Πόσες φορές το σκέφτεστε το ίδιο πράγμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192

    Πόσες φορές το σκέφτεστε το ίδιο πράγμα

    Οταν κάτι σας συμβαίνει κατα τη διάρκεια της μέρας και σκέφτεστε μετά ότι κάτι σας ενόχλησε εκείνη τη στιγμή
    η ότι πρέπει να είχατε αντιδράσει αλλιώς,η ακόμα να σκέφτεται άμα γίνει αυτό τι πρέπει να κάνω αυτο στη συγκεκριμένη φάση..
    Εγώ τα σκέφτομαι πιο πολύ αυτά το βράδυ που πέφτω να κοιμηθώ αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής:
    Πόσες φορές είναι φυσιολογικό να τα σκέφτεται κάποιος αυτά;γιατί εμένα μερικές φορές μου γίνονται εμμονές και δεν μπορώ
    να κοιμηθώ όλο το βράδυ.λεω πχ με ενόχλησε αυτός που μου μίλησε σήμερα έτσι και έπρεπε να του πω αυτό,
    και το σκέφτομαι ξανά και ξανά τι έπρεπε να του απαντήσω σε σημείο να μου γίνει εμμονή.
    Δεν μπορώ να ξεχωρισω την εμμονή από την φυσιολογική σκέψη.οχι πάντα,με πιάνει σαν υποτροπή ένα πράμα.
    Δηλαδή μερικά πράματα που με ενοχλείσαν τα σκέφτομαι όπως ένας φυσιολογικό άνθρωπος,λέω εγώ τώρα δεν ξέρω..
    αλλά στη συνέχεια μετατρεπονται σε εμμονές.πολλες φορές φοβάμαι να σκεφτώ κάτι που με πείραξε για να μην μου γίνει εμμονή.
    Αλλες φορές λέω θα το σκεφτώ 2 φορές όχι παραπάνω γιατί θα μου γίνει εμμονη!
    Το χει αυτό κανένας;πείτε και εσείς τη γνώμη σας γιατί έχω απελπιστει.νιωθω οτι είναι ένας φαύλος κύκλος όλα αυτά
    και δεν μπορώ να ξέφυγω..

  2. #2
    Όχι ακριβώς αυτό, αλλά κάτι που το θυμίζει.Μπορεί να θυμάμαι κάτι που είπα και να αισθάνομαι ενοχές και ότι δεν θα έπρεπε να το πω. Μπορεί όντως να πρόκειται για λάθος μου αυτό που είπα αλλά το διογκώνω, το σκέφτομαι συνέχεια και μου γίνεται εμμονή.Μπορεί να αφορούν γεγονότα από το σύντομο, αλλά και από το μακρινό παρελθόν. Νομίζω ότι μοιάζει λίγο με αυτό που λες, ότι είναι μια παρόμοια κατάσταση.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οταν εχεις υπερβολικα ελευθερο χρονο και δεν υπαρχει κατι αλλο να ασχοληθεις, ναι φυσικα και θα κατσεις να σκεφτεις και να ξανασκεφτεις συνεχεια το ιδιο. προσπαθησε να γεμισεις τη μερα σου δημιουργικα, με ενα γεματο προγραμμα, και τοτε θα σου φυγει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μανωλη αυτο που περιγραφεις το εχω και εγω σε μεγαλο βαθμο , παρατραγουδο της ιδεοψυχαναγκαστικης ειναι . . .

    Δεν ειναι θεμα ελευθερου χρονου ουτε βαρεμαρας , ειναι συμπτωμα τοσο απλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192
    Δεν είμαι ότι δεν έχω ελεύθερο χρόνο,δουλεύω κλπ.εγω θέλω να ρωτήσω αν αυτό είναι σύμπτωμα ιψδ;

  6. #6
    Εάν είναι τόσο έντονο θα μπορούσε ναι να είναι σύμπτωμα της ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχης!Έχεις κι άλλα συμπτώματα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192
    οχι δεν εχω αλλο συμπτωμα,ουτε με τα μικροβια ουτε με τη συμμετρια και αλλα που εχω διαβασει.Το μυαλο μου κολαει σ αυτα που ειπα παραπανω αλλα μερικες φορες γινεται πολυ εντονο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192
    δηλαδη με λιγα λογια οι πιο πολλες εμμονες μου πιστευω εχουν σχεση με την συμπεριφορα του εαυτου μου,δηλαδη σκεφτομαι συνεχεια πως πρεπει να εχω αντιδρασει/συμπεριφερθει την δεδομενη στιγμη.Δεν ξερω αμα γινομαι κατανοητος :/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω αλλα ισως δεν πρεπει να "φρεναρεις" τις σκεψεις σου. Εισαι απολυτα ελευθερος να σκεφτεσαι οτι γουσταρεις χωρις να θετεις κανονες. Εαν θετεις κανονες στην σκεψη....ξερω γω. Να μου πεις και αυτες σκεψεις ειναι...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    οταν εχεις υπερβολικα ελευθερο χρονο και δεν υπαρχει κατι αλλο να ασχοληθεις, ναι φυσικα και θα κατσεις να σκεφτεις και να ξανασκεφτεις συνεχεια το ιδιο. προσπαθησε να γεμισεις τη μερα σου δημιουργικα, με ενα γεματο προγραμμα, και τοτε θα σου φυγει.
    μαλακιεςςςς

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by kyknos25 View Post
    μαλακιεςςςς
    κυκνε μου καλε,δεν ειναι καθολου μαλακιες.οκ ειναι και θεμα χαρακτηρα αλλα και εγω οταν δουλευα και γυρναγα ψοφια στο σπιτι το τελευταιο που εκανα ήταν να κολλαει το μυαλο και να γυροφερνει τα ιδια και τα ιδια.

  12. #12
    ΜΙΝΑ έπαιρνες φαρμακευτική αγωγή;Γιατί έχω την εντύπωση ότι και εμένα με βοηθούν οι δραστηριότητες ως ένα σημείο, αλλά μόνο όταν χρησιμοποιώ φαρμακευτική αγωγή.Παρατήρησα, ότι εάν δεν κάνω χρήση αντικαταθλιπτικού οι σκέψεις με καταβάλλουν δεν μπορώ να εργαστώ και να δραστηριοποιηθώ παρά μόνο για λίγες στιγμές.
    Βέβαια αυτό μπορεί να αφορά εμένα, ο καθένας είναι ξεχωριστός και παρουσιάζει συμπτώματα διαφορετικής φύσης, συχνότητας και έντασης.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by mr bubbles View Post
    οχι δεν εχω αλλο συμπτωμα,ουτε με τα μικροβια ουτε με τη συμμετρια και αλλα που εχω διαβασει.Το μυαλο μου κολαει σ αυτα που ειπα παραπανω αλλα μερικες φορες γινεται πολυ εντονο!
    Α το κανω και εγω αυτο απο μικρο παιδι, καθε μερα καθε ωρα και κυριως καθε βραδυ!!! Αλλα το κανω με σκοπο να βελτιωσω τον εαυτο μου και την συμπεριφορα μου ετσι ωστε να ειμαι εγω καλα. Μαθαινω απο τα λαθη μου και κατεβαζω ιδεες για το πως να μην τα επαναλαβω, αλλα με επικεντρο εμενα! Θα αναγνωρισω πχ οτι συμπεριφερθηκα λαθος ή αποτομα στην γειτονισσα πχ και αν κρινω οτι ειναι απαραιτητο να της ζητησω συγνωμη θα το κανω. Αλλα για να ειμαι εγω καλα. Για την γειτονισσα δεν ανυσηχω, αργα η γρηγορα θα το εχει ξεχασει!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Κι εγώ ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι κάθε βράδυ. Το γιατί δεν το ξέρω, απλά το κάνω!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλε μου μιστερ μπουρμπουληθρα (bubble), διαβασα το αρχικο το ποστακι κ αγχωθηκα κι εγω ρε συ κ με πιασε ενα σφιξιμο κ ενας ιλιγγος, δν σ κανω πλακα, κ ας μην εχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη! Φαντασου αν εγω π δν εχω τη συγκεκριμενη παθηση πως με επηρεασε απλα διαβαζοντας το, ποσο εσενα σε ταλαιπωρει να τα βιωνεις ολα αυτα καθημερινα.. :( εχεις εμμονη με τους αριθμους κ ειναι μια απο τις χειροτερες εμμονες, πχ να μετρας ποσες φορες σκεφτηκες κατι, η να καταπιεζεις τον εαυτο σου ποσες φορες πρεπει να σκεφτεις κατι, η ποσες επι ποσες κτλ, ασε ιλιγγος.. φανταζομαι κ το νιωθω ποσο δυσκολο κ απαισιο ειναι.. πιθανολογω οτι αν δεν παιρνεις φαρμακευτικη αγωγη, εστω πηγαινεις σε εναν ψυχολογο κ κανεις συνεδριες.. i wish nothing but the best on you :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 14:52
  2. Ένα παράξενο πράγμα
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2011, 13:52
  3. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 05:49
  4. ύπουλο πράγμα...
    By joana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 30-05-2008, 13:53
  5. Δεν έχει σημασία πόσες φορές θα πέσεις...
    By alexandros3 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 17-04-2008, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •