Τι πρεπει να κανω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    38

    Τι πρεπει να κανω?

    Ακουσα τους γονεις μου να λενε "εχει προβλημα..Δεν ξερω τι να κανω"... Ναι εχω..χρονια τωρα αλλα τελος παντων...
    Τι πρεπει να κανω? Να δειξω οτι ειμαι καλα και ας μην ειμαι? Να ειμαι παλι το χαρουμενο κοριτσακι που ηξεραν?Θα ειναι πολυ πιο ευκολο.. Πως να καταλαβει καποιος "απεξω" πως νιωθω? Καποιος που δεν εχει νιωσει οπως νιωθω εγω για το σωμα μου και τον εαυτο μου δεν μπορει να καταλαβει πως ειναι... Μισω τον εαυτο μου...και ειναι σχεδον αδυνατον να το καταλαβει αυτο καποιος γονιος.... Αν ηταν στο χερι μου δεν θα ξαναετρωγα τιποτα ποτε! Αλλα μετα απο 3 μερες δεν αντεχω μονο με νερο... και μετα αρχιζει η διαδικασια....
    Ερχεται καλοκαιρι...ηρθε βασικα... Πως περναει ομως....?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καταρχην εισαι αντρας/γυναικα? Ποια ειναι η διατροφικη σου διαταραχη? ετσι οπως τα γραφεις κ απο το νικνειμ σου το οποιο θα προτεινα να αλλαξεις, μαλλον προς βουλιμια/υπερφαγια μου κανεις... πηγαινεις σε γιατρο για το θεμα? εχεις καλη συνεργασια? οι γονεις μεχρι να συνειδητοποιησουν το θεμα και πως πρεπει να συμπεριφορονται, θα κανουν πολλα λαθη.. μπορει να μν μαθουν κ ποτε.. οποτε δειξτους λιγη κατανοηση.. εμενα οταν πριν 2.5 χρονια δν ετρωγα με κυνηγουσαν με σοκοφρετες κ μπανανες.. εσυ με τον ευατο σου εισαι καλα? γιατι ετσι οπως μου τα γραφεις δν εισαι.. εκει να εστιασεις λοιπον, και οι γονεις/φιλες/γκομενος μπορει ακομα κ αν σε στηριζουν, να πετανε καμια κοτσανα καπου καπου.. δν μπορουν να σε νιωσουν γτ δν βρισκονται μεσα στο κορμι σου να ξερουν τι συντελειται.. απλα συμπασχουν.. ως εκει..
    ποσα κιλα εισαι αν επιτρεπεται? 3 μερες αφαγια κ μονο νερο ειναι επικινδυνο για πολλους λογους..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    38
    Γυναικα ειμαι και οχι σε γιατρο δεν εχω παει... Η σχεση μου με τον εαυτο μου ειναι απαισια....
    Το νικνειμ μου ταιριαζει... Μπορει να μην εχω τεραστιο προβλημα με τα κιλα αλλα νιωθω χοντρη! Και ναι βουλιμια-υπερφαγια εχω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γιατι δν εχεις παει σε γιατρο? μηπως θα επρεπε να πας?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    38
    Οχι.. Μια χαρα ειμαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    αν ησουν μια χαρα δν θα εγραφες ετσι ουτε το βασικοτερο θα ενιωθες ετσι.. πιστευω πρεπει να πας σε ψυχολογο η ψυχιατρο π να ειναι εξειδικευμενος στις διατροφικες διαταραχες.. αμα εισαι τοσο δυσπιστη, πανε εστω μια συνεδρια κ αν δν σ αρεσει αλλαζεις γιατρο η δν ξαναπας πολυ απλο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Αν ήσουν μια χαρά νομίζω δεν έγραφες εδώ και το κυριότερο δεν θα μιλούσες έτσι για τον εαυτό σου και δεν θα τον αποκαλούσες έτσι. Είμαι καλά σημαίνει ότι τα πάω και καλά με τον εαυτό μου, ενώ εσύ γράφεις ότι έχεις απαίσια σχέση. Τέλος πάντων δεν είμαι εδώ για να σου πω αν είσαι καλά ή όχι. Απλά καλά θα ήταν να επισκεφτείς ένα γιατρό, να εντοπίσεις το πρόβλημα και πάνω από όλα να το συνειδητοποιήσεις και να προχωρήσεις σε πρακτικές λύσεις προκειμένου να νιώσεις καλύτερα. Φυσικά θα πρέπει να τα βρεις λίγο με τον εαυτό σου σε πρώτη φάση και έπειτα αφού πειστείς και η ίδια να το ψάξεις παραπάνω. Δεν είναι εύκολο εννοείται να συμβιβαστείς με κάτι που δεν σου αρέσει πάνω σου, και θέλει αρκετή προσπάθεια και εσωτερική δύναμή.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    20
    (exeis epileksei na mhn lambaneis proswpika munhmata...)
    kalh diathesi kai storgi , kai na breis ta aitia tou problimatos einai to thema... kai na siniditopoihseis ta kaka autou kai pws tha to antimetwpiseis monh sou , xwris na thes na basisteis apokleistika se kapoion...
    (den exw ellhnika)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου αγαπητο μελος κουραγιο κ ηδη εχω διαβασει για την περιπτωση σου εδωπερα,Καταρχας πιστευω οτι δεν πρεπει να υποκρινεσαι πρεπει να μιλησεις κ στους γονεις σου σε ειδικο κ γενικα σε οποιονδηποτε πιστευεις οτι θα σε παρει σοβαρα κ ειναι κοντα σου,Προσεκτικα μην προκαλεσεις προβλημα στον εαυτο σου επειδη δεν τρεφεσαι καλα κ απο ο,τι θυμαμαι εισαι στην εφηβεια ηλικια οπου αναπτυσσεσαι καλο ειναι να μειωσεις τις ποσοτητες κ να τρως περιπου το ιδιο καθημερινα,Επισης προσπαθησε να βρεις παρεα για γυμναστηριο για να σου ειναι ευκολοτερο να πηγαινεις,Επισης σε κανεναν δεν ταιριαζει αυτο το νικνειμ προσπαθησε μην νωθεις οτι ταυτιζεσαι με αυτο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    καλα αυτο με το νικνειμ της το χω πει χιλιες φορες αλλα δν μ ακουει :pp (κανεναν δν ακουει βασικα)
    ειναι συνηθες στις διατροφικες διαταραχες παντως.. κ σε αλλο φορουμ π μπαινω κ διαβαζω βλεπω κοπελες με νικνειμ ακομα κ της ιδιας της ασθενειας.. πχ bulimicgirl, anorexiagirl κ τετοια παρομοια.. ειναι παγιδα της διατροφικης να ταυτιζεις τον εαυτο σου με την ασθενεια.. διοτι δν εισαι μονο η ασθενεια αλλα κ ενα σωρο αλλα πραγματα.. τα οποια μονο μεσω της ψυχοθεραπειας ανακαλυπτεις η αν σ ερθει καμια κεραμιδα οπως εμενα περσυ κ αναθεωρησα σε 1 μερα ολες τις αποψεις ποσων χρονων.. επισης η ana κ η mia (οποιος καταλαβε καταλαβε) καθε αλλο παρα ''φιλες'' ειναι.. τις εμπιστευεσαι για να σε σκοτωσουν ψυχολογικα κ ενιοτε σωματικα.. λαθος κ μακαρι να ημουν ωριμη κ να το καταλαβαινα νωριτερα κ οχι κατοπιν εορτης..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Τι πρεπει να κανω?
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2013, 13:27
  2. Replies: 10
    Last Post: 15-08-2012, 16:03
  3. Τι πρεπει να κανω??
    By prince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2009, 22:21
  4. Δεν ξερω τι πρεπει να κανω...
    By igloo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 26-09-2008, 00:33
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By ΜΑΡΚΕΛΛΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 22-11-2006, 23:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •