Ανασφάλεια και Ζήλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    Ανασφάλεια και Ζήλεια

    Καλημέρα,

    Ως νέο μέλος κι εγώ αποφάσισα να πω κι εγώ το τι με βασανίζει μιας και μου δόθηκε εδώ η ευκαιρία.

    1. Αρχικά νιώθω ανασφάλεια. Τελευταίως ψάχνω έναν άνθρωπο να είναι πάντα δίπλα μου. Μια κολλητή να της λέω τα πάντα και το τι νιώθω χωρίς φόβο και να τα βγάζω από μέσα μου ,.,,να περνάμε ώρες μαζί. Δεν ξέρω γιατί το ψάχνω αλλά το θέλω πολύ. Μου δόθηκε η ευκαιρία τελευταίως αλλά πάλι δεν την εμπιστεύτηκα όσο ήθελα που μπορεί και να έπρεπε ...αλλά εγώ δεν μπόρεσα.

    2. Ζήλια...ζηλεύω πολύ τον σύντροφό μου...δεν μπορώ να τον βλέπω να μιλάει με άλλες οι οποίες μπορεί να είναι είτε συγγενείς μου είτε φίλες μου... ούτε να βλέπει γύρο γύρο γιατί νομίζω ότι φλερτάρει την κάθε μια ....νιώθω πολύ δυνατό αυτό το αίσθημα μέσα μου και μου φέρνει κατάθλιψη....

    3. Κατάθλιψη ....δεν θέλω να μιλάω σε κανένα ούτε καταλαβαίνω τι γίνεται γύρο μου ...κλείνομαι στον εαυτό μου.. με ρωτάνε συνέχεια τι έχω και από τον εγωισμό κιόλας δεν λέω τπτ. Θέλω να γίνω άλλος άνθρωπος να είμαι πιο εύθυμη και πιο ευδιάθετη γιατί έτσι μόνο χωρισμό θα μου φέρει που τσακώνομαι συνεχώς με τον σύντροφό μου... του την σπάει να με βλέπει πάντα κατσουφιασμένη όταν βγαίνουμε κυρίως και να μη μιλάω....γιατί? επειδή μπορεί να κάνει διάλογο για κάποιο θέμα με μια από την παρέα για ένα γενικό θέμα και για ένα λεπτό επειδή δεν μου έδωσε σημασία ..ζήλεψα κι έτσι κατέβασα μούτρα και αυτό ήταν. Δεν μου περνάει με τπτ μέχρι να πάω σπίτι να κοιμηθώ και να ξυπνήσω την επομένη και να είμαι καλά σαν να μην συμβαίνει τπτ. Αυτό δεν αρέσει καθόλου ...πάντα γινόταν όταν βγαίναμε μέχρι που έφτασα σε σημείο να διερωτώμαι ποιος φταίει ... εγώ ή αυτός που κοιτάει ... ΑΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ... γιατί αυτό δεν μπορώ να το ξέρω από την υπερβολική μου ζήλιας

    4. Συνέχει αγχώνομαι και καπνίζω και κάποτε νιώθω πόνους στην καρδιά μου και δεν ξέρω πιο απ΄ τα δύο φταίει ...το άγχος ή το τσιγάρο.... και φοβάμαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Αχ μωρε Καλια μου. Τον επνιξες τον ανθρωπο. Απορω πως ειναι ακομα μαζι σου. Θα πρεπει να σε αγαπαει πολυ. Εχεις μεγαλη ανασφαλεια και πρεπει να το ψαξεις απο που πηγαζει αυτη η ανασφαλεια. Εχεις επισκεφτει ποτε καποιον ειδικο? Αν οχι, μηπως θα πρεπει να το σκεφτεις να το κανεις? Χαλιεσαι χωρις λογο, χαλας και τον αλλον και η καταληξη θα ειναι να χαλασεις και την σχεση σου. Δεν θα σου δωσω εγω καμια συμβουλη γιατι οτι και να σου πω θα παει στον βροντο. Ειμαι σιγουρη γι αυτο. Θα πρεπει να το ψαξεις πολυ βαθεια τι ειναι αυτο που σου προκαλει αυτη την ανασφαλεια και μονο ετσι θα δεις την αληθεια απο μονη σου και θα το ξεπερασεις. Χρειαζεσαι ομως βοηθεια. Μπορει να ειναι κατι που ουτε καν το φανταζεσαι.
    Εγω χαλασα σχεση 2 χρονων η οποια ηταν μια υπεροχη σχεση με μοναδικο αγκαθι αυτο της ζηλειας. Τον αγαπουσα πολυ. Ουτε καν στη σφαιρα της φαντασιας δεν υπηρχε μεσα μου το θεμα να φλερταρω με αλλον γιατι τον λατρευα. Τα κατεστρεψε ομως ολα. Μεσα σε μια βδομαδα ολη η λατρεια που του ειχα μετατραπηκε σε απεχθεια. Μου εκανε την ζωη κολαση. Με οποιον κι αν μιλουσα με κατηγορουσε οτι τον γουσταρα και οτι στην πρωτη ευκαιρεια θα του την εκανα. ΠΡΟΣΕΧΕ, ειναι κριμα να την χαλασεις κι εσυ την σχεση σου οπως εκανε και ο δικος μου

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    διαβασα προσεκτικα τα οσα εγραψες και μου κινησαν το ενδιαφερον....
    θα σου απαντησω αναλυτικα το απογευμα, γιατι τωρα εχω φορτο εργασιας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    1. Αρχικά νιώθω ανασφάλεια. Τελευταίως ψάχνω έναν άνθρωπο να είναι πάντα δίπλα μου. Μια κολλητή να της λέω τα πάντα και το τι νιώθω χωρίς φόβο και να τα βγάζω από μέσα μου ,.,,να περνάμε ώρες μαζί. Δεν ξέρω γιατί το ψάχνω αλλά το θέλω πολύ. Μου δόθηκε η ευκαιρία τελευταίως αλλά πάλι δεν την εμπιστεύτηκα όσο ήθελα που μπορεί και να έπρεπε ...αλλά εγώ δεν μπόρεσα.


    Λογικα μου φαινονται τα οσα λες.
    Ομως θα ηθελα να σε ρωτησω, εσυ ποσο ανοικτο ατομο εισαι???
    Ποσο ετοιμη εισαι να παρεχεις εμπιστοσυνη στο ατομο που θα γνωρισεις???






    2. Ζήλια...ζηλεύω πολύ τον σύντροφό μου...δεν μπορώ να τον βλέπω να μιλάει με άλλες οι οποίες μπορεί να είναι είτε συγγενείς μου είτε φίλες μου... ούτε να βλέπει γύρο γύρο γιατί νομίζω ότι φλερτάρει την κάθε μια ....νιώθω πολύ δυνατό αυτό το αίσθημα μέσα μου και μου φέρνει κατάθλιψη....


    Δεν στεκουν αυτα που σκεφτεσαι και το ξερεις και εσυ. Σιγουρα χρειαζεται να δεις απο πηγαζουν ολα αυτα, και τι ειναι αυτο που σε βασανιζει.



    3. Κατάθλιψη ....δεν θέλω να μιλάω σε κανένα ούτε καταλαβαίνω τι γίνεται γύρο μου ...κλείνομαι στον εαυτό μου.. με ρωτάνε συνέχεια τι έχω και από τον εγωισμό κιόλας δεν λέω τπτ. Θέλω να γίνω άλλος άνθρωπος να είμαι πιο εύθυμη και πιο ευδιάθετη γιατί έτσι μόνο χωρισμό θα μου φέρει που τσακώνομαι συνεχώς με τον σύντροφό μου... του την σπάει να με βλέπει πάντα κατσουφιασμένη όταν βγαίνουμε κυρίως και να μη μιλάω....γιατί? επειδή μπορεί να κάνει διάλογο για κάποιο θέμα με μια από την παρέα για ένα γενικό θέμα και για ένα λεπτό επειδή δεν μου έδωσε σημασία ..ζήλεψα κι έτσι κατέβασα μούτρα και αυτό ήταν. Δεν μου περνάει με τπτ μέχρι να πάω σπίτι να κοιμηθώ και να ξυπνήσω την επομένη και να είμαι καλά σαν να μην συμβαίνει τπτ. Αυτό δεν αρέσει καθόλου ...πάντα γινόταν όταν βγαίναμε μέχρι που έφτασα σε σημείο να διερωτώμαι ποιος φταίει ... εγώ ή αυτός που κοιτάει ... ΑΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ... γιατί αυτό δεν μπορώ να το ξέρω από την υπερβολική μου ζήλιας


    Πιστευω οτι εχεις καταλαβει και εσυ, οτι δεν βγαζει πουθενα να κυνηγας φαντασματα.
    Κατα αρχην χαλαρωσε και σκεψου νηφαλια και ηρεμα.
    Μην παρασυρεσαι απο το τι κανεις ο αντρας σου, περιορισου στο τι κανεις εσυ.
    Ειτε ο αντρας σου ειναι προσκοπος ειτε γυναικας, αυτο δεν αφορα την κουβεντα μας.
    Εκεινο που εχει σημασια ειναι εσυ πως το εχεις μεσα σου.



    Μπορεις να συνεχισεις την κουβεντα και να εμβαθυνεις η δεν θες να το κανεις αυτο???

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    1
    Γειά σου Κάλια,

    Καταλαβαίνω απολύτως πως νιώθεις και ξέρω ότι αυτή η ζήλεια σε πονά πολύ. Νομίζω πως υπάρχουν πολύ έντονα συναισθήματα μέσα σου που δε σε αφήνουν να χαλαρώσεις και για τα οποία σαφώς δεν ευθύνεται ο σύντροφός σου. Θα σε συμβούλευα να αναζητήσεις τη βοήθεια ενός ειδικού για να μπορέσεις να δεις τι ακριβώς σου συμβαίνει. Προσπάθησε να πάρεις μια μικρή απόσταση από αυτά που νιώθεις. Και μη ξεχνάς, ο φόβος για το τι μπορεί να συμβεί, είναι πολύ χειρότερος από το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί.:)

    Με αγάπη

    Κέιτ......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by krino
    1. Αρχικά νιώθω ανασφάλεια. Τελευταίως ψάχνω έναν άνθρωπο να είναι πάντα δίπλα μου. Μια κολλητή να της λέω τα πάντα και το τι νιώθω χωρίς φόβο και να τα βγάζω από μέσα μου ,.,,να περνάμε ώρες μαζί. Δεν ξέρω γιατί το ψάχνω αλλά το θέλω πολύ. Μου δόθηκε η ευκαιρία τελευταίως αλλά πάλι δεν την εμπιστεύτηκα όσο ήθελα που μπορεί και να έπρεπε ...αλλά εγώ δεν μπόρεσα.


    Λογικα μου φαινονται τα οσα λες.
    Ομως θα ηθελα να σε ρωτησω, εσυ ποσο ανοικτο ατομο εισαι???
    Ποσο ετοιμη εισαι να παρεχεις εμπιστοσυνη στο ατομο που θα γνωρισεις???






    2. Ζήλια...ζηλεύω πολύ τον σύντροφό μου...δεν μπορώ να τον βλέπω να μιλάει με άλλες οι οποίες μπορεί να είναι είτε συγγενείς μου είτε φίλες μου... ούτε να βλέπει γύρο γύρο γιατί νομίζω ότι φλερτάρει την κάθε μια ....νιώθω πολύ δυνατό αυτό το αίσθημα μέσα μου και μου φέρνει κατάθλιψη....


    Δεν στεκουν αυτα που σκεφτεσαι και το ξερεις και εσυ. Σιγουρα χρειαζεται να δεις απο πηγαζουν ολα αυτα, και τι ειναι αυτο που σε βασανιζει.



    3. Κατάθλιψη ....δεν θέλω να μιλάω σε κανένα ούτε καταλαβαίνω τι γίνεται γύρο μου ...κλείνομαι στον εαυτό μου.. με ρωτάνε συνέχεια τι έχω και από τον εγωισμό κιόλας δεν λέω τπτ. Θέλω να γίνω άλλος άνθρωπος να είμαι πιο εύθυμη και πιο ευδιάθετη γιατί έτσι μόνο χωρισμό θα μου φέρει που τσακώνομαι συνεχώς με τον σύντροφό μου... του την σπάει να με βλέπει πάντα κατσουφιασμένη όταν βγαίνουμε κυρίως και να μη μιλάω....γιατί? επειδή μπορεί να κάνει διάλογο για κάποιο θέμα με μια από την παρέα για ένα γενικό θέμα και για ένα λεπτό επειδή δεν μου έδωσε σημασία ..ζήλεψα κι έτσι κατέβασα μούτρα και αυτό ήταν. Δεν μου περνάει με τπτ μέχρι να πάω σπίτι να κοιμηθώ και να ξυπνήσω την επομένη και να είμαι καλά σαν να μην συμβαίνει τπτ. Αυτό δεν αρέσει καθόλου ...πάντα γινόταν όταν βγαίναμε μέχρι που έφτασα σε σημείο να διερωτώμαι ποιος φταίει ... εγώ ή αυτός που κοιτάει ... ΑΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ... γιατί αυτό δεν μπορώ να το ξέρω από την υπερβολική μου ζήλιας


    Πιστευω οτι εχεις καταλαβει και εσυ, οτι δεν βγαζει πουθενα να κυνηγας φαντασματα.
    Κατα αρχην χαλαρωσε και σκεψου νηφαλια και ηρεμα.
    Μην παρασυρεσαι απο το τι κανεις ο αντρας σου, περιορισου στο τι κανεις εσυ.
    Ειτε ο αντρας σου ειναι προσκοπος ειτε γυναικας, αυτο δεν αφορα την κουβεντα μας.
    Εκεινο που εχει σημασια ειναι εσυ πως το εχεις μεσα σου.



    Μπορεις να συνεχισεις την κουβεντα και να εμβαθυνεις η δεν θες να το κανεις αυτο???



    Είμαι πανέτοιμη ...και όπως είπα με την κοπέλλα αυτή που προσπάθησα τής είπα ξεκάθαρα θέλω να γίνουμε κολλητούρια και να τα λέμε όλα χωρίς παρεξηγήσεις και αυτή το ήθελε αλλα μετά δεν καταλαβα ούτε εγω τι έγινε σταμάτησε απο μόνο του ....ξαφνικα δεν της είχα εμπιστοσύνη και απόφευγα να τις λέω λεπτομέριες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    ωχ ευχαριστώ ρε παιδιά

    Δεν ξέρετε πόσο χαρούμενη είμαι που επίτέλους βρήκα κάποιο τρόπο έστω και απο εδώ να βρώ λύσεις σε πολλά απο αυτά που με βασανίζουν....

    Χτες ενώ οδηγούσα τα σκεφτόμουν ολα και λες \"ξέρω τι φταίει... η χαμηλή αυτοπεποίθηση και το κόμπλεξ που έχεις με τον εαυτό σου\"

    πρέπει να τα βρω με τον εαυτό μου ή μόνη μου ή ακομα και σε ψυχολόγο ...... ήδη αυτα που μου είπατε με βοήθησε πολύ και να τα αφήσω όλα πίσω μου και να αρχίσω μια νέα ζωή
    να έχω έγνοια στο πως εγώ θα συμπεριφερθώ και όχι ο φίλος μου...


    χτες είμασταν σε ενα τραπεζι γενέθλιο και είχε πολλές κοπέλλες ...και δεν έδωσα καμια σημασία ουτε αν βλέπει ουτε τπτ ....και περασαμε πολυ καλα....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •