Μια περίπτωση Bullying - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μερικα "παιδια" ειναι πολυ διαφορετικα απο τα αλλα , οπως και μερικοι ενηλικες ανθρωποι. Ομως στα σχολεια , που μαθαινεις ουσιαστικα την κοινωνικοποιηση , λιγο δυσκολο να δωσεις στα παιδια να καταλαβουν το σεβασμο στη "διαφορετικοτητα" . Βεβαια , οχι οτι ενηλικες συμπεριφερονται με καλυτερο τροπο , απλως υπαρχουν και νομοθεσιες και η δεουσα σοβαροτητα .... απομονωνεις τον "περιεργο" και τον κανεις περιθωριακο και ολα μελι-γαλα.

    Ειναι τοσο δυσκολα αντιμετωπισιμο προβλημα που περαν της εκπαιδευσης των εκπαιδευτικων , εξειδικευμενο προσωπικο οπως παιδοψυχολογοι και την καταλληλη ενημερωση των γονεων , δεν μπορω να σκεφτω και πολλες λυσεις. Οχι , δεν περιμενω την εκλειψη του φαινομενου , αλλα την μειωση του ... εστω και στο μισο να μειωθει ειναι μια τεραστια επιτυχια , θα σωθουν τοσες ζωες που θα υποφερουν για ολη τους τη ζωη ισως , αν δεν γινει κατι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι ακριβως ειναι η διαφορετικοτητα στα σχολεια δινει στοχο για να πειραζουν κ στο τελος καληγεις να καθεσε στο περιθοριο οπως εγω που μετα απο μια σπροξια εχει σπασει 2 δοντια
    δεν υπαρχει σεβασμος στη διαφορετικοτητα στα σχολεια ολοι προσπαθουν να γινουν ιδιοι κ δειχνουν με το δαχτυλο τους διαφορετικους
    αλλα ομως οταν γενηθηκες διαφορετικος αυτο σημαινει οτι μπορει η διαφορετικοτητα να γινει ο λογος που θα ξεχωρισεις κ τελικα να διακριθεις σε οτι καταπιαστεις... αφου το διαφωρετικο προκαλει εντυπωση.

    αρα η ζωη ειναι ενας μεγαλος τροχος γιαυτο θα ερθει κ η σειρα σου αν εισαι φτωχος...

    αρκει να τη περιμενεις...

  3. #33
    Quote Originally Posted by giannis94 View Post
    "Για να αντεπεξέλθω στις δυσκολίες που ζούσα, στράφηκα στη μελέτη και στην προσωπική εξέλιξη. Ως αποτέλεσμα ήταν να διευρυνθεί η συνείδηση μου και να αποκτήσω σοφία μέσω της απόκρυφης γνώσης. Κάθε εμπόδιο σε καλό. "
    μήπως εντάχθηκες κάπου; το 2ο ποστ θυμίζει αρκετά μια ""φιλοσοφική"" ομάδα αρκετά γνωστή, καλύτερα θα ήταν να μην αναφέρω όνομα

    συγχαρητηρια παντως για την προοδο σου
    Με καμια μαυρη μαγεια θα μπλεξε,να κανει βουντου στους συμμαθητες του.Αν τολμανε ας τον πειραξουν τωρα.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Με καμια μαυρη μαγεια θα μπλεξε,να κανει βουντου στους συμμαθητες του.Αν τολμανε ας τον πειραξουν τωρα.
    Δεν υπάρχει μαύρη μαγεία. Ας μην πιστεύουμε σε δεισιδαιμονίες και σε κατάλοιπα του μεσαίωνα.

  5. #35
    Δεν εχεις πεσει της αποκρυφης μαγειας μου ακομα,για αυτο το λες.Φυγε,οσο ειναι καιρος.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Θύμα bullying είχε πέσει ο αδελφός μου για πολλά χρόνια στο σχολείο για 3 χρόνια δλδ στο γυμνάσιο γιατί μετά το παράτησε το σχολείο λόγο των προβλημάτων αυτών , δεν μπόρεσε να τα διαχειριστεί. Έπαθε και αυτός κατάθλιψη και πολλά άλλα ψυχολογικά. Μετά από χρόνια πήγε σε νυχτερινό τεχνικό λύκειο και έγινε ένας απαίσιος τύπος...θα έλεγα ότι μάλλον είχαν δίκαιο τα παιδιά στο σχολείο εν μέρη γιατί είναι πολύ αντιπαθητικός τύπος ο αδελφός μου, ελπίζω με σένα να μην ισχύει αυτό. Ο αδελφός μου με αφορμή το bullying που δέχτηκε τα παράτησε γενικώς και έγινε χειρότερος άνθρωπος. Ίσως αν δεν τον πειράζανε τα παιδιά στο γυμνάσιο να έβγαζε κανονικά και το λύκειο αλλά αυτός προτίμησε να τα παρατήσει για να δώσει τέλος στο μαρτύριό του. Δεν ξέρω αν φταίγανε τα παιδιά στο σχολείο πάντως ο αδελφός μου δεν τα κατάφερε, τώρα είναι 32 χρονών, ελπίζω εσένα να μην σε επηρεάσανε τόσο αρνητικά στην ζωή σου και όλα να πάνε καλά.

  7. #37
    Καλα εφερες και συ για παραδειγμα το μπουμπουκι τον αδερφο σου.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Λευκωσία, Κύπρος
    Posts
    5
    Είναι πολύ σημαντικό και γενναίο κάποιος που έχει περάσει μια τέτοια κατάσταση να το μοιράζεται εδώ και μπράβο για το θάρρος σου. Έτυχε και σε μένα να αντιμετωπίσω τέτοια προβλήματα στην σχολική μου εκπαίδευση. Όποιος δεν θέλει να δίνει αφορμές και να προτιμά την ησυχία, διαταράσσεται και ενοχλείται περισσότερο απο ό,τι δείχνουν οι έρευνες.

    Είναι επίσης κρίσιμο να προσδιορίζεις ποιός είσαι αφού τα έχεις περάσει όλα αυτά. Όσο περνούν τα χρόνια σκέφτεσαι τι ανέχεσαι και τι δεν ανέχεσαι, σε τι μπορείς να βάζεις όρια και σε τι όχι.
    Όποια εμπειρία και να περνάμε, όσο χάλια και αν μας κανει να αισθανόμαστε, κάτι χρήσιμο θα έχει να μας πει.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε απο την διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Καλα εφερες και συ για παραδειγμα το μπουμπουκι τον αδερφο σου.
    Αμάν βρε κι εσύ, δε βλέπεις ειδήσεις! Αυτό το θέμα είναι στην επικαιρότητα τώρα, οπότε αυτό έχει κι ο αδερφός!
    Αύριο - μεθαύριο, ανάλογα με το τι πουλάει τότε, μπορεί να κάνει εγχείρηση αλλαγής φύλου, να τον απαγάγουν εξωγήινοι, να αποδράσει από καμιά φυλακή!
    Έτσι ανεβαίνει η τηλεθέση στα κανάλια και η επισκεψιμότητα στα θέματα του φόρουμ!

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    1
    Καλησπέρα έχω ένα παιδάκι 8 ετών που υπέφερε από τον καθημερινό εκφοβισμό που δεχόταν στο σχολείο σε σημείο που δεν ήθελε να πηγαίνει.Αποφάσισα να κάνω κάτι ποιο δραστικό το οποίο θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.Βρήκα ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά λέγεται Krav Maga Junior αυτή είναι η ιστοσελίδα www.fcfkravmaga.gr .Πλέον ο Δημήτρης έχει αποκτήση τρομερή αυτοπεποίθηση και είναι πλέον χαρούμενος.

  11. #41
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by ALEX40 View Post
    Καλησπέρα έχω ένα παιδάκι 8 ετών που υπέφερε από τον καθημερινό εκφοβισμό που δεχόταν στο σχολείο σε σημείο που δεν ήθελε να πηγαίνει.Αποφάσισα να κάνω κάτι ποιο δραστικό το οποίο θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.Βρήκα ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά λέγεται Krav Maga Junior αυτή είναι η ιστοσελίδα www.fcfkravmaga.gr .Πλέον ο Δημήτρης έχει αποκτήση τρομερή αυτοπεποίθηση και είναι πλέον χαρούμενος.
    Μπράβο σου για την πρωτοβουλία που πήρες! Πολλοί γονείς δυστυχώς το αφήνουν έτσι αυτό το θέμα με καταστροφικά αποτελέσματα πολλές φορές.. Η αλήθεια είναι πως πριν αποκτήσω το μωράκι μου δεν είχα σκεφτεί πως θα είναι κάτι τέτοιο γιατί εγώ δεν το έζησα ποτέ, αλλά όσο σκέφτομαι ότι η κόρη μου όσο μεγαλώνει μπορεί να γίνει θύμα τέτοιων επιθέσεων λέω πως θα πάω η ίδια και θα τα μαυρίζω ένα ένα! Είναι σκληρά τα παιδιά δυστυχώς και φυσικά πιστεύω πως αρχικά φταίνε οι γονείς! Τις αξίες τις παίρνεις από το σπίτι σου και όποια ηλικία και να έχεις μπορείς να επιλέξεις να μη συμμετέχεις σε πράξεις βασανισμού της ψυχής και όχι μόνο ενός άλλου συνανθρώπου σου..

  12. #42
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76

    Lightbulb Stop Bullying Now

    STOP BULLYING

    ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΜΠΟΥΛΙΝΓΚ

    https://www.youtube.com/watch?v=nYyqFf1ASwk

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Defend yourself from getting bullyied through superior musclepower ....................αν και δεν σηκωνει αστεια το πραμα , αλλα εχω κεφακια σημερα !!

  14. #44
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Defend yourself from getting bullyied through superior musclepower ....................αν και δεν σηκωνει αστεια το πραμα , αλλα εχω κεφακια σημερα !!
    Δυστυχώς είναι μια αλήθεια ότι αν κάποιος πηγαίνει γυμναστήρια και πολεμικές τέχνες, τότε τον φοβούνται και τον σέβονται. Όμως αρκεί πιστεύω να είναι επινοητικός κάποιος και μπορεί με το μυαλό του να λύσει τα προβλήματα, όπως έκανε ο πολυμήχανος MacGyver στην τηλεοπτική σειρά!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nox View Post
    Δυστυχώς είναι μια αλήθεια ότι αν κάποιος πηγαίνει γυμναστήρια και πολεμικές τέχνες, τότε τον φοβούνται και τον σέβονται. Όμως αρκεί πιστεύω να είναι επινοητικός κάποιος και μπορεί με το μυαλό του να λύσει τα προβλήματα, όπως έκανε ο πολυμήχανος MacGyver στην τηλεοπτική σειρά!
    Nαι , ναι !! ο MacGyver θα εβρισκε καποια λυση , χωρις βια !! καλο ποιντ !! παντα ειμαι της διπλωματικης οδου , και δεν εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω βια ........................ με την διπλωματια , παντα βρισκονται οι καλυτερες λυσεις .......

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. bullying(σχολικός εκφοβισμός). :( :(
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 26-03-2012, 03:21
  2. Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ
    By letos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 28-07-2011, 06:23
  3. bullying - ενα επικαιρο θεμα
    By Users_Club in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 11-10-2010, 10:13
  4. Έντονα σημάδια bullying....
    By nature in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 810
    Last Post: 04-11-2009, 22:37
  5. BULLYING
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 09-03-2008, 20:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •