Προσπαθεια χωρις φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Thumbs up Προσπαθεια χωρις φαρμακα

    Χαιρεται! Πηρα την αποφαση να σταματησω εστω για λιγο χρονικο διαστημα τα φαρμακα, διοτι δε μπορω αλλο να νιωθω σα ζωντανος νεκρος
    Θα θελα να πειτε και εσεις τη γνωμη σας... Παιρνω zyprexa kai ladose εχω διπολικη με ψυχωσικα συμπτωματα και θυμαμαι πολυ καλα τον εαυτο μου να ειμαι καλα μονο αν σταματαω τα φαρμακα...

    Εχω παθει 2-3 επισοδεια μανιας στο παρελθον αλα παντα αρχιζα τη χρηση κάναβης και αλκοολ χωρις μετρο, αυτη τη φορα δε θελω με τιποτα να το κανω αυτο, σιγουρα κοβω το μαυρο..1
    και σιγουρα το πολυ αλκοολ 2..

    Πειτε μου και εσεις παιδια τη γνωμη σας θα ηθελα πολυ υποστηρικτικα σχολια και γενικα πχ. πως μπορω να καταλαβω οτι αρχιζω μανια? ετσι ωστε να παρω ξανα φαρμακα...
    Ετσι το χω σκευτει καπως... Ουτος η αλλος και φαρμακα που παιρνω και ειμαι "καλα" εχω αυτοκτονικες τασεις συνεχεια... οποτε ποιος ο λογος σκευτομαι...

    Παρεπιπτωντος κατι που με εκφραζει απ'το "Λουνατικα" , οπως λεει αυτη: δεν εχω τιποτε πια, να κανω, να σκεφτω, να πω, να φανταστω, να ονειρευτω, να ελπισω...

    Σημερα πηρα μονο 2,5 mg zyprexa και ηδη ενιωσα καλυτερα, αποψε λεω να μη παρω καθολου!

    Σας ευχαριστω ολους για τη γνωμη σας εκ των προτερων...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,Πραγματικα συμφωνω με ολα οσα λες πρεπει να τα κοψεις εντελως αλλα μονο με οδηγιες γιατρου κ να μην δεχτεις να σου δωσει αλλα επειδη θα ειναι το ιδιο,Επαιρνα λαντοζε κ ντεπρεβιξ κ πραγματικα εφτασα σε οριακο σημειο να μην ειμαι καλα,Εννοω πως σωματικα ημουνα ρακος κ δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου κ το μυαλο μου ητανε εντελως θολωμενο,Ομως το χειροτερο ειναι οτι με κτυπησαν οι παρενεργειες κ ημουν πιο οξυθυμη κ εφτασα σε σημειο να επιτιθομαι στους δικους μου πραγμα που δεν εκανα ποτε,Τοτε πηρα την πρωτοβουλια πηγα στον γιατρο απαιτησα να τα κοψουμε παντα με οδηγιες του,Ετσι κ εχεις αυτοκτονικες τασεις ομως φροντισε κ να το πεις στους δικους σου κ να μην μενεις μονος σου κ να το κουβεντιασεις με καποιο ψυχολογο που δεν δινει φαρμακα,Εγω πραγματικα τωρα ειμαι καλα!

  3. #3
    Σ'ευχαριστω, αλλα εσυ ενοεις να κοψω τα αντικαταθληπτικα μονο? Διοτι στη διπολικη διαταραχη περνεις και το σταθεροποιητη (zyprexa) , που ειναι αντιψυχωσικο (ακυρο),
    και υπαρχουν φοβιες, σε μεγαλο ποσοστο, να υποτροπιασεις και να παθεις μανια, αν δεν περνεις... Εσυ εχεις η ειχες κανενα επισοδειο τετοιο η μονο καταθλιψη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Εγω περασα ενα ιδιαιτερα τραυματικο περιστατικο κακοποιησης κ μου γυρισε για χρονια σε εντονη καταθλιψη,Δεν μου ειπε κανεις οτι εχω διπολικη,Τωρα που εκοψα εντελως τα φαρμακα νιωθω τεραστια διαφορα καλυτερευσης,Μπορεις να το προσπαθησεις κ εσυ αλλα προσθεου μην το κανεις απο μονος σου μονο με οδηγιες γιατρου,Προσπαθησε να σταθεις στα ποδια σου ενα διαστημα χωρις φαρμακα να δεις αμα μπορεις να συνεχισεις ετσι αλλιως συμβουλεψου παλι τον γιατρο σου να σου δωσει διαφορετικη αγωγη,Πανω απο ολα μην μενεις ουτε δευτερολεπτο μονος σου επειδη εχεις αυτοκτονικες τασεις!Επειδη περασα καταθλιψη σου λεω οτι εγινα καλα οταν συνειδητοποιησα οτι καθε ψυχολογικο προβλημα ειναι θεμα εγωισμου εγλωβιζεσαι σε ενα προβλημα που δημιουργησες εσυ οπως το αλκοολ η κατι που σου δημιουργησε κατι εξω απο σενα κ αδυνατεις να δεις περα απο αυτο,Ξυπνα κ δωσε προτεραιοτητα στην οικογενεια σου κ σε πραγματα που σου αρεσουνε κ ολα καλα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    ..................... .................................................. .......περασα καταθλιψη σου λεω οτι εγινα καλα οταν συνειδητοποιησα οτι καθε ψυχολογικο προβλημα ειναι θεμα εγωισμου. εγλωβιζεσαι σε ενα προβλημα που δημιουργησες εσυ οπως το αλκοολ η κατι που σου δημιουργησε κατι εξω απο σενα κ αδυνατεις να δεις περα απο αυτο,................................
    Διαφωνω. Μου φαινεται λιγακι αναχρονιστικη η αποψη αυτη κ αλλωστε απ οσο γνωριζω δεν υποστηριζεται απο τη συγχρονη ιατρικη κ τους επιστημονικους κυκλους. Τεσπα για να μην καταχραστουμε το θεμα του παιδιου, αν θες το συζηταμε κ το αναλυουμε καποια αλλη στιγμη αυτο

    Σωτηρη....

    1) Καταλαβαινω πως σε κανουν να νιωθεις τα φαρμακα καθως κ τον εκνευρισμο σου κ εχεις καθε δικιο να νιωθεις ετσι.. Κανεις δν θελει να παιρνει φαρμακα, ποσο μαλλον οταν εχουν κ καποιες παρενεργειες.. Σκεψου ομως, εισαι τοσο σιγουρος οτι τα πραγματα θα ειναι καλυτερα στη ζωη σου αν σταματησεις τα φαρμακα? Πιστευεις δηλαδη θα λυθουν τα προβληματα σου ως δια μαγειας? Ερωτηση κανω, δεν ξερω, εσυ ξερεις τι ζωη σου καλυτερα.

    2) Ο,τι αποφαση παρεις, παντα σε συνεργασια με το γιατρο. Επισης αν διαβασεις εδω στο φορουμ στις ψυχωσεις 9 στα 10 παιδια που σταματησανε τα φαρμακα μονοι τους επειδη δν τα αντεχανε, σε συντομο η μεγαλυτερο χρονικο διαστημα υποτροπιασανε.. ακομα κ αν αποφασισεις μονος σου να τα κοψεις, ενημερωσε τον γιατρο, ασχετα με το αν θα σου δωσει την εγκριση του. οφειλει να γνωριζει.

    3) Μηπως δν σου κανει η συγκεκριμενη αγωγη? Δεν ταιριαζουν ολα τα φαρμακα σε ολους, το χουμε πει πολλες φορες αυτο. Μηπως χρειαζεται τροποποιηση αγωγης η δοσης? Παρε κ γνωμη ενος δευτερου γιατρου.

    4) Καπου διαβασα για χορτα κ αλκοολ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι κοβεις χασισια κ ποτα διοτι εχεις τη διπολικη κ αυτα περιπλεκουν το προβλημα. Αν εσυ συνεχιζεις κ πινεις, λογικο να νιωθεις εκνευρισμο κ να μην ξερεις τι σου φταιει.

    Καλη συνεχεια σ ο,τι κανεις κ να προσεχεις!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    eimai me tin lacrymosa se auto to thema...

    afou aisthanesai kalitera me ta 2,5 pairne estw kai 2,5 kai an yparxei episodio to auksaneis pio efkola... poso pairneis kanonika? ladose mono tou oute kata dianoia!!


    prepei na psakseis me ton giatro sou alla farmaka an auta se taleporoun... sigoura yparxei kati gia olous mas. egw eksakolouthw na exw episodeia akoma kai me ta polla farmaka pou pairnw! dn diamartiromai mou aresoun alla einai se asfali oria (gia auto kai mou aresoun -ta panw dld ta katw... alli fasi) alla an ekova ta farmaka tha ginotan panikos , exw kai egw dipoliki me psyxwsika stis akrees manies kai katathlipseis.
    good luck, elpizw na to skefteis kala prin kaneis kati...
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Συμφωνώ απόλυτα με τη Lacrymosa ......... Ας αισθάνεσαι δέσμιος των φαρμάκων μίλα στο γιατρό σου να σου δώσει πρόγραμμα διακοπής η απότομη διακοπή δεν θα είναι εύκολη και ενδέχεται να σου δημιουργήσει προβλήματα.

    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Διαφωνω. Μου φαινεται λιγακι αναχρονιστικη η αποψη αυτη κ αλλωστε απ οσο γνωριζω δεν υποστηριζεται απο τη συγχρονη ιατρικη κ τους επιστημονικους κυκλους. Τεσπα για να μην καταχραστουμε το θεμα του παιδιου, αν θες το συζηταμε κ το αναλυουμε καποια αλλη στιγμη αυτο

    Σωτηρη....

    1) Καταλαβαινω πως σε κανουν να νιωθεις τα φαρμακα καθως κ τον εκνευρισμο σου κ εχεις καθε δικιο να νιωθεις ετσι.. Κανεις δν θελει να παιρνει φαρμακα, ποσο μαλλον οταν εχουν κ καποιες παρενεργειες.. Σκεψου ομως, εισαι τοσο σιγουρος οτι τα πραγματα θα ειναι καλυτερα στη ζωη σου αν σταματησεις τα φαρμακα? Πιστευεις δηλαδη θα λυθουν τα προβληματα σου ως δια μαγειας? Ερωτηση κανω, δεν ξερω, εσυ ξερεις τι ζωη σου καλυτερα.

    2) Ο,τι αποφαση παρεις, παντα σε συνεργασια με το γιατρο. Επισης αν διαβασεις εδω στο φορουμ στις ψυχωσεις 9 στα 10 παιδια που σταματησανε τα φαρμακα μονοι τους επειδη δν τα αντεχανε, σε συντομο η μεγαλυτερο χρονικο διαστημα υποτροπιασανε.. ακομα κ αν αποφασισεις μονος σου να τα κοψεις, ενημερωσε τον γιατρο, ασχετα με το αν θα σου δωσει την εγκριση του. οφειλει να γνωριζει.

    3) Μηπως δν σου κανει η συγκεκριμενη αγωγη? Δεν ταιριαζουν ολα τα φαρμακα σε ολους, το χουμε πει πολλες φορες αυτο. Μηπως χρειαζεται τροποποιηση αγωγης η δοσης? Παρε κ γνωμη ενος δευτερου γιατρου.

    4) Καπου διαβασα για χορτα κ αλκοολ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι κοβεις χασισια κ ποτα διοτι εχεις τη διπολικη κ αυτα περιπλεκουν το προβλημα. Αν εσυ συνεχιζεις κ πινεις, λογικο να νιωθεις εκνευρισμο κ να μην ξερεις τι σου φταιει.

    Καλη συνεχεια σ ο,τι κανεις κ να προσεχεις!
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Αν αυτα που κανείς όταν έχεις μάνια δεν είναι επικίνδυνα για τους άλλους κόψτά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Σας ευχαριστω ολους μεσα απ την ψυχη μου! Οτι νιωθω καλυτερα, πιο αναλαφρος και ευδιαθετος ειναι γεγονος!
    παιρνω για 2 μερες μονο 2,5mg. Κανονικα παιρνω 7,5
    Το ξερω οτι το αποτομο σταματημα ειναι κακο, απλα ειμαι σε πειραματικο σταδιο και θελω να δω αντιδρασεις, εστω για λιγες μερες, δεν εγινε και τπτ αν τα κοψω για λιγο πιστευω!
    Διαβασα και το βιβλιο Λουνατικα που ειναι μια ιστορια με μια κοπελα που εχει διπολικη και πηρα αρκετη εμπειρια στο θεμα, αυτη ελεγε οτι επερνε λίθιο!!!
    Ξερει κανεις αληθεια, γιατι σε διπολικη δινουν αντιψυχωσικα? και οχι καποιο απλο σταθεροποιητη ας πουμε?
    Ξερει κανεις τιποτα για λιθιο? Μηπως ειναι καποια παλια μεθοδος?
    Και επισης η κοπελα στο βιβλιο λεει οτι πηρε ενα μαγικο ασπρο χαπακι που τις εκανε ενα κλικ και οι σκεψεις της επανηλθαν σε φυσιολογικο επιπεδο αλα δε λεει ποιο χαπι ειναι αυτο... γμτ... τεσπα

    Ευχαριστω και παλι, σημερα ηπια ενα ποτηρακι τσιπουρο στην υγεια σας!!! και σημερα δεν θα παρω zyPREZA καθολου! Για να δουμε!

    Καλη συνεχεια! Ευχαριστω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αν αυτα που κανείς όταν έχεις μάνια δεν είναι επικίνδυνα για τους άλλους κόψτά
    Ναι αλλα μπορει να ειναι επικινδυνα για τον ιδιο καλε μου παντ.. κ αν γινουν επικινδυνα για τον ιδιο μετα δν θελει κ μεγαλη αποσταση για να γινουν επικινδυνα και για τους αλλους.. σκεψου το λιγο..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΣωτηρηςΚ View Post
    Σας ευχαριστω ολους μεσα απ την ψυχη μου! Οτι νιωθω καλυτερα, πιο αναλαφρος και ευδιαθετος ειναι γεγονος!
    παιρνω για 2 μερες μονο 2,5mg. Κανονικα παιρνω 7,5
    Το ξερω οτι το αποτομο σταματημα ειναι κακο, απλα ειμαι σε πειραματικο σταδιο και θελω να δω αντιδρασεις, εστω για λιγες μερες, δεν εγινε και τπτ αν τα κοψω για λιγο πιστευω!
    Διαβασα και το βιβλιο Λουνατικα που ειναι μια ιστορια με μια κοπελα που εχει διπολικη και πηρα αρκετη εμπειρια στο θεμα, αυτη ελεγε οτι επερνε λίθιο!!!
    Ξερει κανεις αληθεια, γιατι σε διπολικη δινουν αντιψυχωσικα? και οχι καποιο απλο σταθεροποιητη ας πουμε?
    Ξερει κανεις τιποτα για λιθιο? Μηπως ειναι καποια παλια μεθοδος?
    Και επισης η κοπελα στο βιβλιο λεει οτι πηρε ενα μαγικο ασπρο χαπακι που τις εκανε ενα κλικ και οι σκεψεις της επανηλθαν σε φυσιολογικο επιπεδο αλα δε λεει ποιο χαπι ειναι αυτο... γμτ... τεσπα

    Ευχαριστω και παλι, σημερα ηπια ενα ποτηρακι τσιπουρο στην υγεια σας!!! και σημερα δεν θα παρω zyPREZA καθολου! Για να δουμε!

    Καλη συνεχεια! Ευχαριστω
    Στην υγεια μας λοιπον!! Πιες κ για μενα κανα τσιπουρακι αλλα με μετρο ξερεις ε! Το μερακλιδικο!!

    Το Λουνατικα το εχω διαβασει κ ειναι πολυ ωραιο βιβλιο, καποιος που εχει διπολικη ταυτιζεται ανετα κ "χτυπαει" κατευθειαν εκει που πρεπει.. το θυμαμαι αυτο π εγραφε με το λιθιο.. επισης αν διαβασες και το Ναι της Καραπανου (το προτεινω) το αποξαλουσε λιθιο-ηλιθιο
    Λιθιο δν εχω παρει κ ουτε θελω κ ελπιζω να μν χρειαστει κ ποτε, υπαρχουν ενα σωρο αλλα συγχρονα κ εξισου αποτελεσματικα φαρμακα με πολυ λιγοτερες η καθολου παρενεργειες.. θεωρω το λιθιο σαν υστατη επιλογη η σε ανθεκτικη κ δυσκολη διπολικη η σαν συντηρηση σε ατομα π το παιρνουν χρονια κ τους εχει βοηθησει.. αλλα ενα νεο ατομο π μολις διαγνωστηκε με διπολικη κ το παλευει κ κανει κ ψυχοθεραπεια δν υπαρχει λογος κατ εμε να πεσει αμεσως στο λιθιο.. απ ο,τι εχω διαβασει σε κανει να νιωθεις ''μουδιασμενος'', συναισθηματικα ακρωτηριασμενος, φλατ συναισθημα κτλ.. κ οτι πρεπει να κανεις εξετασεις αιματος για να δεις την τοξικοτητα.. κ οσον αφορα αλλες παρενεργειες φερνει πολυδιψια, πολυουρια, τρεμουλο χεριων, κατακρατηση υγρων κ κατι αλλα.. αυτα παλι σου λεω με βαση ο,τι εχω διαβασει δν εχω παρει ποτε κ ουτε θελω ωστε να εχω προσωπικη εμπειρια..

    Χαιρομαι π νιωθεις καλυτερα με την ελαττωση της δοσης κ δν ξερω τελικα αν θα το σταματησεις, αλλα ενημερωσε ρε συ κ το γιατρο, οκ? κ οπως ειπε κ ο mchouse, μην μεινεις με λαντοζ μονο του, ενδεχεται να σε τιναξει καποια στιγμη αποτομα.. υπαρχουν κ αλλα σταθεροποιητικα-αντιψυχωτικα, πιο ελαφρια απο το ζυπρεξα.. καλη συνεχεια φιλε μου κ καλημερα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    egw eimai se lithio kai na sou pw tin alitheia gia emena einai to kalitero farmako mazi me to seroquel ask away oti theleis
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παιδια τι εγινε ρε σεις με την τελευταια αναβαθμιση? Διαγραφτηκαν κ μηνυματα μαζι? Γιατι εγω θυμαμαι σ αυτο το θεμα (δν εχω προλαβει να παω ακομα σε αλλα θεματα να δω) ειχε γραψει μετα ο ΣωτηρηςΚ κατι του στυλ '' τι εννοεις λιθιο μαζι με σεροκουελ, ταυτοχρονα η γενικα?'' κ μετα ειχε γραψει κατι για το Beautiful Mind που του ειχα προτεινει κ ειναι ωραια ταινια, κ μετα ειχα πει εγω ''ναι οντως ειναι αλλα απο ταινιες ρωτα τον κενο'' κ μετα ο mchouse εγραψε οτι το λιθιο στην αρχη φερνει διψα κ κατουρημα κ μετα λιγο τρεμουλο αλλα περναει κ παρεθεσε ενα λινκ με ταινιες π εχουν σχεση με ψυχικες ασθενειες, κ δν προλαβα να το αποθηκευσω, γιατι ουσιαστικα επροκειτο για λινκ με τις πιο must-see ταινιες ολων των εποχων! Που πηγαν ολα αυτα ρε παιδια? Το θυμαμαι π τα ειχαμε γραψει αυτα. που σκατα πηγαν?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Παλι καλα που τα γραψες εσυ Lacrymosa! Κριμα με την τελευταια αναβαθμιση δεν τα κρατησαν... Τις ταινιες πολυ θα θελα να τις δω ποιες ηταν!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    έχουν διαγραφεί όσα σχόλια περιείχαν φαρμακευτικές ουσίες η γενικά φάρμακα... . Βέβαια όπως πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις μαζί με τα στεγνά καίγονται και τα χλωρά...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φαρμακα χωρις συνταγογραφηση
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-2013, 00:27
  2. θεραπεια χωρις φαρμακα
    By γιωργος22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2012, 16:48
  3. Χωρίς φάρμακα
    By dead_member in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-2011, 00:01
  4. Replies: 29
    Last Post: 28-07-2010, 03:43
  5. Διπολικοι χωρις φαρμακα
    By Kat14 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 13-03-2007, 18:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •