efexor 150
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: efexor 150

  1. #1
    painkiller2121
    Guest

    efexor 150

    εχω διαβασει μεσα εδω στο φορουμ αρκετα καλα λογια για το εφεξορ(βενλαφαξινη),οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο,στο τοπ-3 των αντικαταθληπτικων και γενικα οτι βοηθαει πολυ.σε καποιο σημειο βεβαια καποια παιδια αναφερουν και αρνητικα,οπως ο εθισμος,οτι αν δεν παρεις για καποια μερα ή ενα μικρο διαστημα σε πιανουν κεφαλαλγιες,ποναει το στομαχι σου και διαφορες αλλες παρενεργειες.Ρωτησα ψυχιατρο και μου ειπε οτι οπως ολα τα αντικαταθληπτικα ετσι και το εφεξορ δεν δημιουργει συνδρομο στερησης.οσοι εχουν εμπειρια στο συγκεκριμενο φαρμακο τι λενε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by painkiller2121 View Post
    εχω διαβασει μεσα εδω στο φορουμ αρκετα καλα λογια για το εφεξορ(βενλαφαξινη),οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο,στο τοπ-3 των αντικαταθληπτικων και γενικα οτι βοηθαει πολυ.σε καποιο σημειο βεβαια καποια παιδια αναφερουν και αρνητικα,οπως ο εθισμος,οτι αν δεν παρεις για καποια μερα ή ενα μικρο διαστημα σε πιανουν κεφαλαλγιες,ποναει το στομαχι σου και διαφορες αλλες παρενεργειες.Ρωτησα ψυχιατρο και μου ειπε οτι οπως ολα τα αντικαταθληπτικα ετσι και το εφεξορ δεν δημιουργει συνδρομο στερησης.οσοι εχουν εμπειρια στο συγκεκριμενο φαρμακο τι λενε;
    πολύ καλό φάρμακο το έπερνα για 6 μήνες.Εμένα δεν μου παρουσίασε καμία παρενέργεια.

  3. #3
    painkiller2121
    Guest
    το επερνες;και πως το σταματησες;απλως διεκοψες χωρις να εμφανιστουν συμπτωματα(στομαχι,κεφαλι); το γενικο συμπερασμα ειναι οτι προκειται για κορυφαιο αντικαταθλ. αλλα με προβληματιζει πως θα ειμαι τις μερες που δεν θα το περνω π.χ μερες που θα θελω να πιω ή να ειμαι με την κοπελα μου δεν θα το περνω και το θεμα ειναι πως θα ειμαι αυτες τις μερες θα με ποναει το στομαχι μου ή το κεφαλι μου;αυτο θελω να μου πεις βασει της εμπειριας σου και την δοσολογια που επερνες,2 των 150 την μερα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Αν το παίρνεις για καιρό δεν μπορείς απλά να σταματήσεις να το παίρνεις έτσι απλά. Θα έχεις ζαλάδες, ίλιγκους αίσθημα κούρασης κλπ.
    Ανάλογα με την ευαισθησία του οργανισμού....εγώ μια μέρα αν δε το πάρω έχω ιλίγκους και μια μόνιμη αίσθηση ηλεκτρισμού να διαπερνά το σώμα (δεν θυμάμαι πως λέγεται ακριβως αυτο). Δεν μπορείς να το κόψεις μαχαίρι, δεν μπορείς να σκιππάρεις δόσεις....γιατί να το κάνεις αυτο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Δεν εχω εμπειρια με εφεξορ, καθως το ειχα παρει παλια για πολυ λιγο (2-3 μηνες), οποτε δν προλαβε καν να φανει η δραση του κ να εκδηλωθουν οι παρενεργειες του, αν εχει.. γενικα θεωρειτε καλο φαρμακο κ ειναι μεσα στο top3 αντικαταθλιπτικων (zoloft πρωτο, μετα ladose κ μετα το effexor).. καπου ειχα διαβασει οτι αυτα ειναι τα 3 καλυτερα, αν κ το θεωρω βλακεια διοτι ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα σε καθε ουσια, κ δν μπορει να υπαρξει απολυτη συγκριση, γιατι πρεπει να πουμε κ ''ως προς τι''.. πχ το λαντοζ μπορει να ειναι καλυτερο κ ως προς το αδυνατισμα, αλλα το ζολοφτ να προσφερει καλυτερη ποιοτητα υπνου πχ, αν λαβουμε υποψην οτι οι διαταραχες υπνου απαντωνται πολυ συχνα στην καταθλιψη... οποτε αυτα τα θεωρω λιγο μουφα κ λιγο κερδοσκοπικα με την εννοια οτι οποια φαρμακοβιομηχανια εχει πιο πολλα, τα σταζει για να προωθησει το προιον της το οποιο γινεται γνωστο κ "αποτελεσματικο" .. αυτα
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Θέλω να μάθω για το Efexor
    By Mοναξιά in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 45
    Last Post: 23-05-2013, 15:25
  2. Efexor
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-07-2009, 16:44
  3. Διακοπή efexor
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-07-2008, 16:04
  4. EFEXOR
    By namaipali in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2007, 13:09
  5. efexor xr
    By interappted in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 29-03-2007, 21:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •