Αυπνία σε βαθμό τρέλας....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    25

    Αυπνία σε βαθμό τρέλας....

    Καλημέρα....Τους τελευταίους 8μιση μήνες έχω τρομερά θέματα αυπνίας...Δλδ περνάω 48ωρα με τέσσερεις και πέντε ώρες ύπνο κι αυτό διακεκκομένο. Γιαυτό ευθύνεται βέβαια κατά κύριο λόγο ο 8μιση μηνών γιός μου, τον οποίο θηλάζω και με ξενυχτάει. Παρατηρώ όμως το εξής. Πλέον εγώ μένω άυπνη και όταν κοιμάται. Και ο κυριότερος λόγος είναι η υπερένταση, ή το άγχος ότι μόλις πάω να κοιμηθώ θα ξυπνήσει(που συμβαίνει κατα κόρον), ή τό ότι δε θα προλάβω καν να κοιμηθώ μια και τις περισσότερες φορές θέλω τουλάχιστο μια ώρα στο κρεββάτι μόνο και μόνο για να χαλαρώσει ο αυχένας μου που είναι τσιτωμένος και σκληρός σαν τσιμέντο. Έχω τρομερή δυσκολία στο να αφεθώ, συνέχεια σκέφτομαι και φυσικά αν πάω να κοιμηθώ και μου χαλάσουν τον ύπνο ούτε λόγος να ξανακοιμηθώ. Φυσικά πάντα ήμουν "στραβόξυλο" στον ύπνο και δεν άντεχα ούτε άνθρωπος να με ακουμπάει, πολύ περισσότερο να ροχαλίζει κτλ(με τον άντρα μου δεν κοιμόμαστε πλέον μαζί γιαυτό το λόγο), και αναγκαστικά κοιμάμαι με το μωρό που αρκετές φορές τη νύχτα κλαίει.Είμαι σε τόσο άσχημη ψυχολογία, όλη μέρα κουρασμένη , να κλαίω από την αυπνία και φυσικά λόγω μωρού να μην έχω την πολυτέλεια να κοιμηθώ κάποια άλλη ώρα της ημέρας. Ο άντρας μου αγρόν αγοράζει, οπότε τι μένει? Θα τρελλαθώ στο τέλος? Αν δε θήλαζα θα πήγαινα σε γιατρό και θα έπαιρνα ηρεμιστικά ΧΤΕΣ, άλλα δυστυχώς ούτε βαλεριάνα δε μπορώ να πάρω τώρα. Τι να κάνω?

  2. #2
    Δεν είμαι μητέρα και δεν ξέρω να σου απαντήσω από την δική μου εμπειρία, αλλά έχω ακούσει και άλλες μητέρες όπου είχαν και αυτές τέτοια προβλήματα, δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα μωρά ξυπνάνε την νύχτα για να φάνε, είναι φυσιολογικό αυτό που περνάς, γιατί δεν κοιμάσαι πολλές ώρες μέσα στην νύχτα και μετά στο βγάζει σε υπερένταση, εδώ το παθαίνω και εγώ αν δεν κοιμηθώ για καμιά βδομάδα πόσο μάλλον εσύ, μέχρι πότε θα θηλάζεις το μωρό σου; Θέλεις να το θηλάσεις για πολύ ακόμα; Πάντως είναι καλό να ρωτήσεις τον γιατρό σου μέχρι πότε θα είναι καλό να το θηλάζεις και οι οκτώ μήνες είναι καλοί, γιατί έχεις κουραστεί.
    Θα ήταν καλό να πας και σε μία ψυχολόγο θα σε βοηθήσει να μιλήσεις και να σε καθοδηγήσει σωστά, γιατί τα παιδιά καταλαβαίνουν από την προνηπιακή ηλικία και δεν είναι σωστό ενδεχομένως να ακούει καβγάδες και θα έχεις και πολλά νεύρα από όλο αυτό που περνάς και αυτό αντιδράει, οπότε μπορεί και σε αυτό να δημιουργηθεί μία υπερένταση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Καλημέρα blondleo.
    Eγώ θα σου απαντήσω σαν παλιά μητέρα που τα έχει περάσει αυτά (προ αμνημονεύτων χρόνων)
    Πιστεύω ότι είναι καιρός σαν πρώτη φάση και σταδιακά να κόψεις τον θηλασμό. Αρκετά τάισες το μωράκι σου και μπράβο. Όμως αυτή τη στιγμή και στην άσχημη ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεσαι του μεταδίδεις την κούραση και όλο το άγχος σου. Οπότε το πλεονεκτημα του θηλασμού και της επαφής μητέρας-παιδιου περιορίζεται για να μην πω εκμηδενίζεται. Συζήτησε το με τον γιατρό σου ώστε να σου προτείνει βαλεριανα ή ότι αλλο κρίνει ο ίδιος ότι θα σε βοηθήσει.
    Κουρασμένη και άυπνη δεν θ' αντέξεις. Και οφείλεις να το κάνεις για τον εαυτό σου και για την΄οικογένεια σου, ώστε να μεγαλώσεις το παιδί σου με ηρεμία και χαρά.
    Το άλλο βασικό είναι να ζητήσεις βοήθεια από τους ανθρώπους που είναι δίπλα σου. Πρώτα από τον άντρα σου (τι θα πει αγρόν αγοράζει?) και δεύτερον από μητέρα ή πεθερά(ελπίζω να έχεις ). Να σου κρατάνε κάποιες ώρες το παιδί ώστε να πηγαίνεις μονη σου να κοιμάσαι και να ηρεμείς στο δωμάτιο σου. Εξέφρασε την ζωτική σου ανάγκη για ξεκούραση και ύπνο αλλιώς δεν θα την βγάλεις καθαρή και δεν θα μπορείς να είσαι συνεπής απέναντι στις βασικές υποχρεώσεις σου.
    Όχι μην αφήσεις τον εαυτό σου να τρελλαθεί και αυτό είναι ανάληψη ευθύνης απέναντι σ' αυτόν.
    Καλή δύναμη
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by blondleo View Post
    Καλημέρα....Τους τελευταίους 8μιση μήνες έχω τρομερά θέματα αυπνίας...Δλδ περνάω 48ωρα με τέσσερεις και πέντε ώρες ύπνο κι αυτό διακεκκομένο. Γιαυτό ευθύνεται βέβαια κατά κύριο λόγο ο 8μιση μηνών γιός μου, τον οποίο θηλάζω και με ξενυχτάει. Παρατηρώ όμως το εξής. Πλέον εγώ μένω άυπνη και όταν κοιμάται. Και ο κυριότερος λόγος είναι η υπερένταση, ή το άγχος ότι μόλις πάω να κοιμηθώ θα ξυπνήσει(που συμβαίνει κατα κόρον), ή τό ότι δε θα προλάβω καν να κοιμηθώ μια και τις περισσότερες φορές θέλω τουλάχιστο μια ώρα στο κρεββάτι μόνο και μόνο για να χαλαρώσει ο αυχένας μου που είναι τσιτωμένος και σκληρός σαν τσιμέντο. Έχω τρομερή δυσκολία στο να αφεθώ, συνέχεια σκέφτομαι και φυσικά αν πάω να κοιμηθώ και μου χαλάσουν τον ύπνο ούτε λόγος να ξανακοιμηθώ. Φυσικά πάντα ήμουν "στραβόξυλο" στον ύπνο και δεν άντεχα ούτε άνθρωπος να με ακουμπάει, πολύ περισσότερο να ροχαλίζει κτλ(με τον άντρα μου δεν κοιμόμαστε πλέον μαζί γιαυτό το λόγο), και αναγκαστικά κοιμάμαι με το μωρό που αρκετές φορές τη νύχτα κλαίει.Είμαι σε τόσο άσχημη ψυχολογία, όλη μέρα κουρασμένη , να κλαίω από την αυπνία και φυσικά λόγω μωρού να μην έχω την πολυτέλεια να κοιμηθώ κάποια άλλη ώρα της ημέρας. Ο άντρας μου αγρόν αγοράζει, οπότε τι μένει? Θα τρελλαθώ στο τέλος? Αν δε θήλαζα θα πήγαινα σε γιατρό και θα έπαιρνα ηρεμιστικά ΧΤΕΣ, άλλα δυστυχώς ούτε βαλεριάνα δε μπορώ να πάρω τώρα. Τι να κάνω?
    μηπως πλακονεσαι στους καφεδες? η επινες πολους παλιοτερα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    25
    Το θηλασμό δεν προτίθεμαι να τον κόψω γιατί στην ουσία δεν είναι αυτός το πρόβλημα..Αντίθετα σε πολλές περιπτώσεις είναι η λύση...Όταν το μωρό ειναι ανήσυχο μόλις τον βάλω στο στήθος ηρεμεί ότι και να έχει....Κι ούτε θέλω να σκεφτώ πώς θα ήταν η νύχτα για όλους μας άν έπρεπε να αφήσω ένα μωρό να ωρύεται στο κλάμα μέχρι να σηκωθώ και να ετοιμάσω γάλα....Ο άντρας μου είναι αδιάφορος (και πλέον δε ζει μαζί μας για αυτόν και πολλούς άλλους λόγους) κι εγώ μένω με τη μάνα μου που φυσικά με βοηθάει....Πίνω έναν καφέ τη μέρα για να μπορεσω να λειτουργησω...Το μωρό δεν είναι κάθε βράδυ ανήσυχο. Εγώ όμως είμαι....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Εγώ θα συμφωνούσα με τη Frini. Κι εμένα η κόρη μου με ζόρισε σαυτο το θέμα. Το άφηνα στη μητέρα μου ώστε να μπορέσω να χαλαρώσω μέσα στην ημέρα κάποιες φορές ή πήγαινε εκείνη για τα καθημερινά ψώνια.Καποτε πέρασε κι αυτό, τώρα ποιά ένα εχω να πω Κρατήστε γερό το νευρικό σύστημα κι όχι μόνο, γιατί έρχονται ποιό πολλές υποχρεώσεις έπειτα όταν μεγαλώσει με το σχολείο κτλ. Ενα ακόμη που θα σου πω είναι να μη δίνεις τόση σημασια να είναι στην εντέλεια το σπίτι σε αυτή τη φάση, όταν κοιμάτε το μωρό κοιμήσου κι εσύ, είτε μέρα είτε νύχτα.

Similar Threads

  1. αυπνια
    By nikopoul in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 24-11-2012, 12:19
  2. Ταχυπαλμίες - Άγχος τρέλας ή Θανάτου
    By The_One in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2011, 03:44
  3. αϋπνία
    By ocdcure in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2011, 22:05
  4. Replies: 0
    Last Post: 13-01-2011, 21:11
  5. ΑΥΠΝΙΑ
    By dora-agxos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2011, 16:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •