xanax
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: xanax

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    xanax

    επειδή το άγχος μου είχε χτυπήσει κόκκινο.μου έγραψε για λίγες μέρες ο γιατρός xanax 0.25 3 φορές την ημέρα κ ίσως παραπάνω αν αισθάνομαι πολύ αγχωμένη μέχρι τέλοσπάντων να πάω στο προγραμματισμένο μου ραντεβου την άλλη εβδομάδα.κλασσικά κάθομαι κ ψάχνω τις παρενέργειες.με έχει πιάσει φαρμακοφοβία.δηλαδή κάθομαι διαβάζω στο ιντερνετ με τις ώρες τις παρενέργειες και σκέφτομαι τα παθαίνω.προς το παρόν χασμουριέμαι και νιώθω λίγο άτονη.είμαι βέβαια κ αδιαθετη.θα τη παλέψω μες στο σ/κ ή θα φρικάρω τελείως και θα τρέχω στα επείγοντα με πιθανόν παρενέργειες;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    βασικά με καταλαβαίνει κανείς; το οτι κάθομαι κ ψάχνω παρενέργειες και φρικάρω και τις δημιουργώ μόνη μου; με εχει αγχωσει που δεν έχω πάει ακόμα στο ψυχίατρο γιατι δεν είχε κενό και περιμένω σαν πανάκεια την επομενη εβδομάδα.λέτε να πάθω τίποτα ως τότε απο τα χάπια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    ζουζουνιτσα ειναι καλο φαρμακο αυτο και για λιγες μερες μεχρι να παρεις τα πανω σου, να τα βλεπεις πιο καλα τα πραματα ειναι οκ. Το αγχος αρχικα γτ σου δημιουργηθηκε? Επαθες κανενα προβλημα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    το έχω απο τα 16 μου και είμαι 25.έχω πάρει του κόσμου τα αντικαταθλιπτικά.τα τελευταία 5 χρόνια ήμουν μια χαρά με αναφρανιλ σε μικρή δόση.αλλά και 2 μήνες υποφέρω πολύ με κορύφωση τις τελευταίες μέρες που με πιάνει τρελό άγχος με τα χάπια κ όταν τα πάιρνω νομίζω θα πάθω κάτι.φαύλος κύκλος.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Εγώ είχα πάρει ένα των 0.25 δύο νύχτες που δεν άντεχα άλλο από το άγχος - πανικό που είχα σχετικά με κάτι θέματα υγείας και βοήθησαν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    φοβάμαι τις παρενέργειες ρε γαμώτο...αυτό σκέφτομαι συνέχεια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ςγω λεω να μην τα παιρνεισ καθε μερα αλλα μερα παρα μερα το πολυ αμα αρχισεισ με αυτα δεν τελειωνεισ ποτε ελπιζω να σ ειπε οτι ειναι εθιστικα κ δεν κανει να τα παιρνεισ πανω απο 2 εβδομαδεσ
    Last edited by elis; 19-04-2013 at 23:44.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Ναι σωστα κι εμένα μου είπε εώς ένα 10ήμερο το πολύ να τα πάρω (ήδη τα άφησα). Το χαρτάκι με τις οδηγίες γενικά απο τα φάρμακα ούτε καν δε το ανοίγω να το διαβάσω, δε ξέρω τι να πω..καλό ή κακό αυτό. Παρενέργειες δεν είχα πάντος κι έπαιρνα ένα το βράδυ. Καλύτερα μη τις διαβάζεις τις παρενέργειες αρκει να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Άσε που εμποδίζει το ανχος που σου δημιουργήτε, να γίνεις καλά γρηγορότερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Θα ήταν καλό να γνωρίζετε ειδικά οι χρόνια χρήστες του σκευάσματος xanax πως τα συνήθη ''παλαιά'' φάρμακα που χορηγούν οι γιατροί είναι οι βενζοδιαζεπίνες (τα Lexotanil, Tavor, Xanax κλπ), και ΔΕΝ είναι κατάλληλα για χρήση άνω των 2 μηνών. Ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων απαγορεύει την μακροχρόνια χρήση τους!!!!!!!
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  10. #10
    Ναι και εγω διαβαζα παρενεργειες και παθαινα πανικο απο μονη μου εξαιτιας αυτων . Ναι και εγω επηρεαζομουν και δημιουργουσα μονη μου τα συμπτωματα . Εγω ενα θα πω , ως χρηστης ζαναξ 6 μηνων συνεχομενων και 1 χρονο αραια και που ( πια τα εχω σταματησει ,οχι δεν εθιστικα επαιρνα των 0,25 κ εγω ) οτι ΔΕΝ εχουν παρενεργειες . Ειναι αρκετα λαιτ απλα στο ιντερνετ μπορεις να βρεις ο,τι θες . Μπορεις αν θες να πειστεις οτι ερχεται κ η καταστροφη του κοσμου αυριο, η τριχα γινεται τριχια εδω μεσα . Μην στεναχωριεσαι καθολου !!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    Ναι και εγω διαβαζα παρενεργειες και παθαινα πανικο απο μονη μου εξαιτιας αυτων . Ναι και εγω επηρεαζομουν και δημιουργουσα μονη μου τα συμπτωματα . Εγω ενα θα πω , ως χρηστης ζαναξ 6 μηνων συνεχομενων και 1 χρονο αραια και που ( πια τα εχω σταματησει ,οχι δεν εθιστικα επαιρνα των 0,25 κ εγω ) οτι ΔΕΝ εχουν παρενεργειες . Ειναι αρκετα λαιτ απλα στο ιντερνετ μπορεις να βρεις ο,τι θες . Μπορεις αν θες να πειστεις οτι ερχεται κ η καταστροφη του κοσμου αυριο, η τριχα γινεται τριχια εδω μεσα . Μην στεναχωριεσαι καθολου !!
    αδερφε βαριεμαι να σ εξηγω πραγματα που δεν προκριται να καταλαβεισ αλλα θα σ πω γτ μου βγαινει αρχιζω
    ξεκινασ τα ηρεμιστικα κ σου φευγει το αγχοσ τελικα δεν εθιζεσαι σωματικα κ μπραβο σου γτ ειναι μικρη η δοσςη κ πρεπει να εισαι γκαντεμοσκυλοσ για να εθιστεισ σωματικα
    η μαλακια ξερεισ που εγινε οτι εθιστηκεσ ψυχολογικα γτ τωρα καθε φορα που εχεισ λιγο αγχοσ τι κανεισ τρεχεισ κ παιρνεισ το χαπακι
    αυτο ενοοω εγω οτι αμα αρχισεισ με αυτα δε ξεμπλεκεισ ποτε
    φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αδερφε βαριεμαι να σ εξηγω πραγματα που δεν προκριται να καταλαβεισ αλλα θα σ πω γτ μου βγαινει αρχιζω
    ξεκινασ τα ηρεμιστικα κ σου φευγει το αγχοσ τελικα δεν εθιζεσαι σωματικα κ μπραβο σου γτ ειναι μικρη η δοσςη κ πρεπει να εισαι γκαντεμοσκυλοσ για να εθιστεισ σωματικα
    η μαλακια ξερεισ που εγινε οτι εθιστηκεσ ψυχολογικα γτ τωρα καθε φορα που εχεισ λιγο αγχοσ τι κανεισ τρεχεισ κ παιρνεισ το χαπακι
    αυτο ενοοω εγω οτι αμα αρχισεισ με αυτα δε ξεμπλεκεισ ποτε
    φιλικα
    Καταρχην ειμαι κοπελα , 17 χρονων και εχω ακουσει χιλιες πεντακοσιες φορες ειδικα απο τους γονεις μου περι των ηρεμιστικων . Φυσικα και δεν ενθαρρυνω κανεναν να τα παιρνει για την πλακα του , αν ειναι δυνατον απλα δεν εχουν παρενεργειες και ειναι αδικο να τρωγεται κανεις με τα ρουχα του νομιζοντας οτι ολα τα χαπια ειναι συνδεδεμενα με τις παρενεργειες που λεει το ιντερνετ ! Το ποτε ειναι πολυ σχετικο και πολυ ευκολο να ειπωθει τελικα . Φυσικα ξεμπλεκεις μωρε , εκτος και αν παιρνεις τις δοσαρες και οπως λες και συ φτανεις στο σημειο να το θεωρεις σαν το μαγικο χαπακι . Και αυτο ισχυει για οποιοδηποτε χαπι , ακομα και για το ντεπον . Και ξανατονιζω οτι δεν εγραψα ο,τι εγραψα για να υποστηριξω τα χαπια, μακαρι να ημασταν χωρις αυτα καλα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    καταρχην ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και που ασχολείστε έστω και έτσι με το άγχος μου.εγω και που παίρνω xanax δεν έχω δει καμια ιδιαίτερη διαφορά.αφήστε που όταν το παίρνω με πιάνει τρέμουλο μάλλον απο το άγχος μου.να ρωτήσω κ κάτι άλλο;έπαιρνα κ αναφρανιλ εδώ και 5 χρόνια απλά λόγω είπαμε του οτι έπαθα φαρμακοφοβία την τελευταία βδομάδα το έχω κόψει σχεδόν,πίνω σχεδόν ένα κόκο!!!υπάρχει περίπτωση να πάθω ή να έχω πάθει στερητικό σύνδρομο;γιατί πάλι διαβάζω διάφορα και αγχώνομαι.επίσης τι μπορεί να πάθω απο το στερητικό σύνδρομο;μπορεί και να πεθάνω;μήπως πάλι αγχώνομαι άδικα επειδή πολυψάχνω;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    ΟΣΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΘΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. στο λεω με καθε συμπαθεια και αγαπη γιατι καταλαβαινω πως νιωθεις. δεν θα πεθανεις κοριτσακι μου. μην παιρνεις και μην κοβεις φαρμακα μονη σου αυτο ειναι το κακο που κανεις. το καταλαβαινω οτι εχεις φρικαρει και οταν μας πιανει το αγχος το τελευταιο που μπορουμε να κανουμε ειναι να σκεφτουμε λογικα. οσο για τα χαναχ τωρα,εχω κανει χρηση στο παρελθον για καποια χρονια. τα κουβαλουσα στην τσαντα μου μπας και τυχαινε πανικος. ειχε τυχει πριν να βγω εξω να παιρνω χαναχ προληπτικα για να μην με πιασει αγχος. ε οταν βρηκα τις αιτιες του αγχους και τις πολεμησα το χαναχ κοπηκε μαχαιρι. δεν ειχα παρενεργειες. τωρα βεβαια αν καποιος ανθρωπος παιρνει για χρονια μεγαλες δοσεις λογικο πιστευω ειναι να υπαρξουν στον οργανισμο του καποιες παρενεργειες αμα τα κοψει αποτομα. ενημερωνε τον γιατρο σου και στην τελικη παρε και δευτερη γνωμη. και προσοχη στους γιατρους(επεσα σε κομπογιανιτη πριν μερες και τα ειδα κολλυομενα)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by zouzounitsaaa View Post
    καταρχην ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και που ασχολείστε έστω και έτσι με το άγχος μου.εγω και που παίρνω xanax δεν έχω δει καμια ιδιαίτερη διαφορά.αφήστε που όταν το παίρνω με πιάνει τρέμουλο μάλλον απο το άγχος μου.να ρωτήσω κ κάτι άλλο;έπαιρνα κ αναφρανιλ εδώ και 5 χρόνια απλά λόγω είπαμε του οτι έπαθα φαρμακοφοβία την τελευταία βδομάδα το έχω κόψει σχεδόν,πίνω σχεδόν ένα κόκο!!!υπάρχει περίπτωση να πάθω ή να έχω πάθει στερητικό σύνδρομο;γιατί πάλι διαβάζω διάφορα και αγχώνομαι.επίσης τι μπορεί να πάθω απο το στερητικό σύνδρομο;μπορεί και να πεθάνω;μήπως πάλι αγχώνομαι άδικα επειδή πολυψάχνω;
    τα ψυχοφαρμακα ειναι η βοηθεια σου για να βρεισ τη λυση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. xanax
    By ferro in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 29-06-2016, 15:59
  2. xanax
    By Maraki007 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 13-09-2012, 13:24
  3. 16 xanax per day!!!
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-09-2011, 15:29
  4. xanax
    By positivecreep21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2009, 15:19
  5. Xanax
    By Thinker in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-06-2009, 12:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •