ψυχολόγος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    ψυχολόγος...

    Πήγατε ποτέ σε ψυχολόγο?

    Πόσο βοηθητικό είναι?

    (Αν υπάρχει κανεις απο Κύπρο θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιον)

    Ευχαριστώ
    χχχχχχχχχ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Αν και όχι από Κύπρο, θα σου πω την δική μου εμπειρία.

    Πήγα σε ψυχολόγο, πριν από 7 μήνες συγκεκριμένα και ομολογώ πως με βοήθησε πάρα πολύ. Αρχικά η κίνησή μου αυτή με έκανε να νιώσω καλά με τον εαυτό μου γιατί επιτέλους έκανα κάτι για μένα ενώ τόσο καιρό έδινα μονίμως προτεραιότητα στους άλλους και εμένα με άφηνα πάντα τελευταία και καταϊδρωμένη. Στην συνέχεια ένιωσα ανακούφιση γιατί στην πορεία και μέσα από τις συνεδρίες άρχισα να βγάζω από μέσα μου συναισθήματα και ενοχές που δεν είχα συνειδητοποιήσει μέχρι τότε ότι είχα μαζέψει, πολλά από τα οποία προέρχονταν ακόμα και από την παιδική μου ηλικία. Το παρόν χρονικό διάστημα η όλη διαδικασία με έχει κάνει να αισθάνομαι πιό καλά για τον εαυτό μου, πιό δυνατή και πιό έτοιμη να διεκδικήσω εκείνα που μου αξίζουν.

    Αρα προσωπικά στο συστήνω ανεπιφύλακτα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by Tass
    Αν και όχι από Κύπρο, θα σου πω την δική μου εμπειρία.

    Πήγα σε ψυχολόγο, πριν από 7 μήνες συγκεκριμένα και ομολογώ πως με βοήθησε πάρα πολύ. Αρχικά η κίνησή μου αυτή με έκανε να νιώσω καλά με τον εαυτό μου γιατί επιτέλους έκανα κάτι για μένα ενώ τόσο καιρό έδινα μονίμως προτεραιότητα στους άλλους και εμένα με άφηνα πάντα τελευταία και καταϊδρωμένη. Στην συνέχεια ένιωσα ανακούφιση γιατί στην πορεία και μέσα από τις συνεδρίες άρχισα να βγάζω από μέσα μου συναισθήματα και ενοχές που δεν είχα συνειδητοποιήσει μέχρι τότε ότι είχα μαζέψει, πολλά από τα οποία προέρχονταν ακόμα και από την παιδική μου ηλικία. Το παρόν χρονικό διάστημα η όλη διαδικασία με έχει κάνει να αισθάνομαι πιό καλά για τον εαυτό μου, πιό δυνατή και πιό έτοιμη να διεκδικήσω εκείνα που μου αξίζουν.

    Αρα προσωπικά στο συστήνω ανεπιφύλακτα!


    Ευχαριστώ πολύ

    Εσύ κάνεις χρήση φαρμάκων? (χωρίς παρεξήγηση)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Καμμία παρεξήγηση.

    Οχι δεν κάνω, δεν μου έχει χρειαστεί, αν όμως μου το πρότεινε η ψυχολόγος μου θα το έκανα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by Tass
    Καμμία παρεξήγηση.

    Οχι δεν κάνω, δεν μου έχει χρειαστεί, αν όμως μου το πρότεινε η ψυχολόγος μου θα το έκανα.
    Αν ξέρεις...κάποιος που κάνει χρήση πρέπει να τα κάνει για μια ζωή? δεν είναι βλαβερά σε τελική ανάλυση?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Αν δεν κάνω λάθος αυτό προσαρμόζεται σε κάθε περίπτωση. Υπάρχουν άλλοι που πρέπει να παίρνουν φαρμακευτική αγωγή εφ΄όρου ζωής και άλλοι που χρειάζεται να παίρνουν μονο για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Σίγουρα το να παίρνεις φάρμακα επί μονίμου δεν είναι ότι καλύτερο, όταν όμως σε βοηθούν και προλαμβάνουν άλλες καταστάσεις τότε πρέπει κανείς να ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by Tass
    Αν δεν κάνω λάθος αυτό προσαρμόζεται σε κάθε περίπτωση. Υπάρχουν άλλοι που πρέπει να παίρνουν φαρμακευτική αγωγή εφ΄όρου ζωής και άλλοι που χρειάζεται να παίρνουν μονο για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Σίγουρα το να παίρνεις φάρμακα επί μονίμου δεν είναι ότι καλύτερο, όταν όμως σε βοηθούν και προλαμβάνουν άλλες καταστάσεις τότε πρέπει κανείς να ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά.
    θα ταν καλα να υπήρχαν και για την ζήλια χάπια :cool:
    να εξαφανιζόταν τελείως απο τον κόσμο

    κόλασι!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Ναι, δεν λέω..

    Η ζήλεια όμως είναι ένα θηρίο που παλεύετε από μας μόνο... δυστυχώς!

    (Φυσικά πάντα με την βοήθεια ανθρώπων που νοιάζονται...)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by Tass
    Ναι, δεν λέω..

    Η ζήλεια όμως είναι ένα θηρίο που παλεύετε από μας μόνο... δυστυχώς!

    (Φυσικά πάντα με την βοήθεια ανθρώπων που νοιάζονται...)
    Δλδ ο ψυχολόγος δεν θα με βοηθούσε να το ξεπεράσω?

    αλλα πες μου ο άνθρωπος δεν αλλαζει ε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει με το να σε κάνει να αισθανθείς πιό δυνατή και πιό σίγουρη για τον εαυτό σου. Την ουσιαστική δουλειά όμως την κάνεις εσύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by Tass
    Ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει με το να σε κάνει να αισθανθείς πιό δυνατή και πιό σίγουρη για τον εαυτό σου. Την ουσιαστική δουλειά όμως την κάνεις εσύ.

    Επειδή τελευταίως είπα να προσπαθήσω απο μόνη μου
    και στο θέμα της ζήλειας και στο θέμα της κατάθλιψης.
    Κάποτε τα κατάφερνα στην αρχή αλλα μετά πάλι τα ίδια :(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Μπα... δύσκολο. Το ίδιο προσπάθησα να κάνω και γω για μεγάλο χρονικό διάστημα όσο αφορά την κατάθλιψη και στο τέλος έφτασα σε ένα σημείο να χάσω τα αυγά και τα πασχάλια, να μην βρίσκω κανένα νόημα στην ζωή μου και να έχω και αυτοκτονικές τάσεις.

    Το να ζητήσεις και να δεχτείς βοήθεια δεν υποδηλώνει αδυναμία, αντιθέτως προϋποθέτει δύναμη.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Kallia,
    οι ψυχολογοι κανουν την βρωμοδουλεια που δεν θες (η αρνεισε) να κανεις εσυ....

    Για την ζηλια ειναι απο τα πιο ψυχοφθορα συναισθηματα.
    για πες μας (αν θες) πως ξεκινησε, με ποια αφορμη, τι σκεφτεσαι κλπ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Βασικά άρχισε με τους συντρόφους μου ..Το ιδιαίτερο πρόβλημα το έχω με τον σύντροφο μου...δεν μπορω να τον δω να κοιτάξει άλλη...το έπαθα και με τους 2 παλιούς μου συντρόφους ...ολοι μου έλεγαν ότι δεν έβλεπα καλα...άλλα εγώ ξέρω ότι καλα είδα και τους έκανα θέμα παντα...δεν άντεχα να μην το πω....ή κατέβαζα μούτρα...Το σπαστικό είναι ποιον να πιστέψω ....αυτούς ή εμένα? γιατί εγω να βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια ότι φλερτάρουν κατα κάποιο τρόπο και αυτοί να το αρνούνται ...είναι αλήθεια ή ψέμα...κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει ...μόνο ο θεός ξέρει.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ο θεος ειναι δεδομενο οτι εχει πληρη αγνοια,
    η μονη πιθανοτητα να ξερει καποιος εισαι εσυ.

    Θα σου προτεινα να κανεις κατι εξτρημ....
    Βαλε τον φιλο σου (με δικη σου προτροπη) να φλερταρει μια ασχετη η και φιλη σου...
    οχι κατι ζορικο, ετσι πιτσι πιτσι....
    Εσυ κατσε σε μια γωνια και κοιτα.


    Συζητηστε μετα το ολο θεμα,
    τι σκεφτηκες, τις αντιδρασεις σου, τι παλευες μεσα σου κλπ κλπ....

    Πως το κοβεις??
    δεν το αντεχεις??
    δεν πειραζει προσπαθησε,
    :)

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •