απωλεια παιδιου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Αννα κανε οτι λεει η καρδια σου...
    Κανεις απο εδω μεσα δε μπορει να σου πει τι ειναι πιο "σωστο" για εσενα εκτος απο τη καρδια σου...

    Παντως φρικαρα π λες οτι σε κρατησανε με το ζορι να σε ναρκωσουνε.....

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Αννα κανε οτι λεει η καρδια σου...
    Κανεις απο εδω μεσα δε μπορει να σου πει τι ειναι πιο "σωστο" για εσενα εκτος απο τη καρδια σου...

    Παντως φρικαρα π λες οτι σε κρατησανε με το ζορι να σε ναρκωσουνε.....
    κοιτα μπορει να σου φανει περιεργο αλλα δεν τους κατηγορω (τους γιατρους).
    που να ξερει ο γυναικολογος και οι αλλοι δυο εκει μεσα οτι εγω δεν ηθελα να το κανω και με αναγκαζαν, δεν ξερουν τι συμβαινει μεσα στο σπιτι μου, θεωρουν λοιπον οτι θελω και το κανω.
    οσο ημουν κατω μεχρι να ξεντυθω και να με εξετασουν ημουν σε μια κατασταση που ναι μεν ειχα κοκκινισει απο το κλαμα αλλα απο την αλλη περιφερομουν σαν ζομπι δεν μπορω να στο εξηγησω ακριβως. οταν λοιπον μπηκα στο χειρουργιο καταλαβα πως δεν υπαρχει γυρισμος και φρικαρα. ο γυναικολογος βλεπωντας με να ''παλευω'' με τον αναισθησιολογο νομιζε οτι φοβηθηκα την επεμβαση και προκειμενου να σπασει καμια φλεβα η' δεν ξερω και εγω τι προσπαθησε να ελεγξει την κατασταση.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αννα σε ρωτησα για να καταλαβεις πως εγινε και να μην επαναληφθει στο μελλον. Τα προφυλακτικα να ξερεις, δε τα αφηνουμε στον ηλιο κανενα 8μηνο ή να ναι ληγμενα γιατι μετα σπανε. Επισης παντα οταν τραβιεται εξω ο τυπος πρεπει να τσεκαρει αν εσπασε. Το κρατας ορθιο και κοιτας αν σταζει. Σε περιπτωση που σπασει και δε θες να γινεις μαμα, παιρνεις το χαπι της επομενης μερας το δυνατον γρηγοροτερα.

    Τωρα για τα υπολοιπα, ολα αυτα που περιγραφεις ειναι μια απ τις πιο χιλιοπαιγμενες ιστοριες, με τα ιδια συμπτωματα στην ψυχολογια σου, τους ιδιους πρωταγωνιστες και τις αντιδρασεις τους. Θελει ενα διαστημα να συνελθεις, ουτε η πρωτη εισαι ουτε η τελευταια. Αν μπορεις να πας και σε καποιον ειδικο ακομα καλυτερα. Δεν πεθαινεις, πιστεψε με. Και κοιτα τα μαθηματα σου γιατι αν περιμενεις απο αλλου σωθηκες. Απο μια πλευρα ειναι και το καλο οτι δε θα περιοροστεις απο τωρα, γτ εισαι πολυ μικρη. Εχεις μπροστα σου δρομο ακομα στα γκομενικα και οχι μονο. Γενικα παντρειες και εγκυμοσυνες κατω των 30...αστο καλυτερα....!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Αννα σε ρωτησα για να καταλαβεις πως εγινε και να μην επαναληφθει στο μελλον. Τα προφυλακτικα να ξερεις, δε τα αφηνουμε στον ηλιο κανενα 8μηνο ή να ναι ληγμενα γιατι μετα σπανε. Επισης παντα οταν τραβιεται εξω ο τυπος πρεπει να τσεκαρει αν εσπασε. Το κρατας ορθιο και κοιτας αν σταζει. Σε περιπτωση που σπασει και δε θες να γινεις μαμα, παιρνεις το χαπι της επομενης μερας το δυνατον γρηγοροτερα.

    Τωρα για τα υπολοιπα, ολα αυτα που περιγραφεις ειναι μια απ τις πιο χιλιοπαιγμενες ιστοριες, με τα ιδια συμπτωματα στην ψυχολογια σου, τους ιδιους πρωταγωνιστες και τις αντιδρασεις τους. Θελει ενα διαστημα να συνελθεις, ουτε η πρωτη εισαι ουτε η τελευταια. Αν μπορεις να πας και σε καποιον ειδικο ακομα καλυτερα. Δεν πεθαινεις, πιστεψε με. Και κοιτα τα μαθηματα σου γιατι αν περιμενεις απο αλλου σωθηκες. Απο μια πλευρα ειναι και το καλο οτι δε θα περιοροστεις απο τωρα, γτ εισαι πολυ μικρη. Εχεις μπροστα σου δρομο ακομα στα γκομενικα και οχι μονο. Γενικα παντρειες και εγκυμοσυνες κατω των 30...αστο καλυτερα....!


    πλεον παιρνω αντισυλληπτικα, μου τα εδωσε ο γιατρος αμεσως μετα την επεμβαση και μου εξηγεισαι ο ιδιος καποια πραγματα, βεβαια μακαρι ολα αυτα να τα ηξερα νωριτερα και να τα γλυτωνα ολα αυτα.
    δεν θα ειχα προβλημα να γινω μαμα απο τωρα αγαπω πολυ τα παιδια γι'αυτο και με πληγωσε τοσο αυτη η ιστορια, ομως περισσοτερο ξερεις με πληγωσε το γεγονος οτι για κατι που αφορουσε τη ζωη μου και το σωμα μου δεν αποφασισα εγω, ενιωσα πως αν και ζω σε μια φαινομενικα ελευθερη χωρα δεν ειμαι ελευθερη να πραξω αυτο που θελω και που εγω θεωρω σωστο για κατι που με αφορα. επειτα το ολο θεμα του χειρουργιου μου δημιουργησε και αλλα θεματα που δεν τα ειχα σκεφτει ποτε σοβαρα μεχρι τωρα.
    κλονιστηκαν ολα μεσα μου.
    καθε βραδυ επεφτα να κοιμηθω και σκεφτομουν τον θανατο, βλεπεις οταν συνηλθα απο την ναρκωση ειχε κολλησει το μυαλο μου σε εκεινα τα λεπτα που δεν καταλαβαινα, εκαναν τοσα στο σωμα μου, περασαν τοσα λεπτα και εγω γι'αυτα εχω μονο κενο στο μυαλο μου.
    δεν ξερω πως σας ακουγονται αυτα, αν ειναι τρελα η' αν με θεωρειται ενα ανωριμο χαζο κοριτσακι.
    απλα μετα απο αυτο αρχισα να σκεφτομαι πως καθε μερα και καθε λεπτο που περνα ειναι ενα ακομα βημα που με φερνει κοντα στο θανατο. στην αρχη εκλαιγα και ελεγα πως το παιδι μου θα ειναι αγγελος και τετοιες βλακειες αλλα μετα συνειδητοποιησα πως δεν θα ειναι πουθενα γιατι δεν υπαρχει τιποτα μετα παρα μονο αυτο το σκοταδι, που δεν καταλαβαινεις, δεν υπαρχεις.
    με αλλα λογια αυτο το απαισιο γεγονος της ζωης μου εξελιχθηκε μεσα μου και με επηρεασε σε ολα κανωντας με να αναιρω και να αμφισβητω τα παντα γυρω μου.
    εχω εναν μικρο αδερφο εφτα χρονων, οποτε πιστρεφω στο σπιτι των γονιων μου κοιμαμαι μαζι του, καθομαι λοιπον και τον κοιταω και με πιανουν τα κλαμματα γιατι φοβαμαι μηπως παθει κατι και να τον χασω οπως εχασα αυτο το παιδι.
    δεν ξερω ισως εχετε δικιο και το καλυτερο ειναι να δω καποιον ειδικο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ειτε πας στον ειδικο ειτε οχι, αυτα τα συμπτωματα μετα απ οτι περασες θα τα εχεις για ενα διαστημα. Το προβλημα βρισκεται βαθυτερα. Οι προλεταριοι δεν εχουν να χασουν τιποτα εκτος απ τις αλυσιδες τους ελεγε ο μαρξ, γι αυτο πρεπει να επαναστατησουν. Το ιδιο πρεπει να κανεις και συ.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    22
    το θεμα ειναι αν θα μπορεσω να τα ξεπερασω ποτε η' οχι

  7. #22
    Φύγε από αυτόν τον άνθρωπο. Υπάρχει κάτι που περιμένει. Την λένε ζωή.

  8. #23
    επόμενο δεν ήταν να πληγωθείς, εφόσον υπήρχε μια ψυχή μέσα σου? ΛΟΓΙΚΗ θέλει όχι εμπειρία πες του

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by congato View Post
    επόμενο δεν ήταν να πληγωθείς, εφόσον υπήρχε μια ψυχή μέσα σου? ΛΟΓΙΚΗ θέλει όχι εμπειρία πες του
    εγω προσπαθω να του το πω. οταν ειμαι χαλια του μιλαω, ενταξει μπορει να παρεκτρεπομαι και να φωναζω αλλα αυτο γινεται γιατι δεν μπορω να παριστανω πως ειμαι καλα, και εκεινος δεν κανει τιποτα. μιλαμε στο τηλεφωνο του τα λεω και δεν μου απανταει, του ζηταω να μου απαντησει, να πει κατι και αυτος γιατι μονο το να τα λεω δεν με βοηθαει, του το εξηγω οτι αυτο που κανει με εξοργιζει, γιατι περιμενω και το μονο που ακουω ειναι η σιωπη στο τηλεφωνο. στο τελος το κλεινω και αυτος δεν με ξαναπαιρνει ποτε, και το μονο που εχει να πει ειναι πως δεν ξερει τι να παει, δεν ξερει τι να κανει, δεν ξερει πως να με βοηθησει. καθε βραδυ τα ιδια και τα ιδια. σημερα δεν εχουμε μιλησει καθολου και αν τον παρω και του το πω θα μου πει πως δεν εστειλε η' δεν πηρε γιατι δεν εστειλα πρωτη.

    δηλαδη γιατι παντα πρεπει εγω να κανω την πρωτη κινηση; εχει καταντησει κουραστικο αυτο και αποφασισα πως δεν προκειται να τον ξαναπαρω για να δω ποτε θα με παρει.

  10. #25
    Βρε κορίτσι μου καλό, τι περιμένεις? Αδιαφορεί, πως να βοηθήσει και χίλιες δυο δικαιολογίες.. αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν του καίγεται καρφάκι. αφησέ τον, προσπάθησε να τον ξεπεράσεις και ξεκίνα την ζωή σου από την αρχή, με κάποιον που νοιάζεται για εσένα και θα σε κάνει ευτυχισμένη, με κατανοήση

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    22
    τοτε γιατι δεν με χωριζει; καθε φορα που του το λεω με παρακαλαει να μην τον αφησω..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι να σε χωρισει? Χαζος ειναι? Παιδι δεν ηθελε απο σενα αλλα ειναι και αγραμματος. Δε λεμε οτι δε σε θελει, απλα στο μυαλο εχει μεσανυχτα. Να ναι μαζι σου με τους ορους του θελει.

  13. #28
    ...άννα, το ότι ο φίλος σου δεν ήθελε να γίνει πατέρας σε αυτή την ηλικία, μπορεί να είναι σκληρό τώρα, αλλά κάποια στιγμή θα καταλάβεις πως τελικά πήρατε τη σωστή απόφαση.
    Πως μπορεί μια γυναίκα να βασιστει σε κάποιον που έχει κάνει σχέση/σεξ μόνο με αυτή και να στηρίξει πάνω του όνειρα για μια επιτυχημένη και ευτυχισμένη οικογένεια?
    Αυτό δεν σημαίνει όμως ούτε ότι δεν σε αγαπάει, ούτε ότι στην άκρη του μυαλού του δεν υποφέρει και αυτός που δεν κρατήσατε το παιδί.
    Είστε τόσο μικροί και τόσο άπειροι και οι δυο που μια τέτοια απόφαση σας πάει στον... τερματισμό του μαραθώνιου που λέγεται ζωή.
    Είμαι σίγουρη πως στην τελική του απόφαση έπαιξε ρόλο η αντίδραση της οικογένειας του που θα έπεσαν πάνω του και ίσως είχαν χειρότερη αντιδραση απ ότι σου λέει και ότι κάποτε θα μάθεις.
    Πρέπει να σκεφτείς καλύτερα πριν τον καταδικάσεις και να μπεις λίγο στη δική του αλλά και κατ επέκταση δική σας θέση.
    Δε τον δικαιολογώ, απλά προσπάθησε να τον καταλάβεις και πάνω απ όλα μη βάζεις την αγάπη του σε ζυγαριά όπου απ τη μία είναι εσείς και από την άλλη το παιδί που χάθηκε.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    22
    θεοφανια εχεις δικιο σε αυτο που λες ειδικα για τους γονεις, προσωπικα δεν ξερω τι ειπωθηκε αλλα οταν οι γονεις του το εμαθαν και μιλησε με τον πατερα του (απο το τηλεφωνο) ηταν ετοιμος να βαλει τα κλαμματα.
    και βεβαια προσπαθω να τον καταλαβω αλλα οταν του μιλαω και αυτος δεν μπαινει καν στον κοπο να μου απαντησει εξοργιζομαι, και το μονο που εχει να πει πως δεν εχει πειρα και μπλοκαρει.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Άννα απ'οσα λές και καταλαβαίνω, δε σε πίεσε κανεις να κάνεις έκτρωση, ούτε σε απείλησαν να μη κρατήσεις το παιδί.
    Αν εσύ ήθελες να το κρατούσες θα το κρατούσες με κάθε κόστος.
    Και πολυ απλα θα μπορούσατε αν το θελατε και οι δυο (βγαλε τους συγγενεις) να το κρατήσετε και χωρίς γάμο (που ηθελε ο πατερας σου). Επειδή δλδ οι γονείς θελουν γαμο τι.. εσείς σαν τα πρόβατα θα πατε για γάμο? ή επειδη δε θελουν εγγόνι δε θα κανετε εσεις παιδι? Μην αφηνεις τους αλλους να εισβάλουν τόσο πολύ στη ζωή σου. Είσαι 22 πλέον και οχι 15.
    Δε σημαίνει οτι οταν καποιος είναι πατέρας μας οτι είναι και ο καλύτερος σύμβουλος!παραδειγμα λεω.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. βιβλια για ερχομο δευτερου παιδιού
    By katerinadamilou in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 25-07-2011, 00:37
  2. Eπιστροφη παιδιου λογω ψυχολογικων προβληματων
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 465
    Last Post: 13-04-2010, 18:53
  3. Σχέση γονέα - παιδιού
    By Kleiw in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-2009, 19:41
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
    By ΖΙΝΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 14-07-2007, 22:36
  5. θανατος παιδιου
    By Despina in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 21-09-2005, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •