Ψυχίατρος στην Αθήνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614

    Ψυχίατρος στην Αθήνα

    Επειδή το να θάβει κανείς το πρόβλημά του δεν είναι λύση και επειδή με βλέπω να καταλήγω ή σε μοναστήρι ή στην αυτοκτονία, ξέρετε πώς μπορώ να βρω ψυχίατρο χωρίς να πρέπει να πληρώσω μια περιουσία προκειμένου να σωθώ?
    Μπορεί να πάει κανείς στα εξωτερικά ιατρεία νοσοκομείου? Η μεταχείριση εκεί είναι καλή ή σε ξεπετάνε?
    Αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    γκουγκλαρε και θα βρεις πολλους. ψαξε για ψυχολογο ομως πρωτα, ο ψυχιατρος δινει χαπια. εσυ δε νομιζω πως εισαι τοσο σοβαρα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Σε ψυχολόγο που πήγα 2 φορές δε με κάλυψε. Τη μία μάλιστα την πλήρωσα πολύ ακριβά... Ο δεύτερος που ήταν σε δημόσιο δε με βοήθησε καθόλου!!
    Να γκουγκλάρω, όμως σε ιδιώτη δεν πηγαίνω. Δε μου τρέχουν τα ευρώ από τις τσέπες... :Ρ

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    σε κανεναν δεν τρεχουν αλλα αμα νιωθεις πως εισαι τοσο σοβαρα, ποιος θα σε βοηθησει δωρεαν ειδικα αν χρειαζεσαι φαρμακα ? εγω παντως δε πιστευω πως τα χρειαζεσαι. να μιλησεις εχεις αναγκη, και μπορει ουτε κι αυτο, απλα παρεα θελεις.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Δεν ξέρω, γι' αυτό ρωτάω εδώ. Σε νοσοκομείο? Στο ικα?
    Έχω ανάγκη να μιλήσω, το αισθάνομαι, αλλά πού? Καλά η παρέα να μου λείπει. Αυτή την περίοδο είναι το τελευταίο που θέλω!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εχει εδω λιστα http://www.psycentral.org/index.php?...8-31&Itemid=59 δες ποιο ειναι κοντα σου. εγω παντως επιμενω πως μαλλον φταιει η μοναξια.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Από εκεί βρήκα τον ψυχολόγο στο δημόσιο που σου είπα παραπάνω. Δυστυχώς δε βοήθησε :(
    Γι' αυτό ρώτησα μήπως έχει πάει κανείς σε άλλο ψυχίατρο σε δημόσιο και να τον βοήθησε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα ετσι κ καταφυγεις σε νοσοκομειο η συμπεριφορα απο προσωπικη πειρα ειναι αθλια κ αν δεν εισαι πραγματικα καλα θα νιωσεις πιο ασκημα,Κ επειδη ο,τι σου λεω ειναι απο προσωπικη πειρα η καλυτερη λυση ειναι η επισκεψη σε πνευματικο στην εκκλησια ετσι κ βρεις τον καταλληλο ξαλαφρωνεις απο ολα κ κανεις δεν σου ζηταει λεφτα αλλωστε οποιοδηποτε ψυχολογικο προβλημα ειναι θεμα εγωισμου καθαρα κ οταν περιοριστει ο εγιωσμος ολα καλυτερα,

  9. #9
    Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις σε εξωτερικά ιατρεία δημοσίων νοσοκομείων...Κάποιος από αυτούς θα είναι καλός και θα σε βοηθήσει. Πολλά δημόσια νοσοκομεία εκτός από ψυχίατρους διαθέτουν και ψυχολόγους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Αλκμηνη υπάρχουν και τα ΚΨΥ (Κεντρα Ψυχικής Υγείας) σε πολλά μέρη της Ελλάδας. Είναι δημόσιες υπηρεσίες υγείας και εχουν μια πολύ μικρή συμμετοχη (5 ευρώ) για την κάθε συνεδρία. Συνήθως αρχικα εχεις καποιες (συνεδρίες) με ψυχιατρο και σε παραπέμπει υστερα σε καποια αγωγη, σε ψυχολογο ή και στα δυο ή ακομα καλύτερα σε κανενα απο ολα αυτα! :)
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    βρε παιδια σε ποια δημοσια νοσοκομεια υπαρχουν ψυχολογοι??? δεν το ηξερα αυτο. μονο ψυχιατρους νομιζα οτι εχουν. κλεινεις ραντεβου ή υπαρχει εφημερια? σας παρακαλω πειτε γιατι και εγω οικονομικα δεν αντεχω κατι τετοιο. τωρα παω καθε 2 βδομαδες για να μου ερχεται πιο οικονομικα αλλα και παλι δεν....
    αλκμηνη οπως λενε και τα παιδια ξεκινα με ψυχολογο. εμενα οι ψυχιατροι χειροτερα με επηρεασαν και με κανανε. δες στο www.ibrt.gr ειναι κεντρο γνωσιακης ψυχοθεραπειας. αλλα τα ραντεβου αργουν να ξερεις.

  12. #12
    Μίνα & Αλκμήνη ρίξτε μια ματιά στον παρακάτω φορέα ψυχικής υγείας. Πρόσφατα τον έμαθα και έχω κανονίσει ραντεβού για τον αδερφό μου σε μία από τις κινητές μονάδες του φορέα στην επαρχία. Στην Αθήνα δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί, αλλά στην επαρχία, αρχικά σε βλέπει μια κοινωνική λειτουργός και έπειτα ψυχίατρος ή ψυχολόγος. Περισσότερα σίγουρα θα μάθετε τηλεφωνώντας τους.

    http://www.mkoapostoli.com/?page_id=1165

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    ευχαριστω,vigor.θα το κοιταξω σιγουρα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα ετσι κ καταφυγεις σε νοσοκομειο η συμπεριφορα απο προσωπικη πειρα ειναι αθλια κ αν δεν εισαι πραγματικα καλα θα νιωσεις πιο ασκημα,Κ επειδη ο,τι σου λεω ειναι απο προσωπικη πειρα η καλυτερη λυση ειναι η επισκεψη σε πνευματικο στην εκκλησια ετσι κ βρεις τον καταλληλο ξαλαφρωνεις απο ολα κ κανεις δεν σου ζηταει λεφτα αλλωστε οποιοδηποτε ψυχολογικο προβλημα ειναι θεμα εγωισμου καθαρα κ οταν περιοριστει ο εγιωσμος ολα καλυτερα,
    Το σκέφτηκα και αυτό, έχω ακούσει ότι βοηθάει πολύ, αλλά δεν ξέρω πού να απευθυνθώ και γι' αυτό.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Quote Originally Posted by μανώλης View Post
    Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις σε εξωτερικά ιατρεία δημοσίων νοσοκομείων...Κάποιος από αυτούς θα είναι καλός και θα σε βοηθήσει. Πολλά δημόσια νοσοκομεία εκτός από ψυχίατρους διαθέτουν και ψυχολόγους.
    Να δοκιμάσω, δε λέω όχι, αλλά το θέμα είναι να έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν και όχι να με ξεπετάξουν για να με ξεφορτωθούν!! Γι' αυτό ρωτάω για κάτι ποιο συγκεκριμένο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχιατρος Αθηνα
    By andrea in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-05-2012, 00:07
  2. Θλιψη στην αθηνα.
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 11-09-2011, 02:11
  3. Ψυχίατρος/ψυχοθεραπευτής στην Αθήνα
    By MCCoolguy in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-2011, 12:54
  4. ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?
    By kyknos25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 19-06-2011, 20:47
  5. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •