Κρισεις πανικου φαρμακα και ψυχαναλυση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    12

    Lightbulb Κρισεις πανικου φαρμακα και ψυχαναλυση

    Γεια σας.. πασχω και εγω τα τελευταια 8 χρονια απο κρισεις πανικου ευτυχως ελεγχομενες τα τελευταια χρονια. Την πρωτη φορα που πραγματικα με εφνιδιασε ενιωσα πως πεθαινω η τρελενομε με αποτελεσμα να παρατησω οτι εκανα εκεινη την στιγμη και να τρεξω στο νοσοκομειο εντρομος απο φοβο και αγχος θανατου. Φυσικα δεν μου βρηκανε τιποτα και με στειλανε σε νευρολογο για να μου διαγνωστει διαταραχη αγχους και κριση πανικου. Απο τοτε εχω ψαξει και εχω διαβασει παρα πολλα για την συγκεκριμενη διαταραχη και προσπαθωντας να μην παρω φαρμακα παρολο που υπεφερα πραγματικα οδηγηθηκα μετα απο συμβουλες ψυχιατρων, γιατι πηγα σε παρα πολλους τοτε, στο να κανω γνωσιακη αναλυτικη ψυχοθεραπεια. Εκανα και ατομικες και ομαδικες συνεδριες και πραγματικα με βοηθησανε παρα πολυ παρολο που στην αρχη ειχα τις αντιρρησεις μου σχετικα με το τι κανω εγω αναμεσα σε αυτους που εμφανως ειχανε πολλα θεματα ψυχικης υγειας. Τελικα καταλαβα πως δεν ημουν διαφορετικος απο αυτους. Ειχα και εγω τα θεματα μου τα οποια σιγοβραζανε στο υποσυνειδητο μου!! Οταν λοιπον αφεθηκα στην ειλικρεινια και στην αληθεια που επιβαλει η ψυχοθεραπεια...καταλαβα ποσο ασχημα παιχνιδια μπορει να σου παιξει το μυαλο!! Για εξι περιπου μηνες δεν σκεφτομουνα τιποτα αλλο παρα αυτο το ασχημο συναισθημα φοβου που σου αφηνει μια κριση πανικου. Οταν ο θεος πανας εκανε την εμφανιση του με χτυπουσε ρευμα και ετρεχα να ξεφυγω.... απο που??...απο τον εαυτο μου?..Ειχα στα χερια μου ενα χαπακι ζαναξ και σκεφτομουν πως αν το παρω θα σταματησει αυτο το μαρτυριο αλλα ενα ενα κομματι του μυαλου μου ελεγε....οχι φαρμακα και μαλιστα αγχολυτικα. Τις περισσοτερες φορες το χαπακι πηγαινε στον καδο απορριματων μεχρι την επομενη κριση που ξανα εκανα τα ιδια.
    Εστιασα λοιπον στην ψυχαναλυση αλλαζοντας πολλους ψυχιατρους και ψυχολογους προσπαθωντας να βρω τον καταληλο για να χτυπησω μια και καλη αυτο που τοσο απροσμενα και αιφνιδιαστικα ηρθε στην ζωη μου. Αυτο που με βοηθησε πολυ και θελω να μοιραστω μαζι σας ειναι το εξης. Καποιος απο τους γιατρους που επισκεφτηκα τοτε μου ειπε πως εχω εγκλωβιστει στα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΙΓΜΑ!! ΣΩΜΑ-ΣΚΕΨΗ-ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ-ΣΥΜΠΤΩΜΑ. Εχω αρρυθμιες ΣΩΜΑ γιατι εχω αρρυθμιες μου συμβαινει κατι? ΣΚΕΨΗ νατο το ΣΥΜΠΤΩΜΑ του πανικου. Ειμαι λυπημενος θελω να κλαιω συνεχεια ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ και η ΣΚΕΨΗ μου ειναι μονιμως σε συγχιση νατο το συμπτωμα παλι!!...Πρεπει λοιπον μου λεει να καταφερεις να σπασεις τον κλοιο των τεσσαρων σιγμα και θα απεγκλωβιστεις.
    Εκεινη την στιγμη παρολο που προσπαθουσα να τον ακουσω οι σκεψη μου ελεγε...τι μαλακιες ειναι αυτες που μου λεει αυτος εγω θελω να κανω μαγνητικη εγκεφαλου γιατι κατι εχω, μια μερα ομως που ημουνα στο σπιτι μου σε κατασταση πανικου και καταθλιψης μαζι για αυτο που αντιμετωπιζα πηρα μια κολα Α4 στα χερια μου εγραψα τα 4 σιγμα και αρχισα σοβαρα να σκεφτομε πως θα ξεφυγω απο αυτο το πραγμα. Σας ορκιζομε πως λιγο ο θυμος που ενιωσα εκεινη την στιγμη, λιγο το γεγονος πως με ηθελα πισω οπως ημουνα ακριβως εκεινη την στιγμη ξεκινησε η ιαση των τρομερων αυτων πανικων. Η γνωσιακη ατομικη και ομαδικη ψυχαναλυση παραλληλα ισωπεδωσε κυριολεκτικα ολα τα συμπτωματα.
    Η ψυχη μας ειναι σαν τον καδο απορριματων του μαιλ μας. Σβηνουμε ενα μαιλ απο τα εισερχομενα μας αλλα δεν εξαφανιζεται ειναι στον καδο!!! ετσι και τα συμβαντα της ζωης μας. Μπορει να περασουμε ενα τραυματικο επεισοδιο αλλα αυτο δεν ξεπερνιεται ευκολα παραμενει στο υποσυνειδητο μας και μονο η σωστη ψυχαναλυση μπορει να το απαλυνει και να το κανει delete.
    Περασανε 5 χρονια απο τοτε και τιποτα δεν μου θυμιζει αυτα τα δυσαρεστα συναισθηματα. Εμαθα πλεον να ακουω το σωμα μου και προσπαθω να μην πιεζομε και να εκλογικευω τις σκεψεις μου και τα συναισθηματα μου. Καπου καπου οταν νοιωθω πολυ πιεσμενος παιρνω και φυτικη βαλεριανα που εμενα με βοηθα πολυ προσπαθωντας να μην αφησω το θεριο να μεγαλωσει σε μια περιοδο στρες.
    Τελος ζητω συγνωμη για ορθογραφικα λαθη η παρατυπιες. Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Πολυ καλο..θελουμε κι αλλες συμβουλες!!!!

  3. #3
    Δεν καταλαβα ομως ποιο ειναι το προβλημα σου? Εχεις κρισεις πανικου κλπ αλα ποιος ειναι ο κυριος λογος? Παντα υπαρχει ενας λογος, εσυ τι σκεφτεσε και δεν εισαι ενταξει?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    12
    Βασικα αυτο που σκεφτομε ειναι ο θανατος...αγχος θανατου. Δεν μπορουσα να βγαλω απο την σκεψη μου τις κρισεις πανικου και αυτο το ανυποφορο συναισθημα καταβυθισης οσο και αν προσπαθουσα. Με τον καιρο εμαθα να κανω στην ακρη τα συμπτωματα και να εστιαζω στο τι τα προκαλει εμβαθυνοντας με την ψυχαναλυση. Η αληθεια ειναι πως ισως δεν βρηκα ποτε την πραγματικη αιτια αλλα πολλα μαζεμενα που πιθανον ολα μαζι συντελεσανε στις κρισεις. Το σημαντικο ειναι να μην εστιαζουμε στα συμπτωματα. Αυτα προσπαθουνε να μας πουνε πως κατι δεν παει καλα.Ειναι δικα μας κομματι του εαυτου μας και αλλοιμονο αν κολλησουμε σε αυτα. Θελει δουλεια προσωπικη με σωστη καθοδηγηση απο ειδικο.
    Εγω πιστευω πως καθημερινα το υποσυνειδητο μας μαζευει πληριοφοριες ειτε τις ακουμε ειτε τις βλεπουμε. γεγονοτα οπως ενας χωρισμος ενας θανατος αγαπημενου προσωπου μια αρρωστια μια αντιπαθεια με συναδελφο στην δουλεια ανασφαλειες στον επαγγελματικο χωρο και διαφορα αλλα ακομα και οι ειδησεις που μας βομβαρδιζουν καθημερινα με αρνητικη ενεργεια, ολα αυτα καταγραφοντε στο υποσυνειδητο μας δεν τα επεξεργαζομαστε σωστα και ο χρονος το σβηνει απο την μνημη μας η μαθαινουμε να ζουμε με αυτα αλλα αυτα παραμενουν εκει και βγαινουν ολα μαζι σε μια περιοδο εντασης και κουρασης με την μορφη πανικου και ατακτων σκεψεων.
    Ο φρουντ μιλουσε για καθαρισμο της καμιναδας...και ειχε απολυτο δικιο...σκεφτειτε το

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Με καθυστέρηση 2 ετών σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου! Νομίζω βοηθάει πολύ!

  6. #6
    Quote Originally Posted by Boulgzoro View Post
    Αυτο που με βοηθησε πολυ και θελω να μοιραστω μαζι σας ειναι το εξης. Καποιος απο τους γιατρους που επισκεφτηκα τοτε μου ειπε πως εχω εγκλωβιστει στα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΙΓΜΑ!! ΣΩΜΑ-ΣΚΕΨΗ-ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ-ΣΥΜΠΤΩΜΑ. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Πρώτη φορά το ακουω, ειναι πολυ σημαντικο και σε ευχαριστω πολυ που το μοιραστηκες. :):):)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    πολύ ωραίο κείμενο. αυτές τι μέρες υποφερω απο σωματικά συμπτώματα, κρισεις πανικου κλπ....

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  2. κρισεις πανικου, λιποθυμίες, φάρμακα
    By serotonin in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 61
    Last Post: 05-06-2013, 02:24
  3. Ψυχανάλυση και κρίσεις πανικού
    By katpir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-02-2013, 18:10
  4. Ελπιδα στις κρισεις πανικου τα φαρμακα? help.
    By nansyan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 17-10-2012, 14:41
  5. Replies: 10
    Last Post: 20-04-2011, 15:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •