ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    2

    Exclamation ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Κάνοντας επίμονες αναζητησεις στο ιντερνετ πετυχα το site το οποίο μου κέντρισε το ενδιαφέρον καθώς επίσης η πλειοψηφία των απαντήσεων δείχνει την σοβαρότητα που αντιμετωπίζετε όλοι τέτοιου είδους λεπτά θέματα. Είμαι 36 χρονων δισθυμική κατά τους γιατρούς.. (διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατι είχαμε πολεμο όταν μου έκανε ένας ειδικευόμενος διάγνωση, επειδη έχω δημιουργήσει σχεση με σχιζοφρενη.) Για κακή μου τύχη ο φίλος μου νοσηλεύεται καθώς η οικογένεια του δεν είναι πλαι του και σε θέση να αντιληφθεί και να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του με κατανόηση και αγάπη όπως διάβαζα σε ένα αλλο άρθρο).. είμαστε λοιπόν μαζί με έκδηλα συναισθηματα απ τον Νοεμβριο και απο τότε έχει ξεκινησει πόλεμος...... Ο φίλος μου μαζί μου έχει κάνει θεαματικές προόδους και εκείνος το παραδέχεται και οι γνωστοί που τον γνώριζαν παλιότερα ακόμα και εγω η ίδια τον βλέπω πόσο πιο μάχημος έχει γινει. Ο πόλεμος συμπεριλαμβανε στερηση τηλεφωνου, στερηση εξοδου τον τελευταιο 1 1/2 μηνα τον αφηναν και αυτο με συνοδεια αλλους γνωστους μας. την περασμενη εβδομαδα μετα απο ενα τσακωματακι εκανε μια υποτροπη την οποια διαχειριστηκε και εκεινος και εγω λαθος με αποτελεσμα να του εχουν παρει το τηλ απ την περασμενη Πεμπτη και μου απαγορευουν να παω να τον δω ουτε για 5 λεπτα.όσοι εχουν ανακατευθει με το θέμα εργασιοθεραπεύτρια, ψυχίατρος και γύρω γύρω νοσηλευτές κακόβουλοι κατά την γνώμη μου γιατί ξέρω πολύ καλά πως του φέρονταν τον προηγούμενο καιρό, λενε επίμονα να διακόψω τη σχεση πως θα ειναι καλυτερα χωρισ εμενα πως τον αναστατωνω κλπ... ο ίδιος υποστηρίζει πως ταραζεται και αναστατωνεται οταν δεν με βλεπει.. το team τησ φιλανθρωπιας που μου λεει να χωρισω εχει απειλήσει να ενημερώσουν τους γονεις μου μιας μιας και ειναι μια κατασταση που δνε εχω πει.. εν ολίγοις καλοί μου φίλοι μπρος γκρεμος και πίσω ρέμα.. ξερω πως δεν θα βρω κατανόηση στους γονεις μου επιπλεον οι οικογενειακες επαφες με τους ψυχιατρους δνε κανουν την κατασταση ευκολοτερη.. εχω να του μιλησω απ την κυριακη και ειμαι σε απαφη μαζι του νοερα ψαχνωντας απαντησεις στα θεματα μας.. δεν μπορω να καταλαβω την αρνητικοτητα των υπολοιπων.. εξαιρεταιου οτι μερικων ειναι σκετη κακια για να τον δουν να στενχωριεται... πως το στηριζω πως στηριζομαι τι διεκδικω και πως... σας βαζω δυσκολα? ευχαριστω πολυ για το χρονο σας...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    2
    υγ το μεγεθος γραμματοσειρας βλακεια μου.. αλλα στην προεπισκοπιση βρε παιδια δεν φαινονται τετοιες οι γραμματουμπες.. μπορει βεβαια να τις βλεπω μονο εγω ετσι μιας και λογω ορασης εχω μεγαλη αναλυση.. ελπιζω να μη σας κουραζει παντως..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Δεν μπορώ να σου πω πώς να το χειριστείς το θέμα.......
    το μόνο που μπορώ να πω πώς αυτό είναι η έννοια της αγάπης
    o ορισμός της.... Να περνάει αυτός που αγαπάς κάτι τέτοιο και
    εσύ να είσαι δίπλα του...Αυτό θα πει αγάπη.....
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  4. #4
    κουραστηκο το κειμενο αλλα οκ...ενδιαφερον....ωρε8ηκα κι εγω σε παρομοια κατασταση ...κι εγω δυσ8ιμικη !!!!δυσκολα πραγματα κοριτσακι....αν τον αγαπας ομως κανε υπομονη κ κοιτα τα δικα σ ορια που φτανουν.για τι ηλικιες μιλαμε???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εχεις δει την ταινια A beautiful Mind ? (Ενας Υπεροχος Ανθρωπος)

    Αν οχι, δες στην. Αξιζει κ μπορει να ταυτιστεις κι ολας.

    Ο ερωτας της Jennifer Connely με τον σχιζοφρενη Russel Crowe (John Nass).

    :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Η αντροκρατούμενη παγκόσμια κοινωνία μας
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 01-08-2011, 01:06
  2. Ο ρολος των κουνουπιων στην ανθρωπινη κοινωνια
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 30-10-2010, 19:46
  3. Σχιζοφρένεια και κοινωνία
    By oXe in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-01-2010, 18:35
  4. Η συγκρουση της φυσης με την κοινωνια μεσα μας
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 23-10-2009, 14:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •