Έντονο άγχος και κρίσεις πανικού...έχω απελπιστεί!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Έντονο άγχος και κρίσεις πανικού...έχω απελπιστεί!!!

    Καλησπερα σε ολα τα μελη! Εδω και 1 μηνα ζω μια κολαση, εχω καθημερινα εντονο αγχος με κρισεις πανικου...δεν μπορω να ηρεμησω με τιποτα!Κανω θεραπεια με ζαναξ και λαντοζ εδω πανω απο 1,5 χρονο ενω παλευω με τις κρισεις πανικου πανω απο 5 χρονια.Τα ζαναξ δεν μπορουν να με ηρεμησουν παρα ελαχιστα μονο, εχω φτασει τα 6mg τη μερα χωρις να δω διαφορα ενω παλια επαιρνα 1mg και επεφτα ξερος στον υπνο. Δεν μπορω να καταλαβω που μπορει να οφειλεται αυτη η υποτροπη...πριν κανα μηνα αντε να με επιαναν 2-3 κρισεις τωρα με πιανουν καθημερινα. Φοβαμαι να βγω πολλες φορες απο το σπιτι, αποφευγω να πηγαινω σε μερη που εχει πολυ κοσμο και εχω κοψει καθε ειδους δραστηριοτητα που εκανα πριν, πχ. μπαλα με φιλους, σινεμα η γυμναστηριο και οταν βγαινω φροντιζω γυρω μου να υπαρχουν παντα ανοιχτα φαρμακεια η ιδιωτικα ιατρεια. Απο τον φοβο που νιωθω πηγα σε καρδιολογο, με εξετασε αναλυτικα(τριπλεξ καρδιας, καρδιογραφημα) ολα βγηκαν καθαρα...συγκεκριμενα μου ειπε: εισαι 26 χρονων γυμναζεσαι απο τα 7 σου χωρις κανενα προβλημα, δεν πινεις δεν καπνιζεις δεν παιρνεις ναρκωτικα κτλ, μη σε φοβιζει τιποτα η καρδια σου ειναι γερη! Τηλεφωνησα στον ψυχιατρο που με παρακολουθει τα τελευταια 3 χρονια του ειπα πως νιωθω χαλια, η συμπεριφορα του ηταν τελειως αντιεπαγγελματικη...μου απαντησε δεν φταινε τα φαρμακα που δε σε πιανουν πλεον αλλα η ψυχοσυνθεση σου, εισαι πολυ αγχωδης ατομο γι'αυτο τα παθαινεις ολα αυτα! Μετα απο αυτο και τα φαρμακα να τελειωνουν ειμαι σε αναζητηση νεου ψυχιατρου-ψυχοθεραπευτη, που να μη με βλεπει ως πορτοφολι αλλα ως ανθρωπο! Και τι δε θα εδινα για μια μερα χωρις αγχος και κρισεις...ετσι εχω αναγκαστει να σκεφτομαι πλεον...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Κατευεθειαν αλλαγη ψυχιατρου το οτι εχασες την εμπιστοσυνη σου φτανει.και συντομα επισκεψη!Ειναι σιγουρο οτι θελει αναθεωρηση η αγωγη σου αφου δεν εισαι ευχαριστημενος! οσο τ αφηνεις δεν κανεις καλο.Να εισαι ειλικρινης μαζι του σχετικα με τη φαρμακοθεραπεια που εκανες.Και βεβαια ψυχολογικη υποστιριξη αν το σηκωνει η τσεπη σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    17
    Εγώ αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι εάν ο γιατρός που απευθύνθηκες αρχικά σου πρότεινε κατευθείαν θεραπεία με φάρμακα,γιατί μου κάνει εντύπωση συνήθως, οι ψυχίατροι που θέλουν να λέγονται επαγγελματίες τουλάχιστον, προσπαθούν αρχικά με ψυχοθεραπεία η σε συνδυασμό με φάρμακα.Πάντως για να σε ενθαρρύνω θα σου πω ότι κ εμένα με πιάνουν κρίσεις καθημερινά εδώ και 1,5 χρόνο,και δεν πέθανα φυσικά.
    Αυτό που έκανα στην αρχή ήταν να μην πηγαίνω σε μέρη που με άγχωναν με την ιδέα του να μην εκτεθώ στο άγχος,όμως το άγχος έτσι γινόταν μεγαλύτερο και να οι σκέψεις κ τι θα κάνω στην ζωή μου κ.τ.λ.'Όμως η ψυχολόγος μου πρότεινε παρατεταμένη έκθεση στο άγχος ακούγεται τρελό έτσι σκέφτηκα κ εγώ κι' όμως αν κ είναι εξαιρετικά επώδυνο να πάρεις την απόφαση να εκτίθεσαι να να σε βλέπουν όλοι χάλια μετά απο 1,5 χρόνο απαλλάχτηκα τουλάχιστον από το θέμα της έκθεσης σε άλλους.και με τις κρίσεις μπορείς να συνεχίσεις την ζωή σου,δύσκολα άλλα μπορείς, κάποια στιγμή θα συνέλθουμε δεν μπορεί...άλλαξε γιατρό όλοι το κάνουν αυτό μέχρι να νιώσεις ότι βρήκες τον κατάλληλο,αν κ την περισσότερη δουλειά την κάνουμε μόνοι μας.Δοκίμασε κ ψυχοθεραπεία,τα φάρμακα δεν αντιμετωπίζουν το κακό στην ρίζα του,απλά σε βοηθούν να το δεις ήρεμα.

  4. #4
    Φιλε, χωρις να ειμαι ειδικος, θα σου πω να πολεμησεις και να δεις αλλιως τους φοβους σου. Πχ εγω ειχα κρισεις σε πολυ κοσμο γιατι νομιζα πως ολοι με κοιτανε κλπ
    Καπια αιτια παρερμηνεμένη ειναι, οπως η δικια μου ηταν λανθασμενη εικονα για τους γυρω μου. Ψαξε τη ριζα των κρισεων σου, και πολεμησε το. Δες το ψυχραιμα ολα ειναι του μυαλου... Εσυ ξερεις γιατι σε πιανουν κρισεις? Την ριζα δλδ, ποια ειναι? Γιατι και τι φοβασαι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ναι μου εγραψε κατευθειαν φαρμακευτικη αγωγη απο την αρχη, οσο περιεργο και αν σου φαινεται!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ειλικρινα δεν εχω βρει την ριζα του κακου, μακαρι με τη βοηθεια ενος ειδικου να μπορεσω να το πολεμησω και να βρω απο που πηγαζει ολο αυτο! Αυτο που φοβαμαι ειναι οταν με πιανουν κρισεις πανικου, νομιζω οτι θα πεθανω η θα τρελαθω...μερικεσ φορες σκεφτομαι οτι μπορει να μη γινω ποτε καλα και μια ζωη να παλευω με αυτο το τερας και αυτο με φοβιζει ακομα περισσοτερο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Ναι μου εγραψε κατευθειαν φαρμακευτικη αγωγη απο την αρχη, οσο περιεργο και αν σου φαινεται!
    Καθολου περιεργο δν φαινεται, σε εμενα τουλαχιστον.. οι περισσοτεροι γιατροι ετσι λειτουργουν, θελει ψαξιμο για να βρεις εναν σωστο επαγγελματια! αυτο δν σημαινει οτι ο δικος σου δν ειναι καλος, ο χρονος θα δειξει! καλη επιτυχια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Ειλικρινα δεν εχω βρει την ριζα του κακου, μακαρι με τη βοηθεια ενος ειδικου να μπορεσω να το πολεμησω και να βρω απο που πηγαζει ολο αυτο! Αυτο που φοβαμαι ειναι οταν με πιανουν κρισεις πανικου, νομιζω οτι θα πεθανω η θα τρελαθω...μερικεσ φορες σκεφτομαι οτι μπορει να μη γινω ποτε καλα και μια ζωη να παλευω με αυτο το τερας και αυτο με φοβιζει ακομα περισσοτερο!
    Καταρχην θα συμφωνησω με οσους σου ειπαν να αλλαξεις γιατρο.
    Αν δεν πιανει η θεραπεια, αλλαζουμε θεραπεια. Δεν λεμε μπουρδες στον αλλο που υποφερει. Αντε μη σιχτιρισω...
    Εχεις μπει στη "σπηλια του πανικου" που ειναι σκοτεινη και φαινεται τεραστια.
    Ο Λ Α οσα φοβασαι, τα εχουμε φοβηθει και οι υπολοιποι.
    Δεν θα τρελαθεις, δεν θα παλευεις με το τερας μια ζωη.
    Το πολυ πολυ, αν δεν μπορεσεις να το διωξεις (το τερας) να καταφερεις να το κανεις το pet σου.
    Ξεχνα τη ριζα του κακου.
    Ξεκινα με το τι σε ενοχλει τωρα (εκτος απο τους πανικους).
    Στη ζωη σου οπως ειναι τωρα.
    Επισης να ξερεις οτι και χωρις φαρμακοθεραπεια οι πανικοι ερχονται, κανουν εναν κυκλο (αντε 15 μερες) και μερα φευγουν.
    Απλα εισαι σε εξαρση και δεν μπορεις να το διαχειριστεις.
    Αυτο βεβαια που μου κανει εντυπωση ειναι τα 6mg ζαναξ που δεν σου κανουν τιποτα.
    Δεν μπορει να μην χαλαρωνεις εστω και για μια ωρα.
    Τελος παντων δεν μπορω να εχω αποψη για τα φαρμακα.
    Κανε ενα πλανο.
    Αλλαξε γιατρο και παραλληλα βρες εναν ψυχοθεραπευτη.
    Η δεοντολογια λεει οτι πρεπει ο ψυχιατρος και ο ψυχοθεραπευτης να ειναι 2 διαφορετικοι ανθρωποι.
    Αν για οικονομικους λογους βρεις 2 σε 1 καλως αλλα ο ψυχιατρος ακριβως επειδη θα σου δωσει φαρμακα για να σε ισιωσει αυτη τη στιγμη, παιζει και να μην σε "πιεσει" ωστε να καταλαβεις τι σε ενοχλει.
    Μην κοβεις τις δραστηριοτητες σου. Κανε οτι εκανες ακομα κι αν δεν εχεις καμια απολυτως διαθεση! Θα δεις οτι μολις εκτεθεις σε αυτο που σε φοβιζει, θα νιωσεις αμεσως καλυτερα.
    Και να συνεχισεις να γυμναζεσαι!!! Θα σε βοηθησει οσο κανενα φαρμακο!!
    Εγω τωρα που ειμαι σε περιοδο αφαιρεσης φαρμακων και τα'χω δει ολα απο πολλες αποψεις, παιρνω μια ρακετα και παιζω σκουος. Απιστευτη εκτονωση!
    Οσο μενεις μεσα στο σπιτι, τοσο χειροτερο ειναι για σενα.
    Βγες να ξεχαστεις.
    Δεν θα παθεις τιποτα!

  9. #9
    Με ταχυπαλμίες καλό είναι να μην κάνεις γυμναστική, τουλάχιστον εντατική. Λίγο περπάτημα ή ένα χαλαρό τρέξιμο είναι καλύτερα. Αυτά δεν τα λέω εγω, τα λένε οι ειδικοί.

Similar Threads

  1. μονιμο άγχος και κρίσεις πανικού
    By πεννυ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-2011, 18:54
  2. Κρισεις Πανικου-Αγχος!!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-04-2009, 09:53
  3. άγχος με κρίσεις πανικού;
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-2008, 03:05
  4. κρισεις πανικου + αγχος
    By jo* in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-10-2008, 17:34
  5. Αγχος-Κρίσεις Πανικού-Πόνοι
    By notias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-2007, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •