Γιατι το κανω αυτο στον εαυτο μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Γιατι το κανω αυτο στον εαυτο μου?

    ...Ειναι κατι που πραγματικα με ενοχλει και με κραταει πισω..Φετος περναγα μια φαση με πολυ αγχος η οποια μου δημιουργησε φοβιες,περιεργες και ασχημες σκεψεις,τεσταρισματα γενικευσεις..τα οποια με τον καιρο,με εκαναν να πειστω οτι εχω προβλημα(γενικα οτι κατι εχω)Γενικα αρκετες φορες την μερα..σκεφτομαι τι εχω τωρα,μηπως επρεπε να νιωθω αλλιως,τι εχω,γιατι νιωθω ετσι,γιατι δεν νιωθω οπως παλια? κλπ..Το χω πει στον ψυχολογο και μου χε πει να αλλαξω τις αρνητικες σκεψεις με θετικες..το κανω,νιωθω καλυτερα αλλα μετα ερχετε η σκεψη..''ναι καλα με το να σκεφτεσε θετικα πραγματα δεν αλλαζει κατι''ή ''δεν ξεπερνας ετσι το προβλημα σου'' και αλλες τετοιες μ@@@@@ες...δηλαδη πως να το πω..δεν εχω κατι αλλα με εχω πεισει εγω οτι εχω κατι επειδη μου 'ρχετε συνεχως αυτη η σκεψη,μπορει να φταει το οτι επηρεαζομε ευκολα και που συνεχως οταν λεω στον εαυτο μου δεν εχω τιποτα ερχετε αυτοματως η σκεψη..μα ολοι εχουν προβληματα,το ασχημο ειναι οταν σκεφτω οτι εχω κατι συγκεκριμενο,θα μπω στο τρυπακι οτι το χω και θα με πιασει πανικος...Μπορει να καθομαι ηρεμος να χαζευω και εκει ετσι στο ξαφνικο..''Οπαα,τι μου συμβαινει τι εχω τωρα?'',''Γιατι νιωθω ετσι παλι''?..Ακομα το παθαινω οταν ασχολουμε με αλλα πραγματα..οπως οταν παιζω μουσικη ή οταν γυμναζομαι ή οταν διαβαζω ή οταν ειμαι εξω με φιλους.Και να περναω τελεια δηλαδη,θα ρθει παλι αυτη η σκεψη αλλα δεν θα με εππηρεασει,με εππηρεαζει μονο οταν το σκεφτομαι εντονα ή οταν το σκεφτομαι και ταυτοχρονως με τεσταρω στις φοβιες μου..λεγοντας στον εαυτο μου ''κατι εχεις'' ή εχεις τουτο(μια φοβια)'' κλπ..Αυτη η σκεψη δεν λεει να με αφησει και ειναι πολυ κουραστικη..δεν την μπορω αλλο..Τι μπορω να κανω για να το ξεπερασω και να σταματησω να σκεφτομαι ετσι?

  2. #2
    Γεια! Ποσο χρωνων εισαι; Και τι συγκεκριμενα σκεφτεσε; Μου θυμιζεις και λιγο εμενα μικρο.. Μπορω να σ πω οτι ειναι μονο σκεψεις και θα περασει με τον καιρο, απλα δεινε απαντησεις στις σκεψεις εαν ειναι ερωτηματα... μην τις αφηνεις αναπαντητες, πολλες φορες κανουμε ακυρες σκεψεις...

  3. #3
    Quote Originally Posted by ΣωτηρηςΚ View Post
    Γεια! Ποσο χρωνων εισαι; Και τι συγκεκριμενα σκεφτεσε; Μου θυμιζεις και λιγο εμενα μικρο.. Μπορω να σ πω οτι ειναι μονο σκεψεις και θα περασει με τον καιρο, απλα δεινε απαντησεις στις σκεψεις εαν ειναι ερωτηματα... μην τις αφηνεις αναπαντητες, πολλες φορες κανουμε ακυρες σκεψεις...
    Σε λιγους μηνες γινομαι 18!!Το τι εγραψα το σκεφτηκα(δες ξανα το ποστ)..καποια απο τα ερωτηματα βεβαια ειναι επειδη πριν μηνες αρχισα να νιωθω περιεργα απο το αγχος και ψαχνομουνα πολυ γιατι δεν μπορουσα να βρω τι εχω..και καποια στιγμη διαβασα για αποπρωσοποποιηση και με τρομαξε πολυ και φοβομουν μηπως εχω αυτο..το ξεπερασα αυτο αλλα ακομα μου χει μεινει ή ερωτηση/φοβια μηπως επρεπε να νιωθω αλλιως.?ή να βλεπω τα πραγματα γυρω μου αλλιως? κλπ..Δινω παντα απαντησεις στις ερωτησεις μου,λογικες μαλιστα..αλλα αφου λεω δεν εχω ουτε το 1 ουτε το αλλο..τοτε τι εχω?!..και ξαναγινετε ο κυκλος μετα απο λιγο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    φίλε δεν έχεις προβλήματα κ το μυαλό σου τα δημιουργεί έτσι είναι το μυαλό δε φταις εσυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Οκ, δεν ειμαι ειδικος, αλλα θα σου προτεινα φυσικα να μιλησεις γι αυτα στον γιατρο σου, εγω θα σου ελεγα οτι δεν ειναι τπτ, και πρεπει παντα να εχεις ενα στοχο στη ζωη σου, κατι να κηνυγας να πετυχεις, οπως καπια σχολη η κατι, και να επικεντρωνεσε στο οχι τι κανω τωρα, αλα τι κανω στη συνεχεια. Το παρελθον ειναι παρελθον μην συγκρινεις πραματα, δεν θα ειναι παντα τα πραματα οπως τα ηθελες, προπαθεισε να προσαρμοστεις και στις σκεψεις σου και μην τις αφηνεις να γινοντε εμποδιο απλα προσπερνα τες... Πες γι αυτα σε καποιον ειδικο αν πιστευεις οτι δε μπορεις να αντεξεις

  6. #6
    Quote Originally Posted by elis View Post
    φίλε δεν έχεις προβλήματα κ το μυαλό σου τα δημιουργεί έτσι είναι το μυαλό δε φταις εσυ
    Εγω φταιω απο μεριας οτι τα σκεφτομαι με τροπο τετοιο ετσι ωστε να τα προκαλω να ρχοντε...αλλα οσες φορες και να προσπαθησω να τα σκεφτω αλλιως δεν γινετε..το μυαλο οκ δημιουργει τετοιες σκεψεις..εμενα ομως μου κολλανε και μου προκαλουν αγχος,πανικο και μερικες φορες ξεσπαει σε θλιψη..αρα πιστευω οτι καπου φταιω και εγω,(περα απο τον τροπο που σκεφτομαι)..

  7. #7
    Quote Originally Posted by ΣωτηρηςΚ View Post
    Οκ, δεν ειμαι ειδικος, αλλα θα σου προτεινα φυσικα να μιλησεις γι αυτα στον γιατρο σου, εγω θα σου ελεγα οτι δεν ειναι τπτ, και πρεπει παντα να εχεις ενα στοχο στη ζωη σου, κατι να κηνυγας να πετυχεις, οπως καπια σχολη η κατι, και να επικεντρωνεσε στο οχι τι κανω τωρα, αλα τι κανω στη συνεχεια. Το παρελθον ειναι παρελθον μην συγκρινεις πραματα, δεν θα ειναι παντα τα πραματα οπως τα ηθελες, προπαθεισε να προσαρμοστεις και στις σκεψεις σου και μην τις αφηνεις να γινοντε εμποδιο απλα προσπερνα τες... Πες γι αυτα σε καποιον ειδικο αν πιστευεις οτι δε μπορεις να αντεξεις
    Εχω μιλησει στον ψυχολογο μου και μου χει πει φταιει το αγχος που ξεσπασε φετος και οτι πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι θετικα..Αυτη ιδεα οτι εχω ''προβλημα'' μου χει γινει σαν εμμονη..με εχω πεισει οτι νιωθω διαφορετικα απο οτι παλια και οτι κατι εχω..και οταν λεω δεν εχω τιποτα και ξεχνιεμαι για λιγο η θυμαμαι το παρελθον ή λεω πως γινεται να μην εχω τιποτα? Ολοι εχουν κατι...και ξανααρχιζει

  8. #8
    Που εντοπίζεις την αιτία του προβλήματος? Που ειναι η πηγη του κακου δλδ?
    Τις θετικές σκέψεις τις αυξανουμε με πράξεις, κανοντας δλδ πράξεις τις οποίες θεωρουμε επιτυχίες ή μας προκαλούν χαρα. Ετσι χωρις να το καταλαβουμε η σκεψη μας σταδιακα γεμιζει μ αυτες και ετσι ο χωρος για αρνητικες σκεψεις μειωνεται ή μειώνεται η ενταση τους.
    Προσπάθησες να εκλογικεύσεις τις αρνητικες σου σκεψεις, δλδ να βρεις που ειναι το φανταστικο, το παραλογο σ αυτες ή η υπερβολή? Πιστευω εισαι σε θεση να διακρινεις μεσα σου τις σκεψεις ως θετικες ή αρνητικες (διαστρεβλώσεις) ακομα και κατα το χρονο που ειναι σε εξελιξη, ως εσωτερικος παρατηρητης του εαυτου σου. Κι αυτο ειναι το πρωτο βημα.
    Επισης απεφευγε να εισαι σε χωρους ή μονος, καταστασεις δλδ στις οπιες ευκολα βγαινουν στην επιφανεια οι αρνητικες σκεψεις. Μην αφηνεις τον εαυτο σου να αφαιρειται και μαθε να ζεις τη στιγμη.
    γιάννης

  9. #9
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Που εντοπίζεις την αιτία του προβλήματος? Που ειναι η πηγη του κακου δλδ?

    Προσπάθησες να εκλογικεύσεις τις αρνητικες σου σκεψεις, δλδ να βρεις που ειναι το φανταστικο, το παραλογο σ αυτες ή η υπερβολή? Πιστευω εισαι σε θεση να διακρινεις μεσα σου τις σκεψεις ως θετικες ή αρνητικες (διαστρεβλώσεις) ακομα και κατα το χρονο που ειναι σε εξελιξη, ως εσωτερικος παρατηρητης του εαυτου σου. Κι αυτο ειναι το πρωτο βημα.
    Αιτια του προβληματος ειναι που σκεφτομαι οτι συνεχως κατι εχω ή θα πρεπε να νιωθω αλλιως..Δηλαδη και να μην εχω τιποτα,εγω το σκεφτομαι και λεω στον εαυτο μου..για να το σκεφτεσαι αυτο τοτε κατι τρεχει ή κατι πρεπει να χεις..και μετα ή με τεσταρω να δω αν εχει να κανει με τις φοβιες που χα εντονα παλια ή απλα λεω ασχολησου τωρα με αυτο που κανεις και το σκεφτεσε/αναλυεις μετα κλπ..ναι το προσπαθησα αυτο που λες(με τις αρνητικες σκεψεις)..επειδη καποιες φορες με πιανει καπως,προτιμω να μενω μονος μου και να προσπαθω να το αντιμετωπισω οπως μπορω..λαθος ε?

  10. #10
    Hello,hello ! Δεν περιμενα οτι θα εγραφα στο φορουμ και θα το επαιζα κουλ , αφου πια τα εχω αφησει πισω μου ολα αυτα ( με την βοηθεια της καλης μας επιστημης βεβαιως-βεβαιως) Μητσο , απο σκεψεις αλλο τιποτα . Εμενα βεβαια αγγιζαν κ τον ψυχιατρικο ορο της ιδεοληψιας.Βεβαια τα χαπια τα πηρα για τους πανικους ( διαταραχη πανικου εδωωωω) και οι εντονες/ασχημες/χαζες σκεψεις εφυγαν με τον καιρο . Δεν ξερω ποσο βοηθησαν τα χαπια και ποσο εγω, αλλα σιγουρα ηταν ενας συνδυασμος . Να σημειωθει οτι ειμαι κοντα στην ηλικια σου 17 χρονων και ολη μου η ιστορια αρχισε πριν 1 χρονο,αγνωστοι οι λογοι . ( το καμπανακι χτυπαει κυριως για τον υπεραναλυτικο χαρακτηρα μου και την ρουτινα που μου σπαει τα νευρα) Ενα θα σου πω , εμ κατσε αναλυσε οσο θες,ακρη δεν θα βρεις. Ασε τις σκεψεις να φευγουν ετσι , με οσο τον δυνατον λιγοτερη αναλυση γινεται και κανε πραγματα που γουσταρεις . Μπορω να σου εγγυηθω απο προσωπικη εμπειρια οτι ολο αυτο που εχεις ειναι συσωρευμενο αγχος,απογοητευση και ελλειψη στοχου . Τουλαχιστον για μενα ετσι ηταν ...Ρουτινα/πιεση-->αγχος---> παραιτηση--->πανικοι/σκεψεις . Το να μενεις μονος σου δεν βοηθαει , τουλαχιστον οχι παντα. Μην κλεινεσαι,οσο κλεινεσαι μεγαλωνει . Εγω δεν μπορουσα να αντικαταστησω τις αρνητικες με θετικες σκεψεις γιατι πολυ απλα δεν το πιστευα . Πιεσε τον εαυτο σου , πιεσε τον αρχικα μεχρι εκει που αντεχει . Μην το αναλυεις περισσοτερο απο οσο του αξιζει . Να στο επιβεβαιωσω ακομα μια φορα ? Τιποτα δεν εχεις ή μαλλον για να το ορισω καλυτερα...αυτο το τιποτα που δεν εχεις σε κανει να αναρωτιεσαι μηπως εχεις κατι . Γιατι εγω ετσι ενιωθα,ενιωθα οτι τιποτα δεν μου αρεσε στην ζωη μου τουλαχιστν δεν με γεμιζε εμενα γιατι και παρεες εχω και απο ολα, ωστε ο οργανισμος μου αρχισε να χτυπαει καμπανακια με τον δικο του τροπο και να μου επαναλαμβανει οτι πρεπει να αλλαξω την καθημερινοτητα μου .

  11. #11
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    Hello,hello ! Δεν περιμενα οτι θα εγραφα στο φορουμ και θα το επαιζα κουλ , αφου πια τα εχω αφησει πισω μου ολα αυτα ( με την βοηθεια της καλης μας επιστημης βεβαιως-βεβαιως) Μητσο , απο σκεψεις αλλο τιποτα . Εμενα βεβαια αγγιζαν κ τον ψυχιατρικο ορο της ιδεοληψιας.Βεβαια τα χαπια τα πηρα για τους πανικους ( διαταραχη πανικου εδωωωω) και οι εντονες/ασχημες/χαζες σκεψεις εφυγαν με τον καιρο . Δεν ξερω ποσο βοηθησαν τα χαπια και ποσο εγω, αλλα σιγουρα ηταν ενας συνδυασμος . Να σημειωθει οτι ειμαι κοντα στην ηλικια σου 17 χρονων και ολη μου η ιστορια αρχισε πριν 1 χρονο,αγνωστοι οι λογοι . ( το καμπανακι χτυπαει κυριως για τον υπεραναλυτικο χαρακτηρα μου και την ρουτινα που μου σπαει τα νευρα) Ενα θα σου πω , εμ κατσε αναλυσε οσο θες,ακρη δεν θα βρεις. Ασε τις σκεψεις να φευγουν ετσι , με οσο τον δυνατον λιγοτερη αναλυση γινεται και κανε πραγματα που γουσταρεις . Μπορω να σου εγγυηθω απο προσωπικη εμπειρια οτι ολο αυτο που εχεις ειναι συσωρευμενο αγχος,απογοητευση και ελλειψη στοχου . Τουλαχιστον για μενα ετσι ηταν ...Ρουτινα/πιεση-->αγχος---> παραιτηση--->πανικοι/σκεψεις . Το να μενεις μονος σου δεν βοηθαει , τουλαχιστον οχι παντα. Μην κλεινεσαι,οσο κλεινεσαι μεγαλωνει . Εγω δεν μπορουσα να αντικαταστησω τις αρνητικες με θετικες σκεψεις γιατι πολυ απλα δεν το πιστευα . Πιεσε τον εαυτο σου , πιεσε τον αρχικα μεχρι εκει που αντεχει . Μην το αναλυεις περισσοτερο απο οσο του αξιζει . Να στο επιβεβαιωσω ακομα μια φορα ? Τιποτα δεν εχεις ή μαλλον για να το ορισω καλυτερα...αυτο το τιποτα που δεν εχεις σε κανει να αναρωτιεσαι μηπως εχεις κατι . Γιατι εγω ετσι ενιωθα,ενιωθα οτι τιποτα δεν μου αρεσε στην ζωη μου τουλαχιστν δεν με γεμιζε εμενα γιατι και παρεες εχω και απο ολα, ωστε ο οργανισμος μου αρχισε να χτυπαει καμπανακια με τον δικο του τροπο και να μου επαναλαμβανει οτι πρεπει να αλλαξω την καθημερινοτητα μου .
    Οτι κυριως παραγοντας αυτου του ''προβληματος '' ειναι το αγχος το χω καταλαβει,αλλα που και που μου ρχετε η σκεψη''κατι αλλο ειναι και δεν μπορω να το βρω''..εσυ μου λες δηλαδη οτι αμα σταματησω να του δινω σημασια (και ας το σκεφτομαι)..θα φυγει?θα σταματησω να ψαχνομαι και να νιωθω περιεργα(αν οντως νιωθω και δεν ειναι απλα η σκεψη)?

Similar Threads

  1. δωρο στον εαυτο μου
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 21-02-2014, 11:59
  2. φοβαμε μην κανω κακο στον εαυτο μου?
    By μαρια1999 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 31-12-2011, 22:08
  3. Replies: 26
    Last Post: 22-02-2009, 00:07
  4. Γιατί δεν ακούμε τον σοφό εαυτό μας και πως μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό;
    By Thessalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 23-07-2008, 16:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •