απαίσια φίλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320

    απαίσια φίλη

    Γεια σας παιδιά έχω καιρό να μπω. Να πω ότι άλλαξα ψυχολόγο τελικά και ότι είμαι σχετικά πιο ''ικανοποιημένη'' από πριν, χωρίς βέβαια να λύνεται το πρόβλημα μου, αλλά είπα να κάνω μία τελευταία προσπάθεια μπας και αισθανθώ καλύτερα. Τώρα άνοιξα το θέμα για μία φίλη μου. Λοιπόν ουσιαστικά είναι η μόνη πραγματική φίλη που έχω και οι υπόλοιπες είναι γνωστές αλλά με κάνει χάλια. Δηλαδή ενώ από την μία είναι φίλη μου και με νοιάζεται σχετικά, από την άλλη με κάνει χειρότερα. Δηλαδή ενώ ξέρει πολύ καλά το πρόβλημα μου συνέχεια μου το θυμίζει επίτηδες...όλη την ώρα με κάθε τρόπο. Και ακόμα κ σε μέρες που είμαι λίγο καλύτερα με κάνει πάλι χάλια. Το ξέρω πως δεν μου φταίει αυτή και πως αν η ζωή μου ήταν φυσιολογική όπως όλων δεν θα με ένοιαζε τι μου λέει αυτή ή ο οποιοσδήποτε, αλλά δεν θεωρώ σωστό να με κάνει χειρότερα. Και το κάνει αυτό επίτηδες. Δηλαδή θέλει να μου θυμίσει το πρόβλημα μου για να εκνευριστώ και να γελάει. Και ότι εγώ υποφέρω κανένας δεν το καταλαβαίνει. Και τώρα θα μου πείτε να σταματήσω την παρέα μαζί της. Αλλά μετά δεν θα έχω ούτε αυτόν τον έναν άνθρωπο για να μιλάω και ούτε μια μικρή βοήθεια σε περίπτωση π θα ήθελα στο μέλλον να δώσω κάποιο μάθημα από τα άπειρα που χρωστάω. Και ενώ από την μία με κάνει χειρότερα από την άλλη μόνο αυτήν έχω και έστω νοιάζεται λίγο...να πχ όταν ήμουν άρρωστη ήρθε σπίτι μου και μου έφερε να φάω που καμία άλλη δεν θα νοιαζόταν και δεν θα το έκανε...αλλά όσο αναφορά το πρόβλημα μου με κάνει απίστευτα χειρότερα
    Και το θέμα είναι πως μου είναι δύσκολα να κρατήσω τις αποστάσεις επειδή όταν μιλάμε μιας κ ξέρει το πρόβλημα μου ακόμα και εγώ να μην το αναφέρω το αναφέρει μόνη της....απλά δεν έπρεπε να της το είχα πει γτ τώρα το εκμεταλλεύεται. Δεν ξέρω τι να κάνω.

  2. #2
    καλησπερα.....πεσ μασ ενα παραδειγμα να καταλαβω......πωσ το εκμεταλευετε κ τι σ λεει οταν αναφερετε στο προβλημα σου?????

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Ενα θα σου πω...Σε καταλαβαινω..
    Ξεκαθαρισε της το...Πες της επι λεξη
    "Αν θελεις να τα εχουμε καλα δεν θα μ ξαναναφερεις κουβεντα για το συγκεκριμενο προβλημα"
    Παρε ενα σοβαρο υφος και πες της το αλλιως δεν γινεται δουλεια...
    Κι εμενα ο κοληττος μολις καταλαβει οτι ενα πραγμα με ενοχλει μου το λεει συνεχως 24/7 μεχρι να παψει να με ενοχλει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    γεια σου πεταλουδίτσα...να σου πω ότι δεν θα ήθελα να αναφέρω το πρόβλημα μου και να πω μόνο πως το πρόβλημα αυτό δεν λύνεται δυστυχώς και με κάνει να αισθάνομαι απαίσια. Και η φίλη μου ενώ όλο λέει να προσπαθήσω να το ξεχάσω και πως θα με στηρίξει και τέτοια...μονο αυτό δεν κάνει. Ενώ μου λέει ξέχνα το συνέχεια μου το υπενθυμίζει και μου λέει και για τους άλλους π είναι καλά, ενώ ξέρει πως εγώ ποτέ δεν θα μπορέσω να είμαι ευτυχισμένη σαν τους άλλους..εκείνη μου προβάλλει όλη την ώρα την ευτυχία των άλλων σαν να θέλει να με κάνει να αισθανθώ μειονεκτικά ή να ζηλέψω ...ή κάτι τέτοιο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Ενα θα σου πω...Σε καταλαβαινω..
    Ξεκαθαρισε της το...Πες της επι λεξη
    "Αν θελεις να τα εχουμε καλα δεν θα μ ξαναναφερεις κουβεντα για το συγκεκριμενο προβλημα"
    Παρε ενα σοβαρο υφος και πες της το αλλιως δεν γινεται δουλεια...
    Κι εμενα ο κοληττος μολις καταλαβει οτι ενα πραγμα με ενοχλει μου το λεει συνεχως 24/7 μεχρι να παψει να με ενοχλει...
    Γεια σου ...ευχαριστώ.
    Ναι όντως δεν με παίρνει στα σοβαρά επειδή συνέχεια είμαι χαμογελαστή και διακωμωδώ το πρόβλημα μου αλλά εκείνη ξέρει πάρα πολύ καλά ότι αυτό το πρόβλημα μου έχει καταστρέψει την ζωή όσο και αν το διακωμωδώ...δλδ δεν είναι ξένη. Τα ξέρει όλα για μένα και πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν να φέρεται έτσι και από την άλλη να μου λέει να ξεχάσω το πρόβλημα μου. Ενώ ΟΛΗ την ώρα μ το θυμίζει και ταυτόχρονα μου λέει πόσο ευτυχισμένοι είναι οι άλλοι. Και ακόμα και για την ίδια μου λέει ποοοσο ευτυχισμένη είναι. Της έλεγα πως είμαι χάλια μια μέρα και τα λοιπά και ότι η ζωή μου είναι ένα μαρτύριο και γυρνάει και μου λέει ''εγώ είμαι ευχαριστημένη από την ζωή μου...περνάω καλά''
    Ε οκ....δλδ τι κάνουμε διαγωνισμό ποιος είναι πιο ευτυχισμένος;

  6. #6
    μηπως ο σκοποσ της δεν ειναι αυτος???????απλα ειναι ατσαλη στη προσεγγιση?????μη σε περνει απο κατω.....ολοι μας εχουμε 8εματα κ καποτε νομιζαμε αλυτα......αν παλι εισαι σιγουρη για τον σκοπο τησ απλα ζητα της να μη το αναφερει καν.......κι εγω στη μαυριλα ειμαι μη νομιζεις αλλα το παλευω γιατι 8αρρω πωσ η ζωη μ χρωσταει......ζητα τησ να μην αναφερετε στο 8εμα....αν δε το κανει απομακρυνετην....αν σε αγαπαει 8α καταλαβει κ δεν 8α φυγει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Της εχεις πει οτι σε ενοχλει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by skata View Post
    Γεια σου ...ευχαριστώ.
    Ναι όντως δεν με παίρνει στα σοβαρά επειδή συνέχεια είμαι χαμογελαστή και διακωμωδώ το πρόβλημα μου αλλά εκείνη ξέρει πάρα πολύ καλά ότι αυτό το πρόβλημα μου έχει καταστρέψει την ζωή όσο και αν το διακωμωδώ...δλδ δεν είναι ξένη. Τα ξέρει όλα για μένα και πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν να φέρεται έτσι και από την άλλη να μου λέει να ξεχάσω το πρόβλημα μου. Ενώ ΟΛΗ την ώρα μ το θυμίζει και ταυτόχρονα μου λέει πόσο ευτυχισμένοι είναι οι άλλοι. Και ακόμα και για την ίδια μου λέει ποοοσο ευτυχισμένη είναι. Της έλεγα πως είμαι χάλια μια μέρα και τα λοιπά και ότι η ζωή μου είναι ένα μαρτύριο και γυρνάει και μου λέει ''εγώ είμαι ευχαριστημένη από την ζωή μου...περνάω καλά''
    Ε οκ....δλδ τι κάνουμε διαγωνισμό ποιος είναι πιο ευτυχισμένος;
    Το ειπες και μονη σου τι φταιει...Οταν εσυ η ιδια διακωμοδεις αυτο π εδω μας λες οτι σε πληγωνει...
    Λογικο ειναι να κανει χαβαλε...
    Μην το ξαναναφερεις και εξηγησε της οτι αρχισε να σε ενοχλει...
    Θα το σεβαστει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Να πω και κάτι άλλο που είχα παρατηρήσει παλιότερα. Λοιπόν είμαστε φίλες 2,5 χρόνια περίπου. Και είχα παρατηρήσει τους πρώτους μήνες ότι μου έλεγε πράγματα για να αισθάνομαι άσχημα. Οκ εγώ ποτέ δεν μπορώ να πω πως ήμουν ευτυχισμένη στην ζωη μου γτ όλο προβλήματα προέκυπταν αλλά τώρα πια όσο βλέπεις ότι είσαι καταδικασμένος και τόσα χρόνια τπτ δεν αλλάζει δεν αντέχεις να ζεις άλλο. Θέλω να πω πως τότε ήμουν χάλια λόγω άλλου προβλήματος, αλλά τουλάχιστον το πρόβλημα αυτό δεν ήταν άλυτο όπως το τωρινό και ήμουν σχετικά πιο καλά από ότι τώρα. Και γενικά σαν χαρακτήρας είμαι λίγο ανταγωνιστική ίσως και επειδή έχω μία καλή εμφάνιση ενοχλούμαι όταν κάποιοι με συγκρίνουν χωρίς να το ζητήσω. Δηλαδή όλη την ώρα με έκανε να αισθάνομαι ανασφάλεια. Άρχισε στα καλά καθούμενα να μου λέει πόσο θεά είναι η μία και πόσο θεά είναι η άλλη. Εγώ αρχικά δεν έδωσα σημασία μου φάνηκε περίεργο βέβαια που καθόταν και μου έλεγα πράγματα εντελώς κουλά, όπως πχ πως μία πααααρα πολύ κοντή κ χοντρούλα κοπελίτσα είναι θεά. Και οκ το παραδέχομαι πως με έκανε και αισθανόμουν μειονεκτικά όταν είμαι αρκετά ωραία και κάθεται και μου λέει πόοοοοσο θεές ειναι οι κοντόχοντρες (δεν έχω πρόβλημα με τα κιλά κανενός..αυτά είναι γούστα). Και στη συνέχεια κατάλαβα πως αυτή το είχε καταλάβει πως αισθανόμουν κάπως και πως τα έλεγε επίτηδες για να γελάει, ίσως να μου το έλεγε και επειδή με ζηλεύει. Για παράδειγμα επειδή είμαι λίγο μικρότερη ζήλευε και άρχιζε να μου λέει πως εγώ μεγαλοδείχνω και ας είμαι μικρότερη...ενώ η ταδε και η ταδε και η ταδε που ειναι μεγαλύτερες μου φαίνονται κοριτσάκια ενώ εγώ λέει φαίνομαι μεγαλοκοπέλα και μετα μες στην κουβέντα μετα από λίγο γυρνάει νευριασμένη και μου λέει ''μα γιατι να είσαι μικρότερη;''. Αλλά σε αυτό δεν έδωσα σημασία γτ ήταν η απόλυτη γελοιότητα μόνο για τρελή την πέρασα μιας και μόνο μεγαλοκοπέλα δεν δείχνω εδώ με περνάνε για 18-19 το πολύ και είμαι 21. Μάλιστα όπως είπα πριν τότε είχα ένα πρόβλημα το οποίο με είχε κάνει χάλια και εκείνη ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ μου έλεγε ουσιαστικά να αρχίσω να λέω για το πρόβλημα μου για να ΓΕΛΑΣΕΙ...και μου το είπε χύμα...γυρνάει και μου λέει ''α δεν μιλάς πολύ...πες τίποτα για το τάδε θέμα'' και εγώ της λέω πως δεν υπάρχει λόγος να πω για αυτό και μου λέει ''ε δεν έχεις πλάκα...πες για αυτό να γελάω λίγο''.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Της εχεις πει οτι σε ενοχλει?
    όταν απλά το λέει μόνο που δεν την δέρνω αλλά δεν θέλω να της το πω χύμα γιατί είναι ένας άνθρωπος που από ότι έχω καταλάβει εκμεταλλεύεται την αδυναμία του άλλου και πατάει εκεί για να τον κάνει χειρότερα. Και είναι γενικά σαν να μου κάνει ένα καλό πχ και μετά να παίρνει το ελεύθερο να μου κάνει 10 κακά. Είχαμε τσακωθεί στο παρελθόν κ δεν μιλάγαμε και κακώς δέχτηκα την συγνώμη της τελικά...αντε να δω πως θα ξεμπλέξω. Και είμαι και πάρα πολύ αυθόρμητη δλδ από την στιγμή που της μιλάω δεν μπορώ πχ να της μιλάω μόνο για γενικά θέματα κ για την σχολή. Και ακόμα κ για γενικά θέματα να μιλήσουμε εκείνη πάλι θα βρει τον τρόπο να μου λέει ποοοοοσο ευτυχισμένη είναι όλοι οι άλλοι, ενώ ξέρει πως εγώ είναι σαν να μην ζω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Ξηγησου της κοπελια...
    Αν δεν ανοιξεις το στοματακι σου να πεις τι σε ενοχλει δε θα "νιωσει"

  12. #12
    αχ...νομιζω πως αυτη εχει αλυτα προβληματα ετσι οπως το περιγραφεις.....μαλλον ηρ8ε ο καιρος να παρεις αποφασεις.....ειναι δυσκολο κομματι αλλα 8α νιωσεις ανακουφιση....μικρουλα εισαι ομορφη εισαι .....βαλε τα δυνατα σου....κουνα το κορμι κ το πνευμα 8ακολοθ8ησει καποια στιγμη!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Ξηγησου της κοπελια...
    Αν δεν ανοιξεις το στοματακι σου να πεις τι σε ενοχλει δε θα "νιωσει"
    το ξέρει πάρα πολυ καλά πως είμαι απαίσια κ πόσο δύσκολα περνάω λόγω του προβλήματος π έχω και δεν πρόκειται να της πω να σταματήσει να το λεει γτ μετα θα καταλάβει πως με ενοχλει απίστευτα πολυ και θα το λέει επίτηδες περισσοτερο για να με κάνει χάλια. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι άνθρωποι υπάρχουν.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Ξεκοψε την μετα :-)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by μαυρη πεταλουδα View Post
    αχ...νομιζω πως αυτη εχει αλυτα προβληματα ετσι οπως το περιγραφεις.....μαλλον ηρ8ε ο καιρος να παρεις αποφασεις.....ειναι δυσκολο κομματι αλλα 8α νιωσεις ανακουφιση....μικρουλα εισαι ομορφη εισαι .....βαλε τα δυνατα σου....κουνα το κορμι κ το πνευμα 8ακολοθ8ησει καποια στιγμη!!!!!!!!!!!!!!!!!
    σε ευχαριστώ πεταλούδα....ναι ότι έχει θέματα το ξέρω
    πρέπει να ξεκόψω το ξέρω...αλλά είμαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση και δεν μπορώ να είμαι ολομόναχη...αν και αυτή μόνο χάλια με κάνει...αντε να με βοηθήσει σε κανα μάθημα ΑΝ δώσω ποτέ...μόνο για αυτό κάνει για τπτ άλλο. Και μάλιστα μου παραπονιόταν πως όλες οι άλλες από την σχολή την ήθελαν μόνο για τα μαθήματα....εμ ξέρανε αυτές τι κάνανε ...ειλικρινά αν δεν είχα το πρόβλημα που έχω ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΕΧΟΜΟΥΝ ουτε για ένα λεπτο

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φίλη
    By Νάντια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2012, 00:39
  2. θύμα οικονομικής απάτης, νιώθω απαίσια
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 25-04-2012, 23:11
  3. Ο φίλος μου, μου φέρεται απαίσια...
    By Dark_Queen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 29-07-2011, 18:25
  4. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 03:13
  5. Φίλη
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-2006, 19:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •