Νοσηλεία ατόμου με ψυχωσική συνδρομή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    3

    Νοσηλεία ατόμου με ψυχωσική συνδρομή

    Ο αδελφός μου, 55 ετών έχει νοσηλευθεί τρεις φορές (1995, 2009, 2011) με ψυχωσική συνδρομή. Η σημερινή του κατάσταση είναι ιδιαίτερα άσχημη και είναι εν δυνάμει επικίνδυνος και μου σύστησαν να καταφύγω σε ακούσια νοσηλεία με εισαγγελική παραγγελία. Ο ίδιος δεν ακολουθεί αγωγή ούτε θέλει να απευθυνθεί σε γιατρό. Είναι ανασφάλιστος έχει όμως στην ιδιοκτησία του 5 διαμερίσματα, δύο εκ των οποίων είναι νοικιασμένα, αλλά καθυστερούν οι ενοικιαστές το νοίκι. Δεν έχει άλλο εισόδημα και εγώ δεν έχω οικονομική δυνατότητα να τον συντηρώ. Μετά τη νοσηλεία του σε νοσοκομείο και επειδή φοβάμαι ότι δε θα τον κρατήσουν για πολύ χρόνο, υπάρχει η δυνατότητα να συνεχίσει να φιλοξενείται σε οικοτροφείο ή ξενώνα, δίδοντας για αντάλλαγμα την εκμετάλευση των ακινήτων του με δικαστική απόφαση;;;

  2. #2
    file newton η ακουσια νοσηλεια επειδη ειναι κολασμενη δεν αφηνει πολλα περιθωρια στο ατομο να μην ξαναπαρει τα φαρμακα του και ετσι δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι για παντα να τον εχεις σε οικοτροφειο.δλδ αν τον στειλεις μια φορα μεσα μετα επειδη θα κακοπερασει εκει και θα παιρνει ετσι τα φαρμακα του για παντα για να μην ξαναμπει απο μονος του θα το καταλαβει.ωστοσο εχω να πω επειδη μου κανανε 2 ακουσιεσ νοσηλειες οτι ειναι πολυ σκληρο.αλλα αν ειναι εν δυναμη επικινδυνος τι να κανεις?ΥΓ εχει και 5 διαμερισματα οταν συνελθει θα το εκτιμηση αυτο και ευχομαι να ζησει καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by newton View Post
    Ο αδελφός μου, 55 ετών έχει νοσηλευθεί τρεις φορές (1995, 2009, 2011) με ψυχωσική συνδρομή. Η σημερινή του κατάσταση είναι ιδιαίτερα άσχημη και είναι εν δυνάμει επικίνδυνος και μου σύστησαν να καταφύγω σε ακούσια νοσηλεία με εισαγγελική παραγγελία. Ο ίδιος δεν ακολουθεί αγωγή ούτε θέλει να απευθυνθεί σε γιατρό. Είναι ανασφάλιστος έχει όμως στην ιδιοκτησία του 5 διαμερίσματα, δύο εκ των οποίων είναι νοικιασμένα, αλλά καθυστερούν οι ενοικιαστές το νοίκι. Δεν έχει άλλο εισόδημα και εγώ δεν έχω οικονομική δυνατότητα να τον συντηρώ. Μετά τη νοσηλεία του σε νοσοκομείο και επειδή φοβάμαι ότι δε θα τον κρατήσουν για πολύ χρόνο, υπάρχει η δυνατότητα να συνεχίσει να φιλοξενείται σε οικοτροφείο ή ξενώνα, δίδοντας για αντάλλαγμα την εκμετάλευση των ακινήτων του με δικαστική απόφαση;;;
    δεν μου φαινεται καλη λυση αυτο το τελευταιο...ξερεις ποσα τετοια ιδρυματα εκμεταλευονται ανθρωπους για την περιουσια τους?πολλα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    3
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!
    Βρίσκομαι σε απόγνωση. Δυστυχώς και τις άλλες φορές που νοσηλεύτηκε δεν ακολούθησε την αγωγή που του έδωσαν. Και αν με το καλό βγει εγώ δεν μπορώ να τον παρακολουθώ ώστε να παίρνει τα φάρμακά του. Η διαχείριση της περιουσίας μπορεί να γίνει και από μένα με δικαστική απόφαση και δεν εννοώ να την εκμεταλευθώ για δικό μου όφελος, αλλά για να συντηρείται. Σίγουρα όμως εκτιμώ ότι πρέπει να παρακολουθείται σε μια οργανωμένη δομή για να παίρνει τα φάρμακά του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Να σε ρωτησω νιουτον... τον αγαπας τον αδερφο σου η θελεις να του ''φας'' με οποιον τροπο μπορεις τα διαμερισματα? σορρυ αν ακουγομαι καπως αλλα γνωριζω πολλες περιπτωσεις οπου συνηθως οι γονεις ειχαν μεγαλη περιουσια κ τους βγαζαν οτι εχουν το ενα κ τ αλλο (οχι οτι δν ειχανε αλλα τεσπα) κ κατεληγαν το υπολοιπο της ζωης τους στα ιδρυματα κ στα γηροκομεια..

    Διοτι οκ να λες οτι σκεφτεσαι να ακολουθησεις τη μεθοδο της ακουσιας νοσηλειας (οχι τοσο οκ αλλα τεσπα), αμα μπει δλδ παρει τα φαρμακα κ σε λιγο καιρο βγει κ συνεχιζει την αγωγη εξω, που το προβλημα? γιατι πρεπει ντε κ καλα να παει μετα σε ξενωνα? γι αυτο σε ρωτησα για το παραπανω.. επισης τι εννοεις ειναι εν δυναμει επικινδυνος? πες πχ κατι π εχει κανει κ σου χει δωσει αυτην την ενδειξη
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλυτερα να απευθυνθεις σε δικηγορο και δεν γνωριζω την απαντηση , αλλα φανταζομαι θα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κανεις κατι τετοιο. Αλλωστε η ψυχωσικη συνδρομη ειναι σοβαρη ασθενεια αλλα οχι τοσο σοβαρη οσο αλλες πχ Αλτσχαιμερ που αφηνουν πραγματι τον ασθενη χωρις εφοδια να συνεχισει και αρκετα συνηθισμενη ( η ψυχωση) θα ελεγα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Νιουτον , την αγωγη μπορει να την παιρνει σε ενεσιμη μορφη μια φορα τον μηνα.
    Η ενεση θα γινεται απο γιατρο και ετσι θα εισαι σιγουρος οτι παιρνει την αγωγη κανονικα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    3
    Γνωρίζω για τη θεραπεία με ένεση, μια φορά το μήνα. Του την είχαν συστήσει την τελευταία φορά που νοσηλεύτηκε, αλλά δεν ανταποκρίθηκε. Δυστυχώς γι αυτόν και για μας δεν δέχεται ότι έχει πρόβλημα ούτε θέλει επαφή με γιατρό. Για πολλά χρόνια παίρνει και ουσίες (χασίς, lcd κλπ, όχι ηρωίνη) και αλκοόλ.
    Όσον αφορά την περιουσία του δεν ενδιαφέρεται. Δεν πληρώνει τους φόρους, τα κοινόχρηστα, τη ΔΕΗ. Μένει σε ένα διαμέρισμα χωρίς ρεύμα. Μάλιστα θέλει να χαρίσει ένα διαμέρισμα σε μια γνωστή του!!! Φαγητό και κάποια χρήματα του δίνουμε, αλλά τα ξοδεύει σε ποτά και τσιγάρα. Και το χειρότερο κυκλοφορεί με ένα στιλέτο. Φοβάμαι μη μπλέξει σε καβγά και κάνει κακό σε κανένα. Την τελευταία φορά που νοσηλεύτηκε (σε άλλη πόλη εκτός Αθηνών) είχε επιτεθεί σε κάποιον με μαχαίρι και τον σάπισαν στο ξύλο. Τον έβαλαν να υπογράψει ότι δέχεται να νοσηλευτεί και μπήκε στο νοσοκομείο.
    Όχι δεν προσδοκώ να τον εκμεταλευτώ. Θα το είχα κάνει από το 1995 όταν πρωτονοσηλεύτηκε. Τον αγαπώ και του στάθηκα σε όλες τις δύσκολες στιγμές. Απλά λόγω της αδυναμίας του να διαχειριστεί την περιουσία του είναι συσωρεύονται και υποχρεώσεις που επιβαρύνουν την ήδη κακή οικονομική κατάσταση. Σημειώνω ότι το ένα διαμέρισμα σχεδόν το έχει καταστρέψει. Έβαλε φωτιά ενώ ήταν μέσα και τον έσωσε η Πυροσβεστική, που ειδοποιήθηκε από γείτονες!!!
    Με αυτά τα λίγα που ανέφερα και άλλα τόσα, όλοι μου συνέστησαν να ακολουθήσω την οδό της εισαγγελικής παραγγελίας. Το πρόβλημά μου είναι ότι μπορεί να του πουν ότι ο αδελφός σου σε κατήγγειλε.
    Θα μπορούσε να είναι σε ένα καλό επίπεδο διαβίωσης αν ακολουθούσε μια αγωγή. Αλλά δυστυχώς είναι αρνητικός.
    Γι αυτό βρίσκομαι σε απόγνωση...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    ελπιζω νιουτον να χεις βγαλει ακρη μετα απο 6 μηνες. εγω εχω τη μητερα μου στο οικοτροφειο και για να φιλοξενηθει εκει θελει να ειναι ασφαλισμενος καπου ωστε να του παρεχουν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη. σε καταλαβαινω ειναι πολυ δυσκολο να ανταπεξελθεις ειδικα οταν δεν εχεις απο καπου αλλου βοηθεια.

Similar Threads

  1. Ψυχωσική συνδρομή και οικογενειακό περιβάλλον ασθενούς
    By aggelinaps in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-07-2012, 00:38
  2. Ψυχωσικη συνδρομή
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 103
    Last Post: 15-03-2011, 00:22
  3. αντιμετώπιση ατόμου με ψυχική νόσο - ψύχωση
    By aggelinaps in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2009, 18:13
  4. χρονια καταθλιπτηκη συνδρομη
    By jerry in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 27-01-2009, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •