life coacher έχετε ακούσει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1

    life coacher έχετε ακούσει;

    Θα θελα να μάθω αν είχατε εμπειρίες ή αν γνωρίζετε για life coacher.
    γιάννης

  2. #2
    Τι είναι αυτό?
    Αν αγαπάς κάτι αφησέ το να φύγει, αν γυρίσει είναι δικό σου αν όχι δεν το είχες ποτέ!!!

  3. #3
    επαγγελματίας σύμβουλος που σου δινει καθοδήγηση και κατευθυνσεις επί συνεχούς βάσης για θεματα επαγγελματικής σταδιοδρομίας, προσωπικής ζωής κλπ σύμφωνα με τους στόχους και τις ικανότητες σου. Δεν ξερω πολλά γι αυτό ρωτω να μαθω.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Εσυ τι εχεις ακουσει Γιαννη? Για καποιον τετοιον επαγγελματια στην Ελλαδα? Η στην Κυπρο?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Καλημέρα,

    αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία έχω ωστόσο γνωρίσει προπονητή ζωής, πριν κάποια χρόνια, στα πλαίσια ενός σεμιναρίου δημιουργικής γραφής.
    Νομίζω ότι είναι την τελευταία πενταετία που άρχισαν να γίνονται τέτοια σεμινάρια και εργαστήρια στην Ελλάδα τα οποία και σε προπονούν για να ''πετύχεις'' και να κατακτήσεις τους στόχους σου!

    Η όλη ιδέα δε με ελκύει ιδιαίτερα αλλά κατηγορηματική δε θέλω να είμαι αφού μέχρι στιγμής λαχανιάζω μόνη μου
    στο στίβο, πέρα δώθε, χωρίς life coach :)

    Όπως και να έχει, αφήνω λινκ με τη σελίδα του συγκεκριμένου για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά:

    http://www.life-executive-coaching.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    επαγγελματίας σύμβουλος που σου δινει καθοδήγηση και κατευθυνσεις επί συνεχούς βάσης για θεματα επαγγελματικής σταδιοδρομίας, προσωπικής ζωής κλπ σύμφωνα με τους στόχους και τις ικανότητες σου. Δεν ξερω πολλά γι αυτό ρωτω να μαθω.

    γιαννη εχουν ανοιξει 2 μελη νομιζω, 2 φορες στο παρελθον ενα τετοιο θεμα οπου κατεθεταν την εμπειρια τους. προσωπικα διαφωνω με το θεμα κ μαλλον μου φαινεται αμερικανια...την ιδια αποψη αποκομισα ακουγοντας κ μια ψυχοθεραπευτρια να μιλαει γι αυτο.

    αμα βρω τα λινκ θα στα παραθεσω να τα διαβασεις κ να κρινεις μονος σου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...=life+coaching

    αυτο βρηκα γιαννη, στα γρηγορα...αλλα θυμαμαι οτι ειχαν μπει κι αλλα παρομοια...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Δεν γνωρίζω καποιον συγκεκριμένο επαγγελματία ούτε έχω ακούσει εμπειρίες. Την πιο πάνω ιστοσελίδα που μου στειλε η crazy diamond την έχω επισκεφθεί. Ανοιξα το θέμα για να ακούσω τυχόν εμπειρίες από ανθρώπους που επισκέφθηκαν τετοιους επαγγελματίες και αν τυχόν βοηθήθηκαν.

    Ίσως εκτός από το στίβο και τον αθλητισμό να ναι δύσκολο να βρεις τετοιο προπονητή για τις διαφορες πτυχές τησ ζωής. Κάποιος που ασκεί τετοιο επάγγελμα για να μπορει να σου προσφερει θα πρεπει ο ίδιος να χει βαθιά εμπειρία των διαφόρων όψεων της ζωής αλλά και ψηλό επίπεδο κατανόησης των ιδαιτεροτήτων του καθενός καθώς και των αναγκών του ώστε να ναι σε θεση να δώσει σωστή καθοδήγηση.
    Σε διαφορετική περίπτωση......... καθοδήγηση προσφερεται στον καθενα μεσα από τις εμπειρίες του στη ζωή, μέσα από τη θέληση αλλά και με τη βοήθεια και καθοδήγηση καλών φίλων ή και καποιων διπλα του να τον ενδυναμώνουν.
    γιάννης

  10. #10
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...=life+coaching

    αυτο βρηκα γιαννη, στα γρηγορα...αλλα θυμαμαι οτι ειχαν μπει κι αλλα παρομοια...
    Ευχαριστώ Σοφία μου για το ενδιαφερον. έριξα μια γρηγορη ματια ........ μακαρι να υπαρχουν τετοια σεμιναρια και προπονητες που να επαναπρογραμματιζουν μεσα σε δυο τρεις μερες,
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Γιαννη, εσυ με την εμπειρια που εχεις στην ψυχοθεραπεια σου, πιστευεις οτι υπάρχει ανθρωπος που επαναπρογραμματιζεται σε 2-3 μερες? Θα ηθελα να διαβαζα την γνωμη σου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    και να ισχυει κατι τετοιο...ασε που κατα τη γνωμη μου χωρις ατομικη προσπαθεια και θεληση δε γινεται τπτ..τεσπα και παλι και αυτο θα θελει χρημααα..και μαλιστα αρκετο απο οτι ειχα διαβασει καπου...οποτε και αυτο απευθυνεται στς λιγους ''τυχερους''.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    Γιαννη, εσυ με την εμπειρια που εχεις στην ψυχοθεραπεια σου, πιστευεις οτι υπάρχει ανθρωπος που επαναπρογραμματιζεται σε 2-3 μερες? Θα ηθελα να διαβαζα την γνωμη σου.
    Το θεωρώ απίθανο. Εκτός κι αν πρόκειται για αλλαγή μιας συγκεκριμένης συνήθειας η οποία όμως να μην εχει βαθύτερες ρίζες στο είναι του.

    Κανείς δεν μπορεί να αλλάξει τρόπο σκέψης που διαμόρφωσε μέσα από βιώματα ετών σε 2-3 μέρες. Σε τετοια σεμινάρια μαθαίνεις μεθόδους σκέψης και διδάγματα. Δεν αλλάζεις παρά μόνο αν ξεκινήσεις να τα κάνεις βίωμα σου. Και σ’ αυτό θέλει πολλή πείσμα και θέληση. Ακόμα και πολλή πείσμα και θεληση να βάλεις δεν αλλάζεις μέσα σε μερικές μέρες, θα πάρει καιρό, ίσως και χρόνια. Βέβαια τετοια σεμιναρια, συναντήσεις κλπ θα ναι καλό για καποιον τα τα ξανακάνει, να τα επαναλαμβάνει δηλαδή καθε λίγο καιρό ώστε να ενδυναμώνεται ώστε με τον τρόπο αυτό να αποκτά δυνάμεις στην προσπάθεια για αλλαγή. Γι αυτό και οι μεθοδοι ψυχοθεραπείας συνιστούν συναντήσεις σε τακτική χρονική βάση. Και όλα αυτα νοουμένου ότι η μέθοδος είναι επιστημονικά αποδεκτή ως αποτελεσματική και δεν προκειται για τσαρλατανισμό ή για επιστημονες που απλά σκοπεύουν να βγαλουν λεφτά.

    Οι καλές μεθοδοι πιστευω είναι αυτες που έχουν δομή, δηλαδή που προσφερουν νοητικά εργαλεία για την αλλαγή. Δηλαδή να μην είναι σκόρπια, τυπου, κανε εδώ αυτό, απεφυγε το αλλο, σε κεινο κανε αλλιώς, αυτο είναι σωστο το, αλλο λαθος. Όταν έχει τη μορφή νοητικών εργαλείων τα οποια θα χρησιμοποιήσεις για να αλλάξεις τις επμερους διαστρεβλώσεις της σκέψης ή τον τροπο συμπεριφοράς νομίζω δουλευει καλύτερα.

    Ο επαναπρογραμματισμός νομίζω γίνεται με το να εκθέτεις τον εαυτό σου σε σωστές μορφές συμπεριφοράς τις οποιες αποφευγεις λόγω κομπλαρισματος, φόβου κλπ ή με την υπέρβαση του εαυτού μας. Αποκτούμε μεσα από την έκθεση και την υπέρβαση δυνάμεις, αυτο που αποφευγαμε ή δεν καναμε φανταζει πλεον πιο οικείο. Και το να γινεται κατι όλο και πιο οικειο και με τον τροπο αυτό στο τελος αποδεκτό είναι απαναπρογραμματισμός.

    Σ’ όλα τα σταδια της διαδικασίας αυτής θα πρεπει να εμπεριέχεται θέληση και πείσμα, σε σταθερή βάση βάζοντας ως στοχο την αλλαγή.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το θεωρώ απίθανο. Εκτός κι αν πρόκειται για αλλαγή μιας συγκεκριμένης συνήθειας η οποία όμως να μην εχει βαθύτερες ρίζες στο είναι του.

    Κανείς δεν μπορεί να αλλάξει τρόπο σκέψης που διαμόρφωσε μέσα από βιώματα ετών σε 2-3 μέρες. Σε τετοια σεμινάρια μαθαίνεις μεθόδους σκέψης και διδάγματα. Δεν αλλάζεις παρά μόνο αν ξεκινήσεις να τα κάνεις βίωμα σου. Και σ’ αυτό θέλει πολλή πείσμα και θέληση. Ακόμα και πολλή πείσμα και θεληση να βάλεις δεν αλλάζεις μέσα σε μερικές μέρες, θα πάρει καιρό, ίσως και χρόνια. Βέβαια τετοια σεμιναρια, συναντήσεις κλπ θα ναι καλό για καποιον τα τα ξανακάνει, να τα επαναλαμβάνει δηλαδή καθε λίγο καιρό ώστε να ενδυναμώνεται ώστε με τον τρόπο αυτό να αποκτά δυνάμεις στην προσπάθεια για αλλαγή. Γι αυτό και οι μεθοδοι ψυχοθεραπείας συνιστούν συναντήσεις σε τακτική χρονική βάση. Και όλα αυτα νοουμένου ότι η μέθοδος είναι επιστημονικά αποδεκτή ως αποτελεσματική και δεν προκειται για τσαρλατανισμό ή για επιστημονες που απλά σκοπεύουν να βγαλουν λεφτά.

    Οι καλές μεθοδοι πιστευω είναι αυτες που έχουν δομή, δηλαδή που προσφερουν νοητικά εργαλεία για την αλλαγή. Δηλαδή να μην είναι σκόρπια, τυπου, κανε εδώ αυτό, απεφυγε το αλλο, σε κεινο κανε αλλιώς, αυτο είναι σωστο το, αλλο λαθος. Όταν έχει τη μορφή νοητικών εργαλείων τα οποια θα χρησιμοποιήσεις για να αλλάξεις τις επμερους διαστρεβλώσεις της σκέψης ή τον τροπο συμπεριφοράς νομίζω δουλευει καλύτερα.
    Ο επαναπρογραμματισμός νομίζω γίνεται με το να εκθέτεις τον εαυτό σου σε σωστές μορφές συμπεριφοράς τις οποιες αποφευγεις λόγω κομπλαρισματος, φόβου κλπ ή με την υπέρβαση του εαυτού μας. Αποκτούμε μεσα από την έκθεση και την υπέρβαση δυνάμεις, αυτο που αποφευγαμε ή δεν καναμε φανταζει πλεον πιο οικείο. Και το να γινεται κατι όλο και πιο οικειο και με τον τροπο αυτό στο τελος αποδεκτό είναι απαναπρογραμματισμός.

    Σ’ όλα τα σταδια της διαδικασίας αυτής θα πρεπει να εμπεριέχεται θέληση και πείσμα, σε σταθερή βάση βάζοντας ως στοχο την αλλαγή.
    Ναι Γιαννη και εγω συμφωνω μαζι σου σε αυτο.............επαναπρογραννα� �ισμος σε δυο η τρεις μερες φανταζει ως αδυνατο οταν μοτιβα και συμπεριφορες μας που για να αναγνωριστουν θελουν πολυ χρονο και να αλλαξουν και να γινουν βιωμα θελουν ακομα περισσοτερο..................
    Last edited by ανεμος; 23-03-2011 at 15:12.

  15. #15
    Sofia,

    ευχαριστώ για το σχόλιο στη θετική ανατροφοδότηση. Ελπίζω να σε βοήθησα χωρις να ξερω αν ταυτίζεσαι με τις δικές μου αναζητήσεις. Καπως έτσι βλεπω τα πραγματα.
    γιάννης

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. η πιο συγκλονιστικη ειδηση που εχετε ακουσει
    By dora-agxos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 31-01-2011, 09:55
  2. εχετε ακουσει ποτε θορυβο απο την ντουλαπα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-10-2010, 19:12
  3. ατακες που εχουμε ακουσει απο διαφημησεις και μας αρεσαν
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 24-10-2010, 14:30
  4. Get A Life
    By Μονόφθαλμος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-07-2010, 14:00
  5. about life
    By alien in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 28-07-2007, 15:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •