ΚΑΚΟ ΜΟΤΙΒΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547

    ΚΑΚΟ ΜΟΤΙΒΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

    Καλημερα σας!

    Εγω περασα ξυστα απο καποιες ουσιες λογω μεγαλης εσωτερικης πιεσης που ενιωθα. Εχω παρει καποιες φορες ηρεμιστικα αλλα δεν κολλησα, με το ποτο τα ιδια... γυμναζομαι πολυ τακτικα κι αυτο με απαλλασει απο πολυ αγχος και μου δινει αυτοπεποιθηση. Ομως δεν μπορω να απαλλαγω απ το τσιγαρο και μαλιστα εχω κακο μοτιβο καπνισματος. Δηλαδη χθες εκανα πανω απο πακετο και το περισσοτερο με τη νυχτερινη μου εξοδο. Εχω τα αγχη μου που ξεσπανε εκει και συνδεονται με την εξοδο ιδιαιτερα με συγκεκριμενα ατομα. Ομως συνηθως λεω "θα το κοψω" και για δυο τρεις μερες δεν καπνιζω καθολου. Και μετα την τριτη τεταρτη μερα ειτε θα κανω τρακα ειτε θα παω να αγορασω πακετο...Το χειροτερο ειναι πως ειμαι ικανος να εχω τρελες τυψεις καθε φορα. Και να βριζω τον εαυτο μου...οπως χθες που ειχα πιει κιολας και μετα απο τοσο καπνισμα μισουσα τον εαυτο μου και σχεδον ουρλιαζα βρισιδια προς εμενα. Θελω να απαλλαγω δεν παει αλλο. Το ειχα καταφερει πριν καποια χρονια να το κοψω εναν ολοκληρο χρονο. Μετα το αρχισα. Μετα το εκοψα αλλον εναν χρονο. Κι απο το 2009 μεχρι τωρα καπνιζω με αυτο τον τροπο που περιεγραψα πιο πανω. Δλδ τρακα και ισως μια φορα το δεκαημερο να παρω πακετο. Εχω αγχη, εχω αφραγκια, εχω βεβαιως και το μεγαλο μου θεμα την συγκαλυμμένη ομοφυλοφιλια μου που ηρθε στην επιφανεια πριν λιγα χρονια και με συγκλονισε... Τελος παντων... Καμια συμβουλη κανενας εχει να δωσει? Ειμαι καπνιστης σε denial χαχαχαχαχ

  2. #2
    Μπορείς να ψάξεις στο Youtube να βρεις τα videos με τον τύπο και τα κουτάλια!!! Σίγουρα αποτελέσματα ,αρκεί να μην χαλάσεις το σερβίτσιο της μάνας σου… (αστειεύομαι βέβαια :D) Το καλό με εσένα είναι ότι γυμνάζεσαι και τα ¨φτύνεις" τα περισσότερα , έχω το ίδιο πρόβλημα με τον καπνό, με το αλκοόλ όλα δείχνουν πως τα καταφέρνω , εχτές κάπνιζα πίπα για να φανταστείς για να κάνω οικονομία στα τσιγάρα , έχω παραγγείλει και καπνό Αγρινίου χύμα, γι ακόμα περισσότερη οικονομία. Αυτό που θα κάνω όμως σε λίγο είναι να βγω μια μεγάλη βόλτα αφήνοντας τα τσιγάρα σπίτι. Κουράγιο και σε σένα.Συμβουλή δεν έχω , ο επόμενος ίσως, neeeext...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Αδερφέ καλησπέρα...έχουμε τα ίδια πάθη βλέπω
    γυμναστική και τσιγάρο...όντως η μεγαλύτερη
    βλακεία που κάνουμε,ειδικά αν γυμνάζεσαι,να
    υποθέσω με βάρη και εσύ έτσι;;;αυτό που κάνεις
    το κάνω συνεχώς,να καπνίζω και να το κόβω, μετά
    από άπειρες προσπάθειες κατέληξα ότι o καπνιστής
    θα είναι για πάντα ενδυναμη καπνιστής...στα δύσκολα
    κάνουμε ένα και μετά έρχεται το πακέτο....μία λύση
    είναι το ηλεκτρονικό που παίρνεις μόνο νικοτίνη
    και βλέπεις διαφορά σε αντοχή,αναπνοή,και τσέπη...
    Θέλει τεράστια δύναμη ψυχής για να τα καταφέρεις
    και φυσικά καλή ψυχολογία γιατί αν δεν την έχεις
    τον καιρό που ξεκινάς είναι λίγες οι πιθανότητες
    επιτυχίας.....μη ξεχνάς η νικοτίνη παράγει στον
    εγκέφαλο ντοπαμινη, και μας προσφέρει χαλάρωση
    και ευφορία...
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ΚΙ εγω το ιδιο!! Πηγαινα παλια γυμναστηριο κ οταν κουραζομουν εβγαινα εξω στο παγκακι να κανω τσιγαρο κ μετα ξανανεβαινα στο διαδρομο! :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ΚΙ εγω το ιδιο!! Πηγαινα παλια γυμναστηριο κ οταν κουραζομουν εβγαινα εξω στο παγκακι να κανω τσιγαρο κ μετα ξανανεβαινα στο διαδρομο! :p
    Lol ε δεν είσαι η μόνη....βλέπω διάφορους που τον κάνουν..
    3 κατά σειρά μάλι....ες
    1)Βγαίνεις έξω ενώ είσαι ιδρωμένος...
    2)Αποσυντονιζεις τους καρδιακούς
    παλμούς....
    3)Έχουν ανοίξει οι πνεύμονες και την πιο ακατάλληλη στιγμή τους βουλώνεις....
    3 σε 1 εμ σαμπου εμ κοντισιονερ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα πρεπει οπωσδηποτε να βρεις την δυναμη να κοψεις τσιγαρο κ ολες τις αρνητικες σκεψεις,απλα σκεψου οτι το τσιγαρο επηρεαζει κ τις επιδοσεις σου στην γυμναστικη,Οπωσδηποτε ειναι κατι στην ζωη σου που σου δημιουργει απιστευτο αγχος κ καταφευγεις στο τσιγαρο ισως ειναι η ομοφυλοφιλια που ειπες,Τρομαζεις μηπως μαθευτει?Πιθανον να μην εισαι ομοφυλοφιλος αλλα να ειναι επιπλεον μια αρνητικη σκεψη που κανεις,Καθε φορα που θελεις να καπνισεις προτεινω να πιεζεσαι αντι να το κανεις να ασχοληθεις με κατι που σε γεμιζει οπως η γυμναστικη κ να προσπαθεις να το ξεχνας,Απομακρυνσου απο το τσιγαρο μην κουβαλας ουτε καν μαζι σου,Επισης προσπαθησε για ενα διαστημα να μην συχναζεις σε μερη που καπνιζουνε ορισμενοι,Οταν το κοψεις απλα θα εξαφανιστουνε κ οι τυψεις αλλωστε ολο ειναι καθαρα θεμα αγχους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    εεμμμ ειχα απαντησει αλλα για καποιο λογο μετα απο την αναβαθμιση σβηστηκαν....

    Μυσπ καλα τα λες συμφωνω... ετσι ειναι και για αυτο τον λογο αποφευγω να καπνιζω μεσα στην εβδομαδα...λογω προπονησης... γενικως ομως οταν μου ερθει να κανω (για τους συνηθεις λογους που λες κι εσυ,,,πιεση, αγχος, αμφιβολια) κανω για τα καλα... κυριως οταν ξερω οτι εχω απο συνηθεια, σχεδον απο ψυχαναγκασμο, αναβω...

    Ειναι και αλλα που σε κοινη θεα αποφευγω να συζητω ... αλλα ο κοινος παρονομαστης ειναι το αγχος και το να ξεφευγω προσωρινα παιρνοντας μια στιγμιαια ευχαριστηση.... που γινεται το αντιθετο μετα, η νικοτινη φερνει κι αλλο αγχος το οποιο ξεσπας κανοντας κι αλλο τσιγαρο και γινεται φαυλος κυκλος...

    Χαλι μαυρο κοινως... Η αποψη μια φορα καπνιστης, για παντα καπνιστης δεν με βρισκει απολυτα συμφωνο. Ειναι σχεδον ετσι... πολυ κοντα στο να ειναι ετσι, ομως υπαρχουν και εξαιρεσεις ... και στην τελικη ο καπνιστης (οπως ενας συγγενης μου) που κανει περιστασιακα... λεγοντας 5-6 το μηνα.... εεε οκ δεν καπνιζει... και υπαρχουν οντος ανθρωποι που το κοψανε για χρονια και δεν ξαναεκαναν ουτε ενα... στην δικη μου περιπτωση απλα περιμενω να δημιουργηθουν οι συνθηκες... οι συνθηκες για να το μειωσω δραστικα υπηρξαν και οντος ετσι εγινε...για ολοκληρωτικο κοψιμο λιγο η ψυχολογια μου να ρυθμιστει και τελειωσε... γιατι παραειμαι τελειομανης και αυστηρος με τον εαυτο μου για να αφησω κατι τετοιο να με κυβερναει. Εχε χαρη που με χτυπαει στην αχιλλειο πτερνα.... Δεν θα του περασει ομως... καποια στιγμη θα νικησω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Το κάπνισμα σου επιτρέπει να νομίζεις πως κάτι κάνεις, παρ’ όλο που δεν κάνεις τίποτε... http://tokleidi.wordpress.com/2013/04/10/to-kapnisma/

    Το τσιγάρο είναι ένας κοινωνικά αποδεκτός εθισμός. Και ως εθισμός πρέπει να αντιμετωπίζεται.. Παιδιά δείτε και τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος (έναν φίλο μου τον βοήθησε πολύ) και έχει σε αρκετά νοσοκομεία...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by Κλειδί Σκέψης View Post
    Το κάπνισμα σου επιτρέπει να νομίζεις πως κάτι κάνεις, παρ’ όλο που δεν κάνεις τίποτε... http://tokleidi.wordpress.com/2013/04/10/to-kapnisma/

    Το τσιγάρο είναι ένας κοινωνικά αποδεκτός εθισμός. Και ως εθισμός πρέπει να αντιμετωπίζεται.. Παιδιά δείτε και τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος (έναν φίλο μου τον βοήθησε πολύ) και έχει σε αρκετά νοσοκομεία...
    Κοινωνικα αποδεκτος οχι και τοσο... πλεον... εγω ημουν ακομα και σε παρεα που με κραζανε διαρκως οταν ενω το ειχα κοψει και αναβα μερικα μετα... Ναι ειναι εθισμος, ναι παιζουμε με τη φωτια και ναι ειναι στα πλανα μου να απαλλαγω απο αυτο... Να δουμε ποτε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα αυτο λεω κ εγω φιλε μου πρεπει να το παλεψεις επειδη εστω κ λιγο να καπνιζεις πιστευω θα επηρεαζει τις επιδοσεις σου στην γυμναστικη κ ακομα χειροτερα θα κινδυνευει η υγεια σου,επισης εφοσον νιωθεις αγχος να κουβεντιασεις για ομοφυλοφυλια που αλλωστε θεωρω οτι ειναι μονο ιδεα σου κ οχι πραγματικοτητα δεν υπαρχει λογος να το κανεις με ανθρωπους που δεν νιωθεις ανετα γιαυτο προσπαθησε να ηρεμησεις,Μην νιωθεις την αναγκη να απολογηθεις για κατι εισαι αυτος που εισαι!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by jimmaster View Post
    Κοινωνικα αποδεκτος οχι και τοσο... πλεον... εγω ημουν ακομα και σε παρεα που με κραζανε διαρκως οταν ενω το ειχα κοψει και αναβα μερικα μετα... Ναι ειναι εθισμος, ναι παιζουμε με τη φωτια και ναι ειναι στα πλανα μου να απαλλαγω απο αυτο... Να δουμε ποτε...
    συμφωνω.. δν ειναι πλεον τοσο κοινωνικα αποδεκτος.. σε ορισμενα καταστηματα κ εστιατορια σε βγαζουν εξω αμα θες να καπνισεις.. η αν εισαι σε παρεα αντικαπνιστων αρχιζουν ''με ενοχλει ο καπνος'', ''παρτο απο εκει'' κτλ.. δν λεω οτι εχουν κ αδικο.. αλλα κι εμεις μια απολαυση ειναι δυσκολο ετσι απλα να την ξορκισουμε :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    συμφωνω.. δν ειναι πλεον τοσο κοινωνικα αποδεκτος.. σε ορισμενα καταστηματα κ εστιατορια σε βγαζουν εξω αμα θες να καπνισεις.. η αν εισαι σε παρεα αντικαπνιστων αρχιζουν ''με ενοχλει ο καπνος'', ''παρτο απο εκει'' κτλ.. δν λεω οτι εχουν κ αδικο.. αλλα κι εμεις μια απολαυση ειναι δυσκολο ετσι απλα να την ξορκισουμε :)
    Ναι ρε lacrymosa αλλά πλην της υγείας κτλ που τα ξέρεις καλά το να βγαίνω σε ένα μαγαζί και μετά να μυρίζω σαν τασάκι είναι απερίγραπτα άσχημο. Γυρίζω σπίτι και μπαίνω πλυντήριο κατευθείαν!!! :D Επίσης απαράδεκτο και καθόλου για γέλια πατέρας με μωρό στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου να καπνίζει και με τα παράθυρα κλειστά... πολυ άσχημη εικόνα!!!
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Similar Threads

  1. TIPS ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By dora-agxos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 22:10
  2. Σταμάτημα καπνίσματος
    By ioannis2 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 17-07-2012, 14:01
  3. Διακοπή καπνίσματος και ψυχολογία
    By Konstantinoss in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 12-05-2012, 17:39
  4. ΣΧΕΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ....
    By Θεοφανία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 30-07-2010, 19:01
  5. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By Helena in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 89
    Last Post: 04-07-2009, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •