Νέο βουλιμικό επεισόδιο....στην παρέα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8

    Νέο βουλιμικό επεισόδιο....στην παρέα!

    Γειά σας!!! Ονομάζομαι Μαντώ,είμαι 68 κιλά και αρκετά συχνά μέσα στον μήνα παθαίνω βουλιμικά επεισόδια. :-/ Θα ήθελα να χάσω μερικά κιλά αλλά εξαιτίας των επεισοδίων μου είναι αδύνατον μιας και τα χαλάω όλα....και άντε φτου από την αρχή! έχω βαρεθεί!! Σκάω τόσο γιατί έχω περιφέρεια και όλα τα κιλά είναι μαζεμένα εκεί.
    Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά :) πώς θα μπορούσα να συγκρατηθώ; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα μπορούσα να χάσω αργά και σταθερά κιλά;
    Σας ευχαριστώ πολυ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    γεια σου! καλωςήρθες!! για να σταματησεις να κανεις βουλιμικα θα ξεκινησεις να κανεις καποια σωστη διατροφη με 5 ισσοροπημενα γευματα! ( αν μπορεις να τρως 5 μεσα στη μερα, εγω μετα απο πολλες προσπαθειες καταλαβα οτι μπορω να φαω μονο 3 :) ) και οταν κανεις βουλιμικο μετα μην χρησιμοποιεις μεθοδους καθαρσης, αυτο θα σε κανει να τ μειωσεις γτ θα αναγκαστεις να μεινεις με τις τυψεις του πολυ φαγητου οποτε την επομενη φορα που θα πας να το κανεις θα θυμασαι το ποσο υπεφερες εκεινη τη φορα και θα κρατηθεις.
    και επισης μια στο τοσο εννοειται οτι θα φας παραπανω! :)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8
    Σε ευχαριστώ αίγλη μου για την απάντησή σου! 'Εχω ξεκινήσει τα 5 γεύματα αλλά και πάλι κάποιες φορές με πιάνει επιθυμία να τα "φαω όλα" και απελπίζομαι. Παλαιότερα έκανα την λήψη καθαρκτικών και λόγω ότι κατέβαινα σε βάρος (λόγω υγρών) δεν μπορούσα να τα σταματήσω. Είχα εθιστεί!
    Τώρα όμως δεν τα παίρνω,και εννοείται πως είναι καλύτερα το στομάχι μου αλλά δεν πέφτω σε κιλά...
    Τι διατροφή θα μπορούσα να ακολουθήσω;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    κοιτα εγω ειμαι πολυ του γλυκου και ετσι για να αποφευγω τα γλυκα τα εντασσω αλλιως :smirk:

    πρωι μπορεις ν τρως ενα μπολ γαλα με δημητριακα της προτιμησης σου ( εγω αυτο κανω!!, λατρεμενοοο πρωινο!! )
    δεκατιανο να τρως 2 φρουτα ή μια μπαρα δημητριακων και εν αχυμο ή ενα τοστ

    μεσημερι κανονικη ποσοτητα φαγητου + ψωμι + σαλατα

    απογευμα κανα 3 μπισκοτα τυπου digestive, μπαρα δημητριακων, φρουτα, γιαουρτι , ζελε

    βραδυ γιαουρτι με φρουτα, φρουτοσαλατα, γαλα με δημητριακα, τοστ...

    δεν ειμαι και διαιτολογος αλλα με τοσα που χω κανει και τοσους διαιτολογους που χω δει τα ξερω ολα :P:P:P:P:P

    παντως εισαι μια χαρα σε κιλα, απλα απεφυγε τα βουλιμικα!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Γεια! Συμφωνω με το πρωτο μηνυμα της Αιγλης, σχετικα με τη διατροφη θα σε συμβουλευα να τρως πραγματα που σε χορταινουν και δεν πεινας, ή και μειωνουν τη μανια σου για γλυκο/τυψεις/βουλιμικο/φαυλο κυκλο.

    Πχ να δεις τί λειτουργει καλυτερα σε σενα.
    Αν το να κοψεις μαχαιρι καθε ειδους ζαχαρη σε βοηθα κανε το. Αν η στερηση σε οδηγει σε αλλα μονοπατια αφησε το.

    Προσπαθησε ομως οποτε μπορεις να επιλεξεις να ειναι προιοντα ολικης αλεσης, να αποφευγεις τη ζαχαρη εκτος κι αν θες γλυκο, πχ τα δημητριακα ειναι κατα τη γνωμη μου λαθος επιλογη για πρωινο, ξεκινας τη μερα σου με πεινα. Εκτος κι αν συ αρεσει η βρωμη και εχεις φαντασια.

    Ειναι ομως στον καθε ανθρωπο πως νιωθει και τι θελει να φαει ουσιαστικα. Απλα οταν επιλεγουμε τι θα φαμε ουσιαστικα επιλεγουμε και το ποτε θα ξαναπεινασουμε, ετσι απλα. Πχ οταν επιλεξω να φαω μακαροναδα μετα πειναω. Οταν τρωω κοτοπουλο ψητο με σαλατα και ψωμακι μετα στουμπωνω. Ειναι θεμα γλυκαιμικου δεικτη, ποιοτητας τροφης κτλ κτλ. Ζυγισε τα και δες καθε φορα τι ειναια υτο που προεχει για σενα ωστε να μην κανεις βουλιμικο. Καλυτερα να ξεφυγεις σε ειδος παρα σε ποσοτητα και σε βουλιμικο. Πχ αν θες παγωτο φατο. Ορκισου ομως οτι δε θα εχεις τυψεις μετα ωστε να φας ενα ολοκληρο ζαχαροπλαστειο, κι οτι θα κρατηθεις μεχρι το επομενο γευμα οπου και θα φας σωστα. Καπως ετσι το βλεπω εγω, και προς το παρον σε καλο μου βγηκε. Θα δειξει! Καλη μας επιτυχια!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Originally posted by sweetOctober
    Προσπαθησε ομως οποτε μπορεις να επιλεξεις να ειναι προιοντα ολικης αλεσης, να αποφευγεις τη ζαχαρη εκτος κι αν θες γλυκο, πχ τα δημητριακα ειναι κατα τη γνωμη μου λαθος επιλογη για πρωινο, ξεκινας τη μερα σου με πεινα. Εκτος κι αν συ αρεσει η βρωμη και εχεις φαντασια.
    Συμφωνω και επαυξανω! Απο τοτε που σταματησα να τρωω δημητριακα για πρωινο, το πρωινο με κραταει πολυ περισσοτερο και μου δινει περισσοτερη ενεργεια. Με τα δημητριακα, μιση ωρα μετα την καταναλωση εψαχνα για φαγητο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    εγω κοριτσια με τ δημητριακα ειμαι οκ, αλλα η αληθεια ειναι οτι βαζω τη διπλασια ποσοτητα αλλα με κρατανε 4 ωρες μεχρι το μεσημεριανο! ειναι στον οργανισμο :starhit:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Originally posted by aiglh!
    εγω κοριτσια με τ δημητριακα ειμαι οκ, αλλα η αληθεια ειναι οτι βαζω τη διπλασια ποσοτητα αλλα με κρατανε 4 ωρες μεχρι το μεσημεριανο! ειναι στον οργανισμο :starhit:
    Σαφως κι εξαρταται απο τον οργανισμο! Εγω πχ τα προτιμω σαν αν θελω ενα γλυκο το βραδυ. Αν και ειχα συνηθισει για χρονια να τρωω δημητριακα με γαλα. Βεβαια εκανα περιπου το αντιθετο απο σενα. Ναι μεν εβαζα μεγαλη ποσοτητα δημητριακων αλλα πραγματικα "κολυμπουσαν" στο γαλα :P ! Αφου επρεπε να τα ψαρεψω με το κουταλι για να τα φαω!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8
    Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για την απάντησή σας! Η αλήθεια είναι πως όταν τρώω το πρωι δημητριακά ,και εγώ πεινάω σχετικά πιο "γρήγορα"... :sniff:
    Αφήστε... έχω μια ζυγαριά που όταν ανεβαίνω άλλα λέει την μια φορά και άλλα την άλλη......εσείς που ζυγίζεστε; την είχα πληρώσει κιόλας ακριβά :shocked2:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    stardust202 να μην ανεβαινεις καθε μερα στη ζυγαρια, μια φορα τη βδομαδα!!!!!μπορει μια μερα να χεις κατακρατηση και να σε δειξει ενα κιλο παραπαναω!αααα και καθε φορα που θα ανεβαινεις θα ανεβαινεις πρωι και νηστικη!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8
    ok... γιατί ήμουν έτοιμη να την πετάξω από το μπαλκόνι :-P
    Ανεβαίνω 2-3 φορές την ίδια στιγμή (πρωί κιόλας) και με βγάζει διαφορετικά κιλά :shocked2:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Αν ανεβαινεις στη ζυγαρια και σε δειχνει x κιλα και αμεσως μετα ξανανεβαινεις και σε δειχνει y, τοτε εχει χαλασει η εχει τελειωσει η μπαταρια.

    Μωρε λες να εχει συμβει το ιδιο και με τη δικια μου και γι αυτο με δειχνει παρακατω; Και χαιρομαι εγω τσαμπα; Ηξερα οτι πηγαινε ενα κιλο μπροστα, λες να ηρθε στα ισια της;

    Εγω παντως σπευδω να αλλαξω τικερακι οσο με παιρνει! Να το ευχαριστηθω! Πως ελεγε και η διαφημιση; "Θελω να τ' ακουω!"

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8
    χαχαχα εμ τι; Να το χαρείς Σάρα μου!! :thumbup:
    Πώς μπορώ να βάλω και εγώ ετικετούλα;; Ζήλεψε το μωρό :-P
    Όσο αφορά την ζυγαριά...της έχω αλλάξει μπαταρίες και ανεβαίνω σχετικά στο ίδιο σημείο....μάλλον θα πάρω κανένα τηλ. να δω μήπως μου την καλύπτει η εγγύηση.

    Όσες θέλετε να μου πείτε συμβουλές είμαι όλη αυτιά!!
    Εύχομαι και εγώ να μπορέσω να σας βοηθήσω κάπου,γιατί και εγώ με τόσα που έχω διαβάσει για διατροφή ούτε διαιτολόγος να ήμουνα!! χαχα φιλάκια!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Αν στην καλυπτει η εγγυηση, μια χαρα!

    Για το τικερακι μπες στο:
    http://www.tickerfactory.com/ezticke...r_designer.php
    και ακολουθησε τα βηματα. Αν ψαξεις στο google, σιγουρα θα βρεις και αλλα sites.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •