προβλημα στην οικογενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    3

    προβλημα στην οικογενεια

    Ειμαι 44 χρονων παντρεμενος και εχουμε 3 παιδια στην οικογενεια

    Η γυναικα μου ειχε 2 παιδια απο τον πρωτο της γαμο και αποκτησαμε αλλο ενα κοριτσακι μαζι.Στην πολη που ζουσαμε ειχα ενα μαγαζι και ολοι ασχολιομασταν εκει και οικογενειακως περνουσαμε πολυ στριμωχτα αλλα ειχαμε μια δεμενη οικογενεια.με τα προβληματα μας αλλα ειμασταν δεμενοι
    Λογω κρισης και πριν με πνιξουν τα χρεη αποφασισαμε με τη γυναικα μου να μετακομισουμε σε αλλη πολη οπου ζουσε η πεθερα μου την οποια εκτιμω και αγαπω σα μητερα μου και αποφασισαμε να μεινουμε ολοι μαζι.
    Απο τη στιγμη ομως που μετακομισαμε αρχισαν πολλα προβληματα στην οικογενεια σχετικα με τις σχεσεις μεταξυ μας.
    Η μεγαλη μας κορη αρχισε να ζηταει να γυριζει εξω απο το σπιτι συνεχως το αγορι ... δευτερος σε σειρα αρχισε να αδιαφορει για τα παντα και να γκρινιαζει συνεχεια και η τριτη η μικροτερη κολλησε στη γιαγια της και αυτη που ειναι μικρη την κραταω ακομα σε σειρα.

    Πριν 2 χρονια η μεγαλη μας κορη εκανε την επανασταση της και να μη τα πολυλεω δεν αντεξε την αυστηροτητα μου και εφυγε απο το σπιτι να παει να μεινιε σε αλλη οικογενεια φιλων της αλλα οταν ειδε ποσο ομορφα ζουσαν εκει ... με τισ ελευθεριες και τα καπριτσια τους ο καθενας .... ξαναγυρισε σπιτι μας συντομα ευτυχως και αναιμακτα μπορω να πω και καταλαβε τη λαθος συμπεριφορα της και καναμε πολλες κουβεντες και ολα καλα.

    αυτη τη στιγμη ομως εχω σοβαρο θεμα με το δευτερο παιδι ,το γιο ,ο οποιος γενικα τα εχει ολα γραμμενα στα παλια του τα παπουτσια.ερχετε απο το σχολειο παει στο λαπτοπ καθετε μεχρι να το χρειαστει η γυναικα μου μετα τρωει παει για προπονηση γυριζει ξανατρωει και κοιματε αν δεν κατσει στον υπολογιστη μεχρι να του πει η γυναικα μου να παει για υπνο.

    Προσφατα τσακωθηκαμε ασχημα και με αυτον και με τη γυναικα μου και εκτοτε δε μιλαμε μεσα στο σπιτι πλεον σχεδον ποτε και μαλιστα η γυναικα μου μου μιλαει οταν θελει κατι.
    Σημερα ομως και γιαυτο και πηρα το θαρρος να μιλησω μιας και μπορει να ειναι πολυ σοβαρο,ημουν σπιτι εγω η μικρη και ο γιος και ειχα βαλει θερμοσιφωνο να κανω μπανιο.Το θερμοσιφωνο εχει μια διαρροη νερου και ολοι στο σπιτι οταν κανουμε μπανιο κλεινουμε το ρευμα του θερμοσιφωνα μεχρι να διορθψσει το προβλημα η ιδιοκτητρια του σπιτιου.Και τι εγινε ακριβως

    ενω το νερο ηταν ετοιμο και εγω ειχα αποκοιμηθει ο γιος μας ... 16 χρονων .... περιμενε να παω για να κανω μπανιο και μετα πισω απο μενα που εκλεισα την πορτα του μπανιου αναψε τον διακοπτη να λειτουργησει ο θερμοσιφωνας.

    Δε θεωρω το γεγονος αυτο τυχαιο και οτι το εκανε επειδη δε το προσεξε.ειμαι υπερβολικος?

  2. #2
    georider καλωσηρθες στην παρεα μας...


    το σημαντικότερο πραγμα ειναι οτι παραλειπεις καποια στοιχεια για παραδειγμα ποσο χρονων ειναι τα παιδια σου ?

    επισεις δηλαδη τωρα εσυ νομιζεις οτι αναψε τον θερμοσιφωνα για να παθεις ηλεκτροπληξια ?


    ξερεις γενικα η απωλεια που εχουνε με την μετακομιση ειναι μεγαλη... φαντασου οτι ενας ενηλικας για να μετακομησει σε μια αλλη πολη που κανενας δεν τον ξερει , να αφησει τις παρεες πισω , να αφησει ισως και πως να το πω τωρα ? να αφησει πισω πχ μια συμαθητρια που την γουσταρε... ε ολο αυτο ειναι μεγαλο πραγμα για εναν ενειλικα και δυσκολο για εναν ενηλικα... φαντασου τωρα πως θα ειναι για ενα παιδι 16χρονων που λες οτι ειναι ο γιος σου και για τα αλλα τα παιδια...


    ο ανθρωπος απο την φυση του ειναι ον κοινωνικο και μπορει να δυσκολευεται να κανει παρεα με αλλα ατομα κτλ η πχ να μην θελει τις παρεες με ατομα του σχολειου του... και εγω στο γυμνασιο και λυκειο τους συμαθητες μου τους θεωρουσα ολους μα ολους μαλακες...

    τωρα λοιπον τι γινετε ? το θεμα ειναι να μας πεις και αλλα στοιχεια οπως για παραδειγμα πχ λες παει γυμναστηριο μετα μονο καθετε στον υπολογιστη ολη την ημερα ?

    εσυ εχεις χρονο για να κανεις δραστηριοτητες μαζι με τα παιδια σου γενικα ?


    γενικα απο παιδαγωγικης αποψεως για να κανει κατι το παιδι πρεπει να εχει κινητρο... οποτε πες μου λιγο τι κινητρο μπορει να εχει ενας νεος για να βγει εξω ? ενοω μπορεις να του δωσεις κινητρο εσυ ? :)



    η κορη σου ποσο χρονων ειναι και γιατι σε πειραζει για το αγορι να κανει βολτες γυρω απο το σπιτι σας ?


    φυσικα και με την γυναικα σου δεν θα τα πηγαινετε καλα... αφου υπαρχουνε τοσα προβληματα ε λογικο ειναι να τα πληρωνει ολα η σχεση σας... ενοω οτι καπου πρεπει να ξεσπασετε και εσυ και αυτη γιατι στο τελος θα τρελαθειτε...

    ισως ομως φταιει και το οτι την εχεις παραμελησει καθολου ? η ισως να μην αισθανεται ασφαλεια ?


    θα σου πω τι θα εκαμνα εγω στην θεση σου θα της μιλουσα οταν ειμασταν μονοι μας και θα ελεγα κοιταξε περναμε δυσκολες στιγμες αλλα το ξερω οτι σε αγαπαω και εσυ με αγαπας οποτε ποιος ειναι ο λογος να κραταμε μουτρα ? επισεις για να μπορεσουμε να κουμανταρουμε τα παιδια πρεπει να ειμαστε ενωμενοι γιατι εχουμε περισοτερη δυναμη αν ειμαστε ενωμενοι οποτε σε παρακαλω ελα να κανουμε μια προσπαθεια να ειμαστε καλα....

    ε και εκεινη την στιγμη δωστης ρε πεδι ενα λουλουδακι ειτε απο ανθοπωλειο ειτε κατι απλο απο καποιον κηπο ( ποιος θα κλαιει τον κηπο του? χαχαχααχαχα πλακα κανω οποιον και να ρωτησεις θα σου πει κοψε οσα θες...) ε και ισως θα μπορουσες να κανεις κατι ρομαντικο οπως να πατε μια μικρη βολτα με τα ποδια να δειται το βραδυ τα φωτα στην πολη η το φεγγαρι να το δειτε η κατι... οποτε στα ματια της αν ανευεις λιγο θα γινουνε ολα καλυτερα...



    και σεξ φιλε μου το σεξ πεζει μεγαλο ρολο ισως η γυναικα σου ειναι ετσι επειδη οι ορμες της χτυπανε κοκκινο και ξεσπαει πανω σου...


    ασχετο αλλα μενετε στα πεθερικα σας ολοι μαζι σε ενα σπιτι η πχ ειναι διοροφο ?



    απο οτι νομιζω το μεγαλυτερο σου προβλημα ειναι οτι γενικα δεν εχεις επικοινωνια και δεν μπορεις να κοντρολαρεις τα πραγματα με την ενοια του να λες κατι σαν αρχηγος του σπιτιου και αμεσως να γινεται :P


    ο γιος σου μηπως βαριετε για ολα τα πραγματα ?


    επισης μην με ξενερωσεις και δεν απαντησεις σε ολες μου τις απορειες το λεω γιατι πολλα ατομα ετσι κανουνε εδω μεσα...


    και κατι αλλο ηθελα αν γινεται οταν γραφεις μεγαλα κειμενα να τα χωριζεις σε παραγραφους για να τα διαβαζουμε πολυ ποιο ευκολα.... ευχαριστω


    και κατι αλλο ηθελα να πω και το ξεχναω δεν πειραζει αλλη φορα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Νομίζω ότι μια μετακόμηση σε περιβάλλον χειρότερο απο πρίν είναι αιτία για διαφορα. Προσωπικά μετακόμησα απο πόλη σε χωριό ΄σε σπίτι με δάνειο και φυσικά (εκτος του ότι έπαθα κατάθλιψη) είχαμε κι εμείς θέμα με τα παιδιά. Η μεγάλη άρχισε να πηγαίνει σε διπλανή πόλη οπου και είναι το λύκειο της και να βγαίνει ως αργά. Πηγαίνουμε να τη πάρουμε και δικαιολογήται και λέει γιατί να μη κοιμηθεί σε φιλη της που μένει εκει. Παιδί 16 ετών που δε το αναγνωρίζω έχει αλλάξει πολύ. Ο μικρός 10 ετών μπορώ να πώ προσαρμόστηκε, αλλά οι παρέες του είναι ότιναναι, και δε μπορώ να τον πηγαίνω και σε εξωσχολικά κάθε μέρα με αποτέλεσμα να γυριζει κι εκείνος έξω χωρίς να ακούει κανενα μας. Μας σκάει και στο τέλος του λέμε ενταξει πανε κτλ


    Λίγο η μετακομηση, λίγο οι οικονομικές συνθήκες, λίγο η εφηβεία σας ήρθαν όλα μαζεμενα. Με το καιρό θα προσαρμοστήτε, κι επίσης βλέπω ότι τα παιδιά τώρα έχουν άλλες αντιλήψεις. Βεβαια εσυ συνέχισε να λες το σωστό όμως μη καταπιέζεις καταστάσεις. Πρέπει κι εσείς να συνηθισετε στα καινούργιες συνθήκες ομαλά.

  4. #4
    Ρώτησες το γιο σου γιατί άναψε το θερμοσίφωνα? ήξερε ότι είσαι μέσα? τι σου απάντησε? (αυτό πρέπει να λυθεί οπωσδήποτε)

    Κάτι η ηλικία, κάτι η μετακόμιση μπορεί να έχουν ξενερώσει, μίλα με καθηγητές πως τα πάνε στο σχολείο?
    ποια είναι τα σχέδια τους για το μέλλον?θέλουν να σπουδάσουν? τι θα κάνουν?

    Το να κάθεται ένα
    παιδί όλη μέρα στο pc ειδικά σε αυτή την ηλικία δε σημαίνει κάτι! πίστεψε με. πατέρας είσαι, ξέρεις καλύτερα, εγώ είμαι μόνο 27 χρονών, οπότε μπορεί να λέω βλακείες.

    Προσπάθησε να μιλήσεις μαζί του, τι πάει να πει δε σου μιλάει.. βρες τρόπο,αγόρασε του κάτι, πάρε του κάποιο δώρο, πηγαίνετε κάπου μαζί, μάλλον δε του αρέσει καθόλου που μετακομίσατε,
    και να σε θεωρεί υπεύθυνο.

  5. #5
    Συμφωνώ μερικώς με τη ανάλυση του den katalabenv...είναι πολλά αυτά που πρέπει να διαχειριστείς , έχει κάποιο δίκιο , όμως εγώ δεν μπορώ να ξεχάσω οτι στα 15 μου μου είπε η μάνα μου να της κάνω έναν καφέ ένα απόγευμα, κι εγώ αντί για ζάχαρη της έβαλα αλάτι, επειδή εκείνη τη στιγμή ήταν μια φιλενάδα στο σπίτι κι ήθελα να κάνω εντύπωση για να γελάσουμε. Αργότερα βέβαια κατάλαβα τους κόπους και τους αγώνες αυτής της γυναίκας , γι αυτό και το θυμάμαι ακόμα σήμερα. Ολα δείχνουν πως έχεις μια ωραία οικογένεια , προφανώς τα προβλήματα αφορούν στην εφηβεία των νεότερων μελών της. Νομίζω πως είναι φάση και θα περάσει. δεν είμαι ειδικός , ίσως να κάνω λάθος, πάρε λίγο το μέρος του με τα νερά του δλδ, να δεις τι θέλει κι αν μπορείς να τον υποτάξεις. Αυτά, να είσαι καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    3
    Καλησπερα και χρονια πολλα

    Να απαντησω αρχικα στον γρηγορο vlad .Ναι ρε γμτ και αυτο ειναι που με προβληματισε τρομερα.περιμενε να μπω στο μπανιο και με το που μπηκα αυτος αναψε το θερμοσιφωνο.'Ολοι στο σπιτι προσεχουμε το θεμα μην εχουμε ασχημο γεγονος στην οικογενεια και αυτος σα να το εκανε επιτηδες.

    Δεν καταλαβαινω... πολλα μου εβαλες να σου απαντησω αλλα θα στα πω γιατι χρειαζομε να βρεθει μια λυση

    Λοιπον ενα ενα ισως με θεωρουν υπευθυνο εμμεσα για τη μετακομιση γιατι δεν ειναι ευκολο για κανεναν απο τη μια μερα στην αλλη να διαγραφει τη ζωη του για μια νεα ζωη.Δυσκολο ειναι και για μενα που βρεθηκα απο τη μια μερα στην αλλη χωρις φιλους και συγγενεις αλλα υπηρχαν 2 εκδοχες .'Η αλλαζουμε 'Η βουλιαζουμε οπως ειπε καποτε ο Γιωργακης .και οντως η πολη που ζουσα εχει βουλιαξει κυριολεκτικα και το κεντρο της ειναι κιτρινο πλεον απο τα μαγαζια που ειναι προς ενοικιαση.Ευτυχως δεν εχουμε πολλα χρεη και αυτο γιατι το ειδαμε νωρις να ερχετε και την καναμε.
    Ισως εμμεσως μου ριχνουν ευθυνες γιατι δε μπορεσα να ανταπεξελθω στις προσδοκιες τους γενικωτερα και η γυναικα μου μεσα σε ολους.

    Το θεμα ειναι οτι γενικως δεν ασχολειτε με τιποτα στο σπιτι και η κατασταση εχει ως εξης

    Η γυναικα μου δουλευει στο σπιτι και πουλαμε κατι ρουχα μεσω ενος ονλινε μαγαζιου και αυτο μαζι με κατι χρηματα που εισπρατουμε απο ενοικια ... δεν ειναι πολλα μη τρελενεσε ισα ενας νορμαλ μισθος ...
    Η μεγαλη μας κορη ... απο τον πρωτο γαμο της γυναικας μου 20 χρονων πλεον ... η οποια ειχε κανει την επανασταση της πριν μερικα χρονια και εχει φτασει αυτη τη στιγμη να κανει κυρηγμα στον αδερφο της αυτα που της ελεγα πριν μερικα χρονια και ηταν το θεμα των τοτε τσακωμων μας,δουλευει μαζι με τη γυναικα μου και τη βοηθαει
    Εγω εχω αναλαβει τα του σπιτιου.Μαγειρευω και τα σχετικα ,αυτα που θα εκανε η γυναικα μου ας πουμε

    η μικρη ειναι 10 χρονων και με βοη8αει

    Αλλα ο γιος μας εχει το νου του αλλου γιαλλου.γενικα δεν ενδιαφερετε για τιποτα δε τον νοιαζει τιποτα και δεν κανει μεσα στο σπιτι τιποτα

    'Ερχετε απο το σχολειο παει στο κομπιουτερ μετα τρωει και φευγει για προπονηση.Γυριζει τρωει και κομπιουτερ.

    Στο σπιτι εχουμε πολλα να κανει για να με βοηθησει αλλα δεν ασχολειτε με τιποτα.παραδειγμα?
    ας πουμε παει για προπονηση βλεπει εξω τα σκουπιδια και τα αφηνει απειραχτα.σκουπιζουμε το σπιτι και εξαφανιζετε.κα8αριζουμε τον κηπο? παει για υπνο γενικως οταν ειναι να βοηθησει σε κατι 'η καποιον εξαφανιζετε

    'οταν λειπει η γυναικα μου και εχει προσβαση τον η/υ πολλες ωρες αυτο ειναι η καλυτερη του.

    εγω φιλε μου δεν εχω χρονο να του αφιερωσω οντως γιατι ασχολουμε συνεχεια με τα του σπιτιου και κατι ακομα.ειναι σοβαρο θεμα χρηματων.οταν για να πας καπου θελεις 10 με 15 ευρω και με τα χρηματα αυτα σκεφτεσε οτι ειναι το φαγητο μιας ημερας δεν θα πας για βολτα προκειμενου να εχεις αυριο φαγητο για την οικογενεια

    Αυτη που με προβληματιζει σοβαρα ειναι η γυναικα μου γενικως ,γιατι στην περιπτωση των προβληματων που ειχαμε με τη μεγαλη μας κορη την ειχα διπλα μου και ειχαμε δημιουργησει κοινο μετωπο ας πουμε διαπαιδαγωγησης και ενω τα αποτελεσματα με την κορη μας ειναι οπως αποδεικνειετε εκ των πραγματων καλα ,με τον γιο μας εχει δημιουργησει ρηγμα στη σχεση μας και οτι και να κανω οτι και να λεω οσο και να φωναζω και να μιλαω βρισκει κατι να τον δικαιολογει παντα.
    Το αποκορυφωμα αδερφε μου ηταν προχτες που ειδα εναν παππου στην τηλεοραση και οταν εξιστορουσε τη ζωη του ηταν σα να ειμαι στη θεση του πατερα του.Στο δρομο κοιμοταν γιατι δεν αντεχε τον πατερα του και μετα απο τοσα χρονια ελεγε ποσο ειχε μετανοιωσει για τα παντα

    Ειμαι λιγο αυστηρος ναι αλλα ειμαι αυστηρος για να γινουν τα παιδια μου γιατι δε θελω αυριο να βγουν στη ζουγκλα που λεγετε κοινωνια και να τα κανει και να τα καθοδηγει προς τα εκει που θελει σα προβατα ο καθε επιτηδειος.

    Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια ολους

    Καλο πασχα και καλη ανασταση να εχουμε

  7. #7
    καλο πασχα καλη ανασταση να εχουμε... και καλες γιορτες...

    ξερεις χωρις να θελω να σε στεναχωρησω ισως το παιδι απλα δεν σε συμπαθει....


    επισεις οταν η κορη 20χρονων τον μαλλωνει και του λεει να μην βγαινει εξω και και και κτλ να ξερεις οτι γενικα μετα αυτος θα την μισησει γιατι θα του εχει στερησει τοσα πολλα πραγματα...


    τωρα εχουμε και λεμε πρωτα απο ολα προσπαθησε να στρωσουνε τα πραγματα με την γυναικα σου εσυ την ξερεις καλυτερα τι τις αρεσει και τι οχι ε δειξτεις λιγο το καλο σου προσωπο ε δεν ξερω εγω στην θεση σου αν εχετε τριανταφυλλα θα φροντιζα ενα συγκεκριμενο παρα πολυ για να το κοψω μετα απο μερες και να τις το δωσω και αν τις πω οτι το περιποιηθηκα για εσενα το συγκεκριμενο τριανταφυλλο γιατι εισαι σημαντικη για μενα και ευχαριστω που ηρθες στην ζωη μου και ας εχουμε προβληματα... δειξε της την αγαπη και τον σεβασμο που της αξιζει... και το καλυτερο απο ολα μπορεις μια ημερα να την ρωτησεις ποιο φαγητο της αρεσει περισοτερο και να της το μαγειρεψεις... ενοω γενικα προσπαθησε να εισαι οταν εισαστε οι δυο σας γλυκος και καλος μαζη της...



    τωρα για τον μικρο κοιταξε τι γινετε αν τον βοηθησεις θα σε βοηθησει... ετσι πανε αυτα... ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι το οτι δεν κανει δουλειες δεν κανει γιατι δεν εχει καποιο συμφερον να τις κανει τις δουλειες... οποτε μπορεις να ξεκινησεις με τα πολυ ευκολα πχ να του πεις αν με βοηθησεις πχ λιγο στον κηπο θα σε κερασω σοκοφρετα μετα :)

    δεν ξερω κατα ποσο θα πιασει το παραπανω αλλα αν του πεις οτι αν με βοηθησεις θα σου πω συμβουλες για το πως να ριξεις καποιες συμμαθητριες σου ε εκει ειναι που θα του κεντρισεις το ενδιαφερον και εκει ειναι το ποιο κρισιμο σημειο γιατι αυτος τωρα δεν εχει πατρικο προτυπο ε και γενικα δεν ξερουνε τιποτα τα παιδια στην ηλικια τους ουτε πως να μιλησουνε σε γυναικες κτλ αυτα...


    οτι αλλο θελεις μπορεις να ρωτησεις δεν ξερω αν ξεχασα τιποτα :)

    και αν θελεις μπορω να σου πω ακριβως τον διαλογο που θα κανει το παιδι να ειναι με το μερος σου..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    3
    Προς το παρον εφαρμοσα τη μεθοδο να τα βρω με τη γυναικα μου που ειναι νομιζω και το βασικοτερο ωστε οτι κανουμε να γινετε απο κοινου.Δε θελω να βιασω καταστασεις και να γινουν ολα εδω και τωρα γιατι μαλλον και ετσι οπως ειπες πιο πανω και ειναι κατι που δεν ειχε παει το μυαλο μου

    ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΓΚΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΕΔΡΑΣ ΜΑΣ

    ειναι κατι που δε το ειχα σκεφτει και ισως αυτο να εχει επηρεασει κι εμενα σε θεμα αυτοπεποιθησης γενικωτερα

    το παω λαου λαου και θα δειξει η πορεια.εδω θα ειμαι να τα λεμε

  9. #9
    ναι μια χαρα.... καλη επιτυχεια :)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Σορρυ φιλος, αλλα απο το ξεκινημα σου ακομα καταλαβα πως τα παιδια δεν ειναι δικα σου - πριν ακομα το πεις. Ενας πατερας ποτέ δεν θα ελεγε εχουμε στην οικογενεια 3 παιδια. Τα παιδια δεν τα νοιωθεις παιδια σου και το νοιωθουν και αυτα, εγω στο δικο μου παιδι δεν τολμω να ανακατευομαι τοσο οσο εσυ ανακατευεσαι στα ξενα που δεν εχεις μια σχεση εμπιστοσυνης και επικοινωνιας. Αν το παιζεις τον τροχονομο στο σπιτι λογικο ειναι να σε αγαπανε οσο οι οδηγοι στον δρομο τους τροχονομους. Πρωσπαθησε να μπεις στην θεση τους και να αποκτησεις καιποια επικοινωνια και σεβασμο , γιατι το παιχνιδι το εχεις χασει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το διευκρινίζει ο άνθρωπος ότι τα δύο μεγάλα παιδιά είναι από πρώτο γάμο της γυναίκας του, ενώ η μικρή κορούλα είναι δική του και της γυναίκας του.



    γκεοριντερ, πιθανώς ο γιος να μην σε συμπαθεί. δεν είσαι ο πατέρας του. συν την αλλαγή περιβάλλοντος, οικονομικές δυσκολίες και τα λοιπά.

    για το θερμοσίφωνο μπορείς να τον ρωτήσεις στα ίσια γιατί το έκανε. και αν γνωρίζει ότι είναι επικίνδυνο.

    μάλλον από τη γυναίκα σου πρέπει να ξεκινήσεις να τα βρεις και να κάνεις μια σοβαρή συζήτηση, ντόμπρα και στο ψητό, να τη ρωτήσεις πώς νιώθει, τί την ενοχλεί, σε τί είναι ευχαριστημένη κλπ.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    το διευκρινίζει ο άνθρωπος ότι τα δύο μεγάλα παιδιά είναι από πρώτο γάμο της γυναίκας του, ενώ η μικρή κορούλα είναι δική του και της γυναίκας του.



    γκεοριντερ, πιθανώς ο γιος να μην σε συμπαθεί. δεν είσαι ο πατέρας του. συν την αλλαγή περιβάλλοντος, οικονομικές δυσκολίες και τα λοιπά.

    για το θερμοσίφωνο μπορείς να τον ρωτήσεις στα ίσια γιατί το έκανε. και αν γνωρίζει ότι είναι επικίνδυνο.

    μάλλον από τη γυναίκα σου πρέπει να ξεκινήσεις να τα βρεις και να κάνεις μια σοβαρή συζήτηση, ντόμπρα και στο ψητό, να τη ρωτήσεις πώς νιώθει, τί την ενοχλεί, σε τί είναι ευχαριστημένη κλπ.
    Και τι σημασια εχει αν ειναι δικα του η οχι, τα παιδια ειναι παιδια και εχει υποχρεωση σαν ενηλικας να διατηρει την ισορροπια, στα παιδια "μαγκιες" δεν περνανε - γινεσαι εχθρος για παντα...

Similar Threads

  1. Διπολική πάθηση στην οικογένεια
    By xristina85 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2013, 11:05
  2. Καυγαδες στην οικογενεια
    By Triella in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-09-2012, 09:33
  3. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 25-06-2011, 19:07
  4. Replies: 7
    Last Post: 11-10-2007, 16:07
  5. Καταστάσεις Βίας Στην Οικογένεια
    By anasia in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-2006, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •