Μια μικρή ψυχολογική υποστήριξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5

    Red face Μια μικρή ψυχολογική υποστήριξη

    Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι, νέος στο φόρουμ αν και το διαβάζω καιρό.
    Με λένε Νικο και ειμαι 30 ετών.

    Λοιπόν θα μπώ κατευθείαν στα γεγονότα.
    Πριν απο 3 μήνες και εν καιρώ άγχους λόγω εξεταστικής περιόδου, τρελού στρεςς και στεναχώριας , ξύπνησα ενα πρωί και ένιωσα τις γνωστές εμβοές στα αυτιά μου που απο τοτε κρατούν καλά , δεν ειναι δυνατές ώστε να μην κοιμάμαι , πήγα και σε ΩΡΛ μου ειπε οτι τα αυτιά μου ειναι μια χαρά.
    Μετά απο 2-3 μέρες και αφού ένιωθα οτι η στεναχώρια χτυπάει στο στομάχι έκανα το λάθος και έφαγα κάτι εντελώς λάθος με άδειο στομάχι, κάθε βράδυ ενιωθα ένα ριγος απο το στομάχι για 3 περίπου μέρες ώσπου πήγα σε ενα πολύ καλό παθολόγο και με σιγουριά αφου με εξέτασε είπε οτι το γυρίζει σε γαστρίτιδα και έδωσε Nexium , πέρασε στην 3-4 μέρες αλλα αφού το σταμάτησα κάποιες φορές αφου πάλι φάω κάτι λάθος ή καπνίσω πολύ νιώθω ελαφρό κάψιμο στο στομάχι.
    Τελος πάντων, μπαίνουν πάντα οι κλασικές σκέψεις φόβου ζωής, μήπως είναι κάτι άλλο μήπως έχω πρισμένο συκώτι, μηπως έχω καρκίνο, μήπως η καρδιά μου ειναι χάλια κλπ κλπ.
    Κάνω εξαιτάσεις αίματος (ολα) κάθε 1 χρονο επειδή έχω και υπερταση και παιρνω χάπι, οι εξαιτάσεις ειναι μια χαρά πάντα (και τα καρδιογραφημματα και οι ακτινογραφίες).επειδή έχω ομως να κάνω πανω απο 1 χρονο τωρα (1 χρονος και 3 μήνες) έχω μια τεράστια φοβία οτι θα βγούνε ολα χάλια και θα ακούσω τιποτα περίεργο απο κάποιο γιατρό.
    Παλαιότερα (προ 5ετίας) είχα φτάσει στο σημείο του ψυχιάτρου και έκανα αγωγή για 6 μήνες για το στρεςς έκτοτε είμαι πολύ καλύτερα.


    Ενιωσα την ανάγκη να γράψω μπας και αναθαρρήσω λίγο με την βοήθεια σας.


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Η χαρά των γιατρών είσαι εσύ φίλε μου....
    Έκανες τις απαραίτητες εξετάσεις έκανες
    και αίματος όποτε δεν έχεις να φοβασαι
    κάτι, λίγο πολύ με το συνάχι μας όλοι έχουμε
    ένα θεματακι ειδικά αν φάμε καμιά μαλιουφκια
    όλα θα πάνε μία χαρά και στις επόμενες
    εξετάσεις σου...
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    μην μασας. εισαι μια χαρα εφοσον οι εξετασεις σου ειναι οκ και θα ειναι και στο μελλον. μην αγχωνεσαι γιατι τοτε θα χειροτερεψεις. ολα απο το μυαλο περνανε. το στομαχακι εμενα ειναι μονιμος συντροφος. μην φοβασαι μια γαστριτιδα ενοχλει λιγακι. ειδικα τωρα την ανοιξη ειναι στα φορτε της. ολα θα πανε καλα!!! )))))))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    Eυχαριστώ πολύ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας!!!

    Εξετάσεις έκανα περσυ όπως και καθε χρονο τα τελευταια 15 χρονια, φέτος φοβάμαι να πάω (περσυ ειχα την ιδια φοβία , 10 φορές ρωτησα τον γιατρό μου αν οντως οι αιματολογικές μου ειναι οκ μέχρι που έθεσε θέμα αν τον εμπιστεύομαι). Επίσης φοβάμαι να πάω σε 1 μήνα απο τώρα που θα ειμαι ασφαλισμένος γιατι μηπως έχω κάτι και προχωρήσει, απο την αλλη δε θελω να γινω η χαρά του γιατρού οπως είπατε και να δωσω κανα 200ευρω έτσι..
    Επίσης σκέφτομαι να πάω και σε ψυχίατρο αλλα σκεφτομαι επίσης μην ειναι υπερβολή και αυτό.

    Το κακό μάλλον το εντωπίζω οτι έχω πολύ..πολλλυ ελεύθερο χρονο και δεν απασχολώ το μυαλό μου με κάτι, αλλα και πάλι δε μπορώ να πάψω να σκεφτομαι διάφορα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    Το κακό μάλλον το εντωπίζω οτι έχω πολύ..πολλλυ ελεύθερο χρονο και δεν απασχολώ το μυαλό μου με κάτι, αλλα και πάλι δε μπορώ να πάψω να σκεφτομαι διάφορα.


    α γεια σου αυτο ακριβως συμβαινει.και εγω καθομαι και ψειριζω την μαιμου. μακρια απο ψυχιατρο δεν εισαι για κατι τετοιο. οταν ερχεται η σκεψη κανε αποφυγη. πες οχι τωρα δεν μπορω!!! και ασχολησου με κατι. βγες στο μπαλκονι πηγαινε βολτα. βαλε την τηλεοραση διαβασε βιβλιο. δεν σου συμβαινει κατι ουτε εχεις κατι φιλαρακι!!!

  6. #6
    Νίκο μια πολυ απλη απορεία έχω αν τα παθεις εσυ ολα αυτα νεο παιδι 30 χρονων δηλαδη τι θα επρεπε να παθει καποιος που ειναι 70χρονων ? :P


    και κατι ακομα διαβασε κανενα βιβλιο γενικα κατι... ωστε να περναει η ωρα σου και οταν διαβαζεις να <<χανεσε>> μεσα στο βιβλιο... αρα θα φυγουν οι σκεψεις σου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    και γιατι να το καθυστερεις αφου σε αγχωνει????και γιατι να ειναι χαλια αφου καθε χρονο καλες ειναι???βαλε στοιχημα μαζι μου οτι θα πας να τις κανεις αν δεν ειναι καλες χανω 1000ευρω αν ειναι καλες χανεις 10!!ξεκουραστο δεκαυερω μυριζομαι.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Α ρε Νικόλα και εσύ ταλαιπωρεισαι άδικα όπως
    όλοι μας εδώ μέσα...όσο για τις σκέψεις που λες
    ότι έχεις...εγώ εφαρμόζω εδώ και δυο μέρες το
    εξής...όποτε πάω να σκεφτώ κάτι που δε θέλω...
    π.χ την πρώην που θέλω απλά να την ξηλώσω
    από το μυαλό μου...λέω το εξής....
    Delete...διαγραφή.....ακύρωση... Το διάβασα κάπου
    και είπα να το δοκιμάσω,εδώ τόσες μαλακιες έχω
    κάνει...άλλη μία με πείραξε;;; Σε μένα βοήθησε πάντως
    αν και είναι αρχή προσπαθώ να το τηρώ.....κάτι σαν
    αυθυποβολή.....
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα δεν ειναι απαραιτητο οτι εισαι αρρωστος επειδη βασανιζεσαι απο το στρες οπως εκατομυρια κοσμος!Ηρεμησε φιλε μου κ προσπαθησε να κοιμασαι οσο ειναι εφικτο περισσοτερο,Κ εγω επειδη περασα καταθλιψη κ αραια κ που βασανιζομαι απο αυπνια κ πινω τιλιο κ επισης ειναι κ το χαμομηλι,κανονισε να αγορασεις ενα τετοιο ροφημα που ηρεμει να κοιμασαι

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    Kαλησπέρα σας!

    Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω, ειναι ο λόγος που ξαναποστάρω.

    Πήγα Σ/Κ διακοπές με αρκετό κόσμο, χαλάρωσα μάλλον λίγο, ξέφυγα και μπορώ να πώ πώς ειμαι κάπως καλύτερα.
    Eφυγαν δηλαδή αρκετές νοσοφοβίες ενώ κάποιες άλλες μετατέθηκαν σε άλλα σημεία του σώματος (αν ειναι δυνατόν δλδ).

    Οπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ για την στήριξη..
    Last edited by nikosopen; 16-05-2013 at 10:10.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    Δε μέτρησε το τελευταίο μηνυμα το φόρουμ

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    Παιδιά χθές έκανα και αιματολογικές και ήτανε μια χαρά.

    Σας ξαναευχαριστώ για την στηριξη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Νίκο εύχομαι πάντα υγιείς σωματικά και ψυχολογικά ...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Similar Threads

  1. Ψυχολογική υποστήριξη
    By fania in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2011, 15:55
  2. Ψυχολογικη υποστήριξη ...Δωρεαν..
    By Chrisgr in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2011, 15:51
  3. online ψυχολογική υποστήριξη και συμβουλές
    By jock in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2011, 15:36
  4. Διατροφολόγος μαζί με ψυχολογική υποστήριξη
    By aaa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-09-2007, 08:17
  5. Καταλήψεις και ψυχολογική υποστήριξη
    By righttochange in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-06-2006, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •