Δεν θα γράψω το ιστορικό μου...!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19

    Δεν θα γράψω το ιστορικό μου...!!!!

    Καλησπέρα και από μένα...είμαι νέος στο forum, αλλά παλιός στα βάσανα...προφανώς λοιπόν με ταλαιπωρεί το άγχος... έστω ανά περιόδους πλέον...
    Αισθάνομαι την ανάγκη να δώσω ορισμένες συμβουλές ειδικότερα στους νέους με το πρόβλημα, άλλα και είμαι ανοιχτός να πάρω από τον καθένα ξεχωριστά όποια συμβουλή μου πει...
    Ξεκινάω λοιπόν...μην αναλώνεστε και μην χάνετε το χρόνο σας... σκεπτόμενοι...και αν πεθάνω τι θα γίνει, τι θα μου προκαλέσει αυτό...πωπω θα ήταν τρομερό...τι θα πεί ο κόσμος...Όλοι θα σας διαβεβαιωσουν, γιατροί και μη πως αυτό δεν πρόκειται να συμβεί.
    Η ουσία όμως δεν είναι εκεί, η ουσία είναι ότι βυθισμένοι σε αυτόν τον κικαιώνα των αρνητικών σκέψεων και του άγχους, χάνετε την ουσία της ζωής, κάνετε εκπτώσεις στα ονειρά σας, είστε μες στο φόβο και την ανασφάλεια.... ΓΙΑΤΙ????
    Γιατί οι κύριοι Ψυχολόγοι, όταν κάποιος <<νέος>> στο πρόβλημα πάει σε αυτούς δεν μιλάνε ξεκάθαρα??? παρά μόνο του λένε θα ακολουθήσεις την ψυχαναλυτική μέθοδο (45 χρόνια) ή την γνωσιακή (λίγο δύσκολο να την πιάσει ένα νέο παιδί στα 20 του και άσχετο με αντίστοιχα θέματα)...΄και πάρε και τα τάδε ή τα δείνα αντικαταθλιπτικά...(η εύκολη λύση)..
    Και όταν λέω ξεκάθαρα...εννοώ...
    Καλώς ή κακώς το θέμα έχει ψυχολογικό υπόβαθρο και δεν είναι τόσο εύκολο να λυθεί...έχει να κάνει με βιώματα του παρελθόντος και αντιγραφή συμπεριφορών από τους γονείς,(όλων μας οι γονείς είναι τέρμα αγχώδεις) οι οποίοι έχουν βάλει το χεράκι τους στο πόση αυτοπεποίθηση,ιδέα και αξία για τον εαυτό σου πήρες μικρός, και φυσικά το σχολείο και ο κοινωνικός περίγυρος δεν είναι αμέτοχα.
    Παράδειγμα εγώ που ήμουνα φύση ευαίσθητος, άκουγα συνεχώς πολύ σκληρά πράγματα και πόσο τέλειος έπρεπε να είμαι, να σπουδάσω γιατί αλλιώς θα ήμουν άχρηστος στην κοινωνία , και φυσικά αν δεν είχα πολύ καλούς βαθμούς ήμουνα το χειρότερο παιδί...(τραγικό οι βαθμοί που βάζει ο κάθε άσχετος από διαπαιδαγώγηση και τίγκα στα ψυχολογικά καθηγητής...δημόσιος υπάλληλος... να κρίνουν την προσωπική σου αξία... δυστυχώς όμως τότε δεν έχεις άμυνες, και επειδή θέλεις να είσαι καλό παιδί τα ενστερνίζεσαι).
    Έτσι λοιπόν φτάνει η στιγμή που το ποτήρι (μαζεύοντας - μαζεύοντας) ξεχειλίζει... και τότε σκάνε τα γνωστά συμπτώματα (κρίσεις πανικού κλπ κλπ) και η ζωή δεν είναι πια η ίδια...οι αόρατες, αλλά συνάμα πολύ πιο ισχυρές αλυσίδες είναι εδώ...
    Μην απελπίζεστε όμως...όπως έχετε μάθει να σκέφτεστε και να αισθάνεστε καταστροφικά, σίγουρα μπορείτε να μάθετε να σκέφτεστε και να αισθάνεστε υπέροχα και δημιουργικά...ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟ και ξεκινήστε δουλεία...δουλεία επίπονη, καθημερινή με πισωγυρίσματα πολλά και καθόλου εύκολη ( ίσως η πιο δύσκολη μάχη της ζωής σας) αλλά στο τέλος θα δικαιωθείτε, και μέσα από αυτόν τον αγώνα θα βγείτε πιο δυνατοί, πιο ώριμοι και πιο ολοκληρωμένοι...
    Τα όπλα σας είναι ( και όχι μόνο αυτά) τα εξής... 1) Χαλάρωση 2)Γυμναστική 3) Ενεργητική Διατροφή 4) Γέλιο 5) Πιστεύετε πολύ στον εαυτό σας...
    Το θέμα δεν είναι να μην έχουμε άγχος...(στην εποχή μας και στην πόλη μας αυτό δε γίνεται) το θέμα είναι να αυξήσουμε την αντοχή μας απέναντι στο άγχος.
    Και φυσικά η σημαντικότερη βοήθεια είναι ένας καλός επιστήμονας ( και όχι ταληροφονίας) εγώ δεν έχω βρει ακόμα...όποιος έχει βρει και αν έχει βρει παρακαλώ να μου τον συστήσει.
    Μπορούμε να κάνουμε απίστευτα πράγματα... για χρόνια αναλωνόμουν και πίστευα ( και ίσως ακόμα το έχω λίγο μέσα μου) πώς είμαι κατώτερος, για να έχω τέτοια θέματα είμαι αδύναμος, και ακόμα έλεγα πόσο άτυχος είμαι...ΛΑΘΟΣ... απλά ήμουνα καλό παιδί και πίστευα ό,τι αρνητικό μου λέγανε και φυσικά απλά είχα την ατυχία να βιώσω αρκετές άσχημες, για την ψυχοσύνθεση ενός παιδιού, καταστάσεις στην παιδική μου ηλικία...
    Που έχω φτάσει τώρα...??? Από τελείως δυσλειτουργικός και με 4 xanax και 1 ceroxat την ημέρα στα 20 μου, τώρα στα 30 μου, καθαρός από φάρμακα εδώ και σχεδόν μια 6ετία...απίστευτα δυνατός όσο και να με χτυπάει κατά καιρούς, και απόλυτα λειτουργικός...και φυσικά συνεχίζω...
    Κλείνοντας λοιπόν...θέλω πραγματικά να τονίσω πόσο σημαντικό είναι να μη σπαταλάτε όλη σας την ενέργεια και τη σκέψη στο πρόβλημά σας...η ζωή συνεχίζεται.
    Και φυσικά όλα τα παραπάνω είναι πάρα πολύ συμπυκνωμένα συμπεράσματα χρόνων, δουλειάς και τεράστιων εξόδων...
    όμως δεν μπορώ να το βάλω κάτω...

    Να είστε καλά και καλή δύναμη σε όλους!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Eτσι ακριβως ειναι οπως τα λες καθε μερα πρεπει να το διαβαζουμε αυτο..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    οπως ακριβως τα ειπες ειναι. λες και διαβαζω την δικη μου ιστορια ζωης.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Να ' στε καλά παιδία... απλά τα λέω όλα αυτά γιατί πιστεύω ότι όλοι μας με παρόμοια προβλήματα πρέπει να βλέπουμε όσο μπορούμε και αν δεν μπορούμε με το ζόρι, τα θετικά πράγματα, και να ψάχνουμε λύσεις ώστε να βγούμε από αυτόν τον κικαιώνα...μην κολλάμε στα συμπτώματα, στο τι μπορούν να προκαλέσουν αυτά και στο πόσο φοβερά είναι... ο τροπός????? Απλά παρατηρήστε τον εαυτό σας...!!! εγώ παρατηρώντας τον εαυτό μου κατάλαβα πώς ποτέ στη ζωή μου, ακόμα και τότε που νόμιζα πώς δεν έχω τίποτα...πριν με πιάσουν τα συμπτώματα, πώς ποτέ δεν σκεφτόμουν θετικά και εποικοδομητικά....τα πάντα τα έβλεπα στραβά κακά και ανάποδα και ίσως υποσυνείδητα το κάνω και τώρα γιατί για τους προαναφερθέντες λόγους έτσι είχα μάθει να κάνω...ε λοιπόν αυτό αλλάζει και πρέπει να αλλάζει...για το καλό όλων μας...!!!!!!
    Και θα προτείνω και μία άσκηση που έχω διαβάσει σε ένα πολύ καλό βιβλίο(για ευνόητους λόγους δεν γράφω τον τίτλο του). Λοιπόν είναι μία νοητική δίαιτα, και αναφέρεται σαν το πιο δύσκολο είδος δίαιτας!!!!!! Για μία βδομάδα παρατηρείς τον εαυτό σου, και δεν του επιτρέπεις να σκεφτεί κάτι αρνητικό για παραπάνω από ένα λεπτό συνειδητά ...αν ξεπεράσεις το λεπτό ξεκινάς από την αρχή... είσαι σαν την γάτα με το ποντίκι...πιστέψτε με, τα αποτελέσματα θα σας καταπλήξουν...!!!! Συγνώμη αν κούρασα, κουράγιο και καλή δύναμη σε όλους!!!!!!! Venceremos

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Δε μας κουρασες καθόλου....τέτοια ποστς από
    τόσο συγκροτημένα άτομα και αισιόδοξα
    έχουμε ανάγκη όλοι μας...πραγματικός
    αγωνιστής της ζωής πού βγήκε νικητής...
    Ένα μεγάλο respect από εμένα..
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Με τιμάνε τα καλά σου λόγια και σε ευχαριστώ...δεν ξέρω αν βγήκα νικητής... το μόνο σίγουρο είναι ότι αγωνίζομαι και θα αγωνίζομαι...
    Και αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω τις δικές μου διαπιστώσεις για πολλούς λόγους, όπως ο παρακάτω.
    Στις αρχές όταν με πρωτοείχε πιάσει το άγχος και πήγαινα πανικόβλητος σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους σκορπώντας ένα σκασμό λεφτά άσκοπα...όλοι μου λέγανε μην ανησυχείς ξέρεις πόσοι το έχουνε αυτό...δεν είναι τίποτα μπλα μπλα...αρχικά το δεχόμουνα...σε κάποια φάση όμως δεν άντεξα...γιατί αυτό δεν είχε λογική... για τη δική μου ζωή δε μιλάμε ρε φίλε???? κανείς άλλος δεν ζει τη ζωή μου είτε έχει παρόμοιο πρόβλημα, είτε δεν έχει... μόνο εγώ...το θέμα δεν ήταν να ανακουφιστώ πρόσκαιρα ακούγοντας λόγια παρηγοριάς, το θέμα ήταν να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου και να την αλλάξω προς 'όφελός μου.
    Για να γίνει αυτό πόνεσα,υπέφερα, πέρασα σχετικά... κατάθλιψη, έβρασα με το ζουμί μου, σιχαινόμουνα τον εαυτό μου...αλλά για καλή μου τύχη τον παρατηρούσα κιόλας... και κατάλαβα από ένα σημείο και μετά πόσο άσκοπο είναι να έχω το μυαλό μου 24 ώρες κολλημένο στο πρόβλημά μου...πόση ενέργεια σπαταλούσα????...ο λόγος???? κανένας...
    Το μόνο που κατάφερνα, ήταν να συντηρώ την κατάσταση... Οπότε απλά προσπάθησα και προσπαθώ να ρίχνω καθαρό νερό στην κατάμαυρη από λάσπες λίμνη του μυαλού μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    εχουμε ανγκη τετοια καταθεση ψυχης και πες και λεπτομερειες για την παραπανω ασκηση αν θελεις!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    17
    πραγματικά τα μηνύματά σου είναι τόσο δυνατά που με συγκίνησαν.κλαίω αυτήν την στιγμή.να είσαι πάντα δυνατός χρειάζονται τόσο πολύ αυτά τα ενθαρρυντικό μήνυμα σε κάποιον που βρίσκεται στην αρχή του μυστηρίου.πολύ από εμάς δεν ξέραμε μέχρι τώρα τίποτα για θέματα ψυχολογίας εγώ απορώ που ζούσα τόσα χρόνια.Στην σκιά του εαυτού μου προφανώς.Μπράβο,μας δίνεις κουράγιο για να συνεχίσουμε να παλεύουμε.Είναι λες κ ο καθένας μας χωράει σ'αυτά που γράφεις.πολύ θα ήθελα να πείς κ αλλά για την άσκηση αυτή κ σε παρακαλώ αν το βιβλίο είναι καλό στείλε ένα μήνυμα στα προσωπικά,αν δεν μπορείς δημοσίως.με ενδιαφέρει πολύ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δε μας λες και το βιβλιο?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by kosto30 View Post
    εχουμε ανγκη τετοια καταθεση ψυχης και πες και λεπτομερειες για την παραπανω ασκηση αν θελεις!
    Η άσκηση είναι ακριβώς όπως την έγραψα, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...δεν εξηγεί κάτι περισσότερο στο βιβλίο...!!!!!!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Biskot View Post
    πραγματικά τα μηνύματά σου είναι τόσο δυνατά που με συγκίνησαν.κλαίω αυτήν την στιγμή.να είσαι πάντα δυνατός χρειάζονται τόσο πολύ αυτά τα ενθαρρυντικό μήνυμα σε κάποιον που βρίσκεται στην αρχή του μυστηρίου.πολύ από εμάς δεν ξέραμε μέχρι τώρα τίποτα για θέματα ψυχολογίας εγώ απορώ που ζούσα τόσα χρόνια.Στην σκιά του εαυτού μου προφανώς.Μπράβο,μας δίνεις κουράγιο για να συνεχίσουμε να παλεύουμε.Είναι λες κ ο καθένας μας χωράει σ'αυτά που γράφεις.πολύ θα ήθελα να πείς κ αλλά για την άσκηση αυτή κ σε παρακαλώ αν το βιβλίο είναι καλό στείλε ένα μήνυμα στα προσωπικά,αν δεν μπορείς δημοσίως.με ενδιαφέρει πολύ.
    Με συγκινείς...και ακόμα περισσότερο αν βοηθάω σε κάτι... απλά μην χάνεις το κουράγιο σου... και μην αφήνεις να καθορίζεται η ζωή σου από προβληματικές πεποιθήσεις που άθελα σου ενστερνίστηκες όταν ήσουν παιδί....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Δε μας λες και το βιβλιο?
    Ευχαρίστως στο inbox....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    Καλησπέρα κι απο μένα.συγχαρητηρια.σε ευχαριστω για την κατάθεση ψυχής που εκανες.σε παρακαλώ πες μου τον τίτλο του βιβλιου.ευχαριστω εκ των προτερων

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    8
    ναι αν μπορείς να μας πείς το βιβλίο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Νομιζω δν υπαρχει θεμα να προτεινουμε δημοσια βιβλια, οποτε γραψε το να το δουμε οσοι τυχον ενδιαφερομαστε
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ειπα να γραψω ενα μηνυμα...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 24-01-2012, 00:35
  2. Ιστορικό κείμενο για την ψυχολογία (απόσπασμα)
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-01-2012, 16:51
  3. Δεν εχω κατι να γραψω...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 13-05-2011, 12:39
  4. centrac efexor + ιστορικό "πολυτοξικομανίας"
    By trivialpursuit in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 18-01-2009, 00:46
  5. Μέτα από αρκετό καιρό αποφάσισα να γράψω
    By politimos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-11-2006, 12:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •