Μαθησιακές Δυσκολίες σε ενήλικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Μαθησιακές Δυσκολίες σε ενήλικα

    Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να εκφράσω μια ανησυχία που έχω τις τελευταίες ημέρες σχετικά με ένα είδος μαθησιακής δυσκολίας που στα Αγγλικά ονομάζεται dyscalculia και αφορά τον τομέα των μαθηματικών υπολογισμών και άλλων λογικών διαδικασιών. Ο λόγος που ανησυχώ είναι ότι μετά απο μια αναζήτηση στο Internet (βάζοντας τα συμπτώματα που πιστεύω οτι έχω, χωρίς να γνωρίζω για τη συγκεκριμένη διαταραχή!) βρήκα αποτελέσματα τα οποία δυστυχώς με "εκφράζουν" σε μεγάλο βαθμό.

    Κατά τα σχολικά μου χρόνια, ποτέ δεν έγινε λόγος απο καθηγητές για κάποια τέτοια διαταραχή. Η αλήθεια είναι ότι πέρα απο ελάχιστα πράγματα, ποτέ δεν ένιωσα ο ίδιος οτι μπορεί να πάσχω από κάτι τέτοιο. Παρότι τα Μαθηματικά ήταν το μόνο μάθημα που με δυσκόλευε, πάντοτε κατάφερνα να έχω καλούς βαθμούς και οι καθηγητές είχαν να πούν τα καλύτερα και απέδιδαν τις δυσκολίες μου στο άγχος. Παρ' όλα αυτά, έβλεπα οτι καθυστερούσα περισσότερο από άλλα παιδιά να κατανοήσω ακόμα και κάποιες βασικότερες έννοιες, ιδίως όταν αυτές ήταν αφηρημένες. Αντίθετα, στα γλωσσικού τύπου μαθήματα ήμουν συνήθως πιο μπροστά και από τον καθηγητή! Η εσωτερική μου κλίση όμως ήταν πάντοτε στις φυσικές επιστήμες, και γιαυτό σήμερα σπουδάζω για να γίνω Φυσικός.

    Για να μιλήσω για λίγο πιο χειροπιαστά πράγματα, θα είμαι απολύτως ειλικρινής! Τα πρώτα έτη (τώρα βρίσκομαι στο τρίτο) της σχολής ήμουν αρκετά αδιάφορος και πλέον έχω χάσει μεγάλο μέρος της γνωστικής αλυσίδας. Οπότε και αποφάσισα να ξεκινήσω από την αρχή και καταπιάνομαι με μαθήματα των πρώτων ετών. Και εκεί έρχεται η απογοήτευση. Ακόμα και όταν τα παρακολουθούσα στο αμφιθέατρο, θα ήμουν αυτός που θα κολλήσει σε κάτι που είπε ο καθηγητής, και θα προσπαθούσα να το καταλάβω μέχρι το τέλος του μαθήματος ενώ εκείνος θα συνέχιζε την παράδοση. Ταυτόχρονα, άκουγα άλλα παιδιά να απορούν για πολύ πιο ανεπτυγμένα θέματα, ενώ εγώ χρειαζόμουν ώρες για να καταλάβω τα απλά! Παρότι βλέπω ότι έχω την πνευματική δύναμη να καταλάβω όσα θέλω απο μόνος μου, αυτό καταναλώνει χρόνο. Κάτι άλλο που πρόσεξα είναι ότι σε δυσνόητα θέματα όπως η Πυρηνική Φυσική κατανοώ πολύ εύκολα τις φυσικές διαδικασίες, όσο "εξωγήινες" και αν είναι...όταν όμως έρχεται η ώρα να χρησιμοποιήσω μαθηματικά, εκεί ο γενικός πέφτει! Σε καθημερινές εργασίες, κάνω εύκολα λάθη και δυσκολεύομαι στο να σκεφτώ πράξεις οι οποίες είναι απολύτως λογικές σε άλλα παιδιά. Όλο αυτό με οδηγεί σε ένα κύκλο απογοήτευσης και θυμού, καθώς δεν θέλω να διαπιστώσω τώρα στο τέλος ότι έκανα λάθος επιλογή και ότι είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω μια γλωσσική ακαδημαική καριέρα που δεν με ικανοποιεί.

    Κάποιες άλλες πιθανές ενδείξεις που παρατηρώ στον εαυτό μου βρίσκονται στην καθημερινή ζωή, με πρωταγωνιστικό ρόλο να έχουν οι χρηματικές συναλλαγές. Ίσως και πάλι να είναι το άγχος, αλλά την ώρα που ο πελάτης στη δουλειά μου περιμένει ρέστα για έναν καφε 2,5 ευρώ ενώ μου έχει δώσει 20ευρο, πανικοβάλλομαι γιατί απλά δεν μπορώ να κάνω την πράξη! Επίσης, όταν είμαι έξω με φίλους και ενώ έχει πληρώσει ένας, μοιράζουμε μεταξύ μας τα χρήματα για να του δώσουμε ότι οφείλουμε, δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί ο Α έδωσε τόσα στον Β και ο Β είπε στον Γ κράτα αυτά και είμαστε όλοι εντάξει, ενώ όλοι με κοιτάνε και περιμένουν απο εμένα το δικό μου μερίδιο...στο οποίο σημείο ρωτάω "πόσα θέλετε ακριβώς;".

    Στο παρελθόν, καθώς επισκεπτόμουν ψυχολόγο για άλλα θέματα, όταν της ανέφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα (αλλά και τις δυσκολίες στο πανεπιστήμιο) η κοπέλα επέλεξε να σταθεί πολύ στο θέμα. Παρ'όλα αυτά, όλα την οδηγούσαν στο να συμπεράνει οτι είναι το άγχος που με μπλοκάρει (μετρημένο με μεθόδους βιοανάδρασης αρκετά πάνω απο τα φυσιολογικά επίπεδα!) και όχι κάποια μαθησιακή δυσκολία. Στο κομμάτι των συναλλαγών, όταν εξέφρασα την ανησυχία ότι μου λείπει η κοινή μαθηματική λογική, μου απάντησε ότι "δεν υπάρχει κοινή μαθηματική λογική...ο καθένας είναι έξυπνος με τον τρόπο του". Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Οι επιστήμες είναι η ζωή μου και έχω μεγάλα όνειρα, και αυτό θα ήταν μεγάλο εμπόδιο. Θέλω να γνωρίζω τα μαθηματικά στο ίδιο βάθος με τους υπόλοιπους, αλλά φοβάμαι ότι το σώμα μου δεν μου το επιτρέπει. Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω; Σε περίπτωση που συνεχίσω να ανησυχώ, να επισκεφθώ την συγκεκριμένη ψυχολόγο (η οποία πράγματι με βοήθησε σε τεράστιο βαθμό) ή χρειάζεται εξειδικευμένη βοήθεια;

    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλησπέρα...Βασικά έχω καποιες ενστάσεις...ΠΡΩΤΟΝ μην ψάχνεις στο ίντερνετ για το τι έχεις γιατί σου δημιουργούν επιπλέον άγχος,χωρίς λόγο.Ο καθένας γράφει οτι θέλει και σε μία αναζήτηση θα χάσεις την ''μπάλα''.Αν θεωρείς ότι έχεις κάποιο πρόβλημα,τότε σίγουρα θα μιλήσεις και με τον ειδικό επί του θέματος που σε απασχολεί.Δευτερον,εφόσον λες ότι σε γλωσσικού τύπου θέματα,ήσουν πιο μπροστά κι από τον καθηγητή,γιατί επέλεξες ''θετικές'' επιστήμες που πλέον λες ότι δε μπορείς να ανταπεξέλθεις και δεν διάλεξες την θεωρητικη κατεύθυνση?Βασικά νομίζω ότι δεν έχεις κάτι κι αυτό οφείλεται στο άγχος,επειδή το έχεις στο μυαλό σου.Αυτό το λέω γιατί το φυσικό,δεν είναι μία σχολή που περνάς με ένα μέτριο γράψιμο,ειδικά στα μαθήματα με μεγάλο συντελεστή.Όπως για παράδειγμα τα μαθηματικά κατεύθυνσης.Οπότε δε νομίζω να μπερδεύεσαι στο 20αρικο για τον καφέ και να λύνεις διπλα ολοκληρώματα.Κάνω λάθος?Εκεί πατάω και σου λέω το χεις συνεχως στο μυαλό σου και σε μπλοκάρει...!!!Αν πραγματικά έχεις πρόβλημα στα μαθηματικά μπορείς να το τσεκάρεις μόνος σου.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αυτο το εχω και εγω , και πολλοι συμφοιτητες μου .Ενω δεν εχω κανενα προβλημα να καταλαβω πως λυνεται μια ασκηση , ουτε εχω προβλημα στην κατανοηση εννοιων , στις πραξεις τα κανω σκατα ,οσες φορες κανω τις πραξεις ολο καταληγω σε διαφορετικα αποτελεσματα.
    Δεν ξερω βεβαια αν το προβλημα μου ειναι σε τετοιο βαθμο που να θεωρειται διαταραχη.
    Αυτο που κανω και και με βοηθαει αρκετα ειναι το εξης , κανω τις πραξεις με συμβολα και οχι με αριθμους και στο τελος , αφου καταληξω σε εναν απλοποιημενο τυπο ισως και να αντικαταστησω με αριθμους , τοτε αναλαμβανει το κομπιουτερακι .
    Πχ αν πρεπει να διαιρεσω το
    http://scienceworld.wolfram.com/physics/cimg337.gif με αυτο http://upload.wikimedia.org/math/b/6...eb1cada232.png δεν θα αντικαταστησω με αριθμους , παρα μονο ισως στο τελος .
    Προσπαθησε επισης να μαθεις να απλοποιεις σωστα τα νουμερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Όπως για παράδειγμα τα μαθηματικά κατεύθυνσης.Οπότε δε νομίζω να μπερδεύεσαι στο 20αρικο για τον καφέ και να λύνεις διπλα ολοκληρώματα.Κάνω λάθος?Εκεί πατάω και σου λέω το χεις συνεχως στο μυαλό σου και σε μπλοκάρει...!!!Αν πραγματικά έχεις πρόβλημα στα μαθηματικά μπορείς να το τσεκάρεις μόνος σου.....

    Kαι ομως Ντουμπρουτζα , αυτο συμβαινει σε πολλους .

  5. #5
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Δευτερον,εφόσον λες ότι σε γλωσσικού τύπου θέματα,ήσουν πιο μπροστά κι από τον καθηγητή,γιατί επέλεξες ''θετικές'' επιστήμες που πλέον λες ότι δε μπορείς να ανταπεξέλθεις και δεν διάλεξες την θεωρητικη κατεύθυνση?
    Καταρχήν, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Θα διαφωνήσω όμως σε αυτό...νομίζω οτι πρέπει να επιλέγουμε με την λογική του τι μας προκαλεί δέος και ενθουσιασμό, όχι ότι μας φαίνεται πιο εύκολο. Θα έπληττα καθημερινά σε μια σχολή που διδάσκει ιστορία, σιχαίνομαι μέχρι θανάτου το αντικείμενο της Νομικής και το μόνο αντικείμενο που μου προκαλεί ενδιαφέρον είναι η Ψυχολογία - αλλά αυτό το διαπίστωσα αφού πέρασα στο Φυσικό (το οποίο, βέβαια, με τραβάει περισσότερο από οποιαδήποτε θεωρητικής κατεύθυνσης σχολή!).

    Κάποιος είπε "επέλεξε μια δουλειά που σου αρέσει και δεν θα χρειαστεί να δουλέψεις ούτε μια μέρα". Προσωπικά, μπορώ να κάτσω και να σπάω το κεφάλι μου πάνω από ένα κρυσταλλικό υλικό για ώρες και μέρες...βάλε με να γράψω μονόωρη έκθεση και θα έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι τρόπους αυτοκτονίας.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Kαι ομως Ντουμπρουτζα , αυτο συμβαινει σε πολλους .
    Tι ακριβώς δηλαδή?Ότι μπορεί να λύσει καποιος άνετα ένα διπλό ολοκλήρωμα (πχ) και να μπερδευτει στο 20-2,5?Ειλικρινά δε το ξέρω αυτό απλά μου ακούγεται περίεργο.Σε τι οφείλεται?Στο άγχος?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by loxagos_snake View Post
    Καταρχήν, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Θα διαφωνήσω όμως σε αυτό...νομίζω οτι πρέπει να επιλέγουμε με την λογική του τι μας προκαλεί δέος και ενθουσιασμό, όχι ότι μας φαίνεται πιο εύκολο. Θα έπληττα καθημερινά σε μια σχολή που διδάσκει ιστορία, σιχαίνομαι μέχρι θανάτου το αντικείμενο της Νομικής και το μόνο αντικείμενο που μου προκαλεί ενδιαφέρον είναι η Ψυχολογία - αλλά αυτό το διαπίστωσα αφού πέρασα στο Φυσικό (το οποίο, βέβαια, με τραβάει περισσότερο από οποιαδήποτε θεωρητικής κατεύθυνσης σχολή!).

    Κάποιος είπε "επέλεξε μια δουλειά που σου αρέσει και δεν θα χρειαστεί να δουλέψεις ούτε μια μέρα". Προσωπικά, μπορώ να κάτσω και να σπάω το κεφάλι μου πάνω από ένα κρυσταλλικό υλικό για ώρες και μέρες...βάλε με να γράψω μονόωρη έκθεση και θα έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι τρόπους αυτοκτονίας.
    Μαζί σου στο 100%....Απλά η ''παρατήρησή'' μου ήταν ο τρόπος που το έθεσες.Οταν λες ήμουν μπροστά από τον καθηγητή,σκέφτομαι ότι σου άρεσανε και τα διάβαζες γιατί τουλάχιστον στα θεωρητικά,χρειάζεται απλά διάβασμα....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι αυτο ακριβως εννοω , εγω μπορω να σου πω πχ οτι 1 και 1 κανει 3 και να μην καταλαβω οτι εκανα λαθος , και να λυνω χωρις προβλημα ασκησεις ανωτερων μαθηματικων ( τα οποια ευτυχως δεν εχουν τοσες πολλες πραξεις )
    Δεν ξερω που οφειλεται , αλλα ξερω οτι στην σχολη μου ειναι κοινο χαρακτηριστικο αρκετων φοιτητων , ακομα και ατομα που σπουδαζουν μαθηματικα το αντιμετωπιζουν αυτο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ναι αυτο ακριβως εννοω , εγω μπορω να σου πω πχ οτι 1 και 1 κανει 3 και να μην καταλαβω οτι εκανα λαθος , και να λυνω χωρις προβλημα ασκησεις ανωτερων μαθηματικων ( τα οποια ευτυχως δεν εχουν τοσες πολλες πραξεις )
    Δεν ξερω που οφειλεται , αλλα ξερω οτι στην σχολη μου ειναι κοινο χαρακτηριστικο αρκετων φοιτητων , ακομα και ατομα που σπουδαζουν μαθηματικα το αντιμετωπιζουν αυτο.
    Δεν το ήξερα καθόλου αυτό και δε το έχω συναντήσει πουθενά...Ευχαριστώ :)

  10. #10
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Μαζί σου στο 100%....Απλά η ''παρατήρησή'' μου ήταν ο τρόπος που το έθεσες.Οταν λες ήμουν μπροστά από τον καθηγητή,σκέφτομαι ότι σου άρεσανε και τα διάβαζες γιατί τουλάχιστον στα θεωρητικά,χρειάζεται απλά διάβασμα....
    Με συγχωρείς, τώρα το συνειδητοποίησα ότι το έθεσα λάθος! Έχεις δίκιο, δεν εννοούσα αυτό...Παρότι διάβαζα όντως βιβλία εξωσχολικά, χρειαζόμουν τεράστια δύναμη ψυχής για να ανοίξω το βιβλίο των Κειμένων στο μάθημα, πόσο μάλλον από μόνος μου στο σπίτι :/

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by loxagos_snake View Post
    Με συγχωρείς, τώρα το συνειδητοποίησα ότι το έθεσα λάθος! Έχεις δίκιο, δεν εννοούσα αυτό...Παρότι διάβαζα όντως βιβλία εξωσχολικά, χρειαζόμουν τεράστια δύναμη ψυχής για να ανοίξω το βιβλίο των Κειμένων στο μάθημα, πόσο μάλλον από μόνος μου στο σπίτι :/
    Ναι αυτό εννοούσα.Ωραία...Μαζί σου ξανά στο 100% γι αυτό που κάνεις κι είμαι σίγουρος ότι θα πετύχεις σε αυτό που σου αρέσει και διάλεξες...!!!Κι αυτό γιατί εφόσον,καταλαβαίνεις ότι έχεις κάποιο πρόβλημα (μικρό κι ίσως καθόλου) έχεις τεράστια θέληση κι ορθή σκέψη και θα το ξεπεράσεις σύντομα.... :)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1
    Γεία σου φίλε , έψαχνα εδώ και πάρα πολύ καιρό να βρώ κάτι παρόμοιο , φαίνεται ότι ταυτιζόμαστε πλήρως ,καθώς και εγώ σπουδάζω στο 3ο έτος σε μια πολυτεχνική σχολή και αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα ! Και θα ήθελα πραγματικά πολύ να εποικοινωνήσουμε... Όμως επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός απο τότε που έγραψες το forum δεν ξέρω αν είσαι διαθέσιμος ! Παρ ΄ολα αυτα θα σου κάνω δυο ερωτήσεις ...Αρχικά θα ήθελα να σε ρωτήσω, την σχολή κατάφερες να την τελειώσεις ; και δεύτερον το πρόβλημα το ξεπέρασες ; Θέλω πολύ να μάθω διότι οι απαντήσεις σου μπορεί να επηρεάσουν κατα πολύ τις μελλοντικές μου επιλογές !

Similar Threads

  1. Μαθησιακές δυσκολίες
    By sevaton in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2022, 14:29
  2. χωρισμος-διαζυγιο και ενηλικα παιδια
    By just_40 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 09-04-2012, 18:24
  3. δυσκολιες με την κορη μου
    By elenia in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2012, 22:09
  4. ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ
    By zelmir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2010, 19:52
  5. Αφροδισιακές... Δυσκολίες
    By Arbi_King in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-07-2006, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •