εκείνη την ώρα μου κόλλησε άγχος για τον ύπνο.Κι αν δεν κοιμηθώ;και αν πάθω κάτι;τι ήταν αυτό που εννοούσε;τι θα μπορούσα να πάθω και δεν το λέει;και μπαίνω στο φαύλο κύκλο αυτό και είμαι σίγουρη και το χάπι να πάρω δεν θα κοιμηθώ απο το άγχος μου....απελπίστηκα πάλι.
    το προβλημα οπως πολυ σωστα εθεσες κ εσυ κ το καταλαβαινεις.. δν ειναι το φαρμακο... αλλα οι εντονες σκεψεις αποτυχιας που σε διακατεχουν κ σε γεμιζουν αγχος με αποτελεσμα την αυπνια.. κανεις παραλληλα με το γιατρο καποια ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση? ακολουθεις πχ γνωσιακη-συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια? λενε οτι στις αγχωδεις διαταραχες βοηθαει πολυ.. σορρυ αν απαντησες αλλα δν διαβασα κ τα υπολοιπα μηνυματα.. καλη συνεχεια ζουζουνιτσα με λιγοτερες σκεψεις κ αγχη :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Επισης δεν ξερω αν σε παρηγορει ζουζουνιτσα μου, αλλα το τελευταιο διαστημα κι εγω δν μπορω να κοιμηθω, για την ακριβεια δν κοιμαμαι σχεδον καθολου κ σκεφτομαι διαφορα.. :(
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  3. αϋπνία
    By ocdcure in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2011, 23:05
  4. ΑΥΠΝΙΑ
    By dora-agxos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2011, 17:31
  5. Αυπνια
    By Παστελι in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 12-03-2009, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •