Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!

    Γνωριζω οτι θα πειτε πως δεν ειναι κατι το πρωτοτυπο αυτο που γραφω,σημερα! Οπως και οτι δεν εχει αμεση σχεση με το φορουμ. θα πει καποιος πως ο χορος αυτος εχει να κανει με τις ψυχολογικες και ψυχικες δυσκολιες οπου περνα ο κοσμος και οχι με τις γιορτες η τις παραδοσεις του τοπου.
    Κι ομως παιδια, αυτες οι μερες εχουν πολυ μεγαλη σχεση με την ψυχη του καθε ενα μας. Ειδικα το Ορθοδοξο Πασχα ! Δυστυχως οι πιο πολλοι μας το εχουμε καπως παρεξηγησει! Το βλεπουμε σαν ρουτινα η σαν ευκερια να παρουμε αδεια και να παμε για διακοπες -ποσο μαλον φετος που ο καιρος ειναι οτι πρεπει ε ? ¨)
    Μου ετυχε να μιλησω με καποιον ιερεα ,να πουμε καποια πραματα για αυτες τις μερες. Οπως δυστυχως κανω παντα - βεβαια με ευγενεια- στην κουβεντα μου με τον πατερ του ειπα οτι οι γιορτες αυτες ειναι ευκερια να μην φοβομαστε για λιγο τον Θεουλη , να του ζηταμε "δωρα" Κκαι γενικα ειχα ενα υφος καπως ερεστικο!
    Ομως μεσα σε λιγες κουβεντες ,σε λιγη ωρα μου ειπε πραματα που πωτες μεχρι σημερα δεν μου ειχαν περασει απο το μυαλο!!! μου ειπε δεν εχει σημασια που μηλαω ετσι, δεν εχει σημασια αν καποιος ειναι χριστιανος η οχι!! Το ΠΑΣΧΑ δεν εχει να κανει με το οτι απλα ο Χριστος ανελαβε τις αμαρτιες ολων μας, σταυρωθηκε ,μετεφερε το μηνυμα του μεσα απο τους απστολους και τερμα!
    Ο ΘΕΟΣ - οπως μου ειπε ο ιερεας- δεν ειναι μια ανωτερη δυναμη, κατι που εχει υπερβολικη ισχυη και μενει στα ουρανια μεγαλεια! Δεν ειναι ο τιμωρος για καθε αμαρτολο ! για καθε εναν μας που παραβηκαμε τις 10 εντολες της παλαιας διαθηκης ! Ο ΘΕΟΣ δεν ειναι για να πραγματοποιηση τα κειμενα της παλαιας διαθηκης! - οπου οσοι μας εχουν διαβασει την παλαια διαθηκη θα εχουμε τουλαχιστον τρομαξει με το μενος και την οργη του ΘΕΟΥ! προς τον ανθρωπο!
    Ο ΘΕΟΣ ισως και μπορει "να μην υπαρχει " με την μορφη που νομιζουμε οι πιο πολλοι! Συγκεκρημένα οι καθολικοι, οι ευαγγελιστές και διαφωρες αλλες χριστιανικες πιστες εκτως απο τους προτενσταντες που κι αυτοι εχουν μια καπως αλλιωτικη αποψη .Ολοι αυτοι λοιπον βλεπουν τον ΘΕΟ πιο πολυ σαν "μπαμπουλα", η Ορθοδοξια ομως ειναι αλλιως! θελει να μας διδαξει οτι ο ΘΕΟΣ ειναι μεσα μας!! Δεν ειναι κανενας παπουλης με ασπρα γενια κι λευκα χιτωνια οπου κρατα μια μαγεικη μαγκουρα και σαν νευριασει αρχιζει να σκορπα κατακλησμους!! να μοιραζει θανατο! οταν εμεις οι ανθρωποι κανουμε αμαρτιες! αμα δεν τον ακουμε δλδη!
    Απο οσα μου ειπε ο τυπος αυτος- οπου ηταν πολυ ενδιαφερον παρα την εμφανηση του κι το αργο της ομιλιας του μου δωσε να καταλαβα πως δεν ειναι αναγκη να "ψαχτω" να γινω χριστιανος με την τυπικη ενοια, το νοημα ειναι να αναζητω την αγαπη στην ζωη! να μπορω να εχω καλο σκοπο για τους γυρο μου! να ενδιαφερομαι σαν βλεπω καποιον να υποφερει! , να να μην κανω κακο στους ανθρωπους και στην φυση! Αμα μπορεσω και βρω μεσα στην ψυχη μου τον τροπο να σεβομαι το καθε τι! αμα μπορεσω να τα βρω με την συνειδηση μου! δλδη να μην κανω πραματα που το βραδυ δεν θα με αφηνουν να ησυχάσω!
    Το ζητημα ομως ειναι να μαθουμε να ξεχωριζουμε το καλο απο το κακο! την σωστη πραξη απο την κακη πραξη! πως ομως θα γινει αυτο? Οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ειμον προγωνοι -πολυ πριν τα ευαγγελεια δλδη! οπου ειχαν ειδη μηλησει για μονοθεο! οπως στον Τιμαιο οπου γραφετε πως ¨ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ Σ' ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΡΙΖΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΜΑΘΕΙΑ¨- βεβαια ελεγε κι αλλα, οπως οτι το κακο ερχετε απο την υλη κι το σωμα ! υπηρχαν και αλλες γνωμες οπως οτι το κακο ειναι επιλογη! και ο ΘΕΟΣ θελει την ελευθερια του ανθρωπου! Ενας εγκληματιας ομως που εχει γεννηθει μεσα στην βρομα, στην αδικια ,στο περιθωριο! και στην αμαθεια πως να εχουμε απετησει απο αυτον να κανει παντα το σωστο?? να αναζητα το δικιο? Μπερδεμα πολυ1¨)
    Το θεμα ειναι ( για να μην το κουραζω κιολας αφου δεν θελω να κανω κι τον φυλοσοφο! γτ. οχι μονο δεν ειμαι αλλα ουτε κι εχω την γνωση για αυτο!¨) .ειναι λοιπον οτι αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν πως με αυτα που μου ειπε η πιστη και οι αρετες αυτης ειναι μεσα στην καρδια μας ,στην ψυχη μας! το καλο! το κακο! Εκει πρεπει να δωσουμε τον αγωνα! μεσα μας πρεπει να βρουμε την απολυτη γασληνη οπου ειναι και το ζητουμενο ετσι? αυτο δεν ειναι οτι πιο καλ για μια ζωη ομορφη ησυχη ,χωρις πολλα υλικα αγαθα γυρο μας που να μας αγχονουν! να ζουμε ταπεινα! και με αγαπη!
    ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΠΑΣΧΑ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Kαλο Πασχα σε ολους...
    Και σε οσους δινουνε εξετασεις η ωρα πλησιαζει,καλη επιτυχιααααα!! :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Καλή Ανάσταση, παιδάκια. :-)
    Εύχομαι υγεία σε όλους και γενικότερα τα καλύτερα!!!


    http://images.clipartof.com/small/11...or-Clipart.jpg

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Καλο Πασχα και καλη Ανασταση παιδακια.... Ευχομαι τα κλυτερα και παντοτε υγεια σε ολους σσας....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    234
    καλο πάσχα και καλή μας επιτυχία στις πανελλήνιες!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Kalo pasxa kai kali anastasiiiiiiiii:):):):):):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!
    Καλη επιτυχια σε οσους γραφουν!! κι γενικα σε οσους εχουν η ειναι σε καποια σημαντικη στιγμη!
    Αληθεια? με τις εξετασεις - πριν φανω τελειως ασχετος κι αστειο αυτο που θα πω ,γτ. δεν εχω ιδεα - αληθεια δεν εχουν απεργια? καπου ακουσα οτι δεν θα γινουν οι εξετασεις λογο απεργιας της ΑΔΕΔΥ, ειναι αληθεια?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εύχομαι στους πολιτικους το φως της αναστασεως να τους καψει....!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Αγαπάτε αλλήλους...κατά Ιωάννην
    Χριστός Ανέστη και Καλό Πάσχα...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  10. #10
    κεράσι, το φως σου να τους κάψει. :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.
    Υou don't know the power of the darkside...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Χρονια Πολλα. Χριστος Ανεστη!
    Η Ανασταση να σηματοδοτησει καθε 'ανασταση' στη ζωη μας!
    Ευχομαι υγεια, αγαπη ευτυχια κ επιτυχια σε καθε τομεα!
    Και ας ειμαστε ολοι περισσοτερο μονοιασμενοι κ αλληλεγγυοι!
    Καλο υπολοιπο γιορτων σε ολους!
    :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    234
    Χριστός Ανέστη σήμερα κ'αν η ευχή μας πιάνει
    το τέλος κάθε Γολγοθά εύχομαι να σημάνει.

    Στ' άσπρο κερί τσ' ανάστασης στο άγιο φως απάνω,
    χρυσοκεντώ χίλιες ευχές δώρο να σου τσι κάνω.

    Καλή Ανάσταση με υγεία, χαρές, μπόλικα κόκκινα αυγά & καλούς φίλους δίπλα μας!


    Πηγή lewforeio31.blogspot.com
    http://lewforeio31.blogspot.com κάτι παραπάνω από ένα απλό λεωφορείο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Πολλα κοκκινα αυγα κ τσουρεκια παιδια φατε μην ανησυχειτε!!

    Εσυ Γιαννη κατι εχεις παθει με αυτο το Βουλγαρη 31 εχεις κολλησει :P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post

    Εσυ Γιαννη κατι εχεις παθει με αυτο το Βουλγαρη 31 εχεις κολλησει :P
    xaxaxaxaxaχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Similar Threads

  1. Τσημπιματα στην καρδια
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 21-08-2012, 00:38
  2. σουβλιές στην καρδια..
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-09-2011, 14:13
  3. Στήριξη από άλλους??? ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ!!!!!!!
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-03-2011, 13:34
  4. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 23-05-2010, 17:10
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •