Εμπειρίες από Γιατρούς........και όχι μόνο!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19

    Εμπειρίες από Γιατρούς........και όχι μόνο!!!!!

    Λοιπόν, αισθάνομαι την ανάγκη να περιγράψω κάποιες εμπειρίες μου από Ψυχιάτρους κυρίως, αλλά και ορισμένους ψυχολόγους.....
    Είχα την ατυχία στα 20 μου όταν μου πρωτοξεκίνησε το έντονο άγχος, να πέσω σε γιατρούς κυρίως (έπρεπε να πάω στους δήθεν πολύ καλούς βλέπεις) που απλά δεν με βοηθούσανε, ή έτσι το έβλεπα εγώ....δεν γίνεται να σου λένε...(φαντάζομαι οι περισσότεροι εδω μέσα το έχουν ακούσει) ότι αυτό που έχεις είναι σαν μια γρίπη στην ψυχιατρική και θα σου περάσει γρήγορα και άλλες αντίστοιχες παπαρi@ς
    Ποίος ο λόγος να λες αόριστα πράγματα στην ψυχανάλυση για να δέις και καλά τι θα βγεί και αν βγει και πότε θα βγει...όταν ο πόνος σου και αυτό που σε βασανίζει είναι τόσο άμεσο, και βρίσκεται στην επιφάνεια...???
    Το καλύτερο μου το είχε πει μία ψυχαναλύτρια ότι δηλαδή σχεδόν όσα χρόνια έκανε να σου εμφανιστεί και καλά, για να είσαι καλυμμένος και να το ξορκίσεις, πρέπει να κάνεις άλλα τόσα χρόνια ψυχανάλυση (έλεος!!!).
    Έχω ακούσει και άλλα καλά από ψυχίατρο...ότι δηλαδή με αυτό που έχεις είσαι σαν ανάπηρος επειδή δεν μπορείς να κάνεις πράγματα όπως θέλεις και να ζήσεις τη ζωή σου όπως θέλεις...φυσικά ακούγοντας το παραπάνω απλά τον στόλισα και φυσικά δεν ξαναπάτησα...
    Έχει καταλάβει κανείς απο όλους τους παραπάνω φραγκοφονίαδες,( που το στυλάκι τους, η έπαρση τους και ο πληθυντικός τους μου προκαλεί αηδία) ότι όλοι εμείς όυτε ανάπηροι είμαστε, ούτε διαφορετικοί, ούτε ασθενείς...είμαστε άνθρωποι που θέλουμε ΑΓΑΠΗ, ΕΝΘΆΡΡΥΝΣΗ,ΣΤΟΡΓΗ, ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ,ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ,ΣΥΜ ΠΟΝΟΙΑ γιατί πρώτοι εμείς δυστυχώς έχουμε μάθει να χτυπάμε τον εαυτό μας σαν χταπόδι... και να έχουμε τρομακτικές απαιτήσεις από αυτόν...χωρίς περιθώριο αποτυχίας....(δεν είναι τρομακτική απαίτηση να θες να νιώθεις τέλεια ανα πάσα στιγμή???) Οπότε πιστέψτε με πρώτα ο εαυτός μας θα μας δώσει όλα τα παραπάνω και μετά ο περιγυρός μας, αρκεί να προσπαθήσουμε....
    Πάμε στα φάρμακα...όπως έλεγα σε άλλο post μου, αρχικά είχα ξεκινήσει με 4 xanax και 1 ceroxat την ημέρα, που όταν τα έκοβα, ξαναέπεφτα στο σκοτάδι του μυαλού μου...όταν πέρασαν τα χρόνια και άρχισα να σκέφτομαι και να παρατηρώ, αφού είχα καταπιεί τα πάντα, κατάλαβα ότι έπρεπε να μην με επηρεάζουν τα ρημάδια (είτε θετικά, είτε αρνητικα) έπρεπε να βλέπω πως είμαι καθαρός, και πιστέψτε με δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από το να περνάνε τα χρόνια και εσύ να μην παίρνεις όχι xanax αλλά ούτε ασπιρίνη... απλά η άποψη μου είναι ότι όποιος θέλει να δουλέψει σοβαρά και να τα καταφέρει, ας το κάνει χωρίς τα δεκανίκια των φαρμάκων....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Τα βαθυτατα σεβη μου σε σενα και σε ολους οσους κανουν την προσπαθεια να ξεφυγουν απο τον στροβιλο των φαρμακων!
    Να μην παραθεσω τις δικες μο εμπειριες απο γιατρους γιατι θα ξημερωσουμε.
    Αλλα η συμβουλη στους "νεους" ειναι ψυχοθεραπεια και οχι φαρμακοθεραπεια αλλα και αν βτε και καλα χρειαστει ψυχιατρος καλυτερα να απευθυνομαστε σε καποιον δημοσιο φορεα γιατι τελικα, δυστυχως το "δεν αντεχω να παιρνω φαρμακα και θελω να ατ κοψω" δεν συγκινει ιδιαιτερως... υπαρχουν και εξαιρετοι επιστημονες οι οποιοι ξερουν πολυ καλα ποια ειναι τα ορια μεταξυ βγαζω φραγκα αλλα θα σε βοηθησω να γινεις και καλα χωρις να σε τρεχω χρονια.
    Και παλι μπραβο και παντα τετοια να ακουμε!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα πραγματικα ευγε αγαπητο μελος!Εκτος την τελευταια ειδικο που πηγαινω η οποια κανει κ παραπανω ωρα χωρις να πληρωνεται για αυτην ολοι οι προηγουμενοι ηταν σκετη απογοητευση,Ηταν φανερο οτι ενδιαφερονταν μονο για τα λεφτα κ η μια οταν καθυστερουσε το λεωφορειο κ εχανα το ραντεβου με εβαζε να πληρωνω κ την ωρα που δεν εκανα,Επισης στο νοσκομειο αυτος ηταν πολυ αγενης κ γιαυτο την εκανα με ελαφρα πηδηματακια,Οντως οι καλυτεροι ειναι ο πνευματικος που πηγα εκκλησια κ η τωρινη ειδικος που πηγαινω,Κ τα καταφερα κ ειμαι καλυτερα χωρις φαρμακα κιολας!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by Elendar View Post
    Λοιπόν, αισθάνομαι την ανάγκη να περιγράψω κάποιες εμπειρίες μου από Ψυχιάτρους κυρίως, αλλά και ορισμένους ψυχολόγους.....
    Είχα την ατυχία στα 20 μου όταν μου πρωτοξεκίνησε το έντονο άγχος, να πέσω σε γιατρούς κυρίως (έπρεπε να πάω στους δήθεν πολύ καλούς βλέπεις) που απλά δεν με βοηθούσανε, ή έτσι το έβλεπα εγώ....δεν γίνεται να σου λένε...(φαντάζομαι οι περισσότεροι εδω μέσα το έχουν ακούσει) ότι αυτό που έχεις είναι σαν μια γρίπη στην ψυχιατρική και θα σου περάσει γρήγορα και άλλες αντίστοιχες παπαρi@ς
    Ποίος ο λόγος να λες αόριστα πράγματα στην ψυχανάλυση για να δέις και καλά τι θα βγεί και αν βγει και πότε θα βγει...όταν ο πόνος σου και αυτό που σε βασανίζει είναι τόσο άμεσο, και βρίσκεται στην επιφάνεια...???
    Το καλύτερο μου το είχε πει μία ψυχαναλύτρια ότι δηλαδή σχεδόν όσα χρόνια έκανε να σου εμφανιστεί και καλά, για να είσαι καλυμμένος και να το ξορκίσεις, πρέπει να κάνεις άλλα τόσα χρόνια ψυχανάλυση (έλεος!!!).
    Έχω ακούσει και άλλα καλά από ψυχίατρο...ότι δηλαδή με αυτό που έχεις είσαι σαν ανάπηρος επειδή δεν μπορείς να κάνεις πράγματα όπως θέλεις και να ζήσεις τη ζωή σου όπως θέλεις...φυσικά ακούγοντας το παραπάνω απλά τον στόλισα και φυσικά δεν ξαναπάτησα... Έχει καταλάβει κανείς απο όλους τους παραπάνω φραγκοφονίαδες,( που το στυλάκι τους, η έπαρση τους και ο πληθυντικός τους μου προκαλεί αηδία) ότι όλοι εμείς όυτε ανάπηροι είμαστε, ούτε διαφορετικοί, ούτε ασθενείς...είμαστε άνθρωποι που θέλουμε ΑΓΑΠΗ, ΕΝΘΆΡΡΥΝΣΗ,ΣΤΟΡΓΗ, ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ,ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ,ΣΥΜ ΠΟΝΟΙΑ γιατί πρώτοι εμείς δυστυχώς έχουμε μάθει να χτυπάμε τον εαυτό μας σαν χταπόδι... και να έχουμε τρομακτικές απαιτήσεις από αυτόν...χωρίς περιθώριο αποτυχίας....(δεν είναι τρομακτική απαίτηση να θες να νιώθεις τέλεια ανα πάσα στιγμή???) Οπότε πιστέψτε με πρώτα ο εαυτός μας θα μας δώσει όλα τα παραπάνω και μετά ο περιγυρός μας, αρκεί να προσπαθήσουμε....
    Πάμε στα φάρμακα...όπως έλεγα σε άλλο post μου, αρχικά είχα ξεκινήσει με 4 xanax και 1 ceroxat την ημέρα, που όταν τα έκοβα, ξαναέπεφτα στο σκοτάδι του μυαλού μου...όταν πέρασαν τα χρόνια και άρχισα να σκέφτομαι και να παρατηρώ, αφού είχα καταπιεί τα πάντα, κατάλαβα ότι έπρεπε να μην με επηρεάζουν τα ρημάδια (είτε θετικά, είτε αρνητικα) έπρεπε να βλέπω πως είμαι καθαρός, και πιστέψτε με δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από το να περνάνε τα χρόνια και εσύ να μην παίρνεις όχι xanax αλλά ούτε ασπιρίνη... απλά η άποψη μου είναι ότι όποιος θέλει να δουλέψει σοβαρά και να τα καταφέρει, ας το κάνει χωρίς τα δεκανίκια των φαρμάκων....
    Τα ...ρεστα μου που λενε Elendar... Υπερσυμφωνω, παρασυμφωνω και συμφωνωσυμφωνω με τα γραφομενα σου. Μονο που για μενα ειναι πραγματικο ΕΓΚΛΗΜΑ απο την στιγμη που εχεις να κανεις με την ΖΩΗ να κοιτας τον αλλον με την φραγκοφονιακη λογικη η ακομα με την ψεκαστε σκουπιστε τελιωσατε λογικη του στυλ παρε φαρμακα και βλεπουμε. Πραγματικα και απο προσωπικη εμπειρια και διαβαζοντας τοσα εδω το να πετυχεις καλο γιατρο ειναι σαν να λυνεις σταυρολεξο για πολυ δυνατους λυτες...
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Elendar σε καθε τομεα υπαρχουν κ οι καλοι κ ευσυνειδητοι κ οι κακοι κ απατεωνες. Το να βρεις εναν σωστο θεραπευτη πλεον ειναι σαν να ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα ή να κερδισεις το Τζοκερ. Η εαν ειναι συστημενος απο αλλον, π σημαινει ειναι δοκιμασμενος. απαραδκετα αυτα π σου ειπανε, φανηκε ποιος ηταν ο σκοπος τους, ο κερδοφελης σκοπος τους, κ καλα εκανες κ απομακρυνθηκες. αν αρχισω να σου λεω κι εμενα τι κοτσανες μου χουν πει δν θα τελειωνουμε ως αυριο. οσους εντοπιζα ειτε φραγκοφονιαδες ειτε ανεπαρκεις ειτε ο,τι αλλο τους σχολουσα με συνοπτικες, αφου πρωτα ειχα σκασει ενα καρο λεφτα. τωρα στην ψυχιατρο π παω κανω κ ψυχοθεραπεια κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Λοιπόν απλά συνειδητοποιώ...ή μάλλον δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω...ότι στην ουσία, αν είσαι κάποιος νέος στα "βάσανα" δεν μπορείς να βοηθηθείς ουσιαστικά από κάποιον ειδικό... πάρα μόνο θέλοντας και μη θα βοηθηθείς από τα φάρμακα...γιατί αυτός θα σκέφτεται "ωράια άλλο ένα κοτοπουλάκι άσχετο με το χώρο που θα το μαδήσω όσο δεν πάει...!!!!"
    Δεν είναι δυνατόν το να βρεις έναν σωστό θεραπευτή να είναι ΤΖΟΚΕΡ!!!!!!! (συμφωνώ απόλυτα)
    Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον να πάρει θέση ένας " θεραπευτής " σε όλα αυτά... αν και κάτι μου λέει πως δεν θα το έκανε ποτέ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν ειμαι της αποψης της αυτοϊασης. Εαν εχεις κατι πας στον αντιστοιχο γιατρο ή ζητας βοηθεια , δεν περιμενεις να αυτοϊαθεις. Φυσικα θα προσπαθησεις με ολες σου τις δυναμεις να επιτυχεις τον στοχο σου, αλλα αυτο δεν αναιρει ολη την ιατρικη επιστημη.

    Εαν σκεφτεσαι αρνητικα οτι ολοι οι γιατροι ειναι απατεωνες, ολες οι φαρμακοβιομηχανιες ταϊζουν δηλητηρια τον κοσμο κλπ. τοτε τα πραγματα εαν σου τυχει κατι ειναι εξαιρετικα δυσκολα.

    Φυσικα το τελειο θα ταν αν σου συμβει κατι , να επιστρατεψεις τον οργανισμο σου και να αυτοιαθεις και να μην υπηρχαν πλεον θεματα υγειας στον κοσμο και ολο αυτο το ιατρικο συστημα που υπαρχει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Παιδια τι να πω;;; Ειλικρινα διαβαζω τα ποστ ολων σας και εχω την ιδια ακριβως αποψη σχετικα με τους γιατρους και την φραγκοφονιασυνη τους. Τους τελευταιους μηνες που δυστυχως επρεπε να μπω στη διαδικασια να ψαχτω σε καποια πραγματα οχι μονο απο πλευρας ψυχολογικης αλλα και οργανικης κι εφτασα ακριβως στο ιδιο συμπερασμα. Πραγματικα ευχαριστω γι' αυτο το θεμα γιατι μεχρι πριν απο λιγο πιστευα πως το 'χε η μοιρα μου να πεφτω σε ολο το ιατρικο αληταριο η οτι για καποιο λογο αντιμετωπιζομουν μονο εγω ετσι. Τελικα ειναι το συστημα ετσι.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω δεν ειμαι της αποψης της αυτοϊασης. Εαν εχεις κατι πας στον αντιστοιχο γιατρο ή ζητας βοηθεια , δεν περιμενεις να αυτοϊαθεις. Φυσικα θα προσπαθησεις με ολες σου τις δυναμεις να επιτυχεις τον στοχο σου, αλλα αυτο δεν αναιρει ολη την ιατρικη επιστημη.

    Εαν σκεφτεσαι αρνητικα οτι ολοι οι γιατροι ειναι απατεωνες, ολες οι φαρμακοβιομηχανιες ταϊζουν δηλητηρια τον κοσμο κλπ. τοτε τα πραγματα εαν σου τυχει κατι ειναι εξαιρετικα δυσκολα.

    Φυσικα το τελειο θα ταν αν σου συμβει κατι , να επιστρατεψεις τον οργανισμο σου και να αυτοιαθεις και να μην υπηρχαν πλεον θεματα υγειας στον κοσμο και ολο αυτο το ιατρικο συστημα που υπαρχει.
    Αν πιστεύεις ότι εγώ σκέφτομαι αρνητικά, τότε απλά πρέπει να ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά τα ποσταρισματά μου...!!!
    Απλά πλέον έχω ωριμάσει και "σκέφτομαι" πρωτού καταπιώ αμάσητη την κάθε αρλούμπα του κάθε τυχάρπαστου Τρελλογιατρού και μετά χαράς μου διαπιστώνω πως και πολλοί άλλοι είναι σαν εμένα.
    Σε καμία περίπτωση δεν αναιρώ την ιατρική επιστήμη, απλά πλέον αναιρώ την ψυχιατρική επιστήμη... και σε ρωτάω keep walking πές μου αν ξέρεις μια σημαντική ανακάλυψη που να έχει σαφή αποτελέσματα και όχι ' θα δούμε ' και ' ίσως' που έκανε η ψυχιατρική επιστήμη τα τελευταία 20 χρόνια???? Και μη μου μιλήσεις για βελτίωση των φαρμάκων... Σε αντίθεση με άλλους κλάδους της ιατρικής που πραγματικά έχουν κάνει τεράστια πρόοδο, την απαντηση την γνωρίζετε όλοι σας!!!!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Παιδια τι να πω;;; Ειλικρινα διαβαζω τα ποστ ολων σας και εχω την ιδια ακριβως αποψη σχετικα με τους γιατρους και την φραγκοφονιασυνη τους. Τους τελευταιους μηνες που δυστυχως επρεπε να μπω στη διαδικασια να ψαχτω σε καποια πραγματα οχι μονο απο πλευρας ψυχολογικης αλλα και οργανικης κι εφτασα ακριβως στο ιδιο συμπερασμα. Πραγματικα ευχαριστω γι' αυτο το θεμα γιατι μεχρι πριν απο λιγο πιστευα πως το 'χε η μοιρα μου να πεφτω σε ολο το ιατρικο αληταριο η οτι για καποιο λογο αντιμετωπιζομουν μονο εγω ετσι. Τελικα ειναι το συστημα ετσι.
    Όπως τους παρομοιάζεις φίλη μου...ιατρικό αληταρίο είναι... και όποιος τολμά να αμφισβητεί τις θεεικές τους γνωματεύσεις στην πυρρά...
    Και φυσικά όποιος είναι στα κάτω του για πάνω απο μία βδομάδα... έχει το τάδε είδος κατάθλιψης... το οτι μπορεί να είναι και φυσιολογικό, λέω εγώ τώρα ούτε καν περνάει απ' το γνωσιακό μυαλό τους....!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Περα απο την φραγκοφονιαδοσυνη, οταν ημουν γυρω στα 17 ενας (οχι οτι ειμαι καμια θεα αλλα βλεπομαι) που πηγαινα παιδοψυχιατρος με κοιταζε συνεχως προς τα β*ζια σαν τον σαλιαρη κ ελεγε εισαι πολυ ομορφη για να τα τραβας ολα αυτα, τον σιχαινομουν πραγματικα.. καλα για τα λεφτα δν το συζητω π χρεωνουν ορισμενοι μεχρι και 100 ευρω τη συνεδρια νομιζοντας ετσι οτι εξαργυρωνουν τη φημη τους ή τα χρονια πανεπιστημιακου διαβασματος.. για καποιους 100 ευρω ειναι 1/3 μηνιατικο χωρις υπερβολη, ε κατσε οσο ''αριστοκρατια του πνευματος'' και να εισαι αμα τα ακουμπησει σε σενα, τι θα του μεινει κ για τους αλλους γιατρους? αφηστε που τωρα με την κριση ορισμενοι γιατροι κανουν παρτυ πιστευω, ανεξαρτητως ειδικοτητας.. σου λεει μπορει να μν εχει να φαει, αλλα αμα παθει κατι η υγεια του, θα ερθει στο γιατρο, αρα ευκαιρια να τον ''αρμεξω''.. φυσικα υπαρχουν κ πολυ σωστοι κ ευσυνειδητοι γιατροι π ασκουν λειτουργημα κ οχι επαγγελμα, αλλα ειναι πολυ λιγοι κ συνηθως πρεπει καποιος να σου τους συστησει.. εγω με την τελευταια ειμαι πολυ ευχαριστημενη..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτα που γραφουμε γιατο συγκεκριμενο θεμα. Η ενσταση μου ειναι στο "τσουβαλιασμα" ολων των γιατρων οτι το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το χρημα. Η δικη μου εμπειρια λεει οτι πραγματι η συντριπτικη πλειοψηφια των γιατρων λειτουργει με γνωμονα το χρημα. Και μονο απο την λογικη που επικρατει στις πανελλαδικες εξετασεις "διαβασε να περασεις γιατρος για να βγαλεις λεφτα" μπορει να καταλαβει ο καθενας για ποιο λογο ξεσκιζονται πολλοι για να γινουν γιατροι. Θελω να πω οτι οταν καποιος περναει στην ιατρικη με την λογικη οτι μετα που θα τελειωσει θα τρελλαθει στο ταληρο τοτε μαμησε τα κι αφησε τα που λενε. Μου ειχε τυχει καποτε να συζητησω με εναν γιατρο σε νοσοκομειο του οποιου ο γιος σπουδαζε ιατρικη. Η λογικη του ηταν οτι "ξερεις εγω μαμηθηκα στα εξοδα για να γινει ο γιος μου γιατρος οποτε καποια στιγμη αυτα τα λεφτα πρεπει να γυρισουν πισω και με το παραπανω". Και οταν του εθεσα το ζητημα "ναι αλλα και εσυ και ο γιος σου εχετε να κανετε με την ΖΩΗ" μου απαντησε "ναι βεβαια ειναι και αυτο". Ποιο αυτο ρε κυριε... ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙς ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΟΝΑΕΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ...ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΟΝΟΥ ΜΑΜΩ ΤΟΝ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ ΜΟΥ ΜΑΜΩ...
    Τελος παντων ψιλοξεφυγα και αλλου θελω να καταληξω. Ολοι οι γιατροι δεν ειναι ιδιοι μου εχουν τυχει γιατροι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ με την κανονικη του ορου εννοια οι οποιοι πρωτα κοιτανε να σε κανουν καλα και φυσικα θα πληρωθουν γι αυτο. Αυτο θελω κι εγω ...ναι ρε φιλε να σε πληρωσω αλλα να ξερεις τι κανεις. Οχι να με μπλεξεις σε χειροτερες καταστασεις απο αυτες που ζω επειδη το μονο που εμαθες ειναι η ψυχρη λογικη "εχεις αυτο, παρε αυτα και βλεπουμε...."
    Να μην ανοιξω και ενα αλλο ζητημα οτι η πλειοψηφια των γιατρων σου δινει χαπια και δεν γνωριζει τις πιθανες παρενεργειες (αυτες που γραφει στο χαρτι μεσα στο κουτι).
    Εγω εχω βρει εναν τροπο να "ελεγχω" τον γιατρο κατα ποσο ξερει τι ειναι αυτο που σου συνταγογραφει. Τον ρωταω για τις παρενεργειες...αν μου πει οτι το χαπι αυτο μπορει να προκαλεσει τις ταδε παρενεργειες τοτε λεω οτι αυτος μαλλον ξερει τι του γινεται. Αν μου αρχισει τις γενικολογιες του στυλ "ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες" κτλ τοτε του ...βγαζω μαυρη καρτα και παω αλλου.
    Για να καταληξω επειδη το θεμα μας εδω ειναι οι ψυχιατροι... Αυτη την περιοδο παω σε ψυχολογο η οποια ειναι καθετα αντιθετη με τα ψυχοφαρμακα και μου τονιζει οτι προκειται στην ουσια για μια τεραστια επιχειρηση μερικων πολυεθνικων ωστε να βγαλουν τεραστια κερδη. Η δικη μου αισθηση ειναι οτι βεβαιως ισχυει και αυτο αλλα σε πολλες περιπτωσεις οι ψυχιατροι μπορουν να σε βοηθησουν οταν εχεις καταρρευσει και ψαχνεις να κρατηθεις απο καπου αμεσα.Αν τωρα οι ψυχιατροι εχουν πιασει το νοημα και θελουν να σε κανουν μονιμο πελατη εκει ειναι το ζητημα και το μεγαλο προβλημα πιστευω
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Elendar View Post
    Αν πιστεύεις ότι εγώ σκέφτομαι αρνητικά, τότε απλά πρέπει να ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά τα ποσταρισματά μου...!!!
    Απλά πλέον έχω ωριμάσει και "σκέφτομαι" πρωτού καταπιώ αμάσητη την κάθε αρλούμπα του κάθε τυχάρπαστου Τρελλογιατρού και μετά χαράς μου διαπιστώνω πως και πολλοί άλλοι είναι σαν εμένα.
    Σε καμία περίπτωση δεν αναιρώ την ιατρική επιστήμη, απλά πλέον αναιρώ την ψυχιατρική επιστήμη... και σε ρωτάω keep walking πές μου αν ξέρεις μια σημαντική ανακάλυψη που να έχει σαφή αποτελέσματα και όχι ' θα δούμε ' και ' ίσως' που έκανε η ψυχιατρική επιστήμη τα τελευταία 20 χρόνια???? Και μη μου μιλήσεις για βελτίωση των φαρμάκων... Σε αντίθεση με άλλους κλάδους της ιατρικής που πραγματικά έχουν κάνει τεράστια πρόοδο, την απαντηση την γνωρίζετε όλοι σας!!!!!!
    Εχει κανει προοδους , αλλα εγω δεν ειμαι επιστημονας της ιατρικης να τα γνωριζω ολα. Για παραδειγμα ποτε βγηκε το cat scan κλπ. που ειναι και κατι πιο χειροπιαστο , ξερω γω οποιος θελει ας δει στο google scholar τα papers για να παρακολουθει τις εξελιξεις , αλλωστε μιλαμε για τον ανθρωπινο εγκεφαλο κατι σαφως πολυπλοκο. Και σιγουρα δεν καταπινουμε την καθε αρλουμπα του γιατρου , αλλα δεν κρεμιομαστε και απο τα χειλη του να πει τις υστατες αληθειες και να λεμε ειναι μαλακας στην πρωτη αρλουμπα ή αυτο που θεωρουμε αρλουμπα που θα πει. Οποιος ψαχνει για το Θεο γιατρο μαλλον δεν θα το βρει αναμεσα στους κοινους θνητους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εχει κανει προοδους , αλλα εγω δεν ειμαι επιστημονας της ιατρικης να τα γνωριζω ολα. Για παραδειγμα ποτε βγηκε το cat scan κλπ. που ειναι και κατι πιο χειροπιαστο , ξερω γω οποιος θελει ας δει στο google scholar τα papers για να παρακολουθει τις εξελιξεις , αλλωστε μιλαμε για τον ανθρωπινο εγκεφαλο κατι σαφως πολυπλοκο. Και σιγουρα δεν καταπινουμε την καθε αρλουμπα του γιατρου , αλλα δεν κρεμιομαστε και απο τα χειλη του να πει τις υστατες αληθειες και να λεμε ειναι μαλακας στην πρωτη αρλουμπα ή αυτο που θεωρουμε αρλουμπα που θα πει. Οποιος ψαχνει για το Θεο γιατρο μαλλον δεν θα το βρει αναμεσα στους κοινους θνητους.
    Δε νομίζω τελικά φίλε keep_walking να λες κάτι τελείως διαφορετικό από μένα... Συμφωνώ στα περισσότερα που λες, κανείς δεν ψάχνει κάποιον Θεό γιατρό...!!! από την άλλη όμως αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως δεν χρειάζεται να είναι κάποιος γιατρός Θεός για να βοηθήσει κάποιον με προβλήματα άγχους... απλά ευσυνείδητος και σωστός επιστήμονας... και επειδή δεν είναι τόσο δύσκολο να βοηθηθεί κάποιος, τσαντίζομαι πλεον πάρα πολύ όταν ο πονεμένος κοσμακης χαλάει ένα σωρό λεφτά ψάχνοντας απεγνωσμένα βοήθεια και τελικά κάνει μια τρύπα στο νερό...

  15. #15

Similar Threads

  1. φοβια με τους γιατρους.
    By petalouda23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2014, 01:34
  2. Γιατρουσ??
    By georgegiorgos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 11
    Last Post: 30-01-2010, 09:53
  3. Προς γιατρούς και ψυχολόγους
    By salin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-01-2010, 12:47
  4. Επιτροπή από γιατρούς
    By νικος32 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 32
    Last Post: 10-01-2010, 23:46
  5. Replies: 0
    Last Post: 22-01-2007, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •