H χειρότερη βδομάδα της ζωής μου...!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    H χειρότερη βδομάδα της ζωής μου...!!!

    Καλησπερα σε ολους και καλη εβδομαδα! Πασχω εδω και 5 χρονια απο κρισεις πανικου,νοσοφοβια και γενικευμενο αγχος, οι τελευταιες 7 μερες ειναι μακραν οι χειροτερες στη ζωη μου! Με πιανουν σε καθημερινη βαση κρισεις πανικου(δυσπνοια, καψιμο στο στηθος, εξαψεις, ταχυκαρδια, μουδιασματα σε χερια ποδια και προσωπο),οποιαδηποτε ωρα και στιγμη της μερας...το περιεργο ειναι πως απο κει που με επιαναν 2-3 το μηνα τωρα εχω καταντησει με 5-6 τη μερα! Δεν ξερω τι να κανω,εχω απελπιστει...δεν μπορω να καταλαβω αυτη την υποτροπη μεσα σε τοσες λιγες μερες. Φοβαμαι μηπως παθω κανα εμφραγμα η κανα εγκεφαλικο, ειμαι συνεχεια στην τσιτα να φυγω για το νοσοκομειο. Εχω καταντησει να παιρνω 4-5mg zanax τη μερα και να μη με πιανουν..και το χειροτερο ειναι οτι λειπει ο ψυχιατρος μου στο εξωτερικο για συνεδριο και δεν ξερω τι να κανω, απο την αλλη τα ladose που μου εχει γραψει σε συνδυασμο με zanax δεν βοηθουν!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Τα ζαναξ θα επρεπε να σε ηρεμουν τουλαχιστον για λιγες ωρες , για να μην σε πιανουν μαλλον κανεις καταχρηση.
    Τι ποσοτητα λαντοζ παιρνεις? Eγω στα 20 μγ ειδα διαφορα στο αγχος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ladose περνω 40mg τη μερα...για τα zanax εχεις δικιο, εχω φτασει μεχρι και τα 6mg τη μερα! Επειδη τα παιρνω κοντα 1,5 χρονο πρεπει να τα εχει συνηθισει ο οργανισμος μου(παλια αν επαιρνα 1mg με επαιρνε ο υπνος μετα απο λιγο), ισως πρεπει να αρχιζω να μειωνω τη δοσολογια μετα απο συνενοηση με τον ψυχιατρο, να τα κοψω τελειως και να τα αντικαταστησω με κατι αλλο! Παντως τοσες κρισεις μες τη μερα δεν παλευονται με τιποτα...και δεν βρισκω τα αιτια αυτης της καταστασης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι για τα ηρεμηστικα πρεπει να συνεννοηθεις με τον γιατρο σου γιατι μαλλον μονο κακο σου κανουν , ασε που προκαλουν και εξαρτηση.
    Αν εχεις τοσες κρισεις μεσα στην ημερα θα πρεπει να κανεις κατι αμεσα για να το αντιμετωπισεις. Στην χειροτερη πηγαινε σε νοσοκομειο και πες οτι εχεις ασταματητες κρισεις πανικου . Ισως να μπορουν να κανουν κατι.
    Πεντε κρισεις την ημερα μου φαινονται παρα πολλες. Εγω αν θυμαμαι καλα , στα μεγαλα χαλια μου , μεχρι 2 την ημερα ειχα . Μια γνωστη που ηταν μαζι μου στο γκρουπ αυτοβοηθειας καποια στιγμη παθαινε συνεχομενα την μια μετα την αλλη , και εντελει νοσηλευτηκε για ενα μικρο διαστημα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Aυτο μου ελειπε τωρα η νοσηλεια...θα ηταν το κερασακι στην τουρτα, ειδικα τωρα μεσα στις γιορτες και χωρις λεφτα να δω σε ποιο νοσοκομειο θα τρεχω παλι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δεν το ειπα για να σε τρομαξω , αλλα μαλλον αυτο καταφερα. Σορρυ.
    Απλα να προσεχεις.
    Δοκιμασε να πας και σε ψυχολογο , ισως βοηθησει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Α και κατι ακομα , αν μπορεις ξαπλωσε , κλεισε τα ματια σου και μετρα αναποδα απο το 100 μεχρι το ενα , αναπνεοντας αργα.
    Εμενα αυτο με βοηθαει οταν εχω πολυ αγχος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    παιδια το ladose ειναι αντικαταθλιπτικο? θελει οπως τα αλλα 20 μερες για να δρασει και την αρχη θελει προσοχή γιατι χειροτερευει τα συμπτωματα? ειχα μια γνωστή μου που οποτε ενιωθε χαλια το επαιρνε για λιγες μερες και μετα το εκοβε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι αντικαταθλιπτικο ειναι , για να δρασει θελει ενα με δυο μηνες. Το να το παιρνεις για λιγες μερες και να το κοβεις δεν φερνει καποιο αποτελεσμα , αλλα αυτο ειναι κατι που κανουν πολλοι.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    ευχαριστω για την απαντηση. μινα,αν βλεπεις οτι δεν αντεχεις πηγαινε σε εφημερια του αιγηνιτειου νοσοκομειου. σε καποια φαση ειχα παει και εγω και με ειχαν ενημερωσει. εχει ψυχιατρους και ψυχολογους και θα σε βοηθησουν μεχρι να ερθει ο δικος σου πισω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Καλησπέρα και από μένα, καλό θα ήταν να μην
    Κάνουμε τροποποιήσεις στην αγωγή, θα πρέπει να
    παίρνεις όπως σου τα έγραψε o γιατρός, γενικά
    όλα τα αντικαταθλιπτικά αργούν να δράσουν αυτό δε
    σημαίνει ότι πρέπει να τα σταματάμε η να νομίζουμε
    ότι δεν μας ωφελούν...τα ίδια συμπτώματα είχα στην
    αρχή της αγωγής μου.... Δοκίμασε πάντως να του κάνεις ένα τηλέφωνο και ας είναι σε συνέδριο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Έχω προσέξει ότι και σε υγιείς ας πούμε ανθρώπους, τέτοιες μέρες γιορτινες με τρέξιμο κτλ όλο και και έχουν άγχος. Ακόμη και τρεξίματα ιδιαίτερα να μην έχεις και μόνο η όλη ατμόσφαιρα που υπάρχει σε κάνει να νοιώθεις κάπως.

    Οι καταθλίψεις μου ξεκινανε πάντα μετά τα Χριστούγεννα χρόνια τώρα. Δε νομίζω να είναι τυχαίο, είναι να γίνει και με λιγάκι σκοτούρες παραπάνω πέφτω.

    Να σου πω να ηρεμήσεις? Ετσι μου λέγαν αλλά δεν ήταν εύκολο. Θα σου πω μόνο ότι γνωρίζω κι έχω πάρει xanax ότι είναι όντος εθιστικό που σημαίνει ότι θέλεις παραπάνω δόση ή καλύτερα αλλαγή με άλλο φάρμακο. Κάνε υπομονή και περίμενε το γιατρό σου. Θα γίνεις καλά, απλά είναι εώς ότου να ρυθμιστεί ξανά η αγωγή σου.

    Να δεις που ανήμερα το Πασχα θα είσαι καλύτερα, είμαι σίγουρη

Similar Threads

  1. ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ
    By pol in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 06-06-2012, 19:17
  2. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 01-06-2011, 14:44
  3. Τι θα κανατε αν ξερατε πως την αλλη βδομαδα ερχεται το τελος του κοσμου ....
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 99
    Last Post: 27-01-2009, 00:41
  4. χειροτερη ασθενεια
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-11-2008, 00:21
  5. Replies: 3
    Last Post: 31-12-2007, 14:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •