εφηβικοι ερωτες και υπομανια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516

    εφηβικοι ερωτες και υπομανια!

    ....σε μια προσφατη καταχωρηση στο journal of adolescent health [vol.41, issue 1 ,july 2007 σελ 69-76] διαβαζουμε κατι ενδιαφερον απο τον Serge Brand& τους συνεργατες του στην ψυχ/κη κλινικη του Παν/μιου της Βασιλειας:οι ρομαντικοι ερωτες των εφηβων[μελετησαν 113 απο τους οποιους ηταν φουλ in love 65] εμφανιζουν μια συμπτωματολογια [παρορμητικοτητα,λιγοτερος υπνος,ατακτη οδηγηση κλπ κλπ]η οποια ειναι αντιστοιχη της αρχικης υπομανιακης φασης στη διπολικη διαταραχη!Οποτε απο εδω και μπρος θα λεμε ’’βρε τον υπομανιακο!’’

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αλκμέον ενδιαφέρουσα παρατήρηση....Αλλά αυτό που με απασχολεί είναι πως οδηγήθηκαν στο συμπέρασμα του full in love;Υπήρχε κάποιος δείκτης για να το προσδιορίσει;Κάποια έκκριση ορμόνης ή κάτι;Έχουν και οι ερωτευμένοι την διαταραχή τους λοιπόν.....Δεν ξαναερωτεύομαι λέω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....εγω το περιεγραψα ετσι,αυτοι βασιστηκαν στη συμπεριφορα των εφηβων και σε αυτα που ελεγαν οι ιδιοι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...το συγκεκριμενο ψυχιατρικο τμημα της Ελβετιας εχει μια ερευνητικη μοναδα για την καταθλιψη,εκει εγινε η ερευνα για τους εφηβους!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ok..Μπαίνω σε ξένα χωράφια..Μια τελευταία ερώτηση διευκρινιστική..Οι έφηβοι είναι ψυχικά υγιείς και απλά εμφανίζουν συμπτώματα αντίστοιχα των υπομανιακών σε κατάσταση έρωτα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    εγώ λέω να τους τσεκάρουν κατά τακτά χρονικά διαστήματα μήπως και είναι όντως διπολικοί.αν και όταν βρίσκεσαι σε υπομανία κάπως έτσι νιώθεις : ερωτευμένος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ναι ψυχικα υγιεις βεβαια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    μεσ στην διαστροφη βουτηγμενοι ειστε εσεις οι ψυχιατροι...και γιατι παρακαλω να μη λετε τον υπομανιακο: \"βρε τον ερωτευμενο\"?????

    ασχετο: αληθεια εχουν γινει καθολου ερευνες για το προφιλ της προσωπικοτητας οσων οδηγουνται σε επαγγελματα ψυχιατρων-ψυχαναλυτων? χωρις να θιξω κανεναν και χωρις να θεωρω οτι λεω κατι εμπεριστατωμενο, οσοι εχω γνωρισει ΚΑΛΑ εξ αυτων των ειδικοτητων, μια πετρια την ειχαν....οχι οτι ηταν για εγκλεισμο , αλλα θεωρω οτι ειχαν \"θεμα\" με την προσωπικοτητα τους...ξερετε κατι σχετικο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χμμμ......Ρέμεντι...Μεγάλο θέμα άνοιξες...Εγώ θα έλεγα μια ευαισθησία παραπάνω ότι είχαν....Ο ίδιος ο ψυχίατρός μου μού είχε πει ότι πολλοί από όσους οδηγούνται σε σχολές ψυχολογίας/ψυχιατρικής ήθελαν κατά κύριο λόγο να βρουν πληροφορίες για δικά τους θέματα.Αυτό δεν σημαίνει απόλυτα ότι έπασχαν από κάποια διαταραχή...Άλλωστε κανείς δεν μεγαλώνει χωρίς έστω και ένα απωθημένο/προβληματισμό άλυτο....Ένα μικρό σύμπλεγμα βρε αδερφέ...Για παράδειγμα ο Γιάλομ αναφέρει στο βιβλίο του Το Ντιβάνι, ότι ο Έρβιν- νομίζω για το όνομα-στον οποίο μάλλον αντικατόπτριζε τον εαυτό του,είχε ένα κόλλημα με τις παχουλές γυναίκες...Δεν τις μπορούσε...Ένα βίτσιο κι αυτός....Τις έβλεπε και πάθαινε....Πού να ψάξεις τώρα να βρεις τις αιτίες......Ακόμα και οι ψυχίατροι έχουν τα συμπλέγματά τους......

    Ε πάντως αυτή η έρευνα όσο και ενδιαφέρουσα μοιάζει και λίγο \"διαστροφικής φύσης\",ένα υπερβάλλων επιστημονικό δαιμόνιο..Οι κακόμοιροι ερωτευμένοι υπομανιακοί;;;Θα μπορούσε να πάει όμως και στο αντίθετο..Ότι οι υπομανιακοί διπολικοί αισθάνονται σε αυτή την κατάσταση ερωτευμένοι....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •