πως θα παω στο γιατρο????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    3

    Unhappy πως θα παω στο γιατρο????

    γεια σας!!!!!!!!!!! πασχω απο διαταραχη πανικου, αγχωδης διαταραχες, φοβιες ΕΝΤΟΝΕΣ κυριως καρδιοφοβια, και βεβαιως βεβαιως εχω hashimoto και το 2010 διεγνωσθη με διαβρωτικη γαστριτιδα/ελαφρα οισοφαγιτιδα.

    ειμαι πολυ χαλια αυτη την εποχη!! παθαινω διαφορα και θελω να παω στο γιατρο και δεν μπορω. το αστειο ειναι οτι δεν μπορω να παω σε γιατρο ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ειδικοτητας. πχ πρεπει να παω το παιδι μου στο Παιδων και ηδη παθαινω πανικο. εχω καποια συμπτωματα καρδιολογικα (νομιζω ) θελω να παω αλλα δεν μπορω ξερω οτι με το που θα περασω την πορτα του θα γινει ο κακος χαμος. ενω περπαταω γρηγορα σχεδον καθε μερα που και που (οχι παντα) με πιανουν πονοι διαφοροι που νομιζω οτι πεθαινω εκεινη την ωρα.

    το αποτελεσμα αντι να παω και να δω τι στο καλο εχω καθομαι και βασανιζομαι απο αγχος αν εχω στηθαγχη η οτι αλλο.

    ρε παιδια βοηθηστε λιγο....................φετος εχω παθει 3 φορες κριση πανικου αλλα γενικα δυσκολευομαι να βγω απο το σπιτι (μακρια να παω)ολο νομιζω οτι σβηνουν τα φωτα οτι θα λιποθυμισω κλπ.

    εχω και θεμα με το να παρω φαρμακα δεν ξερω νομιζω οτι θα πεθανω με το που θα παρω το πρωτο χαπι!!!!! τρελο ???
    ειμαι ανεργη μ 3 τεκνα κ λεφτα για ψυχολογο δεν υπαρχουν. δοκιμασα στο κψυ αλλα ολο θα σε παρουμε πισω θα σε παρουμε πισω. τι να κανω ρε παιδια πειτε ιδεες.
    πολλες φορες νομιζω οτι τα συμπτωματα μου τα δημιουργω εγω η ιδια, δηλαδη ηταν να ανεβω μια ανηφορα (πολυ συχνα την ανεβαινω ) ε εκεινη την ημερα φοβηθηκα λεω μηπως παω στηθαγχη boom ταχυκαρδια και πονος στη πλατη , τρομαξα τοσο πολυ τι να σας πω.

    θα ηθελα λιγη συμπαρασταση και ιδεες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    anton76 γεια σου. Πρωτα απο ολα πιστευω με την hashimoto να παιρνεις καποια φαρμακευτικη αγωγη και να εισαι "εντος οριων" καθοτι (θα το ξερεις καλυτερα εσυ που το ζεις) οτιδηποτε εχει σχεση με θυρεοειδη και ορμονες εχει αμεση επιπτωση στο σωμα και την ψυχολογια . Οποιος εχει περασει προβλημα με τον θυρεοειδη καταλαβαινει τι εννοω.
    Γραφεις καπου "το αποτελεσμα αντι να παω και να δω τι στο καλο εχω καθομαι και βασανιζομαι απο αγχος αν εχω στηθαγχη η οτι αλλο. ". Εδω δεν κανεις καθολου καλα...Τι καθεσε και το βασανιζεις αφου το ξερεις οτι οσο το σκεφτεσε τοσο χειροτερα αγχωνεσε πιο πολυ μετα πονας πιο πολυ και αυτο σε αγχωνει περισσοτερο και παει λεγοντας. Γνωμη μου ειναι να ...μαζεψεις τις δυναμεις σου και να το ψαξεις οσο γινεται. Θελω να πω οτι αν αισθανεσε οτι "κατρακυλας" στην κατηφορα κατι πρεπει να κανεις να το σταματησεις. Θα μου πεις τι? Μια σκεψη μου ειναι τα παιδια σου, να τα δεις καταματα και να πεις οτι αυτα θα σου δωσουν την δυναμη να σταματησεις την κατηφορα. Θελω να πω οτι εκει που δεν εισαι καλα αγκαλιασε τα παιδια σου και πες στον εαυτο σου (ΠΕΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΩΣ) οτι μονο και μονο γι αυτα πρεπει να εισαι καλα και δυνατη. Και οταν αισθανεσε ασχημα τοτε απλα να πηγαινεις να αγκαλιαζεις τα παιδια σου. Να το κανεις συνηδειτα και συνεχεια.

    Αλλου γραφεις "πολλες φορες νομιζω οτι τα συμπτωματα μου τα δημιουργω εγω η ιδια"...παιρνοντας παραδειγμα απο εμενα και τοσους αλλους εδω μεσα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. Εγω ειπα τις προαλλες στην ψυχολογο μου οταν το συνηδιτοποιησα "ΜΑ ΚΑΛΑ, ΤΗΣ ΕΙΠΑ, ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΟΧΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ".
    Και ομως το κανουμε. Μια λυση ειναι εκει που "μαζοχιζεσε" βρες κατι αλλο να σου απασχολησει το μυαλο, κατι ευχαριστο γι αυτο σου λεω για τα παιδια σου...
    Κατα τα αλλα τι να σου γραψω δυσκολες εποχες αν δεν υπαρχουν χρηματα πως να ψαξεις για ψυχολογο. Δε ξερω δεν ειμαι απο αθηνα/αττικη το μονο που καταφερα να βρω ειναι μερικα κ.ψ.υ. εκει

    http://www.e-psychology.gr/mental-health-centers
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

Similar Threads

  1. Θέλω να δαγκώσω τον γιατρό
    By pig in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-10-2011, 19:28
  2. εναν γιατρο να με θεραπευσει..
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2011, 10:50
  3. πώς θα βρω έναν καλό γιατρό?
    By simone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-2010, 13:44
  4. ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ!!!
    By olga_soul in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 60
    Last Post: 07-08-2009, 18:12
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 19:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •