ψυχοθεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    ψυχοθεραπεια

    χρονια πολλα κ Χριστος Ανεστη καταρχην, οπως λεει κ ο τιτλος το θεμα μου ειναι η ψυχοθεραπεια κ κατα ποσο πιστευετε οτι μπορω να ωφεληθω απο αυτη οντας ομως πασχοντας με αρκετα ψυχωσικα επισοδεια στο ιστορικο μου, μπορει η ψυχοθεραπεια να με βοηθησει να κανω καποια προοδο? εχει καποιος απο σας δοκιμασει να κανει? αν ναι ειδε καποιο αποτελεσμα? εγω εχω την εντυπωση πως αν ο ψυχολογος το χει μπορει να με βοηθησει αρκετα, εσεις τι πιστευετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γειά, εγω κανω καποιας μορφης ψυχωθεραπειας και ειμαι ευχαριστιμενος γιατι καποιος με ακουει και συζητω τα προβληματα μου αυτο βεβαια μπορεις να το κανεις και με το γιατρο που σου γραφει τα φαρμακα , δεν ξερω αν εχεις πολυ ωρα για να του μιλησεις. γενικα πιστευω οτι βοηθαει . σε βοηθαει μερικες φορες οτι καποιος σε καταλαβαινει . εγω πηγαινω και σε μια ομαδα και εκει συζηταω τα προβληματα μου ,νοιοθω μερικες φορες -τις περισσοτερες μια ανακουφηση. τωρα για αμμεσο αποτελεσμα και να γινεις καλα δεν γινετε , απλος αποκτας μια κοινωνικοτητα την οποια δεν μπορεις να την χασεις κασι ειναι συμαντικο να μενεις δραστηρια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ο γιατρος μου ισως εχει χρονο για μενα αλλα δεν με εμπνεει τοσο να του μηλισω για τα εσωψυχα μου γτ μου φενεται λιγο απομακρος βεβαια ισως κανω κ λαθος βεβαια, εγω παντως θα του πω μεθαυριο που εχουμε ραντεβου πως θελω να κανω ψυχοθεραπεια με καποιον στον κεντρο ψυχικης υγιεινης που με παρακολουθουν να δω τι θα μου πει...θα προτιμουσα αυτον η καποιον αλλο αντρα γτ η αλλη η ψυχολογα που εχουνε εκει αν κ ευγενικη δεν μπορω τοσο ευκολα να αρχισω να της λεω προβληματα πχ που εχω με τη Libido...δλδ κατανταει λιγο κωμικοτραγικο
    Last edited by Soulfly; 06-05-2013 at 21:21.

  4. #4
    τιποτα δεν ειναι κωμικοτραγικο ......οταν μιλας σε ψυχολογο μπορεισ να πεις τα παντα ακομα κα για τη λιμπιντο σου ασχετο αν ειναι ανδρας η γυναικα ειδικος.Εχω κανει ψυχο8εραπεια για κατα8λιψη κ ωφελι8ηκα αρκετα.Ο συντροφος μου που ειναι σε σταδιο αναρωσης απο ψυχωσικο επεισοδειο αρνηται να κανει κ κανω εγω στη 8εση του.....χαιρομαι παρα πολυ που σκεφτεσε με αυτον τον τροπο κ νασαι σιγουρος πως 8α σε βοη8ησει αφανταστα η ψυχο8εραπεια...σ ευχομαι καλη επιτυχια!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δηλαδη ρε παιδια η ψυχοθεραπεια τι ειναι?Εγω που παω σε ψυχιατρο απλα συζηταω μαζι του τι με απασχολει και πως ειμαι με την ψυχωση κι αυτος με ακουει και μερικες φορες μου λεει τη γνωμη του.Αυτο ειναι η ψυχοθεραπεια που λετε?Αν οχι τι ειναι η ψυχοθεραπεια?

  6. #6
    Μπραβο ρε Μιχαλη πες τα και γω το ιδιο αισθανομαι... οτι λεω 5-6 μπαρουφιες εκει για να περασει η ωρα και να μου γραψει φάρμακα... αν και πολλες φορες μου χει πει πραγματα που βοηθανε αλα οχι και τοσες πολλες...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ουτε κ γω ξερω ρε παιδια μηπως εχω κανει κ ποτε μου ψυχοθεραπεια, απλα ειπα να κανω γτ ακουσα πως κανει καλο κ πιστευω να με βοηθησει να διαχειριζομαι το αγχος τη θλιψη τα νευρα το κλεισιμο στο καβουκι μας που λεμε, ελπιζω μονο να πεσω σε καλο ανθρωπο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα αγαπητο μελος!Ομολογω πως δοκιμασα αρκετους ψυχολογους κ ολοι ηταν κατα την αποψη μου οχι επαρκεις για την περιπτωση μου αλλα η τελευταια που πηγαινω ειναι αρκετα καλη,Ομως πολυ καλυτερο απο ψυχολογο ειναι η επισκεψη σε ενα πραγματικα καλο πνευματικο στην εκκλησια κ αυτο το κανα κ ειναι ο,τι καλυτερο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα αγαπητο μελος!Ομολογω πως δοκιμασα αρκετους ψυχολογους κ ολοι ηταν κατα την αποψη μου οχι επαρκεις για την περιπτωση μου αλλα η τελευταια που πηγαινω ειναι αρκετα καλη,Ομως πολυ καλυτερο απο ψυχολογο ειναι η επισκεψη σε ενα πραγματικα καλο πνευματικο στην εκκλησια κ αυτο το κανα κ ειναι ο,τι καλυτερο!
    το σκεφτηκα κ γω αυτο φιλε μυσπ, απλα δεν τη ψαχνω πολυ με τη θρησκεια κ πιστευα πως ενας ψυχολογος θα ναι καλυτερα για αρχη..ισως βεβαια καποια στιγμη σκεφτω κ τη περιπτωση να παω σε καποιον πνευματικο...απλα δεν ξερω με το ζορι πιστευω οτι θα μου τα βγαζει κ ο ψυχολογος κ πνευματικος..νιωθω λιγο σαν να μην μπορω να τα βγαλω απο μεσα μου αλλα θα προσπαθησω ομως

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Καλησπέρα , ο πρώτος και καθοριστικός παράγοντας που θα καθορίσει την επιτυχία της ψυχοθεραπείας είναι το κίνητρο που έχεις , κατά πόσο είσαι ο ίδιος έτοιμος να προσπαθήσεις ! Από εκεί και πέρα θα σε συμβούλευα εμπειρικά έχοντας δώσει χρόνο πρωτίστως , μην απογοητευτείς αν δεν έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα με τον πρώτο ειδικό , συνέχισε παραπέρα , όλα είναι ένα ταξείδι γνώσης και εμπειρίας . Έχε πάντως κατά νου , πως τα ψυχοσικά επεισόδια που προανέφερες είναι ένας ακόμη αμυντικός μηχανισμός απόσπασης της προσοχής από την δυσάρεστη καθημερινότητα ! Προσωπικά είμαι πολλή ωφελημένος από την ψυχοθεραπεία !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  11. #11
    χρονια πολλα καταρχην.(εχω συνηθισει το φορουμ και δεν γινεται αλλο πια να κρατηθω μακρυα του...).οσο αφορα το θεμα γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει με το παραμικρο ο ανθρωπος να πηγαινει στον ψυχιατρο...

  12. #12
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    χρονια πολλα καταρχην.(εχω συνηθισει το φορουμ και δεν γινεται αλλο πια να κρατηθω μακρυα του...).οσο αφορα το θεμα γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει με το παραμικρο ο ανθρωπος να πηγαινει στον ψυχιατρο...
    συγνωμη επρεπε να το γραψω στο ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ αυτο που εγραψα που λεει οτι ελεγχει ο 'ασθενης' πολλες φορες το ρευμα πχ αν ειναι κλειστο και δεν πιστευω οτι χρηζει προσοχης ψυχιατρου.οσο αφορα αυτο το θεμα η γνωμη μου ειναι οτι με την ψυχοθεραπεια δεν επανερχεται μεν ο ασθενης αλλα εχει ενα συν αν ο ψυχοθεραπευτης καταλαβει σε βαθος την ψυχωση του ατομου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μπορει με την ψυχοθεραπεια να μν κερδισεις κ κατι (η τουλαχιστον εσυ ετσι να νομιζεις), αλλα στανταρ δν εχεις κ τιποτα να χασεις! :)

    Ποιος ειπε οτι η ψυχοθεραπεια ειναι μονο για νευρωσεις κ καταθλιψεις, κ οτι σε περιπτωσεις ψυχωσης δν βοηθανε?

    Εχε εμπιστοσυνη στον γιατρο σου κ ολα καλα θα πανε ! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    χρονια πολλα κ Χριστος Ανεστη καταρχην, οπως λεει κ ο τιτλος το θεμα μου ειναι η ψυχοθεραπεια κ κατα ποσο πιστευετε οτι μπορω να ωφεληθω απο αυτη οντας ομως πασχοντας με αρκετα ψυχωσικα επισοδεια στο ιστορικο μου, μπορει η ψυχοθεραπεια να με βοηθησει να κανω καποια προοδο?
    Εγώ πιστέυω πώς όχι. Ίσως να σε βοηθήσει απ'την άποψη ότι θα μίλας με κάποιον ειδικό, άλλα αυτό για εμένα δεν λέει τίποτα.


    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    εχει καποιος απο σας δοκιμασει να κανει? αν ναι ειδε καποιο αποτελεσμα?
    Ναι, έκανα ψυχοθεραπεία για 6 μήνες περίπου μία φορά την εβδομάδα και προσωπικά δεν είδα κάποιο ουσιώδες αποτέλεσμα.


    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    εγω εχω την εντυπωση πως αν ο ψυχολογος το χει μπορει να με βοηθησει αρκετα, εσεις τι πιστευετε?
    Εγώ πήγα συστημένος σε έναν απο τους καλούς του Αιγινητείου. (πανεπιστιμιακή κλινική) Ο συγκεκριμένος όντως "το είχε" όπως λές, απλά όταν σταμάτησα να τον βλέπω συνειδητοποίησα πόσο μαλάκας ήμουν, γιατί με αυτά τα λεφτά θα μπορούσα να ασχοληθώ με την εκμάθηση κάποιας ξένης γλώσσας, με το ecdl ή τελοςπάντων με κάποια χρήσιμη δραστηριότητα όπου θα με βοηθούσε να κοινωνικοποιηθώ.

    Ο ψυχοθεραπευτής για εμένα (τουλάχιστον ο δικός μου) μου έλεγε κάποια πράγματα τα οποία τα θεωρώ αυτονόητα και τα οποία δεν θεωρώ ότι πρέπει να είναι ειδικός κάποιος για να στα πεί.

    Η συμβουλή μου λοιπόν είναι να τον αποφύγεις..

Similar Threads

  1. Ψυχοθεραπεία!
    By afendra in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2013, 18:50
  2. ψυχοθεραπεία
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-09-2011, 19:42
  3. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-10-2009, 15:37
  4. ψυχοθεραπεια
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-06-2009, 16:02
  5. Ψυχοθεραπεια
    By panagiota-papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2009, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •