ΦΠΨ Πρόγραμμα Ψυχολογίας ή Ψυχολογία Παντείου;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2

    ΦΠΨ Πρόγραμμα Ψυχολογίας ή Ψυχολογία Παντείου;;

    Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος στο Forum . Ονομάζομαι Λία, είμαι 25 ετών και στο επάγγελμα Φιλόλογος. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω Ψυχολογία , αλλά βρέθηκα μπροστά σε ένα μεγάλο δίλημμα , όταν αποφάσισα να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις. Το πρόβλημα έχει ως εξής : τα πτυχία που προσφέρονται στην Αθήνα , όπου και διαμένω, είναι αυτό της Παντείου και εκείνο του ΦΠΨ Προγρ.Ψυχολογίας. Και στα δύο κατατάσσεσαι στο Γ' εξάμηνο. Η ύλη των κατακτηρίων , όμως , διαφέρει αρκετά. Η σημαντικότερη διαφορά, η οποία και με έχει προβληματίσει, είναι ότι στην Πάντειο περιλαμβάνει και το μάθημα της "Εφαρμοσμένης Στατιστικής". Έκανα μια έρευνα γύρω από το θέμα και ,απ' ό,τι κατάλαβα, απαιτούνται γνώσεις βασικής Άλγεβρας και Στατιστικής. Επιπλέον, διαπίστωσα ότι στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας περιλαμβάνονται και μαθήματα της Φιλοσοφικής εν γένει.

    Θα ήθελα όποιος γνωρίζει και έχει την καλή θέληση, να με κατατοπίσει πάνω στα εξής ζητήματα :

    1. Τα δύο πτυχία είναι ισότιμα στην πράξη; Δηλαδή, ποιο από τα δύο διασφαλίζει την καλύτερη ποιότητα σπουδών πάνω στη Ψυχολογία και τη μετέπειτα ενασχόληση με τον τομέα της Ψυχολογίας;
    2. Η Εφαρμοσμένη Στατιστική των κατακτηρίων του Παντείου ποιες προϋπάρχουσες γνώσεις απαιτεί;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω τη γνώμη σας .
    Text

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Γεια σου Λια. σπουδάζω στο πρόγραμμα ψυχολογιας, είμαι στο δεύτερο έτος.Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι τα πτυχια ψυχολογίας και της παντείου και του προγράμματος είναι ισότιμα και απ\' οσο γνωρίζω προσφέρουν τις ίδιες επαγγελματικές προοπτικες. Διαφέρουν στο πρόγραμμα σπουδών(ίσος πιο ευκολο του προγγράματος ψυχ.) και στα μεταπτυχιακά, το πρόγραμμα ψυχολογίας έχει καλύτερα και πληρέστερα κυρίως για την σχολική ψυχολογία.
    όσο για την στατιστική, στην σχολή μου υπάρχει ένα μάθημα υποχρεωτικό και μερικά επιλογής, αλλά όπως και εσύ γράφεις δεν είναι προαπαιτούμενο για τις κατατακτήριες.

    αυτά....

    Αν θες μπες και σε ένα παλαιότερο ποστ που έχω ανοίξει :\"Αναζήτηση της καλύτερης σχολής ψυχολογίας\", ίσως σε βοηθήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....τι παντειο,τι φπψ,αν δεν εχεις κλινικη εμπειρια μετα....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2
    Σας ευχαριστώ πολύ !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4
    καλημερα!ημουν κ εγω σε παρομοιο μπερδεμα. τελικα εμαθα οτι κατατακτηριες ειναι πολυ δυσκολο να μπεις και το διαβασμα παρα πολυ!το εχεις ψαξει?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4
    παντως απο τα δυο σιγουρα καποδιστριακο!!!!αν μεθεις τι ελπιδες υπαρχπυν για τις κατατακτηριες πες μου!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •