apomonosi kai pali
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Σέρρες
    Posts
    35

    Unhappy apomonosi kai pali

    geia sas

    exw kairo na mpw sto forum, exw ena problima poy me stenaxori edw kai kero. xerw oti egw den eimai anthropos tou exw katholou den m aresi. an kai arxisa teleutea na bgenw exw me thn parea m estw kai gia 2-4 ores. pisteuete einai kalo auto?

    to thema poy me apasxoli einai pos oi gonis m lene sinexos pos tha bgw seligo stin koinonia , pos den exw stoxous gia to mellon mou. kai me rotane ama perasis kapou pos tha zisis moni sou? ktl ktl ktl me apotelesma na agxonome olo kai perisotero. afiste pou ores ores lene pos den tha ta katafero gt den ta pao kai telia sto sxolio.
    egw omos seligo tha xespasw den mporo na ta kratao mesa mou . fobame gia to mellon mou . ti na kano den xero . ti na kano gia na to diorthoso auto?
    estw na arxiso apo kati mikro kai na paw sto pio diskolo siga siga. ti na kano pia den xeero. olo tous apogoiteuo tous agapo toso poli k ego tous stenaxoro den to thelo auto.
    kai apo tin alli skeftome . ama telioso to sxolio! meta ti tha kano?? tha klisto stous 4 tixous opos panta?? piooo meta pos tha bro enan anthropo pos tha bgw stin kinonia?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω βλεπω οτι σε επηρεαζουν τα επικριτικα σχολια των γονιων σου για το οτι εισαι εσωστρεφης και οχι η ιδια η εσωστρεφεια. Εφοσον δε σ αρεσει να πολυβγαινεις με παρεες, δε θελεις πολλα πολλα με επιφανειακες γνωριμιες κλπ, δε βλεπω το λογο να μπεις σε ενα πρεπει να κανεις το ταδε ή το δεινα, γιατι αυτο υποτιθεται ειναι το νορμαλ. Μπορουμε να πιεσουμε εναν μοναχικο τυπο ή εναν εσωστρεφη, να κανει το αντιθετο απο αυτο που νιωθει καλα? Ειναι σαν να πουμε σε καποιον πολυ δημοφιλη να απομονωθει. Αρα το προβλημα σου δεν ειναι οτι εισαι εσωστρεφης, αλλα οτι σε επηρεαζουν τα σχολια των αλλων και δεν πιστευεις στον εαυτο σου.

    Οσον αφορα τις σπουδες, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Ειναι μια περιοδος που χρειαζεται προσαρμογη, αλλα στα δικα σου δεδομενα. Μπορεις να πηγαινεις στη σχολη και να επιλεξεις με ποιον θα κανεις παρεα. Μπορεις ακομα και να μη μιλας σε κανεναν. Δε θα ρθει καποιος με το ζορι να σε πιεσει αν δε θες. Πρακτικα αν θα μενεις μονη σου, πρεπει να ξερεις να κανεις καποιες στοιχειωδεις δουλειες, αλλα αυτα πρεπει να τα μαθεις ουτως ή αλλως στη ζωη σου. Υπαρχει καποιο αντικειμενο που θες ν ασχοληθεις? Αν ναι, κυνηγα το!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    αχ αυτοί οι γονείς!!! Φίλη μου ξέρω καλά πως όταν φοβάσαι κάτι και ξαφνικά αυτό που φοβάσαι στο λέει πως θα συμβεί και ένα άτομο που αγαπάς και εκτιμάς την γνώμη του είναι σαν ο φόβος να παίρνει σάρκα και οστά. Αν θέλεις να βγαίνεις και περνάς καλά που βγαίνεις να συνεχίσεις να το κάνεις. Αν δεν σου αρέσει (όπως λες) και σου προκαλεί άγχος μη το κάνεις. Θα τα καταφέρεις αρκεί να θέλεις να καταφέρεις κάτι... εσύ έχεις κάτι που θέλεις να καταφέρεις στην ζωή σου? ένα όνειρο? Το να κάνεις πράγματα για να ευχαριστήσεις τους γονείς σου και να μην τα θες καθόλου δε θα σε οδηγήσει κάπου. Θα τα καταφέρεις όπως τα κατάφεραν και αυτοί και όλοι μας λίγο.. πολύ... βρες αυτό που θέλεις να κάνεις στην ζωή σου και πάλεψε για να το πετύχεις. Το μονοπάτι για τον προορισμό μας δεν είναι πάντοτε ευθεία. Πάμε από λάθος δρόμους, χανόμαστε, και γυρίζουμε πίσω. Αλλά ίσως δεν έχει σημασία ποιο δρόμο ακολουθούμε. Ίσως αυτό που έχει σημασία, είναι το ότι έχουμε ξεκινήσει... Ξεκίνα λοιπόν αφήνοντας τους φόβους πίσω σου...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αλεξανδρα καταρχην γραφε ελληνικα αν μπορεις, τα γκρικλις κ απαγορευονται κ μας βγαζουν τα ματια
    Στο θεμα σου τωρα, αν θυμαμαι καλα εισαι 16 χρονων? ειναι νωρις απο τωρα να σκεφτεσαι τι θα κανεις στη ζωη σου, αν θα βρεις δουλεια, αν θα παντρευτεις, αν θα περασεις, που θα περασεις κτλ.. καταρχην για να περασεις καπου θες αλλα 2 χρονια.. οταν γραψεις τοτε το ξανασυζηταμε.. επισης για το αν θα βρεις δουλεια οταν τελειωσεις με το καλο μια σχολη τοτε το ξανασυζηταμε.. ειναι πολυ νωρις να ταλαιπωρεις το μυαλουδακι σου κ να αγχωνεσαι.. επισης μην ξεχνας οτι τα δεδομενα συνεχως αλλαζουν.. μπορει τωρα να σου φαινεται απιθανο να βρεις ποτε δουλεια, οταν μεγαλωσεις ομως εντελως τυχαια να δοθει μια ευκαιρια.. επισης μπορει τωρα να κλινεις προς χ κατευθυνση, σε 2 χρονια να δεις οτι πλεον δν σε εκφραζει.. οι καταστασεις κ τα δεδομενα αλλαζουν κ μαζι τους κ οι ανθρωποι

    αυτα ειναι κλασικες μαλακιες των γονεων και των καθηγητων, επειδη ειμαι μεγαλυτερη κ με πρηζανε κι εμενα σου λεω πως το εβλεπα τοτε κ πως τωρα π ειμαι εξω απ αυτο.. τοτε περιπου στην ηλικια σου κ εμενα οι γονεις απ τη μια ''δν θα καταφερεις τπτ στη ζωη σου κ θα καθαριζεις πλακακια κτλ" κ στο σχολειο οι καθηγητες ''ειστε αχρηστοι, αμορφωτοι, τα αυριανα ρεμαλια της κοινωνιας" κτλ, τοτε αρχικα τα επαιρνα στα σοβαρα, μετα δν ιδρωνε τ αυτι μου, τωρα τα σκεφτομαι κ γελαω... ουσιαστικα ειναι ενας λαθος τροπος π χρησιμοποιουν για να στρωθεις να διαβασεις... μαλακιες δλδ μν δινεις σημασια...

    αν εισαι πιο εσωστρεφες ατομο, δν υπαρχει λογος να αλλαξεις, ουτε να προσπαθεις να προσαρμοστεις με τη μαζα επειδη ''ολοι βγαινουν κ πηγαινουν στα ιν στεκια με το μινι κ το τακουνι κτλ" αυτα ειναι γουστα κ περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. οπως ειπε κ το κεραση, το να προσπαθεις ενα εσωστρεφες ατομο να το βγαλεις εξω με το ζορι, ειναι σαν να προσπαθεις ενα αρκετα εξωστρεφες κ δημοφιλες ατομο να το αναγκασεις να απομονωθει.. αυτο δν γινεται..

    καλη συνεχεια μικρη!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Σέρρες
    Posts
    35
    Euxaristw poli gia tin apantisi!
    Ama den peraso kapou ti tha kanw? Den exw doule4i pote mou.
    pos tha doule4w? pos tha brw doulia tora stin krisi kai ama peraso kapou pos tha zisw moni m se mia xeni poli?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Σέρρες
    Posts
    35
    Pisteuw pos prepi na bgv estw kai ligo kana 2 forew tin edbomada px

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρωτα κανεναν φοιτητη να σου πει ποσο ''δυσκολα'' και ''σκληρα'' περναει σπουδαζοντας σε ξενη πολη

    Τα καλυτερα χρονια της ζωης σου θα ειναι να το ξερεις

    Αλλα ασε τα αγχη τωρα και τα περι εργασιας, ειναι νωρις ακομα.. εσυ διαβαζε το καθημερινο να περασεις καπου κ τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους με τον καιρο...

    Ειπαμε δν πρεπει να καταπιεζεσαι να βγαινεις αν δν θελεις.. ρωτα εσυ τον εαυτο σου τι πραγματικα θελεις κ ασε στην ακρη τα ''πρεπει''
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    πολλά άμα ...και αν ... και όλα αρνητικά.
    Σκέψου αλλιώς ...προσπάθησε... και άμα περάσεις και πάρεις υποτροφία... ή κερδίσεις το λαχείο ή βρεις μια σακούλα γεμάτη χρήματα ή βρεις μια δουλειά και είσαι μια χαρά τότε τι θα γίνει... Έλκεις αυτο που δηλώνεις μην το αμελείς ...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε καλα τωρα.. εγω ειχα καταριψει καθε ρεκορ απομονοσης στο σχολειο... αλλα μεγαλονοντας βρικα ανθρωπους που με δεχτηκαν και τους δεχτηκα....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Σέρρες
    Posts
    35
    Γιατι ειναι ομως τα καλυτερα χρονια?
    Εξηγισε το μου αυτο.
    Και ποιον να ρωτησω που εχει σπουδασει σε μια ξενη πολη? δεν εχω καποιον.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Alexandra312 View Post
    Γιατι ειναι ομως τα καλυτερα χρονια?
    Εξηγισε το μου αυτο.
    Και ποιον να ρωτησω που εχει σπουδασει σε μια ξενη πολη? δεν εχω καποιον.
    καλο θα ειναι παντος πριν αποφασισεις να σπουδασεις σε μια ξενη πολη να το σκεφτεις πολυ καλα πριν το κανεις.μου ειχε τυχει και εμενα να κλιστω στους 4 τοιχους αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο οκ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    κανε υπομονη κ θα δεις..
    τα φοιτητικα τα χρονια ειναι τα καλυτερα δν το χεις ακουσει?
    αλλα μεχρι να φτασεις εκει θελει διαβασμα κ να στρωσεις τον κωλο χιχι
    εγω σπουδασα στην πολη μου, οποτε προσωπικη εμπειρια απο ξενη πολη δν εχω..
    υπαρχουν ομως παιδια εδω κ σπουδασαν σε αλλη πολη οποτε μπορει καποιος αν θελει να σου πει..
    το βασικο ειναι οτι δν εχεις πλεον τους γονεις στο κεφαλι σου, νοικιαζεις ενα σπιτι οπου ή εισαι μονος σου ή μπορεις να εχεις συγκατοικο για να μοιραζεσαι το νοικι (δλδ δυαρι διαμερισμα, τριαρι μεχρι κ τεσσαρι καμια φορα), εχεις περισσοτερη ελευθερια κ ανεξαρητσια, φυσικα πρεπει μονη σου να κανεις δουλειες του σπιτιου κ να μαγειρευεις ή σε συννενοηση με τη συγκατοικο τα μοιραζεστε.. ωραια ειναι μωρε! αλλα παντα στην αρχη θελει προσοχη, γιατι την ξενη πολη δν τν ξερεις κ εχει κινδυνους.. πχ επειδη μενεις σε ενα σπιτι χωρις γονεις δν σημαινει πως πρεπει να το ριξεις στις κρεπαλες κτλ η να ξημεροβραδιαζεσαι στα παρτυ κ να μν πατας στη σχολη κτλ..
    αλλα ρε συ αυτα ειναι μακρινα σεναρια, κοιτα το παρον κ αυτα οταν ειναι να ρθουν θα γινουν μονα τους!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    alexandra προβαλεις ταυτοχρονα πολλα θεματα και μαλλον τα βλεπεις ολα μαυρα. Το προβλημα σου τελικα ποιο ειναι? Οι παρεες κ η μοναξια ή η εργασια? ή κατι αλλο? Δε μπορει να λυθει το θεμα της ευρεσης εργασιας απο ενα φορουμ μεσα σε λιγες γραμμες, ειναι μεγαλη συζητηση. Αλλο το θεμα φιλιες λοιπον και αλλο η δουλεια κ πως θα τα πας στη ζωη. Επειδη λες οτι και στο σχολειο δε τα πας καλα, καλο ειναι να δεις γιατι συμβαινει αυτο. Μηπως εχεις κενα απο παλια? Εγω θα σου προτεινα για να μην εχεις αγχος και με δεδομενο οτι οι γονεις σου ειναι μαλακες αλλα και να ανεξαρτητοποιηθεις γρηγορα, με ενα 14 να περασεις υπαξιωματικος. Δεν ειναι πολυ, αν πας φροντιστηρια πες στους καθηγητε να σε βοηθησουν. Σκεψου την κατασταση που εισαι τωρα και οραματισου. Μετα θα δεις κ το θεμα φιλιες παρεες εσωστρεφεια κλπ κλπ. Επισης πρεπει να αποκτησεις μια εικονα για τον εαυτο σου που να μην ειναι συναρτηση των αλλων, ακομα και των γονιων σου. Βαλτα ολα σε μια σειρα λοιπον, κανεις δε γεννηθηκε μαθημενος και οραματισου τι θελεις για να το πετυχεις. Για περισσοτερα τις επομενες μερες να σου γραψω. Πρωτα απ ολα λοιπον αποσυμπιεσε την κατασταση με τους γονεις, σταματα τις κοντες. Μετα θα δεις το θεμα σχολειο, ακομα εισαι πρωτη λυκειου κ μπορεις να το διορθωσεις. Μετα μιλαμε για το θεμα φιλες. Παρε το πρεπει απ το γιωτα και γδαρτο μεχρι το πει λεει σ ενα στοιχο ο ελυτης...θα τα καταφερεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εγω θα σου προτεινα για να μην εχεις αγχος και με δεδομενο οτι οι γονεις σου ειναι μαλακες αλλα και να ανεξαρτητοποιηθεις γρηγορα, με ενα 14 να περασεις υπαξιωματικος. Δεν ειναι πολυ, αν πας φροντιστηρια πες στους καθηγητε να σε βοηθησουν.
    Εννοεις τη ΣΜΥ αν καταλαβα καλα? Η την Ευελπιδων? Για να λες υπαξιωματικος, μαλλον εννοεις τη ΣΜΥ (σωματα-οπλα).
    Καλο ειναι η κοπελα να ακολουθησει ο,τι της αρεσει. Μπορει οι Στρατιωτικες Σχολες να εξασφαλιζουν αμεση επαγγελματικη αποκατασταση, αλλα δν ταιριαζουν σε ολους.
    Ξερεις φανταζομαι οτι πολλα απο τα παιδια που εισαγονται στη σσας, σσε ή σμυ ή αλλες παρομοιες, δν αντεχουν κ εγκαταλειπουν..
    Πρεπει να σ αρεσει εν ολιγοις κ οχι να πας επειδη θες αμεση αποκατασταση ή επειδη σε στειλαν οι γονεις σου.
    Επισης φανταζομαι γνωριζεις οτι η εισαγωγη δν ειναι κ τοσο ευκολη.. περα απο το βαθμο, πρεπει να περασεις τις ψυχοτεχνικες δοκιμασιες, να περασεις τα αθληματα (οπου πολλα κοριτσια κοβονται), να εχεις κατωτερο οριο υψους 1.65 κ δμς 18-24. (ξερω κοπελα π κοπηκε απο τη σσας λογω κιλων).
    Επομενως οπως βλεπεις πρεπει να πληρεις αρκετες προδιαγραφες κ πανω απ ολα να εχεις ηθικον ακμαιοτατον και αντοχη ατελειωτη οπως λενε κ οι ιδιοι τους
    Αυτα σαν παρενθεση γιατι ηθελα να το διεκρινησω γιατι το ειπες πολυ χυμα κ η κοπελα θα νομιζει οτι ειναι κατι απλο..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου προφανως εισαι εσωστρεφης κ οι δικοι σου σε πιεζουνε πρεπει να αποδεκτεις τον εαυτο σου για αυτο που ειναι κ οταν βρεθει ο καταλληλος αντρας για σενα κ κατασταλαξεις κ στην καταλληλη δουλεια θα τα δεις ολα διαφορετικα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. PALI EGW.... :(
    By LIGHTST0RM in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 17-09-2010, 11:59
  2. anorexia pali
    By lalalalala in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 12
    Last Post: 01-08-2007, 02:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •