2 πολιτιμους μηνες ζωης,τι θα εκανες εσυ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    ath
    Posts
    20

    2 πολιτιμους μηνες ζωης,τι θα εκανες εσυ?

    hi paidia
    8elw na kanw mia erwthsh ti 8a kanate ama sas legane oti eixate mono 2 mhnes zwhs? +ama 8a prwtimagate teleytaies wres diaskedash px oikogeneia h na allaksete to mellon dekth opoia apanthsh dwsete
    eyxaristw

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Αλιεν (και όποιος άλλος)
    θερμή παράκληση, διαβάστε τους όρους χρήσης του φόρουμ και αποφύγετε τα greeklish σε αυτό το φόρουμ.

    ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    αν είχα 2 μήνες ζωής το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξεπέρναγα όλους μου τους φόβους.
    Δεν θα πλήγωνα κανέναν ακόμα κ αν άξιζε...δεν θα χα χρόνο.
    Ακόμα κι αν δεν είχα λεφτά θα έδινα ότι είχα κ δεν είχα για να τους ευχαριστήσω.
    Την τελευταία μέρα θα την φύλαγα για μένα.
    Θα άφηνα ένα γράμμα που θα έλεγε μη με ψάξετε άλλο, σε λίγες μέρες θα λάβετε άλλο ένα γράμμα που θα αναφέρει που βρίσκετε το πτώμα μου.
    Και θα πήγαινα σε ένα μακρυνό νησί, τήλος πχ!
    Σε μια παραλία δίχως δρόμο(αφού θα χα στείλει το δεύτερο γράμμα), θα παιρνά υπνωτικά (πακέτα) μόλις πήγαινε να ξημερώσει και θα τελείωνε κάπως έτσι.
    Παλιότερα είχα άλλες ιδεές! Τρομοκρατικές ενέργειες, γενικώς ότι είχε να κάνει με ανθρωποκτονία!
    Χαίρομαι που ωρίμασα!
    Γιατί ρωτάς όμως????

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    TO KALYTERO!


    Συγκινητική αναφορά στον Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες, το σπουδαίο Κολομβιανό συγγραφέα, βραβευμένο με Νόμπελ Λογοτεχνίας που έχει αποσυρθεί από τη δημόσια ζωή για λόγους υγείας: καρκίνος στου λεμφαδένες.

    Η αποχαιρετηστήρια επιστολή που ακολουθεί εστάλη από το συγγραφέα στους φίλους του και χάρη στο ίντερνετ έφθασε και σε μας.

    «Αν ο Θεός ξεχνούσε για μια στιγμή ότι είμαι μια μαριονέτα φτιαγμένη από κουρέλια και μου χάριζε ένα κομμάτι ζωή, ίσως δεν θα έλεγα όλα αυτά που σκέφτομαι, αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν όλα αυτά που λέω εδώ.

    Θα έδινα αξία στα πράγματα, όχι γι\' αυτό που αξίζουν, αλλά γι\' αυτό που σημαίνουν.

    Θα κοιμόμουν λίγο, θα ονειρευόμουν πιο πολύ, γιατί για κάθε λεπτό που κλείνουμε τα μάτια, χάνουμε εξήντα δευτερόλεπτα φως. Θα συνέχιζα όταν οι άλλοι σταματούσαν, θα ξυπνούσα όταν οι άλλοι κοιμόταν. Θα άκουγα όταν οι άλλοι μιλούσαν και πόσο θα απολάμβανα ένα ωραίο παγωτό σοκολάτα!

    Αν ο Θεός μου δώριζε ένα κομμάτι ζωή, θα ντυνόμουν λιτά, θα ξάπλωνα μπρούμυτα στον ήλιο, αφήνοντας ακάλυπτο όχι μόνο το σώμα αλλά και την ψυχή μου.

    Θεέ μου, αν μπορούσα, θα έγραφα το μίσος μου πάνω στον πάγο και θα περίμενα να βγει ο ήλιος.

    Θα ζωγράφιζα μ\' ένα όνειρο του Βαν Γκογκ πάνω στα άστρα ένα ποίημα του Μπενεντέτι κι ένα τραγούδι του Σερράτ θα ήταν η σερενάτα που θα χάριζα στη σελήνη. Θα πότιζα με τα δάκρια μου τα τριαντάφυλλα, για να νοιώσω τον πόνο από τ\' αγκάθια τους και το κοκκινωπό φιλί των πετάλων τους...

    Θεέ μου, αν είχα ένα κομμάτι ζωή... Δεν θα άφηνα να περάσει ούτε μία μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους ότι αγαπώ, ότι τους αγαπώ. Θα έκανα κάθε άνδρα και γυναίκα να πιστέψουν ότι είναι οι αγαπητοί μου και θα ζούσα ερωτευμένος με τον έρωτα.

    Στους ανθρώπους θα έδειχνα πόσο λάθος κάνουν να νομίζουν ότι παύουν να ερωτεύονται όταν γερνούν, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι γερνούν όταν παύουν να ερωτεύονται! Στο μικρό παιδί θα έδινα φτερά, αλλά θα το άφηνα να μάθει μόνο του να πετάει. Στους γέρους θα έδειχνα ότι το θάνατο δεν τον φέρνουν τα γηρατειά αλλά η λήθη. Έμαθα τόσα πράγματα από σας, τους ανθρώπους... Έμαθα πως όλοι θέλουν να ζήσουν στην κορυφή του βουνού, χωρίς να γνωρίζουν ότι η αληθινή ευτυχία βρίσκεται στον τρόπο που κατεβαίνεις την απόκρημνη πλαγιά. Έμαθα πως όταν το νεογέννητο σφίγγει στη μικρή παλάμη του, για πρώτη φορά, το δάχτυλο του πατέρα του, το αιχμαλωτίζει για πάντα.

    Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί. Είναι τόσα πολλά τα πράγματα που μπόρεσα να μάθω από σας, αλλά δεν θα χρησιμεύσουν αλήθεια πολύ, γιατί όταν θα με κρατούν κλεισμένο μέσα σ\' αυτή τη βαλίτσα, δυστυχώς θα πεθαίνω.

    Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι. Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ\' έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ\' αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ\' έβλεπα να βγαίνεις απ\' την πόρτα, θα σ\' αγκάλιαζα και θα σου \'δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά.

    Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ\' έβλεπα, θα έλεγα \"σ\' αγαπώ\" και δεν θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.

    Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μάς δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα \'θελα να σου πω πόσο σ\' αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω.

    Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος. Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι\' αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν\' το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία τους επιθυμία.

    Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις \"συγνώμη\", \"συγχώρεσέ με\", \"σε παρακαλώ\", \"ευχαριστώ\" κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις.

    Κανείς δεν θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις. Ζήτα απ\' τον Κύριο τη δύναμη και τη σοφία για να τις εκφράσεις. Δείξε στους φίλους σου τι σημαίνουν για σένα.»

    Τη μετάφραση από τα Ισπανικά επιμελήθηκε ο Β. Τερζής ο οποίος μας παροτρύνει: «ΣΤΕΙΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΕΛΕΙΣ Εάν δεν το κάνεις σήμερα, αύριο θα είναι όπως και χθες. Κι αν δεν το κάνεις ποτέ, δεν πειράζει. Ξεκίνα να κάνεις πράξη τα όνειρά σου. Τώρα είναι η ώρα».

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Κάτι πολύτιμο..Μεταξύ μας,αν μάθαινα ότι είχα δύο μήνες ζωής θα έκανα την διαθήκη μου και θα στρουθοκαμήλιζα....Θα ήταν ένας ψυχικός θάνατος..Τοιουτοτρόπως καλύτερα να μην μάθαινα ποτέ πότε πεθαίνω...Είναι ό,τι χειρότερο για τους καρκινοπαθείς όπου ακούνε διορίες.Έχουν γραφτεί αρκετές ταινίες βασισμένες στην επίτευξη ενός μακρινού ονείρου για κάποιον που μαθαίνει ότι \"Τετέλεσθαι\" οσονούπω...Εγώ δεν θα είχα το κουράγιο να το κάνω.....γιατί δεν θα ήθελα να παραδεχτώ ότι πεθαίνω..Δεν θα ήθελα να μπω σε αυτή τη διαδικασία....
    Παρά ταύτα,επειδή εν μέρει πέρασα από μια δύσκολη και ζόρικη ασθένεια και αισθάνθηκα ότι μπορεί από στιγμή σε στιγμή να μην υπάρχω αυτό που μου βγήκε να κάνω είναι να επικοινωνήσω με, όσο το δυνατό, περισσότερους ανθρώπους...Θα ήθελα να πω ίσως πως δεν άξιζε τόσο Μίσος,Κακία και Εκδίκηση.....ή ότι \'\'Οκ,δεν με νίκησες εσύ αλλά τα κατάφερε ο χρόνος\"Κάτι σαν \"Ηττήθηκα\" ή \"Δεν χρειάζεται πια να με μισείς τόσο...Σου αδειάζω τη γωνιά μια και καλή\"...Ανακαλύπτω ότι δεν κάνω και τόσο πολύτιμα πράγματα αλλά είναι δύσκολο μερικές φορές να εξωτερικεύσεις τις βαθύτερες και κατ\'αυτό ουσιαστικότερες ανάγκες σου που σίγουρα είναι πιο πολύτιμες από τις μικροπρέπειες της καθημερινότητας..Ως ιδεοψυχαναγκαστική το μυαλό μου γεμίζει συνήθως με άχρηστες αναμασημένες πληροφορίες....Delete και στο Rubbish Bin..Μια τέτοια διαδικασία χρειάζομαι για να βγουν στην φόρα σκέψεις που δυναμιτίζουν πιο πολύτιμες συμπεριφορές...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    \"Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι. Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ\' έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ\' αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ\' έβλεπα να βγαίνεις απ\' την πόρτα, θα σ\' αγκάλιαζα και θα σου \'δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά.

    Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ\' έβλεπα, θα έλεγα \"σ\' αγαπώ\" και δεν θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.

    Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μάς δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα \'θελα να σου πω πόσο σ\' αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω.\"


    Ειλικρινά έφαγα μεγάλη συγκίνηση....Άγγιξε πολύ ευαίσθητη χορδή ενώ στην αρχή όταν τον διάβαζα έλεγα \"Τι μελό μαλακίες διαβάζω;Ποιός είναι αυτός ο Γκαρσία;\"
    και κρατάω ακόμα δύο σημαντικές για εμένα φράσεις...
    *Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί.
    *ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΥΦΕΣ ΣΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ!!!!!!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Καλα εχω παθει πλακα. Και εγω στην αρχη ειπα:\" τι κατεβατο ειναι αυτο? καμια παπαρια θα \'ναι.\" Ειναι φοβερο. Με εχει αγγιξει παρα πολυ. Ιδιως το τελευταιο κομματι ειναι ολα τα λεφτα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    ath
    Posts
    20
    συγνωμη dodoni την αλλη φορα θα γραφω ελληνικα.
    Εγω αμα ειχα 2 μηνες ζωης 8α προσπαθουσα να αλλαξω τον κοσμο,τον κοσμο οπου ζουμε,θα προσπαθουσα να τον κανω καλυτερο.δευτερον 8α προσπαθουσα να βγαλω ολο αυτο το μισος το ρατσιστικο που εχει ο κοσμο μας αλλα κυριως αυτο που 8α εκανα ηταν να προσπαθησω να καταλανω καλυτερα τον εαυτο μ γιατι μερικεσ φορες ιδιως οταν εισαι ζωντανος φοβασαι να ανακαλυψεις το μεσα σου μηπως και πληγω8εις.Αλλα φανταστειτε οταν ερθει εκεινη τη στιγμη μπορει να τα λεμε τωρα αυτα επηδει ξερουμε οτι ειμαιστε ζωντανοι αλλα οταν ερθει εκεινη τη στιγμη θα τα κανουμε αραγε αυτα που λεμε αυτη θα ειναι και η μαγκια και οχι να λεμε λογια.Παραδεχομαι και εγω οτι θα τα κανς αραγε αυτα που λεω?η θα εχω κλειδωσει σε ενα δωματιο ονειρευοντας να γυρισει ο χρονος πισω.Εναι και αυτο ενα ερωτημα το τι πραγματικα θα κανουμε.
    gramle και εγω στην αρχη ειπα τι ειναι ολα αυτο αλλα πραγματικα ηταν φανταστικο και δινει και πολλα μηνηματα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Ας ρωτήσω τώρα εγώ λοιπόν το εξής

    ΠΟΥ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ?
    Για να πάω και εγώ να υπογράψω.

    Ή με άλλα λόγια γιατί δεν κάνουμε (και εγώ μέσα) ΣΗΜΕΡΑ τα όσα περιγράψενε οι αγαπητοί και αγαπητές ανωτέρω?
    Δηλαδή γιατί πρέπει για να κάνουμε όλα τα υπέροχα αυτά πράγματα (αλλά μερικά τόσο μα τόσο απλά να μην παραθέσω τώρα όλο το υπέροχο κείμενο του Μαρκεθ) πρέπει κάποιος να μας πει ότι έχουμε μόνο 2 μήνες ζωής?

    Από που αυτή η βεβαιότητα για το αύριο. Η τόση σιγουριά ότι θα τη σκαπουλάρουμε την μέρα σήμερα ας τη χαλαλίσουμε λοιπόν άσε τα ωραία για αύριο και τα καλά?

    Να μη μακρυγορώ, αντιληφθήκατε τι εννοώ.

    ΥΓ (το χτύπησα το γραφείο 3 φορές και είναι ξύλινο. Ορίστε ακούστε το και εσείς ντουκ ντουκ ντουκ)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Δεν θα έκανα κάτι διαφορετικό από ότι κάνω τώρα και το οποίο είναι να απολαμβάνω την ζωή και τις στιγμές που ζω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    Θα έψαχνα τόσο πολύ λόγο να με κάνει να θέλω να ζήσω παραπάνω που θα γινόταν θαύμα και θα ξεπερνιόταν η αρρώστεια που μου έδινε 2 μήνες ζωής - -

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by Tass
    Δεν θα έκανα κάτι διαφορετικό από ότι κάνω τώρα και το οποίο είναι να απολαμβάνω την ζωή και τις στιγμές που ζω...
    Και ειλικρινά πιστεύω ότι το έγραψε πριν να δείς τη δική μου καταχώρηση.........
    Μπράβο σου.

    Ή όπως έγραψε η kassie
    Originally posted by kassi_21
    ......
    Παρά ταύτα,επειδή εν μέρει πέρασα από μια δύσκολη και ζόρικη ασθένεια και αισθάνθηκα ότι μπορεί από στιγμή σε στιγμή να μην υπάρχω αυτό που μου βγήκε να κάνω είναι να επικοινωνήσω με, όσο το δυνατό, περισσότερους ανθρώπους...Θα ήθελα να πω ίσως πως δεν άξιζε τόσο Μίσος,Κακία και Εκδίκηση.....ή ότι \'\'Οκ,δεν με νίκησες εσύ αλλά τα κατάφερε ο χρόνος\"Κάτι σαν \"Ηττήθηκα\" ή \"Δεν χρειάζεται πια να με μισείς τόσο...Σου αδειάζω τη γωνιά μια και καλή\"...Ανακαλύπτω ότι δεν κάνω και τόσο πολύτιμα πράγματα αλλά είναι δύσκολο μερικές φορές να εξωτερικεύσεις τις βαθύτερες και κατ\'αυτό ουσιαστικότερες ανάγκες σου που σίγουρα είναι πιο πολύτιμες από τις μικροπρέπειες της καθημερινότητας..Ως ιδεοψυχαναγκαστική το μυαλό μου γεμίζει συνήθως με άχρηστες αναμασημένες πληροφορίες....Delete και στο Rubbish Bin..Μια τέτοια διαδικασία χρειάζομαι για να βγουν στην φόρα σκέψεις που δυναμιτίζουν πιο πολύτιμες συμπεριφορές...
    (τα μη bold πολύ μοιρολατρικά γιαυτό και δε τα τόνισα........... skouzate me dear kassi )

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    [quote]Originally posted by ex_hus
    Originally posted by Tass
    Δεν θα έκανα κάτι διαφορετικό από ότι κάνω τώρα και το οποίο είναι να απολαμβάνω την ζωή και τις στιγμές που ζω...
    Και ειλικρινά πιστεύω ότι το έγραψε πριν να δείς τη δική μου καταχώρηση.........
    Μπράβο σου.


    Πράγματι...

    Ευχαριστώ.

    Ετσι μου αρέσει να αντιμετωπίζω την ζωή μου γενικότερα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Εγώ να δεις τι μπέρδεμα τρώω με τόσες παραθέσεις που κάνω..............χαααααααααααα.. .......
    Άντε μετά EDIT.......xaaaaaaaaaa.......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Αστα-βράστα... γκκρρρρ!!!!

    Και με έχει μουρλάνει και στα κλωτσίδια το μικρό...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •