Μονο οργη κ θλιψη μπορω να νιωσω πια.. τιποτα αλλο.. :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    Μονο οργη κ θλιψη μπορω να νιωσω πια.. τιποτα αλλο.. :(

    Καλησπερα, τι κανετε? Καλο υπολοιπο γιορτων να εχετε, καλη ανασταση κ καλη επανασταση σε καθε τομεα, προσωπικο, κοινωνικο, επαγγελματικο, συλλογικο κ οπου αλλου επιθυμει ο καθενας!

    Ειχα αποφασισει να μην ξαναγραψω κ να προσπαθησω να λυνω τα προβληματα μου μονη μ χωρις να μιζεριαζω τη στιγμη π δεκαδες αλλοι ανθρωποι βρισκονται σε πολυ χειροτερη θεση απο τι δικη μου, αλλα προεκυψε κατι π δν το περιμενα ποτε να συμβει κ με εφερε προ εκπληξεως

    Πως θα νιωθατε αν ας πουμε μεχρι τωρα ειχατε εμπιστοσυνη σε δικα σας ατομα, υπηρχε αλληλοστηριξη, αλληλοβοηθεια, συνεργασια, κ δν μιλαω για ατομα του φιλικου η ερωτικου τομεα, αλλα για τον ιδιο σου τον οικογενειακο περιγυρο, οταν επι χρονια κ εμπρακτα το τονιζω αυτο σου αποδεικνευανε με καθε τροπο την αγαπη τους κ τη στηριξη τους κ οτι πανω απ ολα εισαι εσυ γιατι ειστε αυτο π λεμε "κοινο αιμα", κ ξαφνικα αποφασιζουν κατι π φερνει αναταραξεις στις σχεσεις μεταξυ μελων της οικογενειας, οταν οι γονεις εν ολιγοις για ανεξηγητο λογο κ χωρις προφανη αιτια αποφασιζουν να προχωρησουν σε μια ενεργεια κ τα κανουν να το πω απλα "σκατα", με αποτελεσμα να την πληρωνουν τα παιδια κ τα αδερφια μετα να μην μιλιουνται κ να κυριαρχει η ζηλια κ ο ανταγωνισμος κ η πικρια κ η εχθρα, επειδη το ενα ατομο αδικηθηκε κ το αλλο ατομο επειδη ξερει οτι ειναι ο ευεργετημενος της υποθεσης προσπαθει οσο μπορει να συμπεριφερεται νορμαλ ωστε να μην κινησει κ αλλες εριδες κ να μην "δωσει αφορμες" οπως θα λεγαμε κ λαικα!

    Ημουν πολυ καλα σε ολα τα επιπεδα κ μολις πηγαμε για διακοπες βρεθηκα αντιμετωπη με κατι π δν μπορω να συγχωρησω ουτε να αιτιολογησω ουτε να εξηγησω ουτε να συγχωρησω αν δν αποκατασταθει η αδικια, διοτι συνταγματικος νομος δν υπαρχει π να λεει "πως πρεπει να συμπεριφερεσαι στα παιδια σου", "οτι πρεπει να εισαι δικαιος ως προς την κατανομη της περιουσιας", "οτι δν πρεπει να αποκληρωσεις τον εναν επειδη ετσι σ καπνισε", κ σ αυτο δν αντιλεγω, δικα του ειναι τα λεφτα του καθενος, ο,τι θελει τα κανει, σε οποιον θελει φτιαχνει σπιτια κ περιουσια, αλλωστε αυτος εχει το μαχαιρι αυτος εχει κ το πεπονι κ ως εδω οκ ΑΛΛΑ

    Δεν υπαρχουν κ ηθικοι νομοι? Αγραφοι π λεμε? Θελω απλα να μιλησω, δν μπορω τα δικηγοριστικα κ τις ηθικολογιες, μιλαω απλα οπως μιλανε στο χωριο μ κ οπως μιλαει ο μεσος ανθρωπος, οταν πληγωνομαι κατ αυτον τον τροπο κ δν ξερω π να ξεσπασω κ πως πρεπει να το διαχειριστω αυτο, δν θα το παιξω διανοουμενη.. ας μπουμε κ λιγο στη θεση του αλλου κ ας το δουμε κ απο πιο συναισθηματικη πλευρα, διοτι καποιος θα πει με ελαφρα τη καρδια "εφοσον νομικα δν καλυπτεται κ η υποχρεωση μπουρου μπουρου" αυτα δν τα καταλαβαινω κ ουτε θελω να τα καταλαβω.. οταν οι γονεις σ σε πετανε θαρρεις κ εισαι σκουπιδι, οταν σε αποκληρωνουν ουσιαστικα κ κυριολεκτικα, οταν αγοραζουν αμαξια κ χτιζουν σπιτια κ αφηνουν την λιγη εστω περιουσια π διαθετουν (δν ειναι μεγιστανες αλλωστε) ΜΟΝΟ στο ενα ατομο, χωρις αιτιολογηση γιατι ετσι, κ το παραδεχονται οτι προοριζονται γι αυτον, μετα πως να νιωσεις?

    Νιωθεις ολα μεσα σ να καταρρεουν κ να γκρεμιζονται, νιωθεις μονο απεραντη οργη κ θλιψη, νιωθεις οτι πλεον θελεις να τους αγαπησεις κ δν μπορεις , κ το χειροτερο για μενα, οι γεροι μια μερα θα πεθανουνε, αλλα εσυ δν θα μιλας ποτε ξανα με τα αδερφια σου, τα οποια δν φταινε στην τελικη σε τιποτα επειδη οι γονεις τα καναν σαν τα μουτρα τους, κ θα περνας εσυ ως ο αδικηθεις της επιθεσης στην επιθεση, τη ζηλια, το μισος , την κακια, απ την αλλη ο ευεργετηθεις θα περναει στην αμυνα, προσπαθωντας να σου δειξει οτι παρολα αυτα σ αγαπαει, θελει σχεσεις μαζι σου, οτι αυτος δν ευθυνεται σε τιποτα διοτι "του τα δωσαν κ τα πηρε, ολοι το ιδιο θα καναν", κ ετσι επειδη δν μπορειτε να συχρωτιστειτε θα αποκοψετε καθε σχεση επειδη οι γονεις φροντισαν με τον τροπο τους αυτο. εγω δν θελω να συμβει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση με μενα κ την αδερφη μ, αλλα με τι καρδια να πηγαινω κ να καθομαι στις συζητησεις με τους μηχανικους τους εργολαβους κ τους αρχιτεκτονες κ να λεω την αποψη μ για να χτιστει σπιτι π προοριζεται γι αυτην, οταν οι ιδιοι οι γονεις μ ειπαν οτι "σε σενα δν εχει τιποτα", πως θα γινει?

    Δεν εχω θεμα με το παιδι. πιθανον κ εγω στην ιδια θεση το ιδιο να κανα. με αλλους εχω το θεμα. π αυτοι θα φυγουν αλλα θα κανουν την γενια π αφηνουν πισω τους να ευχεται ο ενας τα χειροτερα για τον αλλον. τα βλεπουμε γυρω μας κ εχω παμπολλες παρομοιες περιπτωσεις υποψην μου. αυτο π βγαζω ως επιστεγασμα ειναι οτι απο τοτε π μπηκε το ΧΡΗΜΑ με την εννοια αυτην την αχρεια την καπιταλιστικη, εχει καταστρεψει σχεσεις, ανθρωπους κ οικογενειες μπαινοντας στη μεση ως κινητηριος δυναμη κ 2ον οτι αν ποτε γινω μητερα κ κανω παιδια ευχομαι να μην μιμηθω τα λαθη των δικων μου κ τα επαναλαβω, ωστε να γινω χειροτερος χαρακτηρας απ αυτο π ηδη ειμαι, αλλα να διδαχτω μεσα απ αυτα κ να δωσω αγαπη αντι γι αυτο π εισεπραξα

    βαψαμε κ αυγα σημερα ολοι μαζι.. μαυρα επρεπε να τα βαψουμε..

    δν μπορω αλλο τις συζητησεις τους.. δν αντεχω ολα αυτα να γινονται μπροστα μ.. ειναι ο,τι χειροτερο να γινονται ολα αυτα μπροστα σ κ να σου τα τριβουν στη μουρη.. θελω να φυγω.. εγω να φυγω, κανεις αλλος.. δν θελω να βγω, να μιλησω με κανεναν ανθρωπο, δν εχω ενδιαφερον..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    λακρυ μου,
    τι ακριβως συνεβη?
    οι γονεις σου εγραψαν ολα τα περιουσιακα τους στοιχεια στην αδερφη σου και αν ναι σου εξηγησαν το λογο?
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Θυμάμαι μια συμφοιτήτριά μου στη σχολή που οι γονείς της αγόρασαν σπίτι μόνο σε εκείνη και όχι στον αδερφό της. Αλλά εκείνη είχε περάσει Αθήνα ενώ ο αδερφός της σπούδασε στο εξωτερικό και ουσιαστικά θέλανε να αποκαταστήσουν την αδικία ότι στον έναν ξοδέψανε λεφτά για να σπουδάσει ενώ σε εκείνη όχι αφού πέρασε κοντά στο σπίτι της. Μήπως και οι γονείς σου σου έχουν δώσει κάποια τέτοια αιτιολογία; Δεν προσπάθησαν να δώσουν μια εξήγηση; Απλά ήρθαν μια μέρα και σου είπαν φτιάχνουμε σπίτι στην αδερφή σου και σε σένα δεν θα φτιάξουμε ποτέ; Παντρεύεται μήπως τώρα και το κάνουν αυτό και αργότερα σκοπεύουν να το κάνουν και σε σένα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Για να τα ξεκαθαρισω γιατι τα εγραψα λιγο συγκεχυμενα... οι γονεις μ εδω κ καιρο ξεκινησαν διαδικασιες να χτιζουν σπιτι.. ξερεις αρχιτεκτονικα σχεδια, εργαλαβοι, μαστορια κτλ.. δν ηξερα τιποτα μεχρι π ηρθε η αδερφη μ π σπουδαζει Κρητη κ ειπαν μπροστα μου οτι προοριζεται γι αυτηνα.. κ οτι το εξοχικο θα παει επισης σ αυτην κ οτι "ετσι κ αλλιως παλιο ειναι, τι σημασια εχει".. κ γενικα μου το ξεκαθαρισαν.. εγω δν αντεχω να ειμαι μαζι της στο σπιτι (αν κ δν μου φταιει το παιδι οπως ειπα), κ να εχω κ ολους τους αλλους μεσα στα ποδια μου κ μπροστα μου χαχαχα κ χουχουχου, ελατε λιγο στη θεση μου πως θα νιωθατε? δν ξερω τι τους οδηγησε εκει, παντως εγω εχω αποκρυωθει αρκετα με τη μικρη κ επειδη εχω παμπολλα παρομοια παραδειγματα καταληγουν τα παιδια π δν φταινε σε τπτ να αλληλομισουνται ενω θα επρεπε να εχουν τα αδερφια αριστες σχεσεις ετσι δν ειναι? επειδη οι γονεις τα καναν σαν τον κωλο τους
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Γιατί δεν τους μιλάς; Να τους πεις πώς νιώθεις; Μπορεί να σου δώσουν κάποια εξήγηση ή να σου πουν ότι δεν κατάλαβες καλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Οχι μια χαρα καταλαβα, αφου απο μονοι τους μου ειπαν που προοριζονται ολα κ ηταν κ η μικρη μπροστα.. (μικρη νταξει, 19 χρονων, τεσπα..) Τους ρωτησα γιατι μονο εκει κ μ ειπαν οτι "εμεις αποφασιζουμε κ ξερουμε τι κανουμε κ οταν κανεις κ εσυ δικη σου περιουσια να την διαχειριστεις οπως θελεις". Οκ σ αυτο εχουν ενα δικαιο αν το παρουμε απο νομικης αποψης κ μονο, αλλα ανθρωποι ειμαστε με συναισθηματα, οχι ρομποτακια κ κομπιουτερακια.. Κ τους ειπα οτι αν ειχα δικη μ περιουσια κ ειχα 2 παιδια θα τα μοιραζα εξισου κ δν μ απαντησαν.. δν θελω να βλεπω κανεναν τους.. νιωθω πικραμενη κ δν θελω να δω ανθρωπο.. ουτε βγαινω ουτε θελω να βγω
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Καταλαβαίνω την οργή σου....στην ουσία σε ρίξανε...πάλι καλά αντεδρασες εγώ θα έκανα επανάσταση..από την άλλη ρε συ μήπως έχουν κάτι άλλο στο μυαλό τους για σένα;μήπως τους είπες ποτέ ότι δε θέλεις τίποτα;αναρωτησου λίγο και αν δεν βρίσκεις άκρη τότε μίλησε τους και τώρα γιατί όλο αυτό;εγώ σε πηγάδι κ.......α ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Να υποθεσω οτι μιλαμε για βιολογικους γονεις και οτι δεν παιζει καποια πραξη υοθεσιας. Εφοσον δεν υπαρχει τετοιο ζητημα, οφειλω να σου πω οτι και εμενα με αποκληρωσανε οι δικοι μου στα λογια καποτε γιατι ημουν ενα πολυ ατιθασο παιδι στην εφηβεια. Ας ειναι καλα τα χαρατσια τωρα, που ηρθε η περιουσια στο ονομα μου... ΚΑΙ? κοψε τοιχο και φαε. Μονο στο ονομα τα εχω, ζω στο ενοικιο γιατι οι γονεις κατοικουν εκει.
    Τεσπα! Στο θεμα σου τωρα.Η αδελφη σου ηρθε με σκοπο να σου μεταφερει τα ευχαριστα νεα? Η μηπως καταλαβες υπεροπτισμο στο ηφος της? Υπαρχει περιπτωση απλα να μενουν στα λογια γιατι η μικρη οπως λες ειναι κακομαθημενη και κοιταζουν να την ξεφορτωθουν με το να συμφωνησουν βιαστικα μαζι της? Σκεψου πριν μαυριζεις την ψυχη σου. Εν αναγκη ρωτα ξανα χωρις να ειναι η μικρη μπροστα, η ασε λιγο χρονο να κυλησει να δεις τι συζητησεις κανουν. Μπορει να μην συμφερει να παρεις εσυ κατι στο ονομα σου, απο φορολογικης αποψης. Δεν ξερω...Παιζουν πολλα!
    Αν ειναι βεβαιο το γεγονος οτι εχουν μπει οι υπογραφες ηδη στα χαρτια η εχει γραφτει καποια διαθηκη ηδη, τοτε ναι να το δουμε πιο θερμα και να αντιδρασουμε.
    Μεχρι τοτε στα λογια ολοι καλοι ειμαστε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Oχι ειναι βιολογικοι 100% δν παιζει ενδεχομενο υιοθεσιας. Τωρα π ειπες οτι σε αποκληρωσανε επειδη ησουνα πολυ ατιθασο παιδι, επειδη κ εγω ημουν ατιθαση κ σκυλα κ εξακολουθω να ειμαι, λες να παιζει ρολο κατι τετοιο? αν κ ειμαι πολυ καλυτερη απ ο,τι στο παρελθον πλεον, κ αλλωστε ενα παιδι στην εφηβεια μεσα στην εκρηξη του κ αυτα δν μπορεις να του καταλογισεις τα ιδια με εναν ενηλικα. αμα εκανα τα ιδια και τωρα ισως να ειχαν ενα καποιο μικρο δικιο.

    Την αδερφη μ την σπουδαζουν κ τα ενοικια της κ τα απ ολα της κ δν το εκτιμαει καθολου αυτο, το χει παρει πανω της ενω μπορουσε να δηλωσει τοσες σχολες μεσα στην πολη της, οπως εγω π σπουδασα εδω θεσσ κ δν μεγαλοπιαστηκα, ενω μπορουσα να δηλωσω ο,τι ηθελα κ να πω "εκει περασα". εδω παιδια σταματανε τις σπουδες τους ακομα κ στην ιδια τους την πολη. επισης ποτε δν υπηρξα βουτυρομπεμπεκα με τα λεφτα του μπαμπα να κανω ταξιδακια κ ντολτσε βιτα, αλλα οσο καιρο λειπει αυτη (διοτι ειναι 1μιση χρονο στις σπουδες κατω) εγω τους τρεχω στους γιατρους τους κ τα νοσοκομεια τους κ στο ενα τους κ στο αλλο τους κ κανω δουλειες θαρρεις κ ειμαι πλυστρα η εχω δικο μ σπιτι, δν εχω καμια υποχρεωση. κ ξερω καλα πως βγαινει το μεροκαματο διοτι περυσι σε μια κριση απανω παρατησα τη σχολη μ (προσωρινη διακοπη εκανα) κ πηγα στο εξοχικο να ζω μονη μου σε παλιοσπιτο να το συντηρω ολομοναχη, να κανω μπανιο με παγωμενο νερο (κυριολεκτω) γτ δν ειχα θερμανση, κ να ειμαι σερβιτορα σε ενα γαμωκαφε κ να σκοτωνομαι στη δουλεια κ να πρηζονται τα ποδια κ η μεση μ για να παρω ψιχουλα. ξερω να εκτιμω τα λεφτα κ να δινω εκει π πρεπει κ οχι σε παραπανησια.

    το κορυφαιο ειναι οτι ερχονται συνεχεια τα μαστορια οι μηχανικοι κτλ κ με φωναζουν οι γεροι κ εμενα να επιβλεπω κ εγω τα σχεδια κ να λεω την γνωμη μ! αφου δν προοριζεται για μενα! ειναι προκληση εκ μερους τους! σαν να μ λενε δλδ "θα φτιαξουμε μια τεραστια τουρτα για την αδερφη σου, αλλα εσυ δν θα φας, αλλα εσυ θα βοηθησεις στο φτιαξιμο της" τι λες ρε! οποιος σκοπευει να την καταναλωσει αυτος ας την φτιαξει

    αυτο με τα φορολογικα μου το ειπανε ως επιχειρημα κ με εκνευριζει δν ξερω γιατι.. για να καλυψουν τις αδικιες κ τις μαλακιες τους αντι να το βουλωσουν σου λενε κ απο πανω "καλυτερα που δν στο δινω, σε απαλλασω απο επισκευες κ φορολογικα, αφου μωρε παλιο ειναι" σωωωπα!κ τιποτα να μν εχεις ολοι απ τα 18 πλεον φορους πληρωνουν
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Εισαι το στανταρακι τους εσυ οτι θα τους κοιταξεις οπως και το κανεις ηδη. Πιστευω οτι ειναι ενα παιχνιδι εξουσιας των γονιων σου. Αθελα τους δηλαδη δελεαζουν την μικρη οτι θα της δωσουν περιουσια,μπας και την ριξουν στο φιλοτιμο. Εσενα σου εχουν εμπιστοσυνη. Ειμαι βεβαιη οτι θα γινει δικαιη μοιρασια στο τελος. Και εμενα τοτε που ημουν ατιθαση με δελεαζανε με το να κανουν ανακαινηση στο σπιτι μου, το εφτιαξα οπως ηθελα,(και ναι μενουν εκεινοι μεσα) με αποκληρωσανε μετα στα λογια, στα χαρτια δεν μπηκε καμια απολυτως υπογραφη και ναι μετα απο 12 χρονια ηρθε το σπιτι στο ονομα μου!! Δωσε χρονο, μπορεις παραλληλα να επιβεβαιωνεσαι οταν σε ξανακαλεσουν να προσεχεις καποιον μαστορα, να γυρισεις και να πεις: μηπως να περιμενετε να ερθει η μικρη τωρα που θα τελειωσει την εξεταστικη να σας πει και πως θα το ηθελε, αφου θα περαστει στο ονομα της, μην κανουμε κατι που δεν θα της αρεσει... Ηρεμα και ωραια, οχι με υφος. Καλοσυνατα!! Κοψε αντιδρασεις και μετα αποφασισε αν χρειαζεται να πανικοβληθεις ή οχι!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Το τελευταιο μ αρεσε, φοβερο!!!!!! Αυτο ακριβως θα τους πω!
    Κατα τ αλλα συμφωνω. εμενα με εχουν το στανταρακι που θα τους προσεχω στα γεραματα κ θα ειμαι το παιδι για ολες τις δουλειες. αμ δε σφαξανε. ας τους προσεχει η αγαπημενη τους κορουλα, δν πρεπει να κανει κατι να ξεχρεωσει ηθικα αυτα π της ταξανε? κ στην τελικη, αφου λεφτα τους ειναι ο,τι θελουν τα κανουν, ας προσλαβουν μια φιλιπινεζα!
    συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις οι γονεις την πληρωνουν πολυ χοντρα την μαλακια τους. κ απο το ενα παιδι (το ευεργετηθεν) και απο το αλλο (το αδικηθεν). οσες περιπτωσεις ξερω παρομοιες πεθανανε στα γεραματα μονοι τους ξεχασμενοι σ ενα γηροκομειο η σ ενα ιδρυμα, με τα παιδια τους να μην θελουν ουτε να τους δουν. ο καθενας ο,τι δινει παιρνει. ελπιζω να μην συμβει το ιδιο κ να δουν τα πραγματα πιο αντικειμενικα κ με βαση και τους ηθικους κανονες, οχι μονο τους αλλους.
    (παντως κι εγω απορω με την ανωτεροτητα μου. με το χαρακτηρα π εχω υπο αλλες συνθηκες παιζει να χα γκρεμισει το σπιτι χαχαχα αλλα προτιμω να παιρνει ο καθενας απο την ιδια τη ζωη ο,τι αξιζει. εκει πανω υπαρχει θεος (αν υπαρχει) κ βλεπει κ εχει για ολους.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Εχε πιστη στον εαυτο σου, ακομη και να μην μεταβιβαστει κατι σε εσενα, μπορεις να δημιουργησεις και μονη σου. Εξαλλου ο γονιως σου που το ειπε ξερει πολυ καλα τι λεει. Προσπαθει με λαθος τροπους να βαλει την μικρη σας σε διαδικασια "φιλοτιμο" και ειναι σαν να της δειχνει τον δρομο μεσα απο εσενα. Δηλαδη η ατακα οτι εσυ θα δημιουργησεις δικη σου περιουσια μπορει να ηταν μια ασυναισθητη μπιχτη στην αλλη κορη που τα περιμενει ολα ετοιμα. Ξερουν πολυ καλα τι παιδια εχουν μεγαλωσει, απλα τωρα που μεγαλωσαν και καλουντε σιγα σιγα να τα αφησουν ελευθερα δεν ξερουν πως να το χειρηστουν και αυτοι. Ο τροπος που εχουν σιγουρα για τα δικα σου ματια ειναι λαθος, αλλα ειναι επιλογη τους. Οταν το καταλαβουν θα αλλαξουν τακτικη. Ισως να στελνουν πιο λιγο χαρτζιλικι ισως περισσοτερο... Οτι και να ειναι αυτο που κανει ενας γονιως το κανει γιατι ο ρολος του ειναι να καθοδηγει τα παιδια του. Ασχετα αν ο τροπος τους ειναι μερικες φορες λαθος. Για εκεινους ειναι το καλυτερο δυνατο που μπορουν να δωσουν. Θα ειναι δικαιοι στο τελος. Το πιστευω ειλικρινα!!

  13. #13
    Λογικά lacry δεν πρέπει να είσαι πάνω από 25. θέλω να πω ότι δεν είσαι σε απόσυρση για να μπεις στην άκρη. Οι γονείς σου έχουν λάβει μόρφωση; Μήπως συνέβη κάτι άσχημο στο παρελθόν καταχράστηκες κάποια χρήματα και δεν σου έχουν εμπιστοσύνη; Συγγνώμη που τα ρωτάω αυτά αλλά δεν βγαίνει νόημα, από αυτά που αναφέρεις σε έχουν τελείως ξεγραμμένη. Μου κάνει εντύπωση γιατί δείχνεις να είσαι ένα ευχάριστο παιδί, (έχω διαβάσει προηγούμενα κείμενά σου), υπάρχει κάποιος στο περιβάλλον σου που μπορείς να εμπιστευτείς και να το συζητήσεις μαζί του; Μια θεία σου , μια ξαδέλφη σου, κάποιος της εμπιστοσύνης σου μήπως σου δώσει μια λογική εξήγηση; Η μικρή προφανώς μοιάζει παλιόπαιδο που δεν αντιδράει, και δεν είναι δικαιολογία το ότι είναι μόλις 19. Κράτα την ψυχραιμία σου μέχρι να βρεις την απάντηση. Αν όλα τελικά είναι έτσι το μόνο σίγουρο είναι πως θα βγεις κερδισμένη και δυνατή πολύ. Αυτό θα το δεις μέσα στα χρόνια που θα έρθουν. Χαμογέλα, μια φουρτούνα είναι!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Lacry θα σου πω μονο κατι....
    Παντα....Μα παντα ομως θα υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο π οι γονεις δεν εχουνε ισα τα παιδια τους...
    Δηλαδη σε καποιο εχουνε λιγο παραπανω "αδυναμια" να το πω...Αγαπη να το πω...Ενα "καψιμο" γενικοτερα κι ας τους "γαμαει" αυτο το παιδι που του εχουνε αδυναμια αυτοι εκει να μη του χαλασουνε χατιρι...
    Ειναι θεμα μυαλου αμα κολησει παει...

    Απλα μην ασχολεισαι....
    Κοιτα τη ζωη σου και συμβιβασου με τα λιγα.... :-)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    λακρυ μπορεισ κ να δουλεψεισ να τα κανεισ κ μονη σου ξερεισ υπαρχει κ αυτη η περιπτωση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Βοηθεια..δεν αντεχω αλλο να ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ..
    By Stella P. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2013, 22:53
  2. Replies: 18
    Last Post: 21-08-2011, 22:47
  3. παιδια βοηθεια!!!!!δεν μπορω να τελειωσω με τιποτα
    By marianna11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 24-02-2011, 01:47
  4. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2010, 23:09
  5. sos δεν μπορω αλλο!!!!!!!
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-02-2008, 21:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •