θεραπεια ψυχωσης κ σταματημα φαρμακων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    θεραπεια ψυχωσης κ σταματημα φαρμακων

    παιδια πηρα την αποφαση να προσπαθησω να θεραπευτω χωρις φαρμακα μονο με τη θεληση τη πιστη μου κ ισως καποια αλλη ειδους βοηθεια συμβουλευετικη, ( σκεφτομαι να παω στο ορος κ να μιλησω για το προβλημα μου)...αν κ νιωθω μια χαρα με το abilify δεν μου αρκει θελω την υγεια μου κ θα προσπαθησω να τη βρω, φυσικα το κοψιμο των φαρμακων θα γινει πολυ σταδιακα για να αποφυγω κακοτοπιες...περιμενω τις ευχες σας κυριως γιατι η αποφαση εχει παρθει ηδη αλλα κ σχολια του τυπου θα φρικαρεις κ καλη εισαγωγη στη σταυρουπολη ειναι ευπροσδεκτα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    φιλε αν το πιστεψεισ 110% κ παραλληλα ξερεισ πωσ δουλευει η ψυχωση σου γινεται εγω πιστευω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Καλή τύχη... δύναμη...πίστη στον εαυτό σου και όπου αλλού πιστεύεις!!!! Η υγεία είναι μέσα μας...http://tokleidi.wordpress.com/2013/0...tis-autoiasis/
    Συμβουλή σταμάτα σταδιακά και ενημέρωσε και τον γιατρό σου να σου δώσει ένα πρόγραμμα διακοπής...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    897
    Δεν ξερω σουλφλαι πως πηρες αυτη την αποφαση.Καταρχην το σκεφτηκες αυτες τις μερες?.. η ειχες παρει την αποφαση πριν απο καιρο?..

    Στο λεω γιατι ειχες καποια προβληματακια με την αλλαγη φαρμακου σε abilifay, μια διεργεση και λιγο ανυσηχια, οπως εσυ ο ιδιος ειπες σε προηγουμενο ποστ.

    Και ισως αυτη η αποφαση να ειναι μια παρορμηση των τελευταιων ημερων με την αλλαγη φαρμακου σε αμπιλιφαι.

    Η γνωμη μου ειναι να το δεις το πραγμα πως θα εξελιχθει, και πραττεις αναλογα!.



    Ρε συ και μενα με περναει απ το μυαλο να κοψω τις χημειες...να παω να βρω ενα Σαμανο..να με αρχισει στα βουντου..να με φυγουν ολα..να ισιωσω μια και καλη..!..Ναι αλλα που?..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Δεν ξερω σουλφλαι πως πηρες αυτη την αποφαση.Καταρχην το σκεφτηκες αυτες τις μερες?.. η ειχες παρει την αποφαση πριν απο καιρο?..

    Στο λεω γιατι ειχες καποια προβληματακια με την αλλαγη φαρμακου σε abilifay, μια διεργεση και λιγο ανυσηχια, οπως εσυ ο ιδιος ειπες σε προηγουμενο ποστ.

    Και ισως αυτη η αποφαση να ειναι μια παρορμηση των τελευταιων ημερων με την αλλαγη φαρμακου σε αμπιλιφαι.

    Η γνωμη μου ειναι να το δεις το πραγμα πως θα εξελιχθει, και πραττεις αναλογα!.



    Ρε συ και μενα με περναει απ το μυαλο να κοψω τις χημειες...να παω να βρω ενα Σαμανο..να με αρχισει στα βουντου..να με φυγουν ολα..να ισιωσω μια και καλη..!..Ναι αλλα που?..
    ακομα εχω προβληματακια με το abilify η αποφαση ειναι προσφατη οντως, λες πως ειναι αποτελεσμα της χημειας? δεν ξερω οτι κ ναναι..εγω ελπιζω κ θα προσπαθησω....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    ακομα εχω προβληματακια με το abilify η αποφαση ειναι προσφατη οντως, λες πως ειναι αποτελεσμα της χημειας? δεν ξερω οτι κ ναναι..εγω ελπιζω κ θα προσπαθησω....

    σε παρακαλω θελεις να πεις τι προβληματα εχεις με την αλλαγη του σολιαν σε αμπιλιφαι?
    θελω πολυ να το αλλαξω κ εγω κ ελπιζω οτι θαναι καλυτερα.
    εσυ γιατι δεν περιμενεις λιγο να δεις καλα το αμπιλιφαι κ μετα να προσπαθησεις να το κοψεις?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    το αμπι σε ανεβαζει λιγο παραπανω απο οτι πρεπει, για να ερθεισ στα ισια σου, η θα δουλευεισ ολη μερα η θα παρεισ ενα αλλο σε μικρη δοση να σ παρει τη υπερδιεγερση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    το αμπι μου βγαζει λιγο αγχος ακαθησια κ θα ελεγα μερικες φορες ενα παραξενο συναισθημα....αλλά....με βοηθησε πολυ στα αρνητικα μου..εχω χασει βαρος κ συνεχιζω να χανω γτ δεν εχω munchies Οπως με το σολιαν...μου τονωσε τη διαθεση για δουλεια γυναικες διασκεδαση κτλπ..νιωθω πιο ζωντανος ας πουμε κ εχω ξαναβρει τη χαμενη για χρονια αισιοδοξια μου...τωρα το κοψιμο το ξανασκεφτηκα κ αποφασισα να ξεκινησω κοβωντας σταδιακα τις βενζοδιαζεπινες τις οποιες ετρωγα σα καραμελες για καιρο...θα μειωσω το αμπι οταν κ αν νιωσω ετοιμος...κ ναι το να κοψω ετσι απλα δεν γινεται το ξερουμε ολοι μας, ηταν λιγο βιαστικη η αποφαση "αντε να τα αφησω ολα κ να παω στους γκουρου για γιατρεια"
    αυτα οσον αφορα το σταματημα των φαρμακων...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    εγω θα παιρνα ταυτοχρονα 50 το πολυ 100 σολιαν να τραβηξει την υπερδιεγερση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    υπαρχει περιπτωση να παθεισ καμια ζημια κοβωντασ τα φαρμακα αν εκανεσ μπαφο παιρνοντασ τα φαρμακα;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    φιλε ελις προσπαθω να παιρνω οσο το δυνατον λιγοτερα τωρα που ειμαι καλα...με το σολιαν ειχα κ μια ταση να γεμιζω συνεχεια το κεφαλι να ξυδια να χασισια..μεχρι που επαθα μια κρισαρα κ εφυγα για νοσοκομειο αρον αρον..με τη μανα μου αγκαζε να τη αποχεραιτησω κ καλα...ασε φρικη ...μαυρο ξυδια κανουν κακο σε μας τελος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Προσωπικα δεν βρισκω το λογο να κοψει καποιος τα φαρμακα αν δεν εχει πολλα κιλα ή αλλες παρενεργειες. Soulfy σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου να κοψεις τα φαρμακα απλα θα σου ελεγα να το κανεις σταδιακα για να δεις αν σε "παιρνει" να τα κοψεις τελειως ή θα πρεπει να παιρνεις εστω μια ελαχιστη δοση.
    Εγω ειμαι πολυ καλα με τα φαρμακα και μονο που σκεφτομαι τι περασα δεν μου περναει απο το μυαλο να τα κοψω τα φαρμακα.Εχω βαλει απλα πολλα κιλα και αυτο με στεναχωρει και το γεγονος οτι δεν εχω καλη συγκεντρωση και μνημη και αυτοι ειναι οι λογοι που ισως να σκεφτομουνα να κοψω τα φαρμακα με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Προσωπικα δεν βρισκω το λογο να κοψει καποιος τα φαρμακα αν δεν εχει πολλα κιλα ή αλλες παρενεργειες. Soulfy σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου να κοψεις τα φαρμακα απλα θα σου ελεγα να το κανεις σταδιακα για να δεις αν σε "παιρνει" να τα κοψεις τελειως ή θα πρεπει να παιρνεις εστω μια ελαχιστη δοση.
    Εγω ειμαι πολυ καλα με τα φαρμακα και μονο που σκεφτομαι τι περασα δεν μου περναει απο το μυαλο να τα κοψω τα φαρμακα.Εχω βαλει απλα πολλα κιλα και αυτο με στεναχωρει και το γεγονος οτι δεν εχω καλη συγκεντρωση και μνημη και αυτοι ειναι οι λογοι που ισως να σκεφτομουνα να κοψω τα φαρμακα με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου.
    καπως ετσι οπως το ειπες θα γινει Μιχαλη ουτε γω εχω ορεξη για υποτροπες η ψυχωση ηταν ενας εφιαλτης για μενα, κ φυσικα οτι κανω θα το κανω με σκληρη δουλεια κ πολυ πολυ σταδιακα αν δω πως παει να γυρισει καλα συνεχιζω αλλιως ισως μεινω μια ζωη με καποιο φαρμακο τι αλλο να κανω? ολα γινονται για μια φυσιολογικη ζωη..δεν ειναι νορμαλ να εχω 103κιλα..κ επισης ουτε υγιεινο, δεν εχω σχεδον καθολου λιμπιντο στα 35 μου ειναι νορμαλ? κ σχεση εχω να κανω 7 χρονια τωρα....θελω να ξεφυγω ρε παιδια μπουχτισα....γι αυτο αρχισα να προσπαθω....τρωω πιο λιγο..βγαινω πιο πολυ, κινουμαι περισοτερο...κ εχω δει οντως τα πρωτα αποτελεσματα αυτης της προσπαθειας...βοηθησε φυσικα κ η αλλαγη απο το σολιαν που με κανε να βαριεμαι τη ζωη μου...ημουν ολη μερα στο Pc κ wow...ε μα ζωη ειναι αυτη???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Soulfy ισως κυκλοφορησουν νεα φαρμακα που δεν παχαινουν σε λιγα χρονια.Δεν νομιζω μια ζωη να μην βρουνε την αιτια της ψυχωσης αν και η ιατρικη ειναι λιγο πισω.Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και να μας κρατας ενημερους για τα αποτελεσματα αυτης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Soulfy ισως κυκλοφορησουν νεα φαρμακα που δεν παχαινουν σε λιγα χρονια.Δεν νομιζω μια ζωη να μην βρουνε την αιτια της ψυχωσης αν και η ιατρικη ειναι λιγο πισω.Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και να μας κρατας ενημερους για τα αποτελεσματα αυτης.
    φιλε μιχαλη δεν μπορω να ειμαι στο ζησε Μαη μου να φας τρυφυλλι...οταν με το καλο βγουνε οκ αλλα ποτε? το 15? το 17? εγω θελω να ζησω τωρα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σταμάτημα φαρμακων
    By geonik in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 23-04-2013, 02:17
  2. σταματημα φαρμακων
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-02-2013, 14:09
  3. ΜΥΣΤΙΚΟ ΙΑΣΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΩΣΗΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΡΗΜΑΤΟΣ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 21-12-2011, 15:22
  4. Σταματημα ψυχοθεραπειας
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 28-09-2009, 20:00
  5. θεραπεια ψυχωσης αοπο διακοπη ουσιων χωρις φαρμακα
    By ανησυχη in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 11-10-2007, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •