απωλεια παιδιου - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 50 of 50
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Συνηθως τα θεματα αυτης της κατηγοριας δν τα διαβαζω, αλλα ειδα "απωλεια παιδιου" κ αρχικα πηγε το μυαλο μ οτι θα εισαι καμια μητερα π εχασε το παιδι της απο τροχαιο δυστυχημα η απο ανιατη ασθενεια η δν ξερω γω τι αλλο.. διαβασα μεχρι τη 2η σελιδα στη μεση, μετα κουραστηκα.. θα συμφωνησω καπου με τον κεραση (περιεργο, κι ομως συνεβη) που σου λεει ο,τι εγινε εγινε, το θεμα ειναι τι κανεις απο δω κ μπρος. ετσι ειναι κ επειδη παρολα αυτα μπορει να φαινεται υπεραπλουστευμενο αυτο π σ λεω επειδη δν εχω ζησει κατι αναλογο κ επειδη ουσιαστικα απ ο,τι εχω διαβασει εδω μεσα το πενθος εχει καποια σταδια (αρνηση, θυμος, οργη, καταθλιψη, αποδοχη)-( επιγραμματικα οπως τα θυμαμαι, καποιος π τα ξερει καλυτερα η τα χει ζησει αν θελει ας με διορθωσει), κ επειδη ενδεχεται να εισαι σε φαση πενθους (τωρα ποιο σταδιο απο τα παραπανω δν γνωριζω να σου πω), επειδη σε εχει επηρεασει το γεγονος σε μεγαλο βαθμο κ για μεγαλο χρονικο διαστημα απ οταν συνεβη, το οποιο δεν κατηγορω μιας κ εγω στη θεση σου μπορει να το βιωνα πολυ χειροτερα, εχω να σου προτεινω να επισκεφτεις καποιον ειδικο (ψυχολογο κατα προτιμηση) κ να συζητησεις κ να βρεθει μια γραμμη πλευσης.

    τωρα οσο για τη σχεση σου, ασχετως αμα ειναι αδιαφορος κ εσκεμμενα δν δινει σημασια κ εσκεμμενα σε πληγωσε, η εαν ειναι ενας αβγαλτος χωριατης π οντως δν ξερει πως να φερθει κ πως να διαχειριστει την ολη κατασταση, η προταση μου ειναι μια : χωρισε τον, σπασε τη σχεση, βγες απο αυτο π ζεις κ θα δεις οτι θα ξελαφρωσεις ψυχολογικα κ ως προς το αλλο θεμα, οσο εισαι μαζι του ακομα κ αθελητα επηρεαζεσαι δυσμενως. χωρισε τον κ θα δεις ενα βαρος θα φυγει. η ζωη ειναι μπροστα σου κ ειναι κριμα να καθοριζεσαι απο μια κατασταση π εξελιχθηκε ασχημα για σενα, θα κανεις ενα σωρο σχεσεις με αξιολογους ανθρωπους στο μελλον κ θα σου δοθει η ευκαιρια να γινεις μητερα κατω απο ωριμη επιλογη κ σκεψη με συνεση. αυτα κουραγιο κ καλη δυναμη
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    22
    κοιτα Lou δεν ζητησα απο κανεναν να αναλαβει ευθυνες..και απο τους δικους μου το μονο που ηθελα ηταν να με στηριξουν στην αποφαση μου και να μην μου βαλουν το μαχαιρι στο λαιμο ως προς τα χρηματα γιατι ως φοιτητρια με σπουδαζουν και με τρεφουν..ουτε θα ζητουσα παραπανω χρηματα ουτε κατι αλλο..αλλα οταν σου λενε, το σπιτι που μενεις το πληρωνουμε εμεις, τρως απο τα λεφτα που σου στελνουμε εμεις και παει λεγοντας τι να κανεις;
    και βεβαια δεν αγχωνομουν για τον εαυτο μου, οτι θα χασω τα ψωνια και το καφε, ποτε δεν ημουν υπερβολικη με τα λεφτα και τις βολτες, αυτο που με αγχωνε ηταν πως αντε και το γεννουσα το παιδι, με τι θα το ετρεφα, με τι πληρωνα τον γιατρο, τις πανες, τα ρουχα του;
    αυτο ηταν το αγχος μου..δεν ξερω ισως και να ειμαι εγωιστρια που σκεφτομουν ετσι..

    τελος παντων, εχω αρχισει και νιωθω καλυτερα..και οσο περναει ο καιρος πιστευω θα γινομαι ολο και καλυτερα.
    σας ευχαριστω πολυ που ασχολειστε!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Quote Originally Posted by αννα90 View Post


    κατεβηκα στα χειρουργια κλαιγοντας, οταν με ξαπλωσαν στο κρεβατι του χειρουργιου επαθα υστερια εκλαιγα, ετρεμα και χτυπιομουν, παρακαλουσα το γιατρο να μην το κανει
    ουτε αφηνα τον αναισθησιολογο να μου κανει την ενεση, μεχρι που ο γιατρος και μια νοσοκομα με ακινητοποιησαν και ο αναισθησιολογος τα καταφερε.
    Κορίτσι μου όμορφο, αυτό που σου κάνανε όχι μόνο δεν είναι "οκ", είναι αντιεπαγγελματικό, παράνομο και παραβιαση των ανθρωπίνων δικαιομάτων!! Είσαι ενήλικας και κανεις, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σε αναγκάσει να κανεις εκτρωση! Ακόμα και ο ψυχολογικός εξαναγκασμός είναι νομικά δικάσιμος, πόσο μάλλον το οτι σε αναγκάσανε παρά την θελησή σου με σωματική βια! Οι γιατροί και οι νοσηλευτές που σε αναλάβανε πρέπει να τους αφαιρεθεί η άδεια και να πανε φυλακη! Κορίτσι μου, έχεις τον νόμο με το μέρος σου, αυτό που σου συνέβει είναι παράνομο και όλοι όσοι έπαιξαν με την ζωή σου και πήραν αποφάσεις για το σώμα σου χωρίς την εγκρισή σου πρέπει να πληρώσουν! Μην το αφησεις ετσι, δεν ειναι απ τις καταστασεις που απλως "πρεπει να ξεπερασεις"! Ηταν εγκλημα! Ψαξε συλλογους προστασιας των δικαιωματων των γυναικων και ζητα την βοηθεια και την στηριξη τους για να κινηθεις νομικα! Στην αναγκη βγες στα καναλια! Αυτοι οι εγκληματιες γιατροι θα συνεχισουν να το κανουν αν δεν τους σταματησει καποιος! Ας εισαι η τελευταια που υπεφερες στα χερια τους!

    Λυπαμαι παρα πολυ για ότι εζησες, ειναι πραγματικα τραγικο να συμβαινουν αυτα στον 21ο αιωνα, σε μια χωρα της ευρωπαικης ενωσης.

    Υ.Γ. Δεν ξερω αν το συνειδητοποιείς αλλα η περιληψη της ιστοριας ειναι "συνεβη ενα γεγονος που δεν αρεσε στην οικογενεια, πηρανε την ιδιοκτησια τους (την κορη) που τους δημιουργουσε προβλημα στο image, την παραδωσανε σε εναν γιατρο και ειπανε 'φτιαξε την!', και ο γιατρος πηρε το κτημα της οικογενειας και εκανε οτι του ειπαν. the end."

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Μου φαινεται αδιανοητο... Ενω κανονικα όταν έχεις ραντεβου για εκτρωση μπορείς σε οποιαδηποτε φάση πριν ξεκινησει η διαδικασια να αλλαξεις γνωμη και να αποχωρησεις, στην περιπτωση σου όχι μόνο δεν σεβάστηκαν την επιλογή σου ότι ΔΕΝ θες να κάνεις έκτρωση και το δήλωσες ξεκάθαρα, αντίθετα σε ακινητοποιησαν με την βία και σου έκαναν αναισθησια ΕΝΩ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕΣ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕΣ! ....Πραγματικα απιστευτο.....

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Και σηκωνει μεχρι και φυλακιση , αν βεβαιως φτασει στα δικαστηρια η υποθεση.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. βιβλια για ερχομο δευτερου παιδιού
    By katerinadamilou in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 25-07-2011, 00:37
  2. Eπιστροφη παιδιου λογω ψυχολογικων προβληματων
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 465
    Last Post: 13-04-2010, 18:53
  3. Σχέση γονέα - παιδιού
    By Kleiw in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-2009, 19:41
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
    By ΖΙΝΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 14-07-2007, 22:36
  5. θανατος παιδιου
    By Despina in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 21-09-2005, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •