Είναι εντάξει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576

    Είναι εντάξει;

    Μπορεί ένα μέλος του φόρουμ να χρησιμοποιεί βιώματα ενός άλλου που τα έχει γράψει δημόσια για να το προσβάλλει ψυχολογικά;
    Αν όχι, αυτό πώς μπορούμε να το καταγγείλουμε/ αναφέρουμε αν θέλετε ώστε να φάει μπαν για την κατάχρηση;
    Τι λέτε εσείς παιδιά; Εφόσον καταγράφετε τα βιώματα σας δημόσια είστε έτοιμοι για κάθε κριτική ή το θεωρείτε χτύπημα κάτω από την ζώνη κάπόιος να τα καταχραστεί σε μια συζήτηση;
    Προσωπικά, για να πω την δική μου άποψη, δεν κολλόνω σε τίποτε από όσα γράφω για τον εαυτό μου αλλά μου χτυπάει άσχημα όταν διαβάζω άλλους να χρησιμοποιούν βιώματα γραμμένα εναντίον άλλων...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Оταν λες ψεματα δημοσιως για να εισπραξεις συμπονια μην προσβαλεσαι οταν σου το αποδειξουν με τα λογια σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    γεια φιλαρακι θεματογραφε καποια ατομα εχουν στραβα καταλαβει καποια πραγματα . νομιζουν οτι εδω ειναι αρενα να ριχνοτε σα τα λιονταρια σε κοσμο κι να κοπανανε . ξεχνανε η μπορεί να μην εχουν καταλαβει οτι η σελιδα αυτη ειναι να στηριξει ατομα που γραφουν κι εχουν αναγκη λιγη αποδοχη κι ανθρωπια . τα ατομα που ερχονται σε αυτες τις σελιδες κι επιτίθενται σε οποιον δε συμφωνει σε αυτα που λενε η εχουν αλλες αποψεις συμπεριφορες απο αυτες που αυτοι γουσταρουν τοτε εχουν πρωτα να λυσουν τα δικα τους κι μετα να μπορουν να δωσουν συμβουλη οπως αυτη θεωρουν συμβουλη την επιθεση τελος παντον .σιγουρα ακομα κι αυτοι που μπαινουν κι λεν τις αποψεις τους χοντροκομμενες τους τραβανε το λουκι τους κι βγαινει ετσι ο θυμος μα το κανουν χειροτερο ετσι .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Ναι αλλά πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε το "προφίλ|"; Είναι θεμιτό να χρησιμοποιούμε τις πληροφορίες του ή να το αντιμετωπίζουμε σαν ουδέτερο που δεν γνωρίζουμε τίποτε;
    Το να ξέρει κάποιος ότι η Harley Quinn είναι αλκοολική και σε κάποιο θέμα να της την πει, είναι θεμιτό ή χτύπημα κάτω από την ζωνη;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    πρεπει ο ενας να σέβεται τον αλλον κι να μην κοιταει πως να χτυπήσει τον αλλον στο σημειο οπου πονα η ψυχη του μα αν μπορει να του δωσει χερι βοηθειας αυτο ειν ΜΑΓΚΙΑ !!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Οπότε συμφωνείς πως σε αυτό το φόρουμ δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τα δημοσιευμένα βιώματα των άλλων ως αντιπαράθεση σε κουβέντες.
    Τότε πως μπορούμε να το αποφύγουμε-καταγγείλουμε σε απρεπή μέλη που το κάνουν;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    αυτονοητο ειναι αυτο που λες τωρα πως τα αναποδα γιναν λογικά κι τουμπαλι η εποχη μας το εχει αυτο σα νοοτροπία .δε το ξερω αυτο αν το καταγγέλλεις κανονικά εδω επρεπε να υπαρχουν διαχειριστριστες κι να τα βλεπουν αυτα κι να πραττουν αναλογως .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Αυτό το σκέφτηκα από εσένα βασικά άσπεργκερ και την επίθεση του axl100 για το λίπος, του θανάτου της μητέρας σου κλπ. Αλλά κι από εμένα που μου χτυπάει το ούζο.
    Εγώ δεν μασάω βέβαια όπως είπα, αλλά σκέφτομαι πως θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν οι εξομολογήσεις ευαίσθητων μελών εναντίον τους κι αυτό να τους κάνει κακό.
    Και δεδομένου πως βρισκόμαστε σε ένα ψυχολογικό φόρουμ με ενότητες βαριών ασθενειών κάποιος δεν έπρεπε να τι εποπτεύει και να ξέρει τι λέγονται;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    το καταλαβα οτι το εκανες γιατι αγανακτησες που μας μιλησε ασχημα αυτος ο ανθρωπος που νομιζω κι εκεινος ακομα με τη μαμα του ζει μαζι . κι αυτα που ελεγε για σενα μεγα σφαλμα γιατι θελει διακριτικοτιτα κατι δε αμολαμε μια κουβεντα κι νομιζουμε οτι αυτο περασε ετσι . ο αλος δε ξερεις πως θα το παρει αυτο μπορει να αγριεψει να κανει κακο στον εαυτο του μπορει να του κανει ζημια στη ψυχη οτι διποτε . αυτα πρεπει να εχουν μια τιμωρια να παραδειγματίζονται οσοι φέρονται αναλογα στους αλλους . πχ αλλοι μπορει να κανουν κι πραξεις κακιες να βαρεσουν καποιον γιατι δε τους αρεσει η μουρη του . οταν πχ βλεπεις εναν τυφλο η ενα κουτσο ανθρωπο κι αρχινας να τον λες εισαι ετσι αλιος κοιτα πως εισαι χαχαχαχα εισαι γκαβος κουτσαβλος κι τετοια . αυτοι που μιλανε ετσι καταρχας δε σεβονται ουτε τον εαυτο τους . ειν κι πως εμαθαν σπιτια τους μπορει να νομιζουν οτι ετσι δειχνουν το ενδιαφερον τους στον αλλον . μπορει κι ετσι να ειν ο τροπος τους δε ξερεις ο αλλος πως σκέφτεται . αυτος ο αλεξ εχω δει συχνα μιλαει πολυ ωραια σε αλλα ατομα μα αν τον πιασουν τα νευρα του αρχιζει κι ριχνει γερες . αυτα τα ατομα πρεπει οι διαχειριστες να τα συνετιζουν κι αν δε γινεται αυτο να υπαρχουν τροποι να τους απομακρύνουνε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Όπως είπα μου αρέσουν οι ειλικρινείς άνθρωποι, αλλά άλλο ειλικρινής και άλλο προσβλητικός και κακόψυχος χωρίς καμία ουσία.
    Πολύ καλά τα έγραψες άσπεργκερ μου όπως πάντα και συμφωνώ!
    Αλλά θα ήθελα να ακούσω κι άλλες απόψεις... Πώς αντιμετωπίζουν άλλοι το φόρουμ; Τα παίρνουν προσωπικά ή όχι; Ξεκουράζονται εδώ ή κάποιος τους την σπάει;
    Αυτά και άλλα πολλά. Το θέμα είναι ανοικτό και οι απόψεις δεκτές.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    πολυ σωστο αυτο να μπουν ατομα κι να πουν γνωμες .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Μπορεί ένα μέλος του φόρουμ να χρησιμοποιεί βιώματα ενός άλλου που τα έχει γράψει δημόσια για να το προσβάλλει ψυχολογικά;
    Αν όχι, αυτό πώς μπορούμε να το καταγγείλουμε/ αναφέρουμε αν θέλετε ώστε να φάει μπαν για την κατάχρηση;
    Τι λέτε εσείς παιδιά; Εφόσον καταγράφετε τα βιώματα σας δημόσια είστε έτοιμοι για κάθε κριτική ή το θεωρείτε χτύπημα κάτω από την ζώνη κάπόιος να τα καταχραστεί σε μια συζήτηση;
    Προσωπικά, για να πω την δική μου άποψη, δεν κολλόνω σε τίποτε από όσα γράφω για τον εαυτό μου αλλά μου χτυπάει άσχημα όταν διαβάζω άλλους να χρησιμοποιούν βιώματα γραμμένα εναντίον άλλων...
    Καλησπέρα HarleyQuinn!

    Εγώ προσωπικά το θεωρώ χτύπημα κάτω από την ζώνη... Το έχω κάνει μία και μοναδική φορά γιατί δεχόμουν επίθεση ακριβώς μ' αυτόν τον χυδαίο τρόπο συνεπώς βρισκόμουν σε άμυνα... Αναφορά στη διαχείριση μπορείς να κάνεις πατώντας το τριγωνάκι που υπάρχει κάτω από κάθε ποστ στο φόρουμ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2024
    Location
    Αθήνα
    Posts
    71
    Κι εγώ το θεωρώ λάθος και χτύπημα κάτω απ τη ζώνη. Αν κάποιος επέλεξε σε κάποια φάση να πει σε συζήτηση κάτι δικό του δημόσια αυτό δε μου δίνει εμένα το δικαίωμα να το αναπαράγω. Είναι προσωπική του η πληροφορία και εξακολουθεί να τη διαχειρίζεται ο ίδιος όπως νομίζει. Για παράδειγμα εγώ μπορώ να σας πω τώρα εδώ πως πάσχω από κατάθλιψη. Αν αυτό το χρησιμοποιήσει κάποιος σε άλλη συζήτηση για να μου επιτεθεί θα το θεωρήσω άδικο από μέρους του άσχετα αν το έχω ήδη πει εδώ.

  14. #14
    προσωπικα ειχα και αλλο nicnname παλια το ειχα φτιαξει το 2010 ειχα γραψει πολλα μυνηματα αλλα επειδη εμπαινε ενας γνωστος μου το διεγραψα.ναι αυτο που λες το θεωρω χτυπημα κατω απο την μεση.μου την εχουν πει και μενα καποιες φορες ειδικα με το παλιο προφιλ αλλα ποτε δεν προσβαλλα τον αλλον για τα βιωματα του απλα με επιχειρηματα εξηγουσα αυτα που ηθελα να πω.ετσι ειμαι και στην καθημερινοτητα μου δεν προσβαλλω κανεναν ειμαι καλος με ολους λογω και του οτι πιστευω και πολυ στον Χριστιανισμο δεν ενοχλω κανεναν αλλα εχει τυχει καποιοι φιλοι στην κανονικη ζωη να με προσβαλλουν γιατι μπορει να ζηλευουν εκει γινομαι αδιαλλλακτος ειτε θα κανω υπομονη δυο τρεις φορες ή οσες χρειαστει οτι χρειαζεται αυτο το ατομο αλλα μετα δεν χαριζομαι η απομακρυνομαι ή τον ταπωνω οπως δεν εχει ταπωθει ποτε ειδικα στην περιπτωση που με προσβαλλει.

    εμενα με βοηθαει το φορουμ οχι για να κανω γνωριμιες απο εδω μεσα δεν με καιει και τοσο απλα να εκφραζω προβληματισμους και προτασεις σχετικα με το στιγμα της ψυχωσης που υπαρχει στην κοινωνια και ειδικα γυναικες που δεν ειναι σαν εμας μας αποφευγουν σαν να εχουμε κανει εγκλημα οποτε γραφωντας πραγματα δημοσια μπορει καποια απο ολες αυτες που μας αποφευγουν να αλλαξουν κοσμοθεωρια διαβαζοντας τις σκεψεις ενος ασθενη με ψυχωση.αυτα δυστυχως δεν μπορουμε να αρεσουμε σε ολους και ολες αλλα μπορει να εχουμε ενα ποσοστο ανθρωπων να μας αποδεχεται χωρις συμφερον.και επισης προσωπικά για μενα να με πουν τρελο εδω στο φορουμ δεν με νοιαζει καθολου το εχω ακουσει απο ανθρωπους που εμαθαν την παθηση μου απλα τους λεω τα παιδικα τραυματα που ειχα και ειναι αρκετα συν τα γονιδια συνεβαλλαν να εμφανισω την παθηση αλλιως θα ειχε και η αδελφη μου που εχει το ιδιο dna και οι γονεις μου αμα ηταν μονο κληρονομικο παιζουν και τα βιωματα το περιβαλλον

  15. #15
    .................................
    Last edited by psycous; 01-04-2024 at 03:42.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΜΟΝΗ, ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑ, ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ!
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 31-10-2020, 10:06
  2. Replies: 46
    Last Post: 06-04-2015, 23:44
  3. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  4. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •