Κοινωνικό άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19

    Κοινωνικό άγχος

    Γεια σας. Συγγνώμη που ανοίγω νέο θέμα παρότι υπάρχουν άλλα παρεμφερή με το δικό μου ζήτημα.


    Είμαι λοιπόν 28 ετών. Πάσχω απο κοινωνική φοβία, ένα πρόβλημα το οποίο με ταλαιπώρησε αρκετά μέχρι τα 25 μου έτη. Εδώ και τρία χρόνια αντιμετώπιζα το πρόβλημά μου με τη χρήση αλκοολ (σπανιότερα κάνναβης) πριν απο τις κοινωνικές επαφές και περιστάσεις που με φόβιζουν. Έκανα μεγάλη πρόοδο στις παρέες μου και τον κοινωνικό μου κύκλο και άρχιζα να βλεπω πιό θετικά τον κόσμο και τη ζωή. Και ενώ θα μπορούσε κάτι τέτοιο να αποβεί μοιραίο και να καταλήξω αλκοολικός, αντιθέτως έμαθα να ελέγχω αλλά και να περιορίζω σιγά σιγά το ποτό. Καταστάσεις που με φόβιζαν παλιότερα και τις οποίες αντιμετώπιζα σε κατάσταση ελαφριάς μέθης, τις απομυθοποιούσα και προχωρούσα μπροστά. Μέχρι που μπορούσα να συνομιλώ και με κοπέλες, αν και σχέση δεν κατάφερα να κάνω (και ούτε έχω κάνει ποτέ).

    Εδώ να σημειώσω, ότι προς Θεού, σε καμία περίπτωση δεν προτείνω το αλκοόλ ως θεραπεία για κάτι τετοιο. Είναι δεδομένο οτι το αλκοολ σχεδόν πάντοτε χειροτερεύει τα πράγματα και δεν αξίζει να το δοκιμάσεις γιατί θα έχεις εθιστεί μέχρι να το καταλάβεις. Το πώς εμένα με βοήθησε είναι απορίας άξιον και ίσως να συμβαίνει μια στο εκατομμύριο.

    Όμως ένα ξαφινικό πρόβλημα υγείας που παρουσιάστηκε (δεν σχετίζεται με τη χρήση οινοπνευματωδών) καθιστά απαγορευτική πλέον την χρήση αλκοόλ. Και δεδομένου οτι δεν θέλω να εθιστώ στην κάνναβη, έχω βρεθεί σε μεγάλο αδιέξοδο. Και αυτό διότι με γιατρούς και φάρμακα δεν θέλω για κανένα λόγο να μπλέξω. Και ενώ έχω κάνει μεγάλα βήματα προόδου, σε κάποιες περιπτώσεις δεν μμπορώ να λειτουργήσω ούτε και τώρα χωρίς το "φάρμακό" μου. Ειδικά στο ζήτημα με τις γυναίκες αλλά και κάποιες οικογενειακές συναντήσεις οι οποίες πάντα με αγχώνανε και στις οποίες έπινα ήδη απο μικρός.

    Κια τώρα λοιπόν τί; Γιατροί και φάρμακα; Και άλλα ναρκωτικά και μάλιστα ίσως και χειρότερα απο το αλκοόλ ή τα παράνομα; Γιατροί υπάλληλοι των φαρμακευτικών και της τσέπης τους; Αφήστε που δεν έχω χρήματα για κάτι τέτοιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    To αλκοολ σαν ουσια αραιωνει το αιμα προκαλωντας πιο αμεση αντιδραση, αισθημα ευφοριας κτλ, Το ιδιο αποτελεσμα μακροχρονια εχει η καταναλωση τροφων μαγνησιου και λιπαρων Ω3.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    συμφωνω με λιλιουμ. κανε μια προσπαθεια μακρια και απο γιατρους και φαρμακα αλλα και απο ουσιες. ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. θα πας για να φτιαξεις κατι και θα χαλασεις κατι αλλο. για ψυχοθεραπεια το εχεις σκεφτει?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εγω ειμαι υπερ των ουσιων, αρκει να μη το παρακανεις κι εθιστεις σ'αυτες. τωρα για τα υπολοιπα εξαρταται το περιβαλλον, αν εισαι Αθηνα μη περιμενεις κατι περισσοτερο απο αρρωστια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

    Λιλιουμ, αυτό με την διατροφή ισχύει επιστημονικά;

    MINA Η όλη ιδέα ψυχοθεραπείας, γιατρών και φαρμάκων δεν μου φαίνεται θελκτική. Επειδή γνωρίζω και κάποια πράγματα για τους κλάδους αυτούς γενικότερα, δεν μπορώ να εμπιστευθώ κανένα οτι θα με βοηθήσει πραγματικά. Επειδή είναι και δύσκολοι καιροί, πώς μπορείς να ξέρεις ποιός θέλει πραγματικά να σε βοηθήσει; Όλοι αυτοί, το συμφέρον τους είναι να μην είμαστε καλά. Δεν έχει κέρδος η θεραπεία. Κέρδος έχει ένας φαύλος κύκλος για τον ασθενή με φάρμακα, ψυχοθεραπείες και επισκέψεις σε γιατρούς. Πολλές είναι και οι περιπτώσεις που είναι συνεννοημένοι όλοι αυτοί μεταξυ τους.

    ΚΕΝΟ Και γω είμαι υπέρ αλλά ποτό δυστυχώς τέλος. Η κάνναβη είναι πιό χαλαρουίτα φάση και δεν σου δίνει την ντόπα του ποτού. Και είναι και πιό εθιστική. Με το ποτό δεν έχω προσωπικά κανένα πρόβλημα εθισμού, παρά τις θετικές συνέπειες που είχε για μένα. Ενώ με την κάνναβη είχα πρόβληαμ κάποιο καιρό. Για τα άλλα δεν έχω λεφτά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Γενικα το αλκοολ σε ''ξυπναει'' αυτη ειναι η αισθηση του, και σου δινει σαφως αυτοπεποιθηση και μεγαλη ευχερεια στη δραση σου.

    Αν καποιος το εχει ''απομυθοποιησει'' και μπορει να το ελεγξει το συνηστω.

    Εγω πλεον μονο περιστασιακα, και οχι σε μεγαλες δοσεις.

    Το λενε και οι γιατροι, αν εχεις αυπνια, πιες μια μπυρα καλυτερα, παρα να παρεις ''χαπι''.

    Δεν γνωριζω το προβλημα σου που απαγορευει ρητα τη χρηση αλκοολ, αλλα θα σου ελεγα μη μπλεξεις με διαφορες ψυχοτροπες ουσιες οπως η κανναβη, δημιουργουν καταστασεις αλλοιωσης συνειδησης, και δρα αμεσα στο ψυχοσυναισθηματικο σου κοσμο, τις περισσοτερες φορες αρνητικα, αναλογα και με την ψυχολογια σου, τη στιγμη που κανεις την χρηση.

    Βασικα το καλυτερο απ ολα ειναι τιποτα απ ολα αυτα, καμια ντοπα στο μυαλο.

    Θα σου ελεγα το καλυτερο απ ολα για μια γενικη ευφορια σε μυαλο και σωμα, ειναι η γυμναστικη, οποτε κανω, αισθανομαι χαλαρος και ωραιος και πανω απ ολα ηρεμια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου,εννοειται κ οφειλεις να κοψεις το αλκοολ κ δεν επρεπε καν να περιμενεις να σου παρουσιαστει προβλημα υγειας,Κ εγω πασχω απο κοινωνιοφοβια απο παντα ιδαιτερα μετα την κακοποιηση που επαθα κατευθειαν μετα την εφηβεια κ δεν μπορω ουτε να εργαστω επειδη νομιζω οτι θελουνε ολοι να μου επιτεθουνε ομως δοξα τω θεω λογω μιας φιλης μου γνωριστηκαμε με το αγορι μου κ τωρα παμε για γαμο κ παιδια κ τα περισσοτερα πανε καλα,Προσπαθησε μεσα απο φιλους σου να βρεθει η καταλληλη γυναικα μιας κ δεν ειναι ο,τι πιο αξιοπιστο να προσπαθεις να γνωριζεις στο ασχετο κοπελα οπως για παραδειγμα σε κλαμπ κ οταν την βρεις θα σου αλλαξει ολη σου η ζωη προς το καλο,Επισης να γυμναζεσαι κ να βγαινεις οσο μπορεις,Εμενα βοηθησε σε τρομερο βαθμο η επισκεψη μου σε πνευματικο στην εκκλησια ειναι ο,τι καλυτερο πραγματικα λες ολα οσα σε βασανιζουνε κανεις δεν σου παιρνει λεφτα κ προτεινω ανεπιφυλακτα!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Δεν μου δημιουργεί πιά τόσο μεγάλα προβλήματα. Και έξω βγαίνω και παρέες έχω και απ'όλα. Και με το αλκοόλ δεν είχα πρόβλημα εθισμού, δεν έχω πιει ποτέ μόνος μου και έχω κάνει μεγάλες περιόδους αποχής (όπως πχ σε εξεταστικές ή γαστρεντεριτιδες όπου αφού δεν εβγαινα, δεν επινα) χωρίς κανένα πρόβλημα πραγματικά.

    Το πρόβλημά μου είναι με τις γυναίκες (σε πάρτι, γιορτές, μεγαλες παρεες για φαι) αλλά και σε ειδικές περιπτώσεις όπως είπα που είχα μάθει να λειτουργώ με το αλκοολ. Όπως κάτι χριστούγεννα με οικογενεια και σόγια όπου όλοι σε ρωτανε πώς πας, αν δουλευεις, αν έχεις κοπέλα και λοιπές βλακείες ενώ έχουν να σε δουν 1 χρόνο και έχουν και άποψη. Ή σε συνεντεύξεις για δουλειά όπου πρέπει να έχεις αυτό το γλοιώδες προσωπείο ότι ενδιαφέρεσαι για την δουλειά και είσαι κοινωνικός ενώ θα πέρνεις 3 και 60 και θα καταριεσαι την ώρα που γεννήθηκες. Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν με 3-4 μπύρες, με μπόλικο κρασί η με 2 γερά ποτά έβγαινα σώος και μάλιστα πολλές φορές άφηνα και άριστες εντυπώσεις, ειδικά στις συνεντεύξεις.

    Αλλά κυρίως με τις γυναίκες, όπου τα λίγα τα πολύ λιγα που έχω κάνει (και επίκαιρα) τα έχω κάνει μεθυσμένος. Για γυναίκα δεν ψάχνω πια, το έχω πάρει απόφαση οτι θα είμαι μόνος, ειδικά αν δεν τύχει καμιά τουρίστρια στο δρόμο μου γιατί με τις ελληνίδες δεν υπάρχει κανένα σημείο επαφής. Ούτε μισογύνης είμαι ούτε τίποτα, απλά είμαστε απο άλλους κόσμους.

    Αυτό που θέλω είναι μια "ντόπα" στην θέση του αλκοόλ, ώστε να συνεχίσω να λειτουργώ έστω και έτσι παράδοξα σε κάποιους τομείς της ζωής που δεν σημαίνουν τίποτα για μένα αλλά είναι απαραίτητοι για ένα φυσιολογικό δήθεν κοινωνικό προφίλ.

  9. #9
    Αυτό που σου είπε ο Σάκης :
    "Δεν γνωριζω το προβλημα σου που απαγορευει ρητα τη χρηση αλκοολ, αλλα θα σου ελεγα μη μπλεξεις με διαφορες ψυχοτροπες ουσιες οπως η κανναβη, δημιουργουν καταστασεις αλλοιωσης συνειδησης, και δρα αμεσα στο ψυχοσυναισθηματικο σου κοσμο, τις περισσοτερες φορες αρνητικα, αναλογα και με την ψυχολογια σου, τη στιγμη που κανεις την χρηση"

    Είναι απόλυτα σωστό. Την πάτησα κι εγώ κάποτε που έπινα. Κάποια στιγμή με πήρε απο κάτω πολύ άσχημα. Μα πάρα πολύ.Φοβίες , ενοχές τρέμουλο και καμιά χαλάρωση πλέον , ένας κυκεώνας συναισθημάτων και μια κόλαση. Επειδή δεν είχα εθιστεί την άφησα στην άκρη για χρόνια. ούτε να το μυρίσω , πέρυσι πήγα στο φεστιβαλ στο αντιαπαγορευτικο έτσι για βόλτα και μου λέει η φίλη μου της οποίας ο οργανισμός είναι παρθένος να κανουμε, ειπα δεν βαριέσαι τόσα χρόνια έχουν περάσει , δεν μπορεί όλος ο κόσμος να την βρίσκει με αυτό, να χαλαρώνει και μένα να με πιάνει φρίκη με την πρώτη τζούρα, ε λοιπόν τα ίδια, φοβίες , ενοχές , παραίσθηση ότι κάτι κακό συμβαίνει , κι άλλα πολλά ...έφτυσα αίμα, ξέρω κόσμο που πίνει αλλά δεν τολμώ να το βάλω πια στο στόμα μου.ούτε να το μυρίσω. Ετσι απλά. Π Ρ Ο Σ Ε Χ Ε πάρα πολύ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Μην σε παιρνει τοσο απο κατω κ ουτε να νοιαζεσαι τοσο για την γνωμη των αλλων η καταλληλη γυναικα ειναι αυτη που θα σε εκτιμησει οπως εισαι κ θα ερθει εκει που δεν το περιμενεις,Αλκοολ ουτε που να πλησιαζεις πλεον ειναι πολυ τοξικο για τον οργανισμο σου ειδικα τωρα που εχεις προβλημα,Προσωπικη πειρα απο προβληματα απο αλκοολ δεν διαθετω ομως ακουσα για τους ανωνυμους αλκοολικους οργανωση που μπορεις να εκφρασεις το προβλημα σου κ μαλλον πρεπει να απευθυνθεις,Επισης δωσε προτεραιοτητα κ σ οσα σου ειπα παραπανω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    http://ezinearticles.com/?Magnanimou...re)&id=2991363

    http://www.sciencedirect.com/science...71531709001225

    blood viscosity ειναι η πηκτοτητα του αιματος.

Similar Threads

  1. Βιβλια για το κοινωνικο αγχος
    By BlueHawaii in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 16-06-2015, 19:56
  2. κοινωνικό άγχος
    By sirkam in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 5
    Last Post: 24-06-2012, 22:57
  3. Κοινωνικο Αγχος
    By Kostas9 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 16
    Last Post: 03-10-2011, 22:55
  4. Έρευνα-Κοινωνικό άγχος
    By jkkellli in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 0
    Last Post: 05-06-2011, 10:38
  5. κοινωνικο ανχος
    By xmark in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-07-2010, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •