ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΠΙΣΤΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    11

    ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΠΙΣΤΙΑ

    Χαιρετώ ολα τα μέλη.

    Καθώς δεν έτυχε γενικά στο διαδίκτιο να βρω κάτι σχετικά με το τι κρύβεται πίσω απο τη συστηματική απιστία, σκέφτηκα να καταθέσω μία εμπερία που είχα, ώστε να με διαφωτίσετε, οσοι γνωρίζετε, εάν πίσω απο αυτήν ενδέχεται να υπάρχει κάποια διαταραχή της προσωπικότητας ψυχοπαθολογία κλπ..

    Ο πρωην σύντροφός μου, παρουσίαζε το εξής μοτιβο συμπεριφοράς, με απατούσε με οποια έβρισκε μπροστά του και κατά κανόνα με γυναίκες πολύ χειρότερες απο εμένα, ασκημες, υπέρβαρες, ακαλλιέργητες, γηραιότερες κλπ κλπ.. Οταν εγώ τύχαινε να το αντιληφθώ, εφευγα απο τη σχέση. Το επόμενο βήμα ήταν να με παρακαλάει με κάθε τρόπο να επιστρέψω και να επιμένει για μήνες. Εκλαιγε και έδειχνε οτι υπέφερε πολύ. Οταν εγώ επέστρεφα, εκείνος πάλι κοίταζε αλλου.. Πολλές φορές φρόντιζε να το κάνει και επιδεικτικά αυτό καθως αντλούσε προφανώς κάποια ικανοποίηση από την ενόχλησή μου..

    Να σημειώσω, οτι την ίδια συμπεριφορά είχε και με τις προηγούμενες σχέσεις του, καθώς και οτι οι γυναίκες που προσέγγιζε μπορεί να έφταναν τις 5-10 το μήνα!!!

    Πριν από μήνες αποφάσισα να σπάσω το μοτίβο και να μείνο μακρυά του.

    Πως να αντιμετωπίσω ένα τέτοιο άτομο οταν εργαζόμαστε στην ίδια εταιρεία, ώστε να πάψω να του δίνω ΄΄τροφή΄΄ να ασχολείται μαζί μου?? Οταν είμαι απόμακρη με διεκδικεί μέχρι τρέλλας, οταν είμαι φιλική το επόμενο βήμα είναι να μου την πέφτει..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Γιατί δεν συζητάτε το ενδεχόμενο να κάνεις κι εσύ το ίδιο? Πιστεύω οτι δεν θέλει να σε χάσει αλλά για κάποιο λόγο έχει ανάγκη να φλερτάρει και να έχει καινούργιες εμπειρίες. Αυτό δεν είναι καθόλου κακό και γνωρίζω αρκετά ζευγάρια που το έχουν αμφίδρομα αποδεχτεί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αγαπητή Liber, απο οσα γράφει η XARITINI βλέπεις να γουστάρει τέτοιο ενδεχομενο???????????? αν διαβάζω καλα γραφει:

    Πριν από μήνες αποφάσισα να σπάσω το μοτίβο και να μείνο μακρυά του.

    Πως να αντιμετωπίσω ένα τέτοιο άτομο οταν εργαζόμαστε στην ίδια εταιρεία, ώστε να πάψω να του δίνω ΄΄τροφή΄΄ να ασχολείται μαζί μου??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Ε τότε τι περιμένει? Ας χωρίσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Ξέρω ότι μπορεί να ακουστεί σκληρό αυτό που θα πω,αλλά μου φαίνεται ότι ο άνθρωπος σε χρησιμοποιεί σαν \"δεκανίκι\".¨Εχει δηλαδή εσένα σαν σταθερή βάση για να του καλύπτεις τις συναισθηματικές-και όχι μόνο-ανασφάλειες ενώ παράλληλα \"ψάχνεται\" δεξιά και αριστερά.
    Αν δεν μπορείς να υιοθετήσεις μια παρόμοια συμπεριφορά,όπως προτείνει η liber,πες του πολύ απλά ότι έχεις βρει κάτι πολύ καλύτερο από αυτόν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Και για ποιό λόγο χρειάζεται να πει αυτό το παραμύθι? Τα πράγματα είναι πιο απλά. Οταν κάποιος δεν μας καλύπτει για τον οποιοδήποτε λόγο φεύγουμε. Τα υπόλοιπα είναι κατινιές.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2
    Νομίζω να δείχνεις εντελώς αδιάφορη και ασ\'τον να τρελλαίνεται.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by psychoula
    Νομίζω να δείχνεις εντελώς αδιάφορη και ασ\'τον να τρελλαίνεται.
    πρεπει να τρελενεται σωνει και καλα ε????
    καλη \"ψυχουλα\" εισαι και εσυ.....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    11
    Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις και τις ιδέες σας. Σας απαντώ κι εγώ στα σημεία που θίξατε, ώστε να έχετε μια σαφέστερη εικόνα.

    Το να συμβιώνει κανείς με έναν τέτοιο άτομο είναι φρικτό. Σου προσφέρει καθημερινά ένα κοκτειλ συναισθημάτων όπως ΄΄αίσθηση ανεπάρκειας, ζήλεια, ταπείνωση, ανασφάλεια και πόνο ΄΄ Το χειρότερο είναι επίσης, οτι όλα αυτά γίνονται ξαφνικά, χωρίς λόγο, εκει που τα πράγματα είναι καλά και ήρεμα στη σχέση, υπάρχει επικοινωνία, δέσιμο, ωραίες στιγμές... εκεί χτυπάει κεραυνός εν αιθρία... Ολο αυτό οδηγεί σε τραγική ελλειψη αυτοπεποίθησης..

    Φυσικά το ίδιο απο την πλευρά μου δεν ήταν αποδεκτό.. Οταν διαπίστωνε το ενδιαφέρον άλλων για εμένα, πάγωνε, έχανε το γέλιο του, ζήλευε, με παρακολουθούσε, προσέγγιζε τους άντρες που μου μιλούσαν και φρόντιζε να τους ΄΄πετάξει΄΄ οτι έχει δεσμό με μένα... προσέγγιζε την οικογένειά μου να μου μιλήσουν.... εκανε πολλά...

    Εγώ έκανα το λάθος να το εκλαμβάνω αυτό ως ενδιαφέρον, ή αγάπη, γι αυτό και γύριζα σε αυτόν. Ομως τελικά δεν ήταν έτσι. Σε φάσεις που είχα σοβαρά προβληματα, έδειχνε μόνο τυπικό ενδιαφέρον, δεν ήταν επι της ουσίας εκεί. Δεν νοιαζόταν αν υπέφερα, δεν λυπόταν..

    Προφανώς ήμουν ένα καλό δεκανίκι.. Αναρρωτιέμαι όμως τι γίνεται οταν το ΄΄δεκανίκι΄΄ αφαιρεθεί?

    Το να πω οτι έχω άλλον, είναι μία ιδέα. Το να λέω ομως ιστορίες για τον φανταστικό εραστή που ποτέ κανείς δεν είδε ή δεν άκουσε..και το βαριέμαι και νιώθω οτι δε θα με πάει μακρυά.. Ούτε μπορώ να ερωτευθώ κατά παραγγελία ή με το ζόρι...

    Οσο για το αν πρέπει να ΄΄τρελαίνεται΄΄...ξέρω οτι δεν σας έχω δώσει πολλές λεπτομέρειες, αλλά πιστέψτε με, έχει προκαλέσει αδικαιολόγητα τόσο πόνο σε τόσο κόσμο.. που είναι το λιγότερο που του αξίζει...

    Προσφατα συνάντησα μια γυναίκα που ζει ακόμα μεσα σε μία τέτοια σχέση. Ο΄΄ σύντροφός΄΄ της έχει άλλες 2 ή 3 παράλληλες σχέσεις, αλλά εμφανίζει την ίδια εξάρτηση απο εκείνην όπως ο πρώην μου. Εκείνη νιώθει ανεπαρκής και προσπαθεί να τον αποσπάσει απο τις άλλες με το να δίνει ολο και πιο πολλά... Προσπαθώ να τη βοηθήσω.

    Δε μπορει ολα αυτά να είναι λογικά και νορμαλ!! Μα απο τι πάσχουν???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αγαπητή Χαριτίνη, έχεις σκεφτεί γιατί να σπαταλας χρόνο σκεπτομενη τί εχουν αυτοι οι ανθρωποι που συμπεριφέρονται τοσο παράλογα κ απανθρωπα οπως περιγράφεις? και γιατι να μη σκεφτεσαι τί οδηγει ΕΣΕΝΑ να ανεχεσαι ανθρωπους με τετοιες απαράδεκτες οπως εσυ λες συμπεριφορες?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    11
    Την περίμενα αυτήν την ερώτηση.

    Μα δεν την ανέχομαι αυτήν την συμπεριφορά, γι αυτό και έφυγα απο αυτή τη σχέση οριστικά.

    Το γιατί θέλω να μάθω απο τι ΄΄πάσχει΄΄..,αν πάσχει, οι λόγοι είναι πολλοί.. είναι στην καθημερινότητά μου, θέλω να πάρω ένα μάθημα απο την προηγούμενη σχέση μου, να μάθω να αναγνωρίζω τέτοιους ανθρώπους, απο απλή ανθρώπινη περιέργεια, απο ΄΄επιστημονικό΄΄ ενδιαφέρον, για να στηρίξω την άλλη κοπέλα που περνάει τα ίδια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν θες να παρεις ενα μαθημα απο την προηγουμενη σου σχεση ειναι να δεις πως και αποδεχτηκες το να γίνεις το \"δεκανικι\". Σε τί σε εξυπηρετουσε/βοηθουσε ο ρόλος αυτος?

    Τώρα αν μπορεις να βάλεις ανθρωπους σε μια κατηγορία τέτοια ή αλλη κατηγορια δεν ξέρω αν βοηθάει.

    Οσο για την κοπελα που περναει τα ιδια, για να βοηθηθει ας κοιτταξει πρωτιστα τον εαυτο της κ τί την κρατάει στη σχεση αυτή. Δεν μενει επειδή της το έχει επιβάλλει ο \"προβληματικος\" αλλος αλλά ο ιδιος της ο εαυτος που υποτίθεται οτι δεν \"πασχει\" απο τίποτα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    11
    Σοφία μου μακάρι ολοι οι άνθρωποι να λειτουργούσαμε με κουμπάκια και να ξεσκαρτάραμε γρήγορα, ανθρώπους καταστάσεις και σχέσεις ψυχρά, υπολογιστικα κι ανώδυνα, οπως θα έκανε ένα ρομποτ..

    Οσοι το καταφέρνετε, ειλικρινά συγχαρητήρια.

    Η ιστορία είναι μεγάλη και εάν κανείς δεν την ακούσει ολόκληρη, δεν είναι δυνατόν να καταλάβει, ούτε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα για κανέναν.. Ούτε εγώ έχω διάθεση να απολογούμαι.. Μια ερώτηση έκανα..

    Επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα, κι οποιος έχει διάθεση απαντάει. Ενδέχεται αυτή η συμπεριφορά, σε συνδιασμό με την έλλειψη εμπάθειας να παραπέμπει σε κάποια διαταραχή??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Χαριτίνη, μιας κ μου απευθύνεσαι προσωπικα

    μαλλον με παρερμηνευσες. Πουθενα δεν γράφω οτι εγώ μορώ να λειτουργήσω έτσι αυτοματα, ως ρομποτ!Δεν μπορώ να καταλαβω, αν ψαχτεις μεσα σου, αν ψάξεις τα συναισθηματα σου, όπως γράφω παραπάνω πώς σημαινει οτι ξεσκαρταρεις καταστασεις ψυχρά, υπολογιστικά κ ανωδυνα. Το ακριβώς αντιθετο λέω....!

    Ασφαλές συμπέρασμα επισης δεν εβγαλα, τουλάχιστον για μενα μπορω να πω.

    Διαταραχή μπορει να χει αλλά αν δεν θέλει ο ιδιος να ψαχτει τπτ δεν γινεται

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by XARITINI

    Επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα, κι οποιος έχει διάθεση απαντάει. Ενδέχεται αυτή η συμπεριφορά, σε συνδιασμό με την έλλειψη εμπάθειας να παραπέμπει σε κάποια διαταραχή??

    κατ εμε, ναι.
    Αλλα απο οσα λες καταλαβαινω οτι ειναι αρκετα ελεγχομενη ετσι ωστε να εχει τα πανω της και κατω της.
    Πολυ πιθανον να υπαρχει και δοση υποκρισιας σε ολα αυτα.

    Επιστημονικα δεν ξερω αν υπαρχει κατι που το καλυπτει αλλα δεν νομιζω να εχει σημασια.
    Ξερω αρκετους ανθρωπους που παιζουν το ιδιο βιολι και βολευονται μια χαρα και ετσι τσουλαει η ζωη τους....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •