Επανάσταση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Επανάσταση

    Είναι δύσκολη λέξη, παρεξηγημένη και αφορά στο προσωπικό επίπεδο του καθενός . Επανάσταση για μένα δεν είναι να βγεις στο Σύνταγμα , ούτε να κάνεις βόλτα γύρω από αυτό. Είσαι καθοδηγούμενος κι έρμαιο αντικείμενο κάποιων.
    Επανάσταση κι ανάσταση είναι, όταν στην καθημερινότητά σου ζυγιάζεις σωστά.
    Κλείσε την γαμοτηλεόραση, όταν πας στο καφέ και σου ζητήσει 4 ευρώ για τον ιταλικό καφέ πες απλά ευχαριστώ δεν θα πάρω.
    Μίλα , πες όσα δεν σου κάνουν χωρίς να έχεις αμφιβολία. Βλέπεις την σήψη στις πολιτικές σου επιλογές, ε μην ξαναψηφίσεις, Εάν δεν έχεις σοβαρές ενδείξεις πως κάτι πάει στραβά με εσένα , μην τρέχεις στους ψυχολόγους να τους δίνεις δουλειά έτσι για πλάκα.
    Είναι τόσο απλό και τόσο δύσκολο ταυτόχρονα. Βγες από το κοπάδι και ξεχώρισε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by Συνήθεια View Post
    Είναι δύσκολη λέξη, παρεξηγημένη και αφορά στο προσωπικό επίπεδο του καθενός . Επανάσταση για μένα δεν είναι να βγεις στο Σύνταγμα , ούτε να κάνεις βόλτα γύρω από αυτό. Είσαι καθοδηγούμενος κι έρμαιο αντικείμενο κάποιων.
    Επανάσταση κι ανάσταση είναι, όταν στην καθημερινότητά σου ζυγιάζεις σωστά.
    Κλείσε την γαμοτηλεόραση, όταν πας στο καφέ και σου ζητήσει 4 ευρώ για τον ιταλικό καφέ πες απλά ευχαριστώ δεν θα πάρω.
    Μίλα , πες όσα δεν σου κάνουν χωρίς να έχεις αμφιβολία. Βλέπεις την σήψη στις πολιτικές σου επιλογές, ε μην ξαναψηφίσεις, Εάν δεν έχεις σοβαρές ενδείξεις πως κάτι πάει στραβά με εσένα , μην τρέχεις στους ψυχολόγους να τους δίνεις δουλειά έτσι για πλάκα.
    Είναι τόσο απλό και τόσο δύσκολο ταυτόχρονα. Βγες από το κοπάδι και ξεχώρισε.
    Respect...
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  3. #3
    Με Μενεγάκη και κρίση και ευρωζώνη , ξεχάσαμε πολύ γρήγορα , ντροπιαστικά , τον Γρηγορόπουλο και τους νεκρούς στην Μαρφίν. Τρώμε πατατάκια μπροστά στο χαζοκούτι βλέποντας πως ζει ο μέγας καταχραστής Τσοχατζόπουλος και η συμβία του. Ντροπή.Μόνο ΕΣΥ μπορείς να κάνεις την κάθε μενεγάκη που περνιέται για έξυπνη παν ηλίθια. Κρυφή δύναμη.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τα ιδια και τα ιδια επαναλαμβανεις με το αλλο θεμα περι πολιτικης αποψης. μονο που μαντεψε τι, δε γλυτωνεις ουτε βγαινεις απ'το κοπαδι σταματωντας να ψηφιζεις. αυτος που θα κυβερνησει θα συνεχισει να σε γαμαει, θα σου παρει και τις καταθεσεις αυριο μεθαυριο, και θα μεινεις με το πουλι στο χερι. μονο αν το μεγαλυτερο συνολο του πληθυσμου δηλωσει απων μπορει να γινει κατι, αλλα και παλι οταν πλεον εχεις μεχρι και πακιστανους ψηφοφορους του πασοκ, δυσκολο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Συνηθεια εισαι ενδιαφερων ατομο κ πολυ ενδιαφεροντα οσα γραφεις κ τα θεματα π ανοιγεις, εχω διαβασει τα περισσοτερα, εισαι δυναμικη παρουσια στο φορουμ με δυνατη γραφη κ σκεψη κ πειθω, καλα κανεις κ ανοιγεσαι κ εκτονωνεσαι, προσεχε ομως μν κολλησεις κ καεις κ γινεις σαν εμενα κ 2-3 αλλους π δικαιωματικα παμε προς "ολοκαυτωμα" :P
    Να υποθεσω οτι εισαι γυναικα,ε ? Απ το nickname δν καταλαβαινω πολλα, τεσπα οχι οτι εχει σημασια, δν εχω σκοπο να σου την πεσω απλα να ξερω σε τι γενος να σου απευθυνομαι!
    Κ αφου σου επλεξα το εγκωμιο παμε στο κυριως τοπικ!

    (Τα παραπανω ειναι καθαρα χιουμοριστικα κ ετσι ειναι το υφος μ, δν εχω σκοπο να σε προσβαλλω η ειρωνευτω, κ επειδη δν εχουμε ξαναμιλησει κ δν σε ξερω, αν ενιωσες με κατι ασχημα ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη!)

    Συμφωνω με την αποψη σου στο οτι πρεπει επιτελους να ξεσηκωθουμε, ως ποτε θα ανεχομαστε κτλ! Πολλοι θα βιαστουν ξερεις να σε κατηγορησουν (οχι αποκλειστικα εσενα, αλλα ολους οσους κατα καιρους ανακοινωνουν επαναστατικα μανιφεστα ;P) οτι "να ξερεις, τι, μονο στα λογια κ στο μπουρου μπουρου ειστε, τιποτα δν κανετε, ειστε οι επαναστατες του καναπε κτλ κτλ", εν μερει εχουν δικιο κ θα συμφωνησω ΑΛΛΑ

    Το βασικο ειναι πρωτα κανεις να συνειδητοποιησει την κατασταση που βρισκεται για να γινει σωστα η επανασταση! Αν δεν ξερεις επακριβως τι συνεβη, αλλα ορμωμενη απο καποιους "συντονιστες" (δεν το παω κομματικα, αλλωστε ολα μα ολα τα κομματα εχουν συντονιστικο κ ολα μα ολα απο τα πιο ακραια μεχρι τα πιο συντηρητικα εχουν ως μοτο το "Πρεπει επιτελους να εξεγερθουμε"), αποφασιζεις να συμμετεχεις κι εσυ σε μια επανασταση οπου το μονο π γνωριζεις ειναι οτι ο Παγκαλος ειπε "μαζι τα φαγαμε", ο ΓΑΠ (ο Παπανδρεου καλε ο Γιωργακης μας :p) κατεστεψε τη χωρα κ ο Τζοχατζο ειναι στη φυλακα επειδη επλενε μαυρο χρημα στη μπουγαδα ο μορφονιος καλε, τοτε καλυτερα να μην συμμετασχεις σε καμια εξεγερση κ σε καμια επανασταση.

    Διοτι τοτε θα εισαι ακομα ενα προβατο στη μαζα, another cog in the machine, που δν ξερει τι του γινεται, κ ακριβως ομως οπως οταν πηγαιναν τοσα χρονια σαν τα προβατα να ψηφιζουν ΝουΝου κ ΜΠατσοκ ηταν προβατα χωρις να εχουν επιγνωση, αλλο τοσο προβατο θα εισαι κ οταν τρεχεις ειτε στους αγανακτισμενους ειτε στις διαφορες κατα καιρους επαναστασεις χωρις να ξερεις τι πρεσβευεις, απλως θα εισαι ενα ακομη προβατο στη λαοθαλασσα.

    Δεν λεω να κατσουμε στα σπιτια μας κ να επαναστατουμε απο τον καναπε και το πληκτρολογιο! Αυτο π θελω να πω συνοψιζεται σε μια φραση που διαβασα προσφατως στη LIFO κ με την οποια συμφωνω κ ετσι θα κλεισω διοτι αμα πιασω την παρλα ξεχναω να σταματησω κ σκαζω κ γαιδαρο αμα λαχει. Η φραση ειναι η εξης " Προτου αποφασισεις να ακολουθησεις ειτε ιδεολογικα, ειτε σε μια πορεια, εναν πχ Μικη Θεοδωρακη, μαθε πρωτα ΠΟΙΟΣ ειναι ο Μικης Θεοδωρακης κ για ΠΟΙΟΝ λογο θα τον ακολουθησεις". Αυτο νομιζω τα περικλειει ολα.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    Όσοι ψηφίζουμε δεν σημαίνει πως περιμένουμε κάποιον να αλλάξει τη χώρα και να μας σώσει, για καλύτερες συνθήκες προσπαθούμε, στο μέτρο που είναι εφικτό κάτι τέτοιο.
    Μεγάλη αλλαγή δεν πρόκειται να επέλθει από τις εκλογές και καλή η ατομική επανάσταση όπως την περιγράφεις, αλλά το κεφάλαιο είναι ενωμένο κι αν δεν ενωθούμε κι εμείς δεν πρόκειται να καταφέρουμε τίποτα.

    Είτε αποφασίσεις να ψηφίσεις, είτε όχι, οι αλλαγές στη χώρα σου θα σε επηρεάσουν και εσένα.
    Εκτός αν έχεις σκοπό να μετακομίσεις στη ζούγκλα.
    Υou don't know the power of the darkside...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    μονο αν το μεγαλυτερο συνολο του πληθυσμου δηλωσει απων μπορει να γινει κατι, αλλα και παλι οταν πλεον εχεις μεχρι και πακιστανους ψηφοφορους του πασοκ, δυσκολο.
    Τίποτα δεν πρόκειται να γίνει, στη καλύτερη περίπτωση να επαναληφθεί η εκλογική διαδικασία.
    Υou don't know the power of the darkside...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ο Κενο δεν ψηφιζε ως τωρα, ηταν εξαιρετικα αδιαφορος για το τι γινοταν γυρω του, κ τωρα την ειδε κ χρυσαυγιτης! χοχοχοχοχ

    Να δω τον Κενο με μαυρο κολλητο μπλουζακι ξυρισμενο κεφαλι (νομιζω ηδη ειναι ξυρισμενο βασικα) κ να φωναζει "αιμα τιμη χρυση αυγη" κ τι στον κοσμο! τωρα που το σκεφτομαι σκαω στα γελια χαχαχαχαχαχαχα

    (ελπιζω να μν θυμωσεις, σ αγαπαω κ το ξερεις <3)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ημουν αδιαφορος, αλλα επειδη ξερεις ο χρονος περναει και ο τοπος καταστρεφεται αντι να καλυτερευει και να μας προσφερει εξελιξη, νομιζω την επομενη φορα πρεπει να κανω την αλλαγη και να παω να ψηφισω.

    ο ΚΕΝΟ το ξυριζει δυο χρονια τωρα το κεφαλι γιατι βαρεθηκε τα μαλλια του. μαυρα και στρατιωτικα φοραω γιατι παλια ημουν μεταλλας. δυστυχως με περνανε συχνα για χρυσαυγιτη και δε ξερω τι να κανω για να βγαλω αυτη τη βρωμα απο πανω μου.

    στο τελος οταν θα υπαρχουν περισσοτεροι πακιστανοι παρα ελληνες δε θα μπορω ουτε να κυκλοφορησω στην Αθηνα. ηδη δε παταω ποτε στα Εξαρχεια γιατι ξερω οτι θα βγω μαχαιρωμενος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ναι αλλα τις προαλλες εγραψες οτι κοιμηθηκες με ανοιχτα τα παραθυρα κ δν φοβασαι :p

    οντως επειδη κ εχω δει τη μαπα σου μοιαζεις πολυ για χρυσαυγιτης, παρα πολυ ομως.

    φερνεις κατι απο λαγο κ καιαδα, νομιζω στο εχω ξαναπει.

    βασικα πιο πολυ σε Παναγιωταρο.

    επειδη ειδα σε ενα αλλο θεμα της συνηθειας "πολιτικη αποψη" που εγραφες οτι θα στηριξεις τη Χρυση Αυγη.

    δν ξερω πως ειναι η εγκληματικοτητα σε σας, πιθανον να αισθανεσαι οτι πρεπει να καταφυγεις εκει αν πχ μενεις στο κεντρο. (δν θυμαμαι π μενεις)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    καμια σχεση με τον Λαγο, με Καιαδα και Παναγιωταρο ισως ναι, αν κι ο Παναγιωταρος με περναει λιγο στα κιλα. που θα παει ομως θα τον φτασω! :P

    η πολιτικη αποψη ηταν απλα οπως καθε αλλη αποψη και τιποτα παραπανω. επειδη εγραψα κατι εκει δε σημαινει οτι αυριο μεθαυριο δε μπορω να το μετανιωσω.

    στην Αθηνα η κατασταση ειναι τραγικη. μοιραζαν φαγητο για το πασχα πχ σημερα οι χρυσαυγιτες, και πηγε ο Καμινης καμινετος που θελει η Αθηνα να παραμεινει καμινι, και τους εδιωξε.

    μ'αυτο δειχνει αμεσα ποιος ειναι ο πραγματικος εχθρος των ελληνων, που τους θελει να πεθανουν στη πεινα.

    εκει στη Σαλονικα ειναι μαλλον πιο χαλλλαρα τα πραγματα, γι'αυτο προτιματε Συριζα και λοιπα αριστερα κομματα.

  12. #12
    Να σου πω ένα μυστικό, μου είναι τρελή διασκέδαση όταν προεκλογικά μου τηλεφωνούν από εταιρίες δημοσκοπήσεων και τους λέω άρες μάρες κουκουνάρες … διασκεδάζω αφάνταστα, παίρνει ώρα αλλά κάθε φορά ανυπομονώ, μετά το Πάσχα θα κάνουν ανασχηματισμό , μακάρι να μας τηλεφωνούσαν και γι αυτό. Σίγουρα η συλλογική διαδικασία μπορεί να φέρει αποτέλεσμα εξάλλου το έχει αποδείξει η ιστορία, όμως το πώς θα ζήσει κάποιος δεν είναι συνταγή σε κανενός περιοδικό κι εφημερίδα στη σελίδα 34. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Έχουμε δικαίωμα στην διαφορετικότητα. Το γεγονός ότι κάποιοι έδωσαν το αίμα τους και τη ζωή τους για να προασπίσουν τα συμφέροντά τους είναι προσωπική τους υπόθεση. Το άδικο πονάει. Εάν είσαι ταλιμπάν και θες να μπεις στην πρώτη γραμμή της μάχης είναι επιλογή σου. Εάν όμως σε πάρει το βόλι του επαναστάτη στο δρόμο , αυτό είναι το άδικο. Όσοι πάτε και ψηφίζετε το 2013 είστε το αποτέλεσμα ενός τηλεκοντρόλ και μιας δωροεπιταγής – κουπόνι στην κυριακάτικη εφημερίδα. Ζήσε διαφορετικά ή μάλλον ζήσε όσο καλύτερα μπορείς. Είσαι μόνος. Δεν έχεις καμία υποχρέωση σε καμιά σημαία και σε κανένα σύμβολο. Ο θάνατός μας είναι η μόνη σιγουριά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    Δεν έχω υποχρέωση σε κανέναν, αλλά με τα λεφτά που βγάζω και τις ανάγκες που έχω το ''ζήσε όσο καλύτερα μπορείς'' μου ακούγεται πολύ ουτοπικό.
    Οπότε δεν έχω και πολλά περιθώρια να αδιαφορήσω, αν δεν γίνει κάτι άμεσα βλέπω τον θάνατο να έρχεται πιο σύντομα από ότι τον περιμένω.
    Υou don't know the power of the darkside...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    καμια σχεση με τον Λαγο, με Καιαδα και Παναγιωταρο ισως ναι, αν κι ο Παναγιωταρος με περναει λιγο στα κιλα. που θα παει ομως θα τον φτασω! :P

    χαχαχαχαχα τι λεει! γι αυτο σ αγαπαω!!! <3

    η πολιτικη αποψη ηταν απλα οπως καθε αλλη αποψη και τιποτα παραπανω. επειδη εγραψα κατι εκει δε σημαινει οτι αυριο μεθαυριο δε μπορω να το μετανιωσω.

    σ αυτο συμφωνω δν ειπα κατι αντιθετο.. εννοω στο θρεντ με τιτλο "πολιτικη αποψη" π εγραψες οτι θα στηριξεις τη χρυση αυγη, ο καθενας αλλωστε ως ενηλικο ατομο εχει δικαιωμα να ψηφισει ο,τι θελει, δν μ πεφτει λογος.

    στην Αθηνα η κατασταση ειναι τραγικη. μοιραζαν φαγητο για το πασχα πχ σημερα οι χρυσαυγιτες, και πηγε ο Καμινης καμινετος που θελει η Αθηνα να παραμεινει καμινι, και τους εδιωξε.

    το διαβαζα σημερα στο LIFO. Ο Καμινης ειναι μια χαρα, που να ειχατε κ Μπουταρη με τ gay pride στα γεραματα.

    μ'αυτο δειχνει αμεσα ποιος ειναι ο πραγματικος εχθρος των ελληνων, που τους θελει να πεθανουν στη πεινα.

    σ αυτο δν ξερω τι να σου πω.. πιστευω η αληθεια ειναι καπου στη μεση.. πιστευω οτι το καθε κομμα, απο το πιο ακραιο μεχρι το πιο σοβαρο, απο το πιο εξτρεμιστικο κ το πιο συντηρητικο, ακομα κ η ΝουΝου κ το Μπατσοκ, μεσα στα σκατα εχει κ ενα καλο. Εαν ηθελε να μοιρασει τροφιμα μονο για Ελληνες δν βρισκω που ειναι το κακο, ας εβγαινε το Συριζα κ το Κκε να μοιρασει μονο για αλλοδαπους, παρα να διαφωνει σε ολα. Ισως απλα η Χρυση Αυγη το φαουλ της ειναι οτι το εκανε σε δημοσιο χωρο κ ποσο μαλλον στην Πλατεια Συνταγματος οπου εχει συνδεθει με το κινημα των Αγανακτισμενων κ ενδεχομενως καποιες οργανωσεις να ενιωσαν οτι ειναι προκληση, αυτο π θα μπορουσε να κανει κ να το κανει πιο αθορυβα χωρις να προκαλει ειναι να μοιρασει τα τροφιμα στα γραφεια του κομματος της. αλλα απο την αλλη παρολο π δν ειμαι χρυσαυγιτρια κ μαλιστα στις εκλογες ψηφισα συριζα (αυτα σε περιπτωση π καποιος πεταχτει να με πει χρυσαυγιτρια γιατι ολα τα χω ακουσει πια, ο καθενας με την αποψαρα του), ορισμενα που κανει η χρυση αυγη τα επιδοκιμαζω, με εξαιρεση ο,τι αφορα τη χρηση βιας σε μεταναστες κ σε γυναικες. δλδ το ξυλο δν ειναι λυση ουτε μαγκια. απο κει κ περα, η χ.α. κανει κ εθελοντικες αιμοδοσιες κ συσσιτια κ διανομη τροφιμων, το που θα τα δωσει ειναι δικο της θεμα. ας δωσουν κ οι αλλοι στους δικους τους στην τελικη παρα να μιλανε. αν δλδ εγω πχ εγω 2000 ευρω, 500 ρουχα κ 200 τροφιμα κ θελω να τα χαρισω μονο σε παιδια πχ επειδη αυτα συμπαθω κ δν συμπαθω τους ηλικιωμενους, γιατι πρεπει να δωσω και στους ηλικιωμενους? δικα μου δν ειναι? αρα οπου θελω τα δινω.

    εκει στη Σαλονικα ειναι μαλλον πιο χαλλλαρα τα πραγματα, γι'αυτο προτιματε Συριζα και λοιπα αριστερα κομματα.
    κι εγω συριζα ψηφισα, αυτο δν λεει κατι. σε καθε πολη υπαρχουν κ οι μεν κ οι δε. καθε κομμα εχει κ τα καλα του κ τα κακα του. το αμα συμφωνω με καποιες δρασεις της χ.α. δν σημαινει οτι συμφωνω κ με τα υπολοιπα. οπως κ με το συριζα. εχω συμμετασχει κ σε αντιφα πορειες κ σε καταληψεις σε πανεπιστημια. αρα δν νομιζω ανηκω καπου. κ δν θελω να ανηκω καπου. δν θελω να με ταμπελωνω.

    Αυτα! Ουφ!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Ως γυναίκα, όταν έσπασα τον καθρέφτη μου κι απελευθερώθηκα από την ματαιοδοξία μου, είδα κάποια στιγμή πως είχα 20 ζευγάρια καλοκαιρινά παπούτσια, σήμερα έχω 4 , τα δώρισα τα άλλα. Πέρυσι το καλοκαίρι που βίωσα τον χωρισμό την έβγαλα με ένα ζευγάρι σανδάλια κι ένα σορτσάκι. Πριν μερικούς μήνες πήγα σε μια δουλειά με 500 ευρώ στην αρχή για part time. Έχω 20 χρόνια προϋπηρεσία . Πήγαινα το πρωί στις 9 κι έφευγα το βράδυ στις 9. Έφυγα από αυτήν την δουλειά, δεν θα τους κάνω την χάρη, και ζω για μερικούς μήνες δύσκολα πολύ. Προχτές ζήλεψα να φάω μια τυρόπιτα και μου ζήτησαν 3 ευρώ, τα είχα να τα δώσω αλλά δεν τα έδωσα. Αυτό είναι η δική μου επανάσταση, η αλλαγή μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •