Διπολική πάθηση στην οικογένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58

    Διπολική πάθηση στην οικογένεια

    Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ
    πάσχω από διπολική και το ίδιο και η μητέρα μου η οποία διαγνώστηκε μόλις πρόσφατα ενώ πρέπει να πάσχει τουλάχιστον από το 2008.
    Η μητέρα μου βγαίνοντας από το νοσοκομείο της δόθηκε η αγωγή tavor των 2.5 mg και zoxil (γενόσημο του zyrexa ελληνικής όμως εταιρίας) των 10mg.
    To zoxil της έφερε κάποια μικρή ακαθισία αλλά η ίδια παραπονιέται ότι έχει ψυχωπλάκωμα και ατονία.
    Δεδομένων των εμπειριών των υπόλοιπων μελών πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στην ολανζαπίνη ή δεν είναι αρκετή η δόση η μήπως πρέπει να πάρει και κάποιον σταθεροποιητή διάθεσης?

  2. #2
    Για τα φάρμακα και το πως νιώθει μίλα με το γιατρό σας
    Έχεις αδέλφια? Ο πατέρας σας στηρίζει?

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Η αδερφή μου είναι μακρυά και ο πατέρας μου δεν επικοινωνεί με το γιατρό της εγώ τα κάνω όλα...ουφ...

  4. #4
    Κουράγιο, βοήθησε την όσο μπορείς, είναι σημαντικό να μιλάει αυτή με το γιατρό, προσπάθησε να της το εξηγήσεις, πες της να πάρει και αυτή το γιατρό.
    Μίλα και με το πατέρα αν είστε ακόμα μαζί, να σας βοηθήσει! αν γίνεται μη το παίρνεις όλο πάνω σου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    παιξε με τισ δοσεισ πρωτα το ενα κ μετα το αλλο παντα μονο το ενα πειραζεισ βλεπεισ κ μετα το αλλο λιγο λιγο κατω
    αυτα μου τα χει μαθει ο γιατροσ μου δεν στα λεω κουτουρου ενοοω τον τροπο τησ διαχειρισησ των φαρμακων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    ευχαριστώ πολύ!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παντελη σταματα σε παρακαλω να προτεινεις παντου τα κομπογιαννιτικα σου κ τα πειραματα που (αμιφιβαλλω αν εσυ ο ιδιος πρωτιστως κανεις στον εαυτο σου, κ αν κανεις ετσι εξηγηται το οτι τελευταια γραφεις αποδιοργανωμενα εντελως). εχω δει κ αλλου π γραφεις σε παιδια με σοβαρες παθησεις οπως διπολικη κ ψυχωση να αλλαξουν δοσολογιες η να παιρνουν κ εξτρα φαρμακα, κ αυτο π κανεις ειναι επιεικως απαραδεκτο. αν εσυ θες να πειραματιζεσαι με τα φαρμακα σου, μαγκια σου κ μπραβο σου, αλλα μην το προτεινεις σε παρακαλω κ σε αλλους, οι οποιοι οχι οτι ειναι χαζοι κ θα ακολουθησουν τις "συμβουλες" σου, αλλα 1 στους 10 μπορει να παρασυρθει. το "παιξε με τις δοσεις" να φανταστω δν το εχουν δει οι μοντερειτορς κ βλεπουν μονο τα γαμοσταυριδια π ριχνουμε ενιοτε μεταξυ μας? κ επισης προκειται για την μητερα της κοπελας, οχι για την ιδια, ελεος! ξερεις καλε μου αν η μητερα της πασχει πχ απο σακχαρωδη διαβητη, αν εχει καρδιαγγειακα προβληματα, αν εχει αυτοανοσο, αν εχει οποιοδηποτε προβλημα υγειας τελοσπαντων, κ ενας απλος "πειραματισμος" οπως προτεινεις μεχρι που μπορει να οδηγησει? σκεψου λιγο πριν γραφεις τετοια σε παρακαλω! υπαρχουν κ παραμετροι π δν γνωριζουμε!


    Χριστινακι, αυτο π εχω να σου προτεινω ως ατομο με διπολικη κι εγω ειναι να εχει η μητερα σου καλη συνεργασια με το γιατρο! να υπαρχει εμπιστοσυνη κ ειλικρινεια, ωστε να κρινει ο γιατρος σωστα κ να υπαρχει η καταλληλη αντιμετωπιση! Μιλησε στο γιατρο για το πως νιωθει η μητερα σου, αυτος θα σας καθοδηγησει! Επισης μιας κ εισαι κ εσυ διπολικη οπως γραφεις, καλο ειναι να εισαι κοντα στη μητερα σου κ να στηριζετε η μια την αλλη!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Καυγαδες στην οικογενεια
    By Triella in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-09-2012, 09:33
  2. Πως αντιμετωπιζετε το ψεμα μεσα στην οικογενεια?
    By maria43 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 19-07-2011, 10:33
  3. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 25-06-2011, 19:07
  4. Replies: 7
    Last Post: 11-10-2007, 16:07
  5. Καταστάσεις Βίας Στην Οικογένεια
    By anasia in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-2006, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •