Σταμάτημα φαρμακων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9

    Σταμάτημα φαρμακων

    Γεια σας
    ειμαι 22 χρονών και έπαθα ψυχωση πριν ενα 4 μηνο 5 μηνο ,εδώ και 3 μήνες παίρνω φαρμακευτική αγωγή invega των 6mg και ladose των 20mg.ο γιατρός μου είπε οτι επαθα ψυχωση απο τη χρήση ουσιών(ψυχοτροπων) με συνεπεια να αλλιωσω τη λειτουργία του εγκεφάλου μου. απο τότε που άρχισα να παίρνω τα χάπια έχουν σταματήσει οι φωνές, οι πονοκέφαλοι και η τρέλα ,αλλά έχω άλλα προβλήματα..Νιώθω οτι ειμαι σα ζομπι, σαν ζωντανος νεκρός που δεν νιώθει τίποτα.Όντως, δεν μιλάω, νιώθω οτι δεν έχω κάτι να πώ, στις παρέες ,ολα μου φαίνονται το ιδιο και είναι σαν να μην έχω ορεξη για να κάνω τίποτα.δεν νιώθω καθόλου καλά και σκεφτομαι οτι τα χαπια ευθύνονται γι αυτό.Σκέφτομαι να πω του γιατρού μου να κατεβασει τη δοση των φαρμάκων ,γιατί τώρα ουτε φωνές έχω ούτε τίποτα ,άρα μπορώ να τα σταματησω κιολας.θα ηθελα να βρώ πάλι τον παλιό μου εαυτό και πιστεύω οτι μόνο αν σταματήσω τα φαρμάκα θα γίνει αυτό.
    εχει σταματήσει κανείς τα φάρμακα ??είδε διαφορά μετά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γεια σου τζεονικ!
    αυτα που περιγραφεις ειναι τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης και ολοι εδω στο φορουμ ταλαιπωρουμαστε λιγο πολυ απο αυτα!
    και γω πιστευω οτι ειναι απο τα φαρμακα αλλα ενα μελος εδω εγραψε οτι τα εκοψε και δεν επανηλθε στον παλιο του εαυτο!
    ο γιατρος σου θα σου πει οτι ειναι πολυ νωρις για να τα κοψεις!
    και γω ομως πιστευω(επειδη και γω ετσι ειμαι)οτι φταινε τα φαρμακα αλλα οι γιατροι λενε οτι ειναι της ασθενειας!
    χαιρομαι που σου εφυγαν οι φωνες και τα υπολοιπα θετικα συμπτωματα!
    τη χρηση ουσιων τη συνεχιζεις;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9
    τη χρηση ουσιών την εχω σταματησει εδώ και ένα χρονο, πρωτού ξεσπάσει η ασθένεια.με άλλα λογια εχω παρει οριστικο διαζύγιο απο τη χρηση ουσιών ευφορου ζωής.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Υπομονή σαράντα χρονακια ακόμα ούτε που θα τα καταλάβεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    αυτο που εδω κ καιρο οταν γραφω γραφω το τελευταιο μυνημα να το κοιταξετε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Καλοσηρθες στην παρεα φιλε! Αυτα τα συμπτωματα τα ειχα και εγω, και επισης πιστευα πως αν κοψω τα φαρμακα θα περασει, και οντως τα κοψα και σιγα σιγα περναγε με τον καιρο...αλα μετα απο 3-4 μηνες περιπου επαθα κι αλο επισοδειο, οποτε ειναι λιγο ριψοκινδυνο να τα κοψεις...
    Ενιωθα και γω νεκρος τελειως, στο μυαλο,στο σωμα,στα αισθηματα, σιγουρα το ladose θα βοηθισει λιγο την κατασταση, και μην ανησυχεις πανω απ ολα. Μετα απο κριση το μυαλο μπερδεβετε τοσο πολυ που για να μπει παλι σε μια ταξη θελει αρκετο καιρο, 3-4 μηνες δεν ειναι τιποτα...Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να ανησυχεις και οτι ολα θα πανε καλυτερα στο μελον αν πας κοντρα στην ψυχωση. Δεν ειπε κανεις οτι θα ειναι ευκολο, θελει προσπαθεια σιγουρα, προσπαθεια στο να κανεις πραματα και να μπεις παλι σε μια καλη ροη στη ζωη, και μπραβο που πηρες διαζυγιο απο τις ουσιες, θελει μαγκια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο αγαπητο μελος!Πρεπει να σου πω οτι επαιρνα κ εγω ντεπρεβιξ κ ενιωθα για μεγαλο διατημα τουλαχιστον 15 ετη μεγαλυτερη,Ημουν σωματικα σωστο ρακος κ διανοητικα με θολωμενο μυαλο,Πηρα την πρωτοβουλια κ εκοψα με οδηγιες γιατρου εντελως τα φαρμακα κ τωρα η διαφορα ειναι τεραστια!Ειμαι πολυ καλυτερα,σωματικα νιωθω παλι καλα,Πιστευω πρεπει να τολμησεις να τα κοψεις αλλα με οδηγιες γιατρου παντα

Similar Threads

  1. σταματημα φαρμακων
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-02-2013, 14:09
  2. Σταμάτημα καπνίσματος
    By ioannis2 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 17-07-2012, 13:01
  3. σταματημα cipralex
    By emmstra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 22-04-2012, 12:46
  4. σταμάτημα remeron
    By treislaloun in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 22-04-2012, 03:18
  5. Σταματημα Geodon
    By nick84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-09-2010, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •